Elektrikli Bisiklet Taşıma Kapasitesi


Elektrikli Bisiklet Taşıma Kapasitesi Kaç Kilo?

Elektrikli bisikletler genel olarak  şekil ve büyüklük bakımından incelendiğinde bu bisikletlerin tek kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için üretildiğini söyleyebiliriz. Ancak koltukların tek kişinin sığabileceğinden biraz daha geniş ve uzun olması ve kataloglarda elektrikli bisikletlerin 120kg’a kadar taşıma kapasitesinin olduğunun belirtilmesi iki kişi binilebileceğini gösteriyor. Bizlerde bu konuyu incelemek istedik ve net bir cevap alabilmek için elektrikli bisikletle edindiğimiz tecrübeler ışığında konuya değindik.

Elektrikli Bisiklete İki Kişi Binebilir Miyim?

Elektrikli Bisiklet İki KişiAslında olaya tek ya da iki kişi diye bakmamak lazım. Malum 60kg olanda var 100kg olan da var. Elbette ikisinin farkı olacaktır. 60kg olan iki kişi elektrikli bisiklete beraberce binerken problem yaşamayabilecekken bu kilo 100’e çıktığında tek kişi neredeyse iki kişinin ağırlığına ulaşabiliyor. O yüzden bu konuda biz de test aşamasında ortalama değerler kullanmak açısından 55 kg ve 75 kg olarak iki kişi yani toplamda 130kg’ı denedik elektrikli bisikletimizde. Bu değer katalogda yazan maksimum taşıma kapasitesi 120kg’ın bile üzerindeydi. Çekinerek yaptığımız bu denemede bir sorun çıkmadı. Hızımız da öyle gözle görülecek kadar düşmedi. Ama tabiki gerek kalkışta gerek hızlanmada tek kişi gibi hızlanmadı. Ama bu test sonucunda 120 kg’ı rahatlıkla taşıdığını söyleyebiliriz.

İki Kişi ile Elektrikli Bisiklet Yokuş Çıkabilir Mi?

15 Derecelik Yokuş

15 derecelik bir yokuş

Elektrikli bisikletlerin yokuş performansından şuradaki yazımızda biraz bahsetmiştik. Ancak burada yine bir analiz yapmak gerekirse tekrardan tecrübelerimiz ışığında bu soruyu cevaplamak en iyisi. Yokuş konusunda tek kişi bile zorlanabilen elektrikli bisiklet acaba iki kişiyle yani yaklaşık 100-120kg yükle yokuş çıkabilecek miydi? Bu bizim de en çok merak ettiğimiz sorular arasındaydı ve testimiz sonucunda şunları gördük: İki kişi yokuş çekabilme konusunda cevabımız hem “evet” hem de “hayır”. Çünkü iki kişi de göreceli bir kavram. Bizler iki kişi yerine direk kilo vererek yorum yapalım. Tecrübelerimiz 15 derecelik yokuşta ortalama 65’er kilodan 130kg’lık yük ile (iki kişi) sağdaki şekilde resmedilen diklikteki yokuşu çıkılamayacağını gösterdi. Ancak denediğimiz başka bir şey daha oldu o da; yine aynı kiloda iki kişi ile resimdeki dikliğin yarısı yani yaklaşık 8-10 derecelik yokuşu zorlansak da iki kişi çıkabildik.

Elektrikli Bisiklet ile Yük Taşıyabilir Miyim?

Elektrikli bisiklet ile yük olarak genelde damacana taşınıyor

Genel olarak bir yerden bir yere gitmek için günlük ihtiyacı karşılamaya yarayan elektrikli bisikletler yapı itibariyle zaten küçük olduklarından çok fazla yük taşımaya fiziksel olarak pek el vermiyorlar. Aznca bazı ticari ihtiyaçlar elektrikli bisiklet ile yük taşımayı gerektirebiliyor. Tabiki lokantaların yaptığı yemek servislerinden bahsetmiyoruz. Daha ağır olan su dapıtım servisi elemanlarından bahsediyoruz. Tanesi 15-20kg olan damacanaları elektrikli bisikletin bagajına sığdırmak gibi bir imkanları olmadığı için bazı servis elemanları elektrikli bisikletin ön tarafına (ayak konulan yer) iki adet danacana sığdırarak servise çıkabiliyorlar. Burada dikkat edicek nokta güvenliğinizdir. Zira dengenizi ve fren yapma güvenliğinizi mutlaka göz önünde bulundurun. Aksi takdirde maksimum taşıma kapasitesini aşmadığınız sürece elektrikli bisikletinizle tabiki yük taşıyabilirsiniz.

 • 50-60 kilo olan birisi dolu bir aküyle yaklaşık 80 kilometre giderbilirken, bu uzunluk; kilosu daha fazla olan sürücülerde, iki kişi binilen veya yük taşınan bisikletlerde haliyle düşecektir. Çünkü ne kadar ağırlık olursa, elektrik sarfiyatı da o kadar artmaktadır.
 • İki kişi binilen elektrikli bisikletlerde kalkış hızı düşer.
 • Yine iki kişi binilen elektrikli bisikletlerde maksimum hızınız gözle görülmeyecek kadar olsa da düşer.
You can leave a response, or trackback from your own site.

31 yorum var “Elektrikli Bisiklet Taşıma Kapasitesi” yazısına:

 1. bilgehan dedi ki:

  benim ekobisim var gayet memnunum ama yeni akü almak istiyorum nası alabilirm bana yardımcı olurmusnuz şimdiden teşekkürler…

 2. BURAK dedi ki:

  Geçen hafta 137 kilo bindik bişi olmadı :D

 3. zafer dedi ki:

  150 kilo bindik tık yokdu :)

 4. Ahmet dedi ki:

  arkadaşlar 150kilo binersiniz ama 120 kilo dan fazlası beynin yanmasına sebep oluyor.beyin yanıncada alın çöpe atın derm !

 5. ya sabır dedi ki:

  elektirikli bisiklet
  aldım
  10 gun oldum satıcı 3 kağıtçı
  248 wat hepsi 30un ustunede çıkmıyo
  ordan ibre ayarıyla 60 yapabilirim isterseniz ama hız aynı
  dolandırıcılık sadece
  sadeece ne farkı var alarmı aku
  başka hepsine bakdım aynı motor
  adı asya adı ekobis
  öle 3 kağıtçıki milletimiz saolsun
  elimde motor 30 yaptığınıda sanmıyorum
  ama kullanıyoz
  yokuş derecesi yok 9muş yok 12 hepsi
  fasa fiso
  fiyatı uygun al bineceksen
  gerisine hiç bakma boş
  bence 1300 aldım
  1000 lira eder gözümde boş gerisi

 6. yns dedi ki:

  arkadaşlar ben bizzat kendim 145 kiloyum. almak istiyorum amaemin değilim. ne tavsiye edersiniz?

 7. Recep ÇAYLAK dedi ki:

  Elektrikli bisikletlerin sesiz oluşu nedeniyle kazalara sebep olduğunu öğrenince düşündük ve SANAL MOTOR SES SİSTEMİNİ yaptık. bu sistem elk. bisiklete takıldığında elektrikli bisiklek tıpkı bir motorsikletmiş gibi ses çıkarıyor.Kontağı açınca rölanti sesi, gaz kolunu açınca motor devrine duyarlı bir şekilde motorsiklet sesi çıkarıyor. Bu ürün 25-10-2010 tarihinde satışa sunuluyor. ilgilenen yetkili bayi ve servisler 0232 446 53 61 den irtibat kurabilirler.
  not: parekende satış yapılmamaktadır.

 8. umut yavuz dedi ki:

  s.a çinliler ufak defek zaten o yüzden öle

 9. fatih dedi ki:

  slm
  akülü bisiklet almak istiyorum araştırıyorum fakat marka ve modelde kararsız kaldım önerilerinizi bekliyorum.

 10. can dedi ki:

  sabır adamı deli etme dolandırıcılık yok senin eb olmadığı için bilmiyorun ben 60 kgyim annem ise 70 kg ikimizi taşıyor toplam130 ama küçük kardeşim de bindiğinde 167 kg oluyor ve çok hızlı gitmesede süper oluyor

 11. 42_osman dedi ki:

  recep çaylak bu ses sisteminin fiyatı nedir bide bu sesi güzelmi bari kawasaki sesi felan koysaydınız ?

 12. burak dedi ki:

  sanırım Yonja nın modelleri haricinde hepsi oyuncak.1500 tl ye satılan bi oyuncaktanda fazla bişey beklememk lazım diye düşünüyorum

 13. LEVENT dedi ki:

  ARKADASLAR BENDE ARORA AR 07 Z250 MARKALI ELEKTİRİKLİ BİSİKLET ALDİM ßRADER İNANIRMISIN MOTORA 3 KİSİ BİNDİK 2KİSİ KOLTUKTA 3.CÜ KİSİ DEMİRİN ORAYA BİNDİ BEN 75KG YİM ARKADAS 60KG OTEKİ ARKADAS DA 95KG İNANIRMISINIZ YA 3KİSİ BİNDİK 3MÜZDE HAYVAN GİBİYİZ MOTOR YOKUS YUKARİ 40LA CIKTI BEN MOTORDAN KORKMAYA BASLADİM !

 14. sinan dedi ki:

  slm arkadaslar ben ekobis extra kullaniyorum 1 yildir size yemin ederim 3 kisi bindik ben 60 kiloyum arkadasimin biri 55 digeri de 90 kiloydu yani toplam 200 kilonun ustundeydik yokusta 20 yi gecmedi duz yolda 30u gecmedi yaklasik 30 derecelik bir yokusu 60 kilometre hizla indi tabi o iniste gaz vermedim orasi ayri fakat o hizda motoru durdurmak hayli zor olmustu alacaksaniz ekobis alin derim digerlerine göre fiyati biraz yuksek ama deger bence :)

 15. LEVENT ÖZKENDİR dedi ki:

  130 KİLO binmişler bişi olmamıs mıs benim arora ar07 z250 markalı elektirikli bisikletim var arkdaşim 115 kilo ben ise 75kiloyum 2miz binioz gezinioz hep böyle hiç bir şey olmuyor 115 + 75 =190 kilo binip geziniyoruz her gün 3ay boyunca kullandım 3ay 2kisi bindik sonra baktım olmuyor arkada demir yer var 3.cü kişiyide taşımaya basladim o arkadaşim biraz zayıftı 55-60 kilo araliginda 3kisi bndik gezindiq bi bok olmadi 4kisi bindik gezindik bişi olmadi 5kisi bindik sadece amasör patladi oda elektirikli bisikletin amasörleri hassas oluomus oyuzden patlamis bende motor amasörü taktirdim geziniorm öle xD

 16. LEVENT ÖZKENDİR dedi ki:

  sinan kardeş ekobis maksi güzel deil biz 5kisi bindik 300-350kilo sadece amasör patladi eletkirikli kaç gidio diceniz sölücem inanmicaniz 45basti 5kisi amasör patladi motor amasörü taktrdim 5kisi binios bişi olmuo 5kisi bak 5kisi ne demek biliyon mu shen?

 17. esra dedi ki:

  ben motor almayı düşünüyorum ama arıza verirmi diye korkuyorum

 18. kadir dedi ki:

  motorların şarjı çabuk bitiyormu biterse bataryası pahalımı

 19. cihan932 dedi ki:

  levent motorun sele yüksekliği ne kadar ve kaç kilo 13 yaşındayım sürebilirmiyim ekobis maxi stmax zwd 406l ye tam oturuyom

 20. İsmet E. dedi ki:

  Bilgehan kardeşim kolay gelsin.Akü almak için internetde biraz araştırma yapman gerekiyor.Ama eğer marka ve modelini söylersen sana yardımcı olabilirim.Hakikaten Elektrikli bisikletlerin Aküleri 250 TL’den başlar 400 TL’ye kadar çıkıyor.Biraz araştırma yapmanı tavsiye ederim.
  Fatih kardeşim kolay gelsin.Elektrikli bisiklet almak istiyorsun,ama tavsiye birşey olsun istiyorsun.Kardeşim.Bu siteyi ve interneti biraz kurcalamanı tavsiye ederim.Benim tavsiyem Yuki Kral Süvari,Stmax 406L(Yeni kasalar İnternet Sayfasında Görebilirsin.)Ancak Apachi B Serisi Çift Akülü ve Ekobise’de birşey demiyorum.Benim tavsiyem bu.Şimdiden hayırlı olsun.
  Esra kolay gelsin.Öncelikle Elektrikli bisiklet almadan şunu unutmamalısın.Her biri mutlaka arıza yapar.Ancak sen fabrika tarafından verilen talimatlara uyduğun sürece Elektrikli bisikletine sahip çıktığın ve gereğinden fazla üzerine düşmediğin sürece inan bana bir sıkıntı yaşamazsın.Keşke biraz daha fazla bilgi verseymişsin,Örneğin nerede ve nasıl kullanacağın gibi bunlar genel ifadeler şimdiden hayırlı olsun.
  Kadir kardeşim kolay gelsin.Elektrikli motorların Akülerinin ömrü 300 dolumdur.Normalde Elektrikli motorlar 40-50 km’den başlar 200-220’ye kadar çıkar.Tahminim sen şehiriçi bir kullanıcısın.Sana 80-100 standart yeter diye düşünüyorum.Akünü tamamen boşalttıktan sonra doldurman,Aküne ve elektrikli bisikletine sahip çıkman(Güneşte bırakmamak gibi)ve Aküne tam dolum yapman şartıyla Günde 15 küsür KM yapan bir insan için 1 Akü 1 haftada biter.Buda demek oluyorki sen bir aküyle 5 sene idari edebilirsin.Ama canister bir aküyü bir Gündede bitirirsin o zamanda akü sana 1 1,5 sene anca dayanır.Demek istediğimi anlamışsındır umarım.Akülerin yani bataryaların fiyatıda 250 TL’den başlar 400’e kadar çıkar.Şimdiden hayırlı olsun.

 21. fener dedi ki:

  ben yuki maraton alacam tavsiye edermisiniz

 22. hakan atar dedi ki:

  Bende ekobis extra no:1 kullanıyorum gayet memnunum cok dik rampa cıkamasada genel olarak ihtiyacı karşılıyor.

 23. mustafa dedi ki:

  Bakın Arkadaşlar. 20 25 30 Yasındakı Adamlara Söyliyorum. : Eyer Büyüksenız. 1.000 Tl ye ElEKTİRİKLİ bisiklet Alıcaksanız, Kararınızdan Vaz geçın. 500 Tl ye ve 1.000 Tl ye motorlar var. Elektiriklı Bisiklet SİZE GÖRE birşey değil. Bu konuyu Nıye açtım ?, Kararsız Kalan Abılerım var ondan Açtım bu Konuyu, İyi günler

 24. murat dedi ki:

  slm benim elektirikli var 155 kişiyi taşıdı biraz zorlandı ama bişey olmadı hızı 25 gösteriyo ama hız ayarlarıyla oynadım şimdi 50 gidiyor

 25. omerfarukaydın dedi ki:

  çüş 155 kişimi salla biraz daha isersen

 26. ertan dedi ki:

  155 kg dir o..
  Arkadaşlar ben de almayı düşünüyorum,üzerinde şarjın nekadar kaldığını gösteriyor mu bi de yolda kalmayalım..ve şarjı tam doluyken kaç kg yol gidebilir acaba..

 27. heyo dedi ki:

  arkadaşlar ben yuki yk 05 dünya almayı düşünüyorum 14 yaşındayım sizce bu elektrikli güzelimi ayrıca iki kişi binerbilirmiyiz birde ehliyet filan gerekiyor mu ne olur cevap yazın

 28. bekir dedi ki:

  arkadaşlar 14 yaşındayım 67-66 felanım elektirikli bisiklete bine bilirmim sizce

 29. Ramazan dedi ki:

  Arkadaşlar ben yarın elektrikli bisiklet alacağım volta vs3 3000 w sizce iyimi tavsiyede bulunursanız çok sevinirim

 30. Ali dedi ki:

  Merhaba. Küçük bi ilçede yaşıyorum. Hergun işe gidiyorum. 3kmlik yol. Gidiş dönüş6km yapıyor. Normal zamanlarda da gezinirim tabiki. Işe hergün yani 1 ayın 26 günü bu bisikletle 84+75 kiloluk bazen iki kişi binecek. Bazen tek tek(shift.sistemi). Ve ehliyet.istemiyorum. ehliyet alsam zaten bisiklet almam! Sizin tavsiyeniz ne.olur bir bisiklet almamda? Fiyat olarak maximum 1200TL düşünüyorum.ve 2. El almak mantıklı mı. Iyi günler arkadaşlar.

 31. burak dedi ki:

  Yeni aldim st max 2 kisi bir yokusu
  Tasirmi

Sayfaya yorum eklemek için aşağıdaki formu kullanın:

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazıp gönderebilirsiniz.

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*