Elektrikli Bisiklet’in Özellikleri ve Yorumları


Elektrikli bisiklet almak belkide araba almaktan daha zor. Çünkü kullanan sayısı henüz çok az ve etrafınızda “Nasıl?”, “Memnun musun?” diye sorabileceğiniz bir elektrikli bisiklet kullanıcısı çok yok. Bu nedenle fazla bilgi sahibi olmadan aldığımız bu bisikletler acaba gerçekten kataloglarında yazan özelliklerini tam olarak sunabiliyor mu?

Elektrikli bisiklet alınır mı alınmaz mı diye kime soracağız?

Artık sokaklarda yavaş yavaş boy göstermeye başlayan bu bisikletlerden almak isteyenlerin ortak soruları şunlar:

 • Acaba elektrikli bisiklet almaya değer mi?
 • Performansı nasıldır?
 • Aküsü kaç gün/km gidiyor?
 • Yokuşu çıkar mı?
 • İki kişi binebilir mi?

Bu soruların cevabı genelde tam olarak alınamıyor. Böylece alıcı istediği elektrikli bisikletin firmasının internet sitesine ve ya alışveriş sitelerinin ürün tanıtımı kısımlarına başvuruyor. Ama oradaki bilgiler tatminkar olmadığı için alıcılar bu konuda tam bilgi sahibi olmak için alternatif sitelere yöneliyor ama tamamen elektrikli bisikletlere özel bir tarafsız tanıtım sitesi bulamıyor. İşte burada devreye elektriklibisiklet.gen.tr devreye giriyor.

Elektrikli bisikleti sizin için 3 ay boyunca test ettik

İşte biz de bu bilgi açığını gidermek adına kurduğumuz bu sitede elektrikli bisiklet almak isteyenlere ama kafasında soru işareti olanlara bir yol göstermek için gözlemde bulunduk. Çok satılan elektrikli bisiklet modellerinden biri olan Ekobis‘in Maxi modelini elektriklibisiklet.gen.tr olarak 3 ay boyunca test ettik ve önemli noktaları not ettik. Önceklikle bu markanın kataloğunda yazan özellikleri gözden geçirdik. Sonrada kullanıcı olarak elektrikli bisikletten edindiğimiz tecrübeleri katalogda yazanlarla karşılaştırıp yorumladık:

İşte elektrikli bisiklet sürüş testi sonuçları:

Kırmızı renkteki başlıklar bize firmanın söylediği özellikler. Hemen altında da bizim ürünü kullandıktan sonraki yorumumuzu bulabilirsiniz:
 
 • Güç : 248W (pedallı)

Elektrikli bisiklet gücü hakkında kullanıcı yorumu:
Şuan piyasada bulunan normal standarttaki elektrikli bisikletlerde genel olarak güç hep 248-250W civarındadır. Daha büyük güç, daha büyük elektrikli bisiklet motoru demektir. Daha büyük motor ise ehliyet gerektiriyor. Örneğin piyasada 500W’dan başlayarak 1000W’a kadar yükselen motora sahip elektrikli bisikletler var. Ama fiyatları çok yüksek olduğundan ve ehliyet gerektirdiğinden pek tercih edilmiyor. Zaten 248W bu motor gücü hem size ehliyet gerektirmeyecek, hem de şehir içinde ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecektir.

 • Yokuş Tırmanma : 15°

Elektrikli bisiklet yokuş tırmanma gücü hakkında kullanıcı yorumu:

15 Derecelik Yokuş

Elektrikli bisikletin çıkabileceği 15 derecelik bir yokuş

Elektrikli bisiklet almak isteyenlerin kafasındaki en büyük soru işaretini yokuş tırmanma gücü ile ilgili soru ve ya sorular oluşturuyor. Kullanıcılar aldıkları elektrikli bisikletin kullanacakları bölgedeki yokuşları çıkıp çıkamayacağını merak ediyor. Ancak yokuş kavramı göreceli olduğundan bizler kataloğa göre 15 derecelik yokuşu çıkabileceği söylenen bisiklet için bu 15 derecelik yokuşu sağda resmettik. Ayrıca bu üç aylık dönemde resimde gösterilen diklikteki yokuşları da elektrikli bisikletle bizzat denedik ve olumlu sonuç aldık. Yine bu süre içerisinde daha herhangi bir yokuşta kalmadık. Yani tek kişi zorlanmadan abartısız yokuşları elektrikli bisikletinizle çıkabilirsiniz.

 • Fren : Kampana + e-ABS

Elektrikli bisiklet frenleri hakkında kullanıcı yorumu:
Güvenliğin olmazsa olmazı frenler elektrikli bisikletimizde kampana ve e-ABS olarak ön ve arka tekerde mevcut. Şunu belirtelim ki fren sistemi normal bisikletlerin fren sistemi gibi papuçlu değil. Daha sağlam ve güvenli olan kampana sistemi bizi fren konusunda tatmin etti. Ayrıca bir notu da ekleyelim. Frene bastığınızda gaz veriyor olsanız bile gazı otomatik olarak kesiyor.

 • Max Hız : 35-40km/saat

Elektrikli bisikletin maksimum hızı konusunda kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisiklet alacakların en çok sorduğu soruların başında bir de maksimum hız geliyor. Bazı kataloglarda 24km bazılarında ise 35-40km olarak belirtilen elektrikli biziklet maksimum hızları tabi ki marka ve modele göre değişiyor. Bizim denediğimiz modelde maksimum 35-40km yapabileceği yazıyordu. Düz yolda yaptığımız denemelerde son gazda 39-40km hıza ulaşabildiğimizi gördük.

 • Sürüş mesafesi : >80 – 100 km

Elektrikli bisikletin bir akü ile sürüş mesafesi konusunda kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisikletimizi test ettiğimiz üç aylık dönemde bizi durdurup bisiklet hakkında soru soran çok oldu. İçlerinden en çok sorulanı şuydu: “Kaç gün gidiyor bunun şarjı?” Bu sorunun cevabı yok aslında. Önemli olan akün şarjının kaç gün gittiği değil; tam dolu bir akü ile elektrikli bisikletin kaç kilometre gittiğiydi. O yüzden bu sorulara hep kilometre olarak cevap erdik. Peki katalogda yazan >80-100km (yani 80-100km ve altı) rakamları doğru muydu. Bizim de aslında bu test aşamasında en çok merak ettiğimiz bu sorunun cevabıydı.Öncelikle şunu belirtelim ki ön panelde hız göstergesi var ama katedilen km göstergesi yok. Dolayısıyla bir akü ile ne kadar gidebildiğinizi görmeniz mümkün değil. Ama bizler ilk test aşamasında gittiğimiz tüm yolları her gün Google Earh programından ölçerek bir akü ile ne kadar gidebildiğimizi kabaca hesapladık. Maksimum 70km gidebildik. Unutmayınki iki kişi binmek ve ya sürekli yokuşlu yolda gitmek aküden daha fazla enerji alır ve bu durumlarda bir akü ile 80 veya 100km falan gitmeyi beklemeyiz. Bu bahsedilen 80-100km değeri düz yolda gidebileceğiniz maksimum mesafe ki tecrübelerimiz düz yolda bir akü ile 80-100km gidebileceğimizi gösterdi. Ancak bizler test aşamasında bisikletimizi hem düz hem de engebeli yollarda denedik ve maksimum 70km gittik bir akü ile. Bu değerle hem düz hem de engebeli yolda günde ortalama 10km yapan biri için bir akü 1 hafta gidiyor sonucuna varabiliriz.

 • Akü : 48V, 20Ah (1 set içinde 4 parça)

Elektrikli bisiklet aküsü ile ilgili kullanıcı yorumu:
Bu modelden önce çift akülü modeller vardı. Ancak Maxi modelinde artık çift akü birleştirilmiş ve tek akü olarak motora yerleştirilmiş.

 • Ölçüler : 1650 x 700 x 1100mm

Elektrikli bisiklet ölçüleri hakkında kullanıcı yorumu:
Piyasada bulunan çoğu motorlar genelde bu genişlik, uzunluk ve yüksekliğe sahip. Ama bazı modellerin duruşu biraz tabiri caizse basit kalıyor. Sizlere tavsiyemiz bir kaç modeli inceledikten sonra elektrikli bisikletin marka ve modeline karar vermeniz. Bizim bu test sürecinde etrafımızdan duyduğumuz şey Maxi modelinin hem görünüş hem de tasarım olarak diğer markaların modellerine göre daha bir motosiklete benzer görünüme sahip olmasıydı.

 • Lastik Ebatları : 16″ x 3.0

Elektrikli bisiklet lastikleri konusunda kullanıcı yorumu:
Güvenlik açısından lastik ebadı önemlidir. Kalın lastikler yolu daha iyi tutar. Elektrikli bisikletlerde bu ebat genelde 16 x 2,5 büyüklüğünde oluyor. Maxi modelinde bu değer 16 x 3,0. Bu ayrıntıyı gözden kaçırmayın. Zaten yan yana getirdiğinizde lastiklerin farkı gözle görülür derecede. Maxi’yi motor gibi göstermede lastik faktörü önemli rol oynuyor.

 • Jantlar : Aluminyum

Elektrikli bisiklet jantları konusunda kullanıcı yorumu:
Normal bisiklet jantı gibi ince uzun çubuklar yerine kalın aleminyum motosiklet jantları kullanılmış.

 • Taşıma Kapasitesi: 120kg

Elektrikli bisikletin taşıma kapasitesi hakkında kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisikletler genelde tek kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için üretiliyor. ancak koltukarının geniş olması ve 120kg’a kadar taşıma kapasitesinin olması iki kişi binilebileceğini gösteriyor. Aslında olaya tek ya da iki kişi diye bakmamak lazım. Malum 60kg insan da var 100kg insan da. Elbette ikisinin farkı olacaktır. Bu konuda biz de test aşamasında 55 ve 75 kg olarak iki kişi yani toplamda 130kg’ı denedik elektrikli bisikletimizde. Bir sorun çıkmadı. Hızı da öyle gözle görülecek kadar düşmedi. Ama tabiki gerek kalkışta gerek hızlanmada tek kişi gibi hızlanmadı. Ama 120 kg’ı rahatlıkla taşıdığını söyleyebiliriz.

 • Şarj Süresi : 6 – 8 saat

Elektrikli bisiklet şarj süresi hakkında kullanıcı yorumu:
Test ettiğimizx süre içerisinde elektrikli bisikletimizin aküsü en az 8 saatte doldu. Yani katalogda belirtilen 6-8 saatlik sürenin yalnızca 8 saatlik kısmı doğru.

 • Batarya Girişi : 100-240V AC

Elektrikli bisiklet batarya girişi hakkında kullanıcı yorumu:
Batarya girişi tek yuvadan sağlanıyor. Bu giriş bilgisayarın monitör kablosu girişine çok benziyor. Üç adet yan yana bulunan delikler var.

 • Göstergeler : Hız ve akü göstergesi

Elektrikli bisiklet göstergeleri hakkında kullanıcı yorumu:
Yukarıda sürüş mesafesi hakkında yorumlarımızda belittiğimiz bir nokta vardı. Keşke göstergelerde bir de katedilen km göstergesi koysalarmış. Bunun eksikliği çok belli oluyor. Ama sadece hız ve akü seviyesi göstergesi var. Bir de far ve sinyal göstergeleri.

 • Amortisörler : Teleskopik amortisör

Elektrikli bisiklet amortisörleri hakkında kullanıcı yorumu:
Ön ve arka amortisörler yoldaki çukurları az da olsa hafifletiyor ama bu konuda çok da başarılı değil. Ancak frene bastığınızda ön amortisörlerin hafiften içeri doğru gömüldüğünü hissedebilirsiniz.

 • Aksesuarlar :

Elektrikli bisiklet aksesüarları hakkında kullanıcı yorumu:

Arka Sepet Kapalı Bagaj
İnanılmaz geniş, baya bir şey alıyor.

Dikiz Aynası
Her iki yanda da gayet kullanıcı dikiz aynası mevcut. Hafif tümsek cam kullanılmış çünkü baktığınızda arkayı ve arka sağ-solu komple gösteriyor geniş açıda.

Uzaktan Kumanda
Çok kullanışlı bir uzaktan kumandası var. Kumandayı sadece alarm açma-kapama için değil aynı zamanda motoru da çalıştırmak için kullanabiliyorsunuz. Yani motoru çalıştırmak için illa anahtar sokmanız şart değil.

Alarm
Bahçeye koyduğumuz elektrikli bisikletin alarmını test ettik ve 4. katta evin odasından bile rahatça duyulabildiğini gördük. Bu konuda gerçekten araba alarmından farksız. Evet abartmıyoruz. Gerçekten çok yüksek. Bu da caydırıcı bir özellik hırsızlara karşı.

Direksiyon kilidi
Testimiz süresinde bu özelliği pek kullanmadık. Zaten ön ve arka teker olmak üzere iki adet zincirle kitleyebilirsiniz elektrikli motorunuzu. Ama dileyen direksiyonu tam sağ ya da tam sol yapıp direksiyon kilidini kontaktan aktif edebilir. O saniyeden sonra direksiyon ne sağa oynar ne de sola. Bu sayede sürerek kaçırılma olayı engelleniyor. Gerçi alarm açıksa sürerek alarm öte öte kim çalar diye de sormadan edemiyoruz. Pek kullanılmasa da böyle bir güvenlik sisteminin olması güzel.

 • Ürünün Net Ağırlığı: 60Kg.

Elektrikli bisiklet ağırlığı kousunda kullanıcı yorumu:
Bu ağırlığın büyük bir bölümü akü diyebiliriz. Aküyü çıkardığımızda bisikletin çok hafiflediğini gördük. Şarj etmek için çıkardığınızda prize kadar taşırken gayet ağır bir aküsü olduğunu göreceksiniz.

Elektrikli Bisiklet Genel Görünümü

Elektrikli Bisiklet Genel Görünümü

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet’in Özellikleri ve Yorumları” yazısına 383 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 14 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 1416 »

 1. 184. kara kartal dedi ki:

  arkadaslar bende elekltrikli motorsiklet aldım inanmayacaksınız ama 275 tl ye aküsü falan yeni güzel motor herkese tavsiye ederim

 2. 185. ömer dedi ki:

  bende alcam yardım ediiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnnnnnnnn

 3. 186. mustafa dedi ki:

  slm bende almayı düşünüyom..fakat bunun aküsü beni tedirgin etmekte..akü bozulduğunda yedeğini kim satıyor veya ne kadara satıyor..teskrler.

 4. 187. hüseyin dedi ki:

  skm bende almayı düşünüyorum ama yokuşlarda çıkabilirmi ondan tedirginim elektrikli bisikletin yanında yedek akü vercekler mi aksesuarları neler dir bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz tavsiye edermisiniz

 5. 188. umur enes dedi ki:

  14 yaşındayım elektirikli bisiklet almayı düşünüyorum sizce uygunmu 55kg yim.

 6. 189. BUCALI35 yuki kral suvari yada ekobis alacak dedi ki:

  umur kardes yasin kucuk daha ALMA BEKLE 16 17 yasina gel bi

 7. 190. kaan dedi ki:

  Arkadaşlar apartmanda oturuyorum geceleri dışarıda kalıcak üzerine araba çadırı, naylon branda v.b örtsem olurmu .Su geçirirmi hava şartları etkilermi Eskişehirin havasını bilen bilir :) Bi cevaplarsanız mutlu olurum .Teşekkürler

 8. 191. alper dedi ki:

  arkadaşlar benim yaşım 13 bir elektirikli bisiklet alacağım hangi marka alayım yorum atarsanız teşekkürler

 9. 192. alper dedi ki:

  bide daha geçen duydum elektirikli bisikletlere A1 ehliyet ve kask zorunlu hale gelmiş

 10. 193. BUCALI35 yuki kral suvari EB02 alacak dedi ki:

  evet kask sorunu var ama elektrikli bisiklet oyuncak degil alper yasin kucuk sana vernezler 16 17 gel al yasin kucuk
  @kaan kardes disarda birakma aracini ustune brando ortsen bisi olmaz ama disarida birakma

 11. 194. gakkos (yuki kral süvari EB-02 alacak) dedi ki:

  alper kardeş senlen yaşıtız. ben alcam. civarda polisler varsa sor yoksa 155ten arayıp teferruatını öğren derim. ben sordum hız sınırını aşmamak şartıyla kullanabilirsin dedi bir polis. marka konusunda yuki kral süvari hepsine bin basar. arkada stmax, ekobis falan bırakmaz.

  kaan kardeş sakın açık bırakmayasın. araba çadırı, branda vs. ört ama mutlaka su geçirmez olsun. onun dışında bisikletini kapının önündeki gölgelik yere bırakırsan daha iyi olur.

 12. 195. BUCALI35 yuki kral suvari EB02 alacak dedi ki:

  eed gakkos haci dogru diyorr gakkos sen 14 gosteriyorrsn

 13. 196. gakkos (yuki kral süvari EB-02 alacak) dedi ki:

  :D saol :D

 14. 197. BUCALI35 yuki kral suvari EB02 alacak dedi ki:

  yalansa soyle haci

 15. 198. mehmet emin dedi ki:

  BENDE VAR ELEKTRİKLİ BİSİKLET ST MAX ÇOK MEMNUNUM GÜZEL BAZEN 3 KİŞİ BİLE BİNEBİLİYORUM ŞARJIDA BİR HAFTA GİDİYOR ÇOK GÜSEL YANİ RAMPA ÇIKIŞIDA FENA DİİL GÜSELDİR ŞİMDİDEN ALACAKLARA TAVSİYE EDERİM AMA ÖZELLİKLE MARKASI ST MAX OLMALIDIR… ALACAKLARA HAYIRLI OLSUN

 16. 199. kral dedi ki:

  arkadaşlar ben ekobis maxi alcam yaşım 17 1 sene sonra honda cbr 125 inşallah onun için bana hızlı ve aküsünün çok uzun sürmesi gerekir.Bu yüzden ben EKOBİS maxi alcam

 17. 200. BUCALI35 yuki kral suvari EB02 alacak dedi ki:

  pişman olursun aldıgında

 18. 201. veysel sezen dedi ki:

  ehliyet gerekmiyordu ama artık gerekiyor ama almasanızda olur cunku yürürlüge girmesi biraz zaman alacak ama 1-2 sene sonra mecbur olur ozaman alırsınız ,cok memlunum ama bi sorun oldu motora giden kablosu yandı onun deyişme şansı varmı beyler bayanlar bilgisi olan yardımcı ola bilirmi

 19. 202. canip sezen dedi ki:

  ehliyet gerekmiyordu ama artık gerekiyor ama almasanızda olur cunku yürürlüge girmesi biraz zaman alacak ama 1-2 sene sonra mecbur olur ozaman alırsınız ,cok memlunum ama bi sorun oldu motora giden kablosu yandı onun deyişme şansı varmı beyler bayanlar bilgisi olan yardımcı ola bilirmi

 20. 203. veysel dedi ki:

  benimkide ekobis maxi cok memlunun ibresi 40km hıza kadar cıkıyor direksonun altındakı cocuk kilidini acık güzel gidiyor ben ibreyi 3 kere ters cevirdim gitmede sorun yok düz yolda 40km hızı görüyor herze ekobis almasını tavsıye ederım ama bursadan almayın yetkılı servisi ilgilenmiyor bıktırdılar bunun fabrıkası aydında aydındakı fabrıkasına gidecem sonunda olmuyor bursada adam gibi bi yer yokmu beş yoldakınden başka

 21. 204. BUCALI35 yuki kral suvari EB02 alacak dedi ki:

  yok korkma 2 yil garanti var bide ehliyet gibi bir sey yoktur

 22. 205. harun dedi ki:

  akülü bisiklet alacam bizim orada 500 tl ye adam satıyor temiz ama baya ucu birşeyi varmıdr normalde herkes 800tl 900tl sence neyi vardır tahmin ediniz lütfen

 23. 206. HARUN, dedi ki:

  arkadaşlar 500tl ye satılan elektirikli bisiklette birşeyi varmıdır

 24. 207. konyadan metin dedi ki:

  arkadaşım benim tavsiyem şudur eski alacak kadar zenginmisin ben bugun sprdum ekobis 1300 dedi peşin ama çok pahalı 2 elide var 750 ama sıfır alacam marşına kendim basacam

 25. 208. konyadan metin dedi ki:

  harun aküsü bitiktir akü almaya kalksan 350 tl

Sayfalar: « 14 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 1416 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*