Elektrikli Bisiklet Şarjı Ne Kadar Elektrik Harcar?


2010 yılının yaz ayına girdiğimiz şu günlerde okulların da kapanmasıyla elektrikli bisikletlerin satışında bir artış gözlenmekte. Özellikle gençlerin tercih ettiği elektrikli bisiklet sıcak havalarda dışarıda gezmek için çok ideal. Ucuzluğu ve pratikliğiyle kendine hayran bırakan elektrikli bisikletler peki elektrik sarfiyatı konusunda ne kadar hesaplı?

Elektrikli Bisiklet Kilometrede Ne Kadar Elektrik Harcar?

Elektrik faturası gözünüzde büyümesin

Elektrik faturası gözünüzde büyümesin

Elektrikli bisikleti tercih edenlerin tercih sebepleri arasında ilk sırayı şüphesiz ki ucuz bir taşıma aracı olduğundandır. Benzinin iyice pahalılaştığı şu günlerde elektrikli bisikletin cazibesi iyice artıyor. Peki elektrikli bisiklet ne kadar elektrik harcıyor ve gerçekten hesaplı mı?

Üretici firmalar elektrikli bisikletlerin 1000km’de 5TL’lik elektrik harcadıklarını söylüyorlar. Yani kaba bir hesapla kilometrede ne kadarlık elektrik harcadığını hesaplayabiliriz. Elektrik sarfiyatını 1 km’de hesaplamak çok küçük rakamlar elde etmemize sebep olur. O yüzden bir sakız parası olan 10 kuruş’da 20km gidebileceğinizi söylemek daha anlaşılır olur. Bu da 1km’de 0,5 kuruş yapar. Peki bu değer elektrik faturasını nasıl etkiler?

Elektrikli Bisiklet Elektrik Faturasını Ne Kadar Etkiler?

1000km’de 5TL’lik elektrik harcayan bir elektrikli bisikletin aküsünün bir dolumunun ne kadara olacağını hesaplamak için şu adımları izleyebiliriz: Elektrikli bisikletlerin bir akü ile ortalama 50km gideceğini düşünürsek ve 1000km’de 5TL sarfiyat varsa; 50km’de 25kuruşluk bir sarfiyat söz konusu olur. Bu da elektrikli bisikletin aküsünün ortalama 25kuruşa dolduğunu gösterir.

25kuruşa dolan bir elektrikli bisikleti ayda 10 kere dolduran bir kullanıcının elektrik faturasında ortalama 2,5TL’lik bir artış olacaktır.

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet Şarjı Ne Kadar Elektrik Harcar?” yazısına 88 yorum yapılmış:

Sayfalar: [1] 2 3 4 »

 1. 1. ÖMÜR dedi ki:

  SÜPER BİŞEY MİŞ YA

 2. 2. sezer dedi ki:

  aynen :))))

 3. 3. sezer dedi ki:

  ömür yha ben zwd 206l veya 206e alcam hangisindn aliim

 4. 4. arda dedi ki:

  zwd 206 l al onun akü mesaesi daha uzun ama ekobis maxi al daha güzel hem bagaş var ondada var ama bununki daha büyük bide sepetli maxiye benzeyenide var stmax 406l oda aynı özellik oda maxi gibi sepetli ama 1.400 .1500 arası maxi 1250 daha uygun hem daa güzel bende var süper arkimde 206 l var değiştirdik o daha kötü benimki daha iyi zaten oda beyendi 750 ye satcak 500 koycak benimkinden alcak yarışta felan 50 basıyom o 35 40 anlııcanız daha hızlı gazın orda kablo takılıyken 25 basıyodu servis kabloyu açtı buda 35 40 oldu adam denetti süper dedim daha varmı dedim adam ön tarafı açtı bişiler yaptı naptın dedim beynine ayar çektim dedi tamam dedim arkiye söledim onla gittik stmazda olmuyomuş beyin ayarı maxi al cillop gibi

 5. 5. arda dedi ki:

  beyünle oynayınca en fazla 50 oluyo 3 saniyede bir 1 1 artıyo 57 oluyo sonra 10 saniye geçiyo motor kapanıyo fazla dayanamıyo sigortası atıyo ama 50 de kullan bişe olmaz 55 dede olmaz ama makine zorlanıyo

 6. 6. tayyip dedi ki:

  kychoher neyse velestar alacam cift akü sizce hangisini aliyim ben velostarı beyendim

 7. 7. deniz dedi ki:

  Arda kardeş sen beyin ayarının ekobbisin servisindemi yaptırdın??

 8. 8. gökberk dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Ben Çif Akülü motoran Juno Kullanıyorum. 5. katta Oturuyorum Ta Aşşağı kablo çekip bisikletimi şarj etmek zorunda kalıyorum acaba 2 aküyü aynı anda şarj etme imkanım varmıdır bilgisi olanlar varmı ?

 9. 9. galip dedi ki:

  hesabı dolambaçlı yapıp bir sakız parasına endekslemek yerine, akünün bir şarj boyuca sayaca kaç watt yazdırdığını ( ör: 1,300 Kw gibi) belirtirseniz gerçekçi bir bildirimde bulunmuş olursunuz.
  Gördüğüm kadarıyla, kimse işin bu yönüne kafa yormuyor, ne alıcı ne satıcının bu konuda doğru bilgisi yok.

  Cevap: Sizce kataloglarda belirtilen bu rakamlar; yani 1000km'de 5TL elektrik sarfiyatı nasıl hesaplandı? Tabiki 1000km için kaç şarj gerek önce o hesaplanmıştır. Daha sonra bu şarj sayısının tüketicinin faturasına kaç TL olarak yansıyacağı hesaplandı ki bu hesaplama zaten sizin dediğiniz şekilde kw*TL olarak yapılıp kataloglara konmuştur. Aksi bir hesaplama yöntemi zaten olamaz. Bizlerde bu değerler ışığında biraz daha ince hesap yaparak bir şarjın ne kadara geldiğini hesapladık.

 10. 10. ABDULLAH GÜL dedi ki:

  bence 206l çok iğrenç

 11. 11. Berat dedi ki:

  ZWD 206 E yi beqendim ama hızını attırabiliyozmu diye sorcam bilen warsa soqlesin bn aradım ama bulamadım siz bulursanız yorum yazarmısınız ???

 12. 12. selçuk dedi ki:

  benim merak ettiğim konu akü zyıfladıkça örn 100%100 ken yatığı hızı 100%50 oluncada yapabiliyormu yoksa hız sürekli düşüyormu ?

 13. 13. umut dedi ki:

  arkadaşlar elektirikli bisiklet alıp napıcanız 2.el bi motor alın gidin akülü bisiklet yokuşta tıkanıyo çekmiyo pişman olursunuz almayın derim aküsü ölüyo bi süre sonra tavsiye etmem alcak olan varsa kendi kararı ama pişman olur %100

Sayfalar: [1] 2 3 4 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*