Elektrikli Bisiklet’in Özellikleri ve Yorumları


Elektrikli bisiklet almak belkide araba almaktan daha zor. Çünkü kullanan sayısı henüz çok az ve etrafınızda “Nasıl?”, “Memnun musun?” diye sorabileceğiniz bir elektrikli bisiklet kullanıcısı çok yok. Bu nedenle fazla bilgi sahibi olmadan aldığımız bu bisikletler acaba gerçekten kataloglarında yazan özelliklerini tam olarak sunabiliyor mu?

Elektrikli bisiklet alınır mı alınmaz mı diye kime soracağız?

Artık sokaklarda yavaş yavaş boy göstermeye başlayan bu bisikletlerden almak isteyenlerin ortak soruları şunlar:

 • Acaba elektrikli bisiklet almaya değer mi?
 • Performansı nasıldır?
 • Aküsü kaç gün/km gidiyor?
 • Yokuşu çıkar mı?
 • İki kişi binebilir mi?

Bu soruların cevabı genelde tam olarak alınamıyor. Böylece alıcı istediği elektrikli bisikletin firmasının internet sitesine ve ya alışveriş sitelerinin ürün tanıtımı kısımlarına başvuruyor. Ama oradaki bilgiler tatminkar olmadığı için alıcılar bu konuda tam bilgi sahibi olmak için alternatif sitelere yöneliyor ama tamamen elektrikli bisikletlere özel bir tarafsız tanıtım sitesi bulamıyor. İşte burada devreye elektriklibisiklet.gen.tr devreye giriyor.

Elektrikli bisikleti sizin için 3 ay boyunca test ettik

İşte biz de bu bilgi açığını gidermek adına kurduğumuz bu sitede elektrikli bisiklet almak isteyenlere ama kafasında soru işareti olanlara bir yol göstermek için gözlemde bulunduk. Çok satılan elektrikli bisiklet modellerinden biri olan Ekobis‘in Maxi modelini elektriklibisiklet.gen.tr olarak 3 ay boyunca test ettik ve önemli noktaları not ettik. Önceklikle bu markanın kataloğunda yazan özellikleri gözden geçirdik. Sonrada kullanıcı olarak elektrikli bisikletten edindiğimiz tecrübeleri katalogda yazanlarla karşılaştırıp yorumladık:

İşte elektrikli bisiklet sürüş testi sonuçları:

Kırmızı renkteki başlıklar bize firmanın söylediği özellikler. Hemen altında da bizim ürünü kullandıktan sonraki yorumumuzu bulabilirsiniz:
 
 • Güç : 248W (pedallı)

Elektrikli bisiklet gücü hakkında kullanıcı yorumu:
Şuan piyasada bulunan normal standarttaki elektrikli bisikletlerde genel olarak güç hep 248-250W civarındadır. Daha büyük güç, daha büyük elektrikli bisiklet motoru demektir. Daha büyük motor ise ehliyet gerektiriyor. Örneğin piyasada 500W’dan başlayarak 1000W’a kadar yükselen motora sahip elektrikli bisikletler var. Ama fiyatları çok yüksek olduğundan ve ehliyet gerektirdiğinden pek tercih edilmiyor. Zaten 248W bu motor gücü hem size ehliyet gerektirmeyecek, hem de şehir içinde ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecektir.

 • Yokuş Tırmanma : 15°

Elektrikli bisiklet yokuş tırmanma gücü hakkında kullanıcı yorumu:

15 Derecelik Yokuş

Elektrikli bisikletin çıkabileceği 15 derecelik bir yokuş

Elektrikli bisiklet almak isteyenlerin kafasındaki en büyük soru işaretini yokuş tırmanma gücü ile ilgili soru ve ya sorular oluşturuyor. Kullanıcılar aldıkları elektrikli bisikletin kullanacakları bölgedeki yokuşları çıkıp çıkamayacağını merak ediyor. Ancak yokuş kavramı göreceli olduğundan bizler kataloğa göre 15 derecelik yokuşu çıkabileceği söylenen bisiklet için bu 15 derecelik yokuşu sağda resmettik. Ayrıca bu üç aylık dönemde resimde gösterilen diklikteki yokuşları da elektrikli bisikletle bizzat denedik ve olumlu sonuç aldık. Yine bu süre içerisinde daha herhangi bir yokuşta kalmadık. Yani tek kişi zorlanmadan abartısız yokuşları elektrikli bisikletinizle çıkabilirsiniz.

 • Fren : Kampana + e-ABS

Elektrikli bisiklet frenleri hakkında kullanıcı yorumu:
Güvenliğin olmazsa olmazı frenler elektrikli bisikletimizde kampana ve e-ABS olarak ön ve arka tekerde mevcut. Şunu belirtelim ki fren sistemi normal bisikletlerin fren sistemi gibi papuçlu değil. Daha sağlam ve güvenli olan kampana sistemi bizi fren konusunda tatmin etti. Ayrıca bir notu da ekleyelim. Frene bastığınızda gaz veriyor olsanız bile gazı otomatik olarak kesiyor.

 • Max Hız : 35-40km/saat

Elektrikli bisikletin maksimum hızı konusunda kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisiklet alacakların en çok sorduğu soruların başında bir de maksimum hız geliyor. Bazı kataloglarda 24km bazılarında ise 35-40km olarak belirtilen elektrikli biziklet maksimum hızları tabi ki marka ve modele göre değişiyor. Bizim denediğimiz modelde maksimum 35-40km yapabileceği yazıyordu. Düz yolda yaptığımız denemelerde son gazda 39-40km hıza ulaşabildiğimizi gördük.

 • Sürüş mesafesi : >80 – 100 km

Elektrikli bisikletin bir akü ile sürüş mesafesi konusunda kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisikletimizi test ettiğimiz üç aylık dönemde bizi durdurup bisiklet hakkında soru soran çok oldu. İçlerinden en çok sorulanı şuydu: “Kaç gün gidiyor bunun şarjı?” Bu sorunun cevabı yok aslında. Önemli olan akün şarjının kaç gün gittiği değil; tam dolu bir akü ile elektrikli bisikletin kaç kilometre gittiğiydi. O yüzden bu sorulara hep kilometre olarak cevap erdik. Peki katalogda yazan >80-100km (yani 80-100km ve altı) rakamları doğru muydu. Bizim de aslında bu test aşamasında en çok merak ettiğimiz bu sorunun cevabıydı.Öncelikle şunu belirtelim ki ön panelde hız göstergesi var ama katedilen km göstergesi yok. Dolayısıyla bir akü ile ne kadar gidebildiğinizi görmeniz mümkün değil. Ama bizler ilk test aşamasında gittiğimiz tüm yolları her gün Google Earh programından ölçerek bir akü ile ne kadar gidebildiğimizi kabaca hesapladık. Maksimum 70km gidebildik. Unutmayınki iki kişi binmek ve ya sürekli yokuşlu yolda gitmek aküden daha fazla enerji alır ve bu durumlarda bir akü ile 80 veya 100km falan gitmeyi beklemeyiz. Bu bahsedilen 80-100km değeri düz yolda gidebileceğiniz maksimum mesafe ki tecrübelerimiz düz yolda bir akü ile 80-100km gidebileceğimizi gösterdi. Ancak bizler test aşamasında bisikletimizi hem düz hem de engebeli yollarda denedik ve maksimum 70km gittik bir akü ile. Bu değerle hem düz hem de engebeli yolda günde ortalama 10km yapan biri için bir akü 1 hafta gidiyor sonucuna varabiliriz.

 • Akü : 48V, 20Ah (1 set içinde 4 parça)

Elektrikli bisiklet aküsü ile ilgili kullanıcı yorumu:
Bu modelden önce çift akülü modeller vardı. Ancak Maxi modelinde artık çift akü birleştirilmiş ve tek akü olarak motora yerleştirilmiş.

 • Ölçüler : 1650 x 700 x 1100mm

Elektrikli bisiklet ölçüleri hakkında kullanıcı yorumu:
Piyasada bulunan çoğu motorlar genelde bu genişlik, uzunluk ve yüksekliğe sahip. Ama bazı modellerin duruşu biraz tabiri caizse basit kalıyor. Sizlere tavsiyemiz bir kaç modeli inceledikten sonra elektrikli bisikletin marka ve modeline karar vermeniz. Bizim bu test sürecinde etrafımızdan duyduğumuz şey Maxi modelinin hem görünüş hem de tasarım olarak diğer markaların modellerine göre daha bir motosiklete benzer görünüme sahip olmasıydı.

 • Lastik Ebatları : 16″ x 3.0

Elektrikli bisiklet lastikleri konusunda kullanıcı yorumu:
Güvenlik açısından lastik ebadı önemlidir. Kalın lastikler yolu daha iyi tutar. Elektrikli bisikletlerde bu ebat genelde 16 x 2,5 büyüklüğünde oluyor. Maxi modelinde bu değer 16 x 3,0. Bu ayrıntıyı gözden kaçırmayın. Zaten yan yana getirdiğinizde lastiklerin farkı gözle görülür derecede. Maxi’yi motor gibi göstermede lastik faktörü önemli rol oynuyor.

 • Jantlar : Aluminyum

Elektrikli bisiklet jantları konusunda kullanıcı yorumu:
Normal bisiklet jantı gibi ince uzun çubuklar yerine kalın aleminyum motosiklet jantları kullanılmış.

 • Taşıma Kapasitesi: 120kg

Elektrikli bisikletin taşıma kapasitesi hakkında kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisikletler genelde tek kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için üretiliyor. ancak koltukarının geniş olması ve 120kg’a kadar taşıma kapasitesinin olması iki kişi binilebileceğini gösteriyor. Aslında olaya tek ya da iki kişi diye bakmamak lazım. Malum 60kg insan da var 100kg insan da. Elbette ikisinin farkı olacaktır. Bu konuda biz de test aşamasında 55 ve 75 kg olarak iki kişi yani toplamda 130kg’ı denedik elektrikli bisikletimizde. Bir sorun çıkmadı. Hızı da öyle gözle görülecek kadar düşmedi. Ama tabiki gerek kalkışta gerek hızlanmada tek kişi gibi hızlanmadı. Ama 120 kg’ı rahatlıkla taşıdığını söyleyebiliriz.

 • Şarj Süresi : 6 – 8 saat

Elektrikli bisiklet şarj süresi hakkında kullanıcı yorumu:
Test ettiğimizx süre içerisinde elektrikli bisikletimizin aküsü en az 8 saatte doldu. Yani katalogda belirtilen 6-8 saatlik sürenin yalnızca 8 saatlik kısmı doğru.

 • Batarya Girişi : 100-240V AC

Elektrikli bisiklet batarya girişi hakkında kullanıcı yorumu:
Batarya girişi tek yuvadan sağlanıyor. Bu giriş bilgisayarın monitör kablosu girişine çok benziyor. Üç adet yan yana bulunan delikler var.

 • Göstergeler : Hız ve akü göstergesi

Elektrikli bisiklet göstergeleri hakkında kullanıcı yorumu:
Yukarıda sürüş mesafesi hakkında yorumlarımızda belittiğimiz bir nokta vardı. Keşke göstergelerde bir de katedilen km göstergesi koysalarmış. Bunun eksikliği çok belli oluyor. Ama sadece hız ve akü seviyesi göstergesi var. Bir de far ve sinyal göstergeleri.

 • Amortisörler : Teleskopik amortisör

Elektrikli bisiklet amortisörleri hakkında kullanıcı yorumu:
Ön ve arka amortisörler yoldaki çukurları az da olsa hafifletiyor ama bu konuda çok da başarılı değil. Ancak frene bastığınızda ön amortisörlerin hafiften içeri doğru gömüldüğünü hissedebilirsiniz.

 • Aksesuarlar :

Elektrikli bisiklet aksesüarları hakkında kullanıcı yorumu:

Arka Sepet Kapalı Bagaj
İnanılmaz geniş, baya bir şey alıyor.

Dikiz Aynası
Her iki yanda da gayet kullanıcı dikiz aynası mevcut. Hafif tümsek cam kullanılmış çünkü baktığınızda arkayı ve arka sağ-solu komple gösteriyor geniş açıda.

Uzaktan Kumanda
Çok kullanışlı bir uzaktan kumandası var. Kumandayı sadece alarm açma-kapama için değil aynı zamanda motoru da çalıştırmak için kullanabiliyorsunuz. Yani motoru çalıştırmak için illa anahtar sokmanız şart değil.

Alarm
Bahçeye koyduğumuz elektrikli bisikletin alarmını test ettik ve 4. katta evin odasından bile rahatça duyulabildiğini gördük. Bu konuda gerçekten araba alarmından farksız. Evet abartmıyoruz. Gerçekten çok yüksek. Bu da caydırıcı bir özellik hırsızlara karşı.

Direksiyon kilidi
Testimiz süresinde bu özelliği pek kullanmadık. Zaten ön ve arka teker olmak üzere iki adet zincirle kitleyebilirsiniz elektrikli motorunuzu. Ama dileyen direksiyonu tam sağ ya da tam sol yapıp direksiyon kilidini kontaktan aktif edebilir. O saniyeden sonra direksiyon ne sağa oynar ne de sola. Bu sayede sürerek kaçırılma olayı engelleniyor. Gerçi alarm açıksa sürerek alarm öte öte kim çalar diye de sormadan edemiyoruz. Pek kullanılmasa da böyle bir güvenlik sisteminin olması güzel.

 • Ürünün Net Ağırlığı: 60Kg.

Elektrikli bisiklet ağırlığı kousunda kullanıcı yorumu:
Bu ağırlığın büyük bir bölümü akü diyebiliriz. Aküyü çıkardığımızda bisikletin çok hafiflediğini gördük. Şarj etmek için çıkardığınızda prize kadar taşırken gayet ağır bir aküsü olduğunu göreceksiniz.

Elektrikli Bisiklet Genel Görünümü

Elektrikli Bisiklet Genel Görünümü

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet’in Özellikleri ve Yorumları” yazısına 383 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 12 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 1216 »

 1. 134. Yiğit dedi ki:

  batıkan kardeş 13 yaşında olabilirsin ama 26 kg ın ne kadar az olduğunu biliyorsundur heralde.zaten e-bike 70 kg ben kaldırabileceğini düşünmüyorum.tabi boyuna da bağlı aksini idda eden yoktur zaten..

 2. 135. batıkan dedi ki:

  ben şimdi aldım. çok kullanışlı şimdi bafra turu yapıcam.1250 tl ye aldım.

 3. 136. bestes.defne dedi ki:

  ekobis alınmalıdır.en iyi elektrikli bisiklet 1250 tlden aşağıya olmaz.

 4. 137. bestes.defne dedi ki:

  ayrıca batıkan kardeş iyi yapmışsın.güle güle kullan.

 5. 138. OSman dedi ki:

  bu ekobis konyada nerede satılıor bi sölermisiniz bide ben maxi ile extra arasında gidip geliorum hangisini tavsiye edersiniz acil cevap verin lütfen

 6. 139. Arda dedi ki:

  Tabiki ekobis maxi..Çift akülü olduğu için şarjı hem fazla gidecektir hemde görünüşü daha güzeldir.

 7. 140. CELAL UYANIK dedi ki:

  BURADAKİ YAPILAN YORUMLARIN HEPSİNE KATILIYORUM.GERÇEKTEN ÇOK DOGRU TESBİTE BULUNULMUŞ.BEN İZMİRDE HEM EKOBİS HEMDE STMAX 406 OLSUN SATAN BAYİYİM.BİZ MÜŞTERİLERİMİZE AYNI BELİRTİLEN KONULARI HER DEFASINDA ANLATIYORUZ…İZMİR-ÇANKAYADAYIM TEL:4464494 SORMAK İSTEDİGİNİZ HERŞEY İÇİN YARDIMCI OLURUZ…

 8. 141. Enes Düşer dedi ki:

  Arkadaşlar Eğer Bir Elektirikli bisiklet alıcam diyorsanız Ekobis Maxi Yada Ekobis Extra Alın Bende Ekobis Extra var Ve bu Cihazla Mudanyada 3 kez emniyet Müdürlüğünün parkına Cihazım Çekildi . 8. sınıf öğrencisiyim Boyum Ve kilom Var 150 boy 45 te kilom Boy ve Kilodan Eksiğim Yok ama Bu Cihazlarda 5 Yaşındaki Çocukta olsa 90 25 Yaşındaki Adamda Olsa KAsk Olmadan Ana Yola Çıkartmıyorlar.Bursada Heykele Çıkmak İçin Bile 2 Kere Düşünüyorum

 9. 142. Enes Düşer dedi ki:

  Dönerciler Ve ,büfeciler için Ekobis Maxi yi Öneririm GErçekten Güzel Bir Cihaz , Fiyatı Bazı Büfecilerin Bütçesini Aşabilir Ama Mondial Es-2 Den İyidir xD

 10. 143. ENES dedi ki:

  BEN KONYA KULU DA YAŞIYORUM YÜCE ALLAH İZİN VERİRSE ELEKTRİKLİ BİSİKLET ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM.MAXİ Mİ?İYİ YOKSA MONDİAL Mİ?İYİ BİR DE ALCAĞIM BİSİKLETİN NE GİBİ ÖZELLİKLERİ OLMASI GEREKİYO LÜTFEN ACİL OLARAK BANA İLETİRMİSİNİZ

 11. 144. berslan dedi ki:

  Ben 05.07.1997 doğumluyum.60 kg ve 167cm yim.apche veya ekobis almayı düşünüyorum.hangsi daha kaliteli ve dayanıklı? ve muhamet arkadaşın dediği gibi polisler tarafından dikkat çekermi kocaelide (izmit) ??şimdiden teşekkürler
  berslan

 12. 145. batıkan dedi ki:

  arkadşlar hiç uğraşmayın burdakiler hiç bişi söle miolar bafrada bi dükkandan aldım çok ucuzdu 1250tl ye aldım ana yola çıkabiliyorum

 13. 146. metin neşeli dedi ki:

  Aldığı süratle kendi kendini şarj sistemi geliştirmek olasılığı nedir? Merak işte.Dinamo sistemi ne kadar uygun olur? Kullanmadığım için bilemiyorum.Bisiklet aydınlatmasında bu sistem kullanılıyor. Belki bu makineye uygun olmayabilir.Teşekkürler.

 14. 147. yok dedi ki:

  yaşasın SCOTT SCALE LTD YAŞASIN SEDONA 781 YAŞASIN GİANT XTC ;) ;); )

 15. 148. ramazan sami dedi ki:

  slm admin abi öncelikle bunları paylaştığın için teşekkür ederim bişey sorcam abi ben 42 kilo 156 boya sahibim 13 yaşımdayım konya karatayda yaşıyorum abi alcam ama yağmur yağınca falan bozulur diyolar elektrikli olduğu için abi doqrumu lütfen cevap yaz bide ben burda 1000 tl ye satanlar var arkadaşlar duyurulur hani almak isteyen olursa tekrardan iyi günler

 16. 149. tugce00 dedi ki:

  konya karatayda ekobismi 1000tl ye satıoıyor. bence ekobisi kaçırmayın parça sıkıntısı yok bu üründe. bunu göz önününde bulundurun . iyi günler

 17. 150. güray dedi ki:

  arkadaslar benım anlamadıgım 1 konu var mesela bız buna en ucuzundan yada en pahalısından para verecegız bu bısıkletlerın 1 yıl sonra çöpe gıtmeyecegı ne malum en fazla 1 yıl kulanabılecegımız bısıkletlere neden okadar para verelım bunun garantısını verıyorlarmı öbur cın malı benzınlı motorlar gıbı yapıp içindekı engegrenın uzerını karalayıp ıllakı o entegrenın cınden gelmesınımı beklıycez adamlar öyle yapıyorlarkı 1 tane entegresı bozuluyor onun için motor 1 ay parca beklıyor öbur entegreler var bulunuyor bana bunun bu sekıl olmayacagının garantısını verebılecek adam akıllı fırma varmı bende alacagım ama bu konular yuzune cekınıyorum ben 6 aylık yada 1 yıllık kulanabılecegım sey için benı ıkna edebılecek fırma söyleyın

 18. 151. şerif dedi ki:

  değerli gençler…..lütfen dikkatli olun elektrikli bisikletler piyasaya sürüldü ve çok satılıyor…şu an bunlar için bir yaş sınırının(bisiklet sürücüleri için 11 yaştır) açıklığı yok…motorlu bisikletlerden(50 cm3 motorlu mopetlerden A1 sürücü belgesi istenmektedir…bunlardan da istenecek yakında…yaş sınırının da arttırılacağından eminim…kısacası bu elektrikli bisikletler ülkede yeterince satılıp belli kişiler zeginliğine zenginlik kattıktan sonra bu sınırlamalar gelecektir…ayrıca doğru dürüst ne bu araçların bakım ustası-ne de bakım istasyonları var…yani bir trafik ve çevre bilgisi öğretmeni olarak gençleri uyarıyorum…dikkatli olun lütfen…selamlarımla

 19. 152. sefa dedi ki:

  abi şimdin ben let takacan ama enerziyi nasıl alacam :

 20. 153. gakkos dedi ki:

  SAYIN ADMİN AŞAĞIDAKİ MODELLERİ SİTEYE EKLERSENİZ VE MEVCUT MODELLERİN FOTOĞRAFLARINI GÜNCELLERSENİZ SEVİNİRİM…

  VELOSTAR PA-041, PB-041, PA-046, TDR 125 Z
  SEDAN SCL 2000E, SCL 2000L

 21. 154. gakkos dedi ki:

  UNUTTUĞUM BİRKAÇ MODEL DAHA VAR ÖZÜR DİLERİM…

  MOTORAN JUNO ELITE, MOTORAN TANGY
  ARORA AR 05Z 250, AR 07Z 250

 22. 155. Mejezik dedi ki:

  Ben 14 Yaşında 90+ kilo bir insanım lisem 1-2 km uzakta ve cok zorlanıyorm elektrikli bisiklet almayı düşünüyorum kilomda dolayı bisiklette sorun yaşayabilirmiyim yardım lütfen :)

 23. 156. selim dedi ki:

  Çoğu zaten 100 kilonun üzerinde taşıyor. Bi problem olmaz merak etmeyin. Millet 2 kişi biniyor. Oradan pay edin.

 24. 157. Majezik dedi ki:

  İnşallah Bu Yaza Kadar Almayı Düşünüyorum :) model olarak arastıracağım ve bilgi vereceğim teşekkürler.

 25. 158. Yusuf Erdem dedi ki:

  Selamlar. Ben bir ay önce ankaradan Orbis marka elektrikli bisiklet aldım. Memnun değilim. Aldığımda 100km gider diyorlardı 30 km yi aştığını görmedim. Maximum hızı 25km. Aldığım adam zamanla açılır diyor ama hiç inandırıcı değil. Arkadaşım Ekobis Maxi aldı. Baya gidiyor ve Maximum hızı 40km. Alırsanız Ekobis alın. 1300 tl çöpe gitti anlıyacağınız…

  Arkadaşlar bi de bişi sorucam. Bu hız limitini açtırabilir miyim. Nerede açtırabilirim.

Sayfalar: « 12 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 1216 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*