Yağmurlu Havalarda Elektrikli Bisiklet Kullanılır Mı?


Baharın gelmesiyle sayıları iyice artan elektrikli bisikletler acaba kış şartlarına ne kadar uyumlu? Her tarafı elektrik aksamlarıyla donatılmış olan bu bisikletler acaba yağışlı havalarda ıslanması durumunda problem çıkarıyor mu? Gerek aküsünün gerekse de elektrikli motorunun dış etkenlerden olabildiğince korunması gereken bu bisikletler bazı noktalara dikkat edildiğinde yağışlı havalarda da kullanılabiliyor.

Elektrikli Bisiklet Yağmurlu / Karlı Havalarda Kullanılabilir Mi?

Elektrikli Bisiklet ve Yağmur

Yağışlı havalarda elektrikli bisiklet kullanımı

Evet kullanılabilir. Karlı havalarda kayma dışında bir problem olmayacağı için bizler yağmurlu havalarda elektrikli bisiklet kullanımı ile ilgili soruyu cevaplayalım. Bu sorunun cevabını alabilmek için Şubat 2010’dan beri, yağışı bol bir şehir olan İzmir’de test ettiğimiz elektrikli bisikleti yağışlı havalarda da kullandık. Bu zaman zarfında gerek şiddetli gerekse de orta şiddette yağmurda testlerimizi gerçekleştirdik. İlk etapta bisikletin elektrikli olması suyla temas halinde olası bir kısa devre endişesini aklımıza getirdi. Ancak sanılanın aksine testlerimiz esnasında elektrikli bisiklette yağıştan kaynaklanabilecek bir kısa devre ya da herhangi bir arıza yaşamadık. Bunun en büyük sebebi elektrikli bisikletin elektrik aksamlarının hepsinin iç kısımlarda ve kapalı olarak yer almasıydı. Akü bağlantısından tutun da aydınlatmaya kadar tüm elektrik kabloları yağmurdan ıslanmayacak şekilde tasarlanmış. Bu sayede elektrikli bisikletin yağışlı havalarda da kullanım imkanı sağladığını söyleyebiliriz. Ama tabiki de dikkat etmemiz gereken bazı noktalar da yok değil:

Elektrikli Bisiklet ile Su Birikintisinden Geçebilir Miyiz?

Elektrikli Bisiklet Motoru

Arka teker ve motorun yüksekliği

Elektrikli bisikletlerin yağışlı havalarda da kullanım imkanı sağladığını yukarıdaki yazımızda belirtmiştik. Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var elbette. Bunlardan en önemlisi elektrikli bisikletinizle çok derin su birikintilerine girmekten kaçınmak. Bilindiği üzre elektrikli bisikletin motoru sağdaki şekilde görüldüğü gibi arka tekerleğin göbeğinde yer almaktadır. Bu nedenle yağışlı havalarda dikkat edeceğiniz başlıca noktalar şöyle sıralanabilir:

 • Gireceğiniz su birikintisinin derinliği elektrikli bisikletin motorunun yerden yüksekliğini geçmemelidir. Aksi takdirde motorunuz suyla temas edebilir ve garanti kapsamı dışında kalacak motor arızalarına yol açabilir. Bu istenmeyen durumu önlemek için su birikintilerinden mümkün olduğu kadar kaçının.
 • Su birikintisinden geçmek zorunda kalmanız durumunda suyun derinliği ne olursa olsun birikintiden geçerken motorunuzun hızını azaltmanız ve birikintiyi geçene kadar düşük hızda seyretmeniz tavsiye edilir.
 • Yol kenarlarında yağıştan dolayı birikmiş suların başka bir araç vasıtasıyla elektrikli bisikletinizin motoruna sıçraması ihtimaline karşı dikkatli olunuz.

Elektrikli Bisikleti Dış Etkenlerden Koruma Yolları:

 • Elektrikli bisikletinizi park haline açık havada yağmur altında ve ya güneş altında uzun süre bırakmaktan kaçınınız. Eğer yağışlı havada kullanmayacaksanız bisikletinizi mümkünse kapalı bir alanda tutarak yağmurdan koruyunuz.
 • Elektrikli bisikletinizi geceleri ve ya kullanmadığınız zamanlarda garajda ya da kapalı bir mekanda tutmaya çalışın. Şayet elektrikli bisikletinizi kullanmadığınız zamanlarda açık havada park haline tutuyorsanız; gerek çalınma, gerek tozlanma, gerekse de yağışlı havalarda elektrikli bisikletinizi korumak için mutlaka branda kullanın.
 • Piyasalarda elektrikli bisikletinize özel üretilmiş branda bulmak zor olabilir. Ancak bizler normal bisikletler için kullanılan brandalardan satın alıp denedik. Elektrikli bisiklete tam uyuyor. Şekilde bisiklet için satılan brandanın elektrikli bisiklete örttüğümüz resimleri bulabilirsiniz:
Elektrikli bisiklet brandası

Normal bisikletler için satılan brandalar elektrikli bisikletler için de kullanılabiliyor.

You can leave a response, or trackback from your own site.

54 yorum var “Yağmurlu Havalarda Elektrikli Bisiklet Kullanılır Mı?” yazısına:

 1. Hakan dedi ki:

  Elektrikli bisikletlerin aküleri soğuk havada donuyormu? sorusuna hiç cevap verilmemiş…

  Kış aylarında aküyü sıcak tutmaya bakın… Eğer soğuk ortamda bulundurursanız akünün içerisindeki bir akışkan donuyormuş ve bu gerçekten performansı çok etkiliyor.

  Benim elektrikli bisikletim toplam 40 Km yol giderken kış aylarında 15 km’ye kadar düştü… Daha sonra ucuza sattım ve kurtuldum…

  Akü donduktan sonra geri çözülmüyormuş haberiniz olsun… Yeni akü almanız gerekecek…

 2. admin dedi ki:

  Merhaba Hakan Bey,

  Bizler elektrikli bisiklet ile olan tecrübelerimize yer vermek istedik sitemizde. Suan kış ayında hiç kullanmadığımız için bilgi veremiyoruz. Ancak siz denemiş ve görmüş biri olarak bu konuda bizi aydınlatmış oldunuz. Bu arada elektrikli bisikletinizin markasını da söylemeniz faydalı olacaktır…

 3. Hakan dedi ki:

  Mondial ES-1

 4. Ahmet00001 dedi ki:

  peki kış ayı soguk yüzünden değilde aküyün başka sebeblerden bozulmuş olma ihtimali olamazmı ? sonuçta arabalarda da akü sistemi var cep telefonlarında da Gerçekten test edilmesi gereken bi durum bence El mecbur kılı beklicez Arkadaş haklımı haksızmı die İnşallah haksızsındır :)

 5. çetin dedi ki:

  ya en iyi marka hangisi admin bir açıklama yarsan seviniriimm.

 6. admin dedi ki:

  En iyi marka diye bir şey yok aslında. Çoğu Çin’den getirilip makyajlanarak satılıyor. Siz en iyi makyajlıyı aramalısınız. Onu da hangi özellikleri istediğinize göre seçeceksiniz.

 7. onur dedi ki:

  ben bugün aldım bisikletli motor ins uzun süre dayanır… satıcı 120 kilometre gider dedi markası arora.. 1.5 milyar.. yalanmı solüo görcez deniyerek adamda koffige benziodu :)

 8. hasan dedi ki:

  sayın admin arkadaşım sormuş sizde cevap vermişsiniz ama yinelemek istiyorum. Ben de bir tane almak istiyorum bunlardan ama bilgimin yeterli olduğuna güvenemiyorum. lütfen iyi dediklerinizden, aralarında da kıyaslıyarak, bi marka, model telafuz edebilir misiniz?

 9. admin dedi ki:

  Hasan Bey,

  Ekobis Maxi veya Stmax 406L tavsiye edebiliriz.

 10. SEHMUS dedi ki:

  peki elektirikli bisikletimizi temizlerken nelere dikkat etmeliyiz. hortumla su tutup temizliyebilirmiyiz…

 11. hakan dedi ki:

  Bence bir kategori açmayı unutmuşsunuz.

  Şöyle yapabilirsiniz:

  Buluşuyoruz adında bir kategori oluşturur ve altına da tam 81 tane il kategorisi oluşturabillirsiniz. Ve illere göre insanlar kendi şehirlerinin adını taşıyan kategori altında buluşma günleri ayarlayabilirler. Bu birleşimlerden çok güzel bir ahenk ortaya çıkabilir trafikte.. Ya da düz yol doğada..

 12. izmirli hakan dedi ki:

  hortumla su tutup yıkamaya gerek yok.. hem elektrikli bisiklete zarar verebilir hemde su israfı yapmış olursuz.

  1 KOVA’ya su doldurun ve 2 adette bez bulunsun yanınızda…

  1 bezi ıslayın suyunu sıkın… elektrikli bisikletinizi silin… daha sonra 2. bez ile elektrikli bisikletinizi kurulayın…

  ELEKTRİKLİ BİSİKLET ŞEHİR TURLARI olsa gerçekten güzel olur… admin eğer yeterli alt yapın varsa forum kur… buluşmalar için iyi olur…

  Bornovalısın sanırım… Bende Bayraklılıyım… forumla ilgilenecek birisine ihtiyaç duyarsan ADMİN veya MODERATÖR gibi ben buradayım…

 13. admin dedi ki:

  Değerli arkadaşlar. Hepinizin siteye katkısı çok büyük. Yorumlarınızla sitemiz gittikçe gelişiyor. Bu yorumların fazlalığı artık bir forum kurma vaktinin geldiğini işaret ediyor. Bu cümleyi geçen hafta zihnimde kurup 3 gün önce forumumuzu kurmuştum :) Ama şuan görünmüyor çünkü kategorileri ve içeriği tam olarak bitmedi. Ama bitirir bitirmez açacağım forumu. Şu bir hafta içinde forumumuzu aniden görebilirsiniz yani sitemizde. Hazır olun ve gözünüz bizde olsun. Çünkü forumumuzu hep beraber büyüteceğiz. Sitemizde şuan çok vefalı ziyaretçiler var. Her gün gelip yorumları takip edip cevap yazıyorlar. Bunları takip etmiyorum sanmayın. Forum en çok onların işine yarayacak. Çünkü kim ne kadar sitede söz sahibi ya da kaç mesaj yazmış hepsini görebileceğiz ve moderatör alma şansımız olacak. Ayrıca bir de buluşma sayfamız var merak etmeyin :)

 14. yunus dedi ki:

  güzel bir karar almışsın admin güzel bir forum sitesi oolur

 15. mert dedi ki:

  Yha bu elektirikli bisikleti nasıl kullanıcaz sadece anahtarı çalıştırıp gidio mu?

  Cevap: Kontağı çevirin ve direksiyon kolundan gaz verin. Hepsi bu kadar.

 16. ali dedi ki:

  ekobis maxi almayı düşünüyorum ekobis in aksarayda (konyanın ilçesi olan)
  bayi ve servis varmı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.
  bana başka ne önerirsiniz (maxi benzeri)

 17. sezer dedi ki:

  ben de kanuni e-100 almayı düşünüyorum kanuni e-100’ü olan varsa yazsın lütfen güzel mi yokuşta nasıl cevap bekliorum şimdiden sağolun…

 18. aliş uğur dedi ki:

  sayın aadmin size bişisorcam bnm yaşım 16 ben elektrikli maxi scooter almak isiriorum yani normal bir motor görünümlü 45 km hız civarı yapabilien sigortaasını açtığımdaa 50ye-55e çıkabilecek bir motor arıorum lütfen 2.el veye sıfır faaark eetmez yardım admin yardım!:

 19. mert dedi ki:

  Yha bu elktirikli bisikletler 12 derecelik yokus çıkıomus bunun dikliği ne kadar nereden bulabilirim xD

 20. Yiğit dedi ki:

  15 derece ekobis maxi diğerleri 12 derecelik bayır çıkabilir.aslında tahmin olarak kendin de belirleyebilirsin ama internete de bakabilirsin

 21. burak dedi ki:

  efendim ben denizlide yaşıyorum stmax ın fabrikası burada var servisleri yeddek parçalaarı..ama ben ekobis maxi alcıam.sizce iyi mi yapıyorum.

 22. mehmet ali dedi ki:

  admin ben balıkesir’in ilçesi bandırmada yaşıyorum.. burda veya gönen ilçesinde bulabilirmiyim ekobis maxi bandırmada varsa ve bi bilgin varsa lütfen admin yardımcı ol.. şimdiden tşkk.

 23. gökhan yılmaz dedi ki:

  öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkürlerimi sunarım.bende Stmax 406L aldım alalı 10 günü geçti memnunum benim merak ettiğim ilerleyen günlerde bu bisikletler için trafikte her hangi bir kısıtlama getirilecekmi?

 24. ahmethan dedi ki:

  1.BU KADAR MI ? ÜZERİNE BİN , ANAHTARI ÇEWİR , GAZ WER , GİT ? ?
  2. NASIL DURULUYOO ? ?

 25. habil dedi ki:

  mrb arkadaşlar benim 406 nın motoru kilitlendi hç dönmüyo teker hareket halindeyken takırtakır bir ses geldi sonrada birdaha yürümedi ibrede sonda kalıyor acaba böyle bir arıza tecrübesi olan arkadaş varmı…

 26. BediR dedi ki:

  ahmethan , freni sık dur bu kadar, bisiklette olduğu gibi, bu arada bende e-bike yok, yazın alıcam bi’ tane, ekobis maxiyle stmax406L arasında kaldım

 27. oqushn dedi ki:

  25. habil : Arkadaşım Senin Motorunun Denetleyici Arızası War Kısaca Beyni Bozulmuş Ben Parça İşini Yapıyorum Her Modelin. Denetleyici Ayarlayabilirim Sana Fiyatı 120 TL… Arka Teker sanki Vitesteki Arabanın Lastigi Gibi Zor Dönüyorsa Denetleyici Arızası. Cep Numaram : 05377241364

 28. mert dedi ki:

  en güzel elektirikli bisiklet hangisi .! ;)

 29. Can S. dedi ki:

  Beyler ben ekobis maxi alacağım fakat ankarada bildiğiniz güvenilir bir bayi varsa yardımcı olursanız çok sevinirim teşekürler …

 30. berslan dedi ki:

  peki arkadaşlar elektrikli bisikletin yaşsınırlaması varmı?varsa kaç yaş? cevaplarınızı bekliyorum.

 31. burak dedi ki:

  benim bildiğim en iyi marka stmax

 32. H.Oğuzhan dedi ki:

  benim bildiğim de en iyi st max bu arada yaş sınırlaması yasal olarak “16”

 33. abdullah dedi ki:

  arkadaşlar bende ekobis extra var düz yolunda yokuşunda ustası 18 derecelik yokuşu 40 km hızla çıkıyor şuan ibrem patlak en son yarışta 60 tan sonra beyaz bölümde patladı kendine güvenen varsa görüşelim

 34. diemix dedi ki:

  ben şimdi st max 206 l alıcam yokuş çıkarmı izmirde oturanlar bilirler yedi göllerden tansaşa çıkarmı yani

 35. Melih dedi ki:

  Sayın Admin arkadasım … Öncelikle merhaba sitenizi yakından takip ediyorum bir elektirikli bisiklet almaya karar verdim biraz araştırma yaptım dediğiniz gibi ekobis maxi yada stmax 406l almayı düşünüyorum en iyileri bu markamıdır bana zahmet olmazsa bi bilgi verirmisiniz Elektirikli bisikletten beklediğim yaz kış kullanacağım şarzı çift akü olacak ve hızı 35 45 arası olacak oturduğum yerde bayır fazla bulunmuyor Sizce dediğim gibi ekobis maximi alayım yoksa stmaxın bi başka çeşidinimi bunların fiyatlarınıda yazarmısın… Teşekkür Ederim .

 36. diemix dedi ki:

  bende fikrimi değiştirdim ekobis maxi alıcam ama teknik servislerine güvenebilirmiyim bilmiyorum bir bilgisi olan varmı ?

 37. ERDİNÇ dedi ki:

  36v 12Ah lik şarj cihazı ile 60 Ah lik aküyü şarj edebilirmiyiz.

 38. gokay dedi ki:

  admin benim adım gökay istanbulda yaşıyorum elektrikli bisiklet almak istiyorum ama bulamadım 18 yaşındayım kalteli hızlı elektrikli bisiklet arıyorum ama fiyatı ucuz olsun en kaliteli ve güçlü elektirikli bisiklet hangisi bana yardımcı olun lütfen…

 39. tolga dedi ki:

  slm admın bende elektrikli almayı düşünüyorum acaba hızı 55 veya 60 buluyormu şimdiden teşekürler

 40. gerek yok dedi ki:

  ……..tolga…….. benim abimde bir motor almayı düşünüyor bende bi göz atayım dedim ve elektrikli motorlara baktım araştırdım ve hızlarının 55 60 ı buldugunu gördümm

 41. engincan dedi ki:

  stmax ın bazı modellerişnde devir 60 gözüküyo bazılarında 25 gösteriyor hangisis daha hızlı ve 25 gösterenler 60 kadar hızlımıdır yani 60 km hızla gidebilirmi

 42. semih dedi ki:

  Engincan kesinlikle öyle bir düşüncen olmasın şahsen arkadaşla yarıştık…Alalı 2 Hafta Oldu Yapabildiği Max Hız 25 Km/h StMax ların …
  Ben Kesinlikle StMax tavsiye etmiyorum …

 43. faik dedi ki:

  arkadaşlar ben denizlideyim elektrikli bisikletim var stmax zwd 207 bugün bozuldu napcam bilmiyorum gaz yemiyor çok kesintili geliyo teker yavaş dönüyo duruyo başlıyo napıyım

 44. cihan932 dedi ki:

  sigortan patlaktır akünün kenarında fuse yazan şeyi çevirin o sigortayı servisten 1 tlye alın kendiniz değiştirin oda olmadı sigortanın yeri bozuktur hep patlatıyodur bana öyle oluyodu akü giderken inip çıkıyodu yaptırdım

 45. Mehmet dedi ki:

  abi bu kadar bencil olmayın 25 km gösteren devir saati. hız dğil

 46. yahya tufan sarıcan dedi ki:

  kardeslerimben denizlide oturuorum bnm motorum ekobis maxi çok kullanılışlı aksi takdrde şarjı bittiğinde kendi denediğime göre 40 klometre yol alabilior motorumdan cok memnunum satma sebebim kredi borcum var yokuş rampa tanımıor denizlili olanlar bilir burdan sarayköye şahin tepesine ve 1200 evlere gtimm ve göveçliğe gttm çok rahat sürüşüyle gidip geliorum suan denizlide internet cafede calışıorum ewim ilbade mah hergün sewindikten ilbadeye gdiorum motorumda özellk çok koltuk altın ayrı yedek 18 amperlık aküm var onun yağtığı iş araba teyibi ve komple modifiyeli led var ayrı olarak o yedek akü sarj makinesinide 170 tl ye almıştım onuda vericem yanın da almak isteye n memnun kalıcağından emnm şimdiden almak istiyene hayırlı olsun 0553 276 54 47fiyatı pazarlık olarak 1.400

 47. kadir dedi ki:

  arkadaşlar benim st max406L elektirikli bisikletim var arka tekerlek ten kütür kütür ses geliyor balatalardanmı diye mi baktım balatayı söküncede aynı sesi yapıyor ayrıca hız olayı yerinden kalkış olayı bitti alalı 4 ay oldu ne yapmam lazım

 48. serdar dedi ki:

  arkadaşlar bende stmax 406L var fakat okadar memnunumki inanamazsınız bakın stmax 406L nin ibresi 25 dir , ibresi 60 olanlar aldanmasın ibresi 60 olanda 20 25 i geçemiyor bu stmax 406L modelinde direk kaç basıyorsa o ibreyi takmışlar 25KM/H dır. ve 25i köklüyor benimkinde ve stmax 406L nin en önemli özelliklerden biride amortisörleridir inanın ekobis , juno , çok sürdüm amortisörleri taş gibi ama stmax 406L modelinde normal benzinli motorlardan daha kaliteli amortisör var kasisleri son gaz geçiyorum tek kişide hissetmiyorum 2 kişide hissetmiyoruz o derece rampalara gelince yaklaşık 20lik rampada tek kişi bindiğimde 20-22 yaptığım oldu 2kişi 10 civarı yavaş çıkıyor o yüzden tek kişi sorun , aküsüne gelince aküsünü full boşaltıyorum sonra full dolduruyom 8 saat okula gidip geliyorum 6-7 gün dayanıyor. kısacası dediklerim açısından elektirikli motosiklet almak isteyenlere tavsiyem STMAX 406L modelidir.

 49. serdar dedi ki:

  bu arada 55 60 civarı basan elektiriklileri sakın almayın yakında yasa çıkıcak plaka ehliyet gerektiricek ona göre tercihinizi yapın

 50. şamil dedi ki:

  arkadaşlar benim elektrikli bisikletle giderken bi anda takır tukur sesler gelmeye başladı elektrikli yavaş gidiyor, frenlerden mi diye baktım hayır değil neden olabilir tekliyor felan

 51. abdulkadir dedi ki:

  şamilin dediği sorunun aynısı bendede vardı, motorcuya götürdüm motorda arıza olabilir dediler

 52. Mehmet dedi ki:

  son iki arkadaşın dediği sorunun aynısı bendede oldu, yetkili servise götürdüm, içine su kaçmış bazı parçaları yakmış o yüzden sıkıntı 80 lira dediler 1 günde yaparız dediler ben verdim parayı hayırlısı ile olacak

 53. fatih dedi ki:

  arkaddaşlar ben riyana es20 ye güveniyorum ben birsenedir yaz kış kullanıyorum yarım metre sudan hızla gectim allaha şükür şimdiye kadar bozulmadıve devamlı yagışlı hava larda gezdim beni yolda bırakmadı

 54. Burak ATALAY dedi ki:

  bende elektrikli bisiklet alacağım inşallah. (STMax Dora 1200w)ben şöyle birşey düşündüm. Elektrikli bisikletin dış parçalarını çıkarıp naylonla kaplasam olurmu yada dış parçalar çıkıyormu ??

Sayfaya yorum eklemek için aşağıdaki formu kullanın:

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazıp gönderebilirsiniz.

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*