Elektrikli Bisiklet’in Özellikleri ve Yorumları


Elektrikli bisiklet almak belkide araba almaktan daha zor. Çünkü kullanan sayısı henüz çok az ve etrafınızda “Nasıl?”, “Memnun musun?” diye sorabileceğiniz bir elektrikli bisiklet kullanıcısı çok yok. Bu nedenle fazla bilgi sahibi olmadan aldığımız bu bisikletler acaba gerçekten kataloglarında yazan özelliklerini tam olarak sunabiliyor mu?

Elektrikli bisiklet alınır mı alınmaz mı diye kime soracağız?

Artık sokaklarda yavaş yavaş boy göstermeye başlayan bu bisikletlerden almak isteyenlerin ortak soruları şunlar:

 • Acaba elektrikli bisiklet almaya değer mi?
 • Performansı nasıldır?
 • Aküsü kaç gün/km gidiyor?
 • Yokuşu çıkar mı?
 • İki kişi binebilir mi?

Bu soruların cevabı genelde tam olarak alınamıyor. Böylece alıcı istediği elektrikli bisikletin firmasının internet sitesine ve ya alışveriş sitelerinin ürün tanıtımı kısımlarına başvuruyor. Ama oradaki bilgiler tatminkar olmadığı için alıcılar bu konuda tam bilgi sahibi olmak için alternatif sitelere yöneliyor ama tamamen elektrikli bisikletlere özel bir tarafsız tanıtım sitesi bulamıyor. İşte burada devreye elektriklibisiklet.gen.tr devreye giriyor.

Elektrikli bisikleti sizin için 3 ay boyunca test ettik

İşte biz de bu bilgi açığını gidermek adına kurduğumuz bu sitede elektrikli bisiklet almak isteyenlere ama kafasında soru işareti olanlara bir yol göstermek için gözlemde bulunduk. Çok satılan elektrikli bisiklet modellerinden biri olan Ekobis‘in Maxi modelini elektriklibisiklet.gen.tr olarak 3 ay boyunca test ettik ve önemli noktaları not ettik. Önceklikle bu markanın kataloğunda yazan özellikleri gözden geçirdik. Sonrada kullanıcı olarak elektrikli bisikletten edindiğimiz tecrübeleri katalogda yazanlarla karşılaştırıp yorumladık:

İşte elektrikli bisiklet sürüş testi sonuçları:

Kırmızı renkteki başlıklar bize firmanın söylediği özellikler. Hemen altında da bizim ürünü kullandıktan sonraki yorumumuzu bulabilirsiniz:
 
 • Güç : 248W (pedallı)

Elektrikli bisiklet gücü hakkında kullanıcı yorumu:
Şuan piyasada bulunan normal standarttaki elektrikli bisikletlerde genel olarak güç hep 248-250W civarındadır. Daha büyük güç, daha büyük elektrikli bisiklet motoru demektir. Daha büyük motor ise ehliyet gerektiriyor. Örneğin piyasada 500W’dan başlayarak 1000W’a kadar yükselen motora sahip elektrikli bisikletler var. Ama fiyatları çok yüksek olduğundan ve ehliyet gerektirdiğinden pek tercih edilmiyor. Zaten 248W bu motor gücü hem size ehliyet gerektirmeyecek, hem de şehir içinde ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecektir.

 • Yokuş Tırmanma : 15°

Elektrikli bisiklet yokuş tırmanma gücü hakkında kullanıcı yorumu:

15 Derecelik Yokuş

Elektrikli bisikletin çıkabileceği 15 derecelik bir yokuş

Elektrikli bisiklet almak isteyenlerin kafasındaki en büyük soru işaretini yokuş tırmanma gücü ile ilgili soru ve ya sorular oluşturuyor. Kullanıcılar aldıkları elektrikli bisikletin kullanacakları bölgedeki yokuşları çıkıp çıkamayacağını merak ediyor. Ancak yokuş kavramı göreceli olduğundan bizler kataloğa göre 15 derecelik yokuşu çıkabileceği söylenen bisiklet için bu 15 derecelik yokuşu sağda resmettik. Ayrıca bu üç aylık dönemde resimde gösterilen diklikteki yokuşları da elektrikli bisikletle bizzat denedik ve olumlu sonuç aldık. Yine bu süre içerisinde daha herhangi bir yokuşta kalmadık. Yani tek kişi zorlanmadan abartısız yokuşları elektrikli bisikletinizle çıkabilirsiniz.

 • Fren : Kampana + e-ABS

Elektrikli bisiklet frenleri hakkında kullanıcı yorumu:
Güvenliğin olmazsa olmazı frenler elektrikli bisikletimizde kampana ve e-ABS olarak ön ve arka tekerde mevcut. Şunu belirtelim ki fren sistemi normal bisikletlerin fren sistemi gibi papuçlu değil. Daha sağlam ve güvenli olan kampana sistemi bizi fren konusunda tatmin etti. Ayrıca bir notu da ekleyelim. Frene bastığınızda gaz veriyor olsanız bile gazı otomatik olarak kesiyor.

 • Max Hız : 35-40km/saat

Elektrikli bisikletin maksimum hızı konusunda kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisiklet alacakların en çok sorduğu soruların başında bir de maksimum hız geliyor. Bazı kataloglarda 24km bazılarında ise 35-40km olarak belirtilen elektrikli biziklet maksimum hızları tabi ki marka ve modele göre değişiyor. Bizim denediğimiz modelde maksimum 35-40km yapabileceği yazıyordu. Düz yolda yaptığımız denemelerde son gazda 39-40km hıza ulaşabildiğimizi gördük.

 • Sürüş mesafesi : >80 – 100 km

Elektrikli bisikletin bir akü ile sürüş mesafesi konusunda kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisikletimizi test ettiğimiz üç aylık dönemde bizi durdurup bisiklet hakkında soru soran çok oldu. İçlerinden en çok sorulanı şuydu: “Kaç gün gidiyor bunun şarjı?” Bu sorunun cevabı yok aslında. Önemli olan akün şarjının kaç gün gittiği değil; tam dolu bir akü ile elektrikli bisikletin kaç kilometre gittiğiydi. O yüzden bu sorulara hep kilometre olarak cevap erdik. Peki katalogda yazan >80-100km (yani 80-100km ve altı) rakamları doğru muydu. Bizim de aslında bu test aşamasında en çok merak ettiğimiz bu sorunun cevabıydı.Öncelikle şunu belirtelim ki ön panelde hız göstergesi var ama katedilen km göstergesi yok. Dolayısıyla bir akü ile ne kadar gidebildiğinizi görmeniz mümkün değil. Ama bizler ilk test aşamasında gittiğimiz tüm yolları her gün Google Earh programından ölçerek bir akü ile ne kadar gidebildiğimizi kabaca hesapladık. Maksimum 70km gidebildik. Unutmayınki iki kişi binmek ve ya sürekli yokuşlu yolda gitmek aküden daha fazla enerji alır ve bu durumlarda bir akü ile 80 veya 100km falan gitmeyi beklemeyiz. Bu bahsedilen 80-100km değeri düz yolda gidebileceğiniz maksimum mesafe ki tecrübelerimiz düz yolda bir akü ile 80-100km gidebileceğimizi gösterdi. Ancak bizler test aşamasında bisikletimizi hem düz hem de engebeli yollarda denedik ve maksimum 70km gittik bir akü ile. Bu değerle hem düz hem de engebeli yolda günde ortalama 10km yapan biri için bir akü 1 hafta gidiyor sonucuna varabiliriz.

 • Akü : 48V, 20Ah (1 set içinde 4 parça)

Elektrikli bisiklet aküsü ile ilgili kullanıcı yorumu:
Bu modelden önce çift akülü modeller vardı. Ancak Maxi modelinde artık çift akü birleştirilmiş ve tek akü olarak motora yerleştirilmiş.

 • Ölçüler : 1650 x 700 x 1100mm

Elektrikli bisiklet ölçüleri hakkında kullanıcı yorumu:
Piyasada bulunan çoğu motorlar genelde bu genişlik, uzunluk ve yüksekliğe sahip. Ama bazı modellerin duruşu biraz tabiri caizse basit kalıyor. Sizlere tavsiyemiz bir kaç modeli inceledikten sonra elektrikli bisikletin marka ve modeline karar vermeniz. Bizim bu test sürecinde etrafımızdan duyduğumuz şey Maxi modelinin hem görünüş hem de tasarım olarak diğer markaların modellerine göre daha bir motosiklete benzer görünüme sahip olmasıydı.

 • Lastik Ebatları : 16″ x 3.0

Elektrikli bisiklet lastikleri konusunda kullanıcı yorumu:
Güvenlik açısından lastik ebadı önemlidir. Kalın lastikler yolu daha iyi tutar. Elektrikli bisikletlerde bu ebat genelde 16 x 2,5 büyüklüğünde oluyor. Maxi modelinde bu değer 16 x 3,0. Bu ayrıntıyı gözden kaçırmayın. Zaten yan yana getirdiğinizde lastiklerin farkı gözle görülür derecede. Maxi’yi motor gibi göstermede lastik faktörü önemli rol oynuyor.

 • Jantlar : Aluminyum

Elektrikli bisiklet jantları konusunda kullanıcı yorumu:
Normal bisiklet jantı gibi ince uzun çubuklar yerine kalın aleminyum motosiklet jantları kullanılmış.

 • Taşıma Kapasitesi: 120kg

Elektrikli bisikletin taşıma kapasitesi hakkında kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisikletler genelde tek kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için üretiliyor. ancak koltukarının geniş olması ve 120kg’a kadar taşıma kapasitesinin olması iki kişi binilebileceğini gösteriyor. Aslında olaya tek ya da iki kişi diye bakmamak lazım. Malum 60kg insan da var 100kg insan da. Elbette ikisinin farkı olacaktır. Bu konuda biz de test aşamasında 55 ve 75 kg olarak iki kişi yani toplamda 130kg’ı denedik elektrikli bisikletimizde. Bir sorun çıkmadı. Hızı da öyle gözle görülecek kadar düşmedi. Ama tabiki gerek kalkışta gerek hızlanmada tek kişi gibi hızlanmadı. Ama 120 kg’ı rahatlıkla taşıdığını söyleyebiliriz.

 • Şarj Süresi : 6 – 8 saat

Elektrikli bisiklet şarj süresi hakkında kullanıcı yorumu:
Test ettiğimizx süre içerisinde elektrikli bisikletimizin aküsü en az 8 saatte doldu. Yani katalogda belirtilen 6-8 saatlik sürenin yalnızca 8 saatlik kısmı doğru.

 • Batarya Girişi : 100-240V AC

Elektrikli bisiklet batarya girişi hakkında kullanıcı yorumu:
Batarya girişi tek yuvadan sağlanıyor. Bu giriş bilgisayarın monitör kablosu girişine çok benziyor. Üç adet yan yana bulunan delikler var.

 • Göstergeler : Hız ve akü göstergesi

Elektrikli bisiklet göstergeleri hakkında kullanıcı yorumu:
Yukarıda sürüş mesafesi hakkında yorumlarımızda belittiğimiz bir nokta vardı. Keşke göstergelerde bir de katedilen km göstergesi koysalarmış. Bunun eksikliği çok belli oluyor. Ama sadece hız ve akü seviyesi göstergesi var. Bir de far ve sinyal göstergeleri.

 • Amortisörler : Teleskopik amortisör

Elektrikli bisiklet amortisörleri hakkında kullanıcı yorumu:
Ön ve arka amortisörler yoldaki çukurları az da olsa hafifletiyor ama bu konuda çok da başarılı değil. Ancak frene bastığınızda ön amortisörlerin hafiften içeri doğru gömüldüğünü hissedebilirsiniz.

 • Aksesuarlar :

Elektrikli bisiklet aksesüarları hakkında kullanıcı yorumu:

Arka Sepet Kapalı Bagaj
İnanılmaz geniş, baya bir şey alıyor.

Dikiz Aynası
Her iki yanda da gayet kullanıcı dikiz aynası mevcut. Hafif tümsek cam kullanılmış çünkü baktığınızda arkayı ve arka sağ-solu komple gösteriyor geniş açıda.

Uzaktan Kumanda
Çok kullanışlı bir uzaktan kumandası var. Kumandayı sadece alarm açma-kapama için değil aynı zamanda motoru da çalıştırmak için kullanabiliyorsunuz. Yani motoru çalıştırmak için illa anahtar sokmanız şart değil.

Alarm
Bahçeye koyduğumuz elektrikli bisikletin alarmını test ettik ve 4. katta evin odasından bile rahatça duyulabildiğini gördük. Bu konuda gerçekten araba alarmından farksız. Evet abartmıyoruz. Gerçekten çok yüksek. Bu da caydırıcı bir özellik hırsızlara karşı.

Direksiyon kilidi
Testimiz süresinde bu özelliği pek kullanmadık. Zaten ön ve arka teker olmak üzere iki adet zincirle kitleyebilirsiniz elektrikli motorunuzu. Ama dileyen direksiyonu tam sağ ya da tam sol yapıp direksiyon kilidini kontaktan aktif edebilir. O saniyeden sonra direksiyon ne sağa oynar ne de sola. Bu sayede sürerek kaçırılma olayı engelleniyor. Gerçi alarm açıksa sürerek alarm öte öte kim çalar diye de sormadan edemiyoruz. Pek kullanılmasa da böyle bir güvenlik sisteminin olması güzel.

 • Ürünün Net Ağırlığı: 60Kg.

Elektrikli bisiklet ağırlığı kousunda kullanıcı yorumu:
Bu ağırlığın büyük bir bölümü akü diyebiliriz. Aküyü çıkardığımızda bisikletin çok hafiflediğini gördük. Şarj etmek için çıkardığınızda prize kadar taşırken gayet ağır bir aküsü olduğunu göreceksiniz.

Elektrikli Bisiklet Genel Görünümü

Elektrikli Bisiklet Genel Görünümü

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet’in Özellikleri ve Yorumları” yazısına 383 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 13 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 1316 »

 1. 159. gakkos dedi ki:

  sayın admin elimden geldiğince eksiklerinizi söyleyip yardımcı olmaya çalışacağım…

  YUKİ KRAL SÜVARİ
  YUKİ KRAL AKINCI (isterseniz bunları KRAL markası altında ekleyebilirsiniz)

 2. 160. beytullah dedi ki:

  slm arkadaşlar;
  Ben 1 hafta önce kanuni marka elektrikli bisiklet aldım ve aldığım günden beri servise hergün gitmek zorunda kaldım. Hergün yeni bir sorun açtı. Hiç memnun kalmadım aksine aldığıma pişman oldum. 1250 tl almıştım.

 3. 161. GÖKHAN dedi ki:

  bende okobis maxi var çift akülüye göre daha fazla yol gidiyormuş aldığım yer 120kmh yol dier dedi extra 100 kmh giderdedi ama 60 70 kmh yolgidiyor 45 kmh hızla

 4. 162. GÖKHAN dedi ki:

  Bende ekobis maxi var yağmurdada sürüyorumek zorunda kalıyorum zarar görürmü?

 5. 163. şahin dedi ki:

  BILGI ICIN OKUYUNUZZZ,,,, ARORA 07Z 250 ELEKTRIKLI BISIKLET,TAVSIYE EDERIM

  Slm arkadaşlar , arora 07z 250 modelı nı aldım, kask taktıgınız surece trafıkte problem olmaz,ehlıyet gerekmıyor,motor oldukca ıyı , 2 kısı rahat kalkıs yapıyor,tek sarjla 1,vıteste 80 km 1 ve 2 karısık 65,70 km ve genellıkle 3 u kullanırsanız 45,55 km mesafe goturuyor,kullanım sartları zorlama derecesı ,2 kısıyle bınmek ve rampa gıbı etkenler busartlarda degısmeye neden olabılır,sarj malıyetı oldukca dusuk ,tek sarj 50 kurusa malıyetle 10 saatte (yaklasık ) doluyor, bu bısıkletı kısa mesafe ve fazla beklentısı olmayanlara tavsıye ederım ( mesafe acısından cunku depoyu full doldurmak 8,10 saat suruyor )hız olarak gayet performansı yuksek, 1,vıteste 30 2 ıle 40 , 3 ıle 58 km hıza ulasıyor, duz yolda 2 kısı ılr fark etmıyor, bas gıtsın , benım modelde arka basamak pedela engel oldugu ıcın kestım ve pedalları taktım , pedallar pıl bıtınce pek forsu yok , bıttıgı zaman duz mantık bısıkletın ve sızın butun agırlıgı ayaklarınıza bınıyor, pıl oldugu surece pedal cevırmek pasınızı sokmekten baska bı ıse yaramıyor yanı el gazının ıslevını pedal yapıyor sımdılık bu kadar arkadaslar varsa yorumlarınız sorularınız atnı model ıcın beklerım saygılar

 6. 164. duran dedi ki:

  kesinlik ST MAX 206 l 406 l DİYORUM PARÇASI BİL UCUZ KALİTESİ İYİİ.

 7. 165. Burakk dedi ki:

  Meraba arkadaşlar. yaa bende almak istiyorum bana lütfen bilgi verirmisiniz fiyatı o kadar önemli değil ama gidişi hızı ve dayanıklı olması benim için cok önemlii lütfen bilgi verirmisinizz ?

 8. 166. Mert dedi ki:

  arkadaşlar benim yaşım 14 , 45 kiloyum okulum evimden 3km (gidiş geliş 6km) uzakta olduğu için bir e-bike almak istiyorum aklıma arora ar 07z-250 modeli (cup tarzı olan) yattı. bana bir şarjla kaç kaç km gidebileceğini,en son kaç km hıza ulaşabileceğini, ve en fazla kaç derecelik yokuşlardan çıkabileceğini söylerseniz çok sevinirim. lütfen cevap yazın. sizin cevaplarınızla e-bike almaya karar vereceğim. cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. :)

 9. 167. Mert dedi ki:

  Admin özellikle senin cevabınida bekliyorum

 10. 168. Selim dedi ki:

  Mert kardeşim admine gerek yok. Aroranın o modelinin bilgilendirme sayfası var bu sitede. Adresini de vereyim buyur: http://www.elektriklibisiklet.gen.tr/arora-ar-07z-250/

 11. 169. Mert dedi ki:

  Öncelikle teşekkür ederm selim. ama doğrusunu söylemek gerekirse benim kafamı asıl karıştıran yer bu site oldu. adamın teki memdmun kalmadığını söylemiş. sence bu alet benim gibi brine yararmı??

 12. 170. Mert dedi ki:

  Birde unutmadan ben pek ağır olmadığım için sadece ben bineceğim için performansında ne gibi artıları olur?? (yokuş tırmanma eğimi, hızı vb.)

 13. 171. Mert dedi ki:

  Son olarak bunlarda vites olayından bahsediliyor.benim ailemde motorcu çok olduğu için birkaç model denemiştm.(kanımızda motorculuk var anlıyacağın:) ) boyum 1.70 cbf 150 yi rahatlıkla sürebiliyorm cup tarzıda sürdm ama bunda gerekli yerleri göremedm (vites) ben bunu otomatik sanıodm yanlışmı???

 14. 172. orkun üzümcü dedi ki:

  arkadaşlar bilen varsa lütfen cevap versin , motorun hızını açınca sadece şarj cabuk mu bitiyo , yoksa motora veya beyine zararı varmı ?bunu gören okuyan olursa veya admin lütfen cevaplarmısın çok ihtiyacım var , şimdidden tesekkurler.YALVARIRIM

 15. 173. M.Sami dedi ki:

  orkun kardeşim hızını açtırmak sadece şarjı çabuk bitirir zaten beyne zarar verecek olsaydı adamlar öyle bişey yapmazlardı:) o sadece hız sınırlayıcı anlayacağın açmanın bir zararı olmaz.

 16. 174. ibrahım aydın dedi ki:

  satlık yukı elektırıklı bısıklet 3 aylık son cıkanladan 100 km sarj ettıgınde fıyatı gorusulur tel 0541 977 14 73

 17. 175. cem dedi ki:

  şahin kardeşim arora ar 07z-250 modeli hakkında bilgi vermişsin cok teskkr ederim çünkü bende bu e-bike yi araştırıyordum. yalnız fiyatına ulaşamadım fiyatı nedir?? bi sorum daha olacak parçaların kalitesi nasıl acaba?? şimdiden teskkr ederim

 18. 176. hakan dedi ki:

  bana yardımcı olabilecek varmı özelliklerini isdiyom ekekdirikli bisiklette ehliyet yok deilmi bide rampada çıkarken zorlanırmı

 19. 177. ddwad dedi ki:

  ehliyete gerek var mı nolurr yardım edinn

 20. 178. sahin dedi ki:

  ARORA 07Z250 E-BIKE ILE ILGILI
  SLM arkadaslar daha once bu marka ile ilgili yorum yapmistim.bazi arkadaslarin sorularini yanitlayayim . oncelikle bu marka ile ilgili arti ve eksilerini yazmistim. bazi arkadaslar bu modeli ovdugum icin beni bu markanin saticisi veya distributoru olarak adlandirdilar. vaziyet hicte oyle degil ben 27 yasindayim ve bunun kullanicisiyim. tum yorumlarimi bunun uzerine yaptim. FIYATI SORAN ARKADASLAR VAR 1850TL YE 1.5 AY ONCE ALDIM..varsa yorumlarini beklerim .
  sahiniskender01@hotmail.com

 21. 179. ahmet sayıner dedi ki:

  2 senedir e.bisiklet almak istiyordum ama paramın boşa gitmesinden korkuyordum çünkü hiçbiyerden bilgi alamıyordum.admin çok güzel ilgilenmişsiniz sağolun.

 22. 180. ilhan dedi ki:

  Ben 8 ay önce ekobismaxi aldım.Akünün biri 2 ay gibi kısa sürede performansı %70 düştü.Şu an ikinci akü ile gidiyorum.Onun da fazla ömrü kalmadı.Günde sadece 28 km yol gidiyorum ve bu kadar kısa sürede aküler bitti denebilir.Ve sürekli ön farlar ve fren lambaları kesiyor.yapıyorum 3 gün sonra yine kesiyor.lambanın tanesi 5 tl, ön farın tanesi 15 tl.varın hesabını siz yapın.Ayda 113 tl taksit ödüyorum artı lamba ver far parası.85 tl otobüs parası verseydim daha iyiydi.

  Alacak arkadaşlar bunları göz önünde bulundursun, parası çok olan alsın :)))

 23. 181. ali osman dedi ki:

  ustam sen cocuk kılıdı actırmamısın actır 60 ı vuruyor

 24. 182. sezgin dedi ki:

  Bende max aldım hiç memnun degilim
  aküsü güzelgidiyor ama ibrası 25 gösteriyor ama 15i daha geçemedim
  geçen varsa haber versin veya yetkili servisine varsak daha hızlı gidermi

 25. 183. emre dedi ki:

  SAKIN EKOBİS ALMAYIN ASLA ALALI 10 GÜN OLUYOR AKÜM SORUNLU ÇIKTI YENİSİNİ ALMAK İÇİN GÖNDERDİK YENİSİNİ VERMEYECEKLERİNİ SÖYLÜYORLAR SIFIR AKÜ BOZUK ÇIKIYOR BU BENİM PROBLEMİM DEĞİL AYRICA KARGO ÜCRETİNİ BANA ÖDEDETMEYE ÇAIŞIYORLAR LANET OLSUN ALALI 10 GÜN OLUYOR BU PROBLEM VAR FABRİKADA İŞ YOK ÇALIŞANLARDA İŞ YOK BİN PİŞMANIM ALDIĞIMA ASLA TASVSİYE ETMİYORUM SAKIN ALMAYIN…

Sayfalar: « 13 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 1316 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*