Elektrikli Bisiklet’in Özellikleri ve Yorumları


Elektrikli bisiklet almak belkide araba almaktan daha zor. Çünkü kullanan sayısı henüz çok az ve etrafınızda “Nasıl?”, “Memnun musun?” diye sorabileceğiniz bir elektrikli bisiklet kullanıcısı çok yok. Bu nedenle fazla bilgi sahibi olmadan aldığımız bu bisikletler acaba gerçekten kataloglarında yazan özelliklerini tam olarak sunabiliyor mu?

Elektrikli bisiklet alınır mı alınmaz mı diye kime soracağız?

Artık sokaklarda yavaş yavaş boy göstermeye başlayan bu bisikletlerden almak isteyenlerin ortak soruları şunlar:

 • Acaba elektrikli bisiklet almaya değer mi?
 • Performansı nasıldır?
 • Aküsü kaç gün/km gidiyor?
 • Yokuşu çıkar mı?
 • İki kişi binebilir mi?

Bu soruların cevabı genelde tam olarak alınamıyor. Böylece alıcı istediği elektrikli bisikletin firmasının internet sitesine ve ya alışveriş sitelerinin ürün tanıtımı kısımlarına başvuruyor. Ama oradaki bilgiler tatminkar olmadığı için alıcılar bu konuda tam bilgi sahibi olmak için alternatif sitelere yöneliyor ama tamamen elektrikli bisikletlere özel bir tarafsız tanıtım sitesi bulamıyor. İşte burada devreye elektriklibisiklet.gen.tr devreye giriyor.

Elektrikli bisikleti sizin için 3 ay boyunca test ettik

İşte biz de bu bilgi açığını gidermek adına kurduğumuz bu sitede elektrikli bisiklet almak isteyenlere ama kafasında soru işareti olanlara bir yol göstermek için gözlemde bulunduk. Çok satılan elektrikli bisiklet modellerinden biri olan Ekobis‘in Maxi modelini elektriklibisiklet.gen.tr olarak 3 ay boyunca test ettik ve önemli noktaları not ettik. Önceklikle bu markanın kataloğunda yazan özellikleri gözden geçirdik. Sonrada kullanıcı olarak elektrikli bisikletten edindiğimiz tecrübeleri katalogda yazanlarla karşılaştırıp yorumladık:

İşte elektrikli bisiklet sürüş testi sonuçları:

Kırmızı renkteki başlıklar bize firmanın söylediği özellikler. Hemen altında da bizim ürünü kullandıktan sonraki yorumumuzu bulabilirsiniz:
 
 • Güç : 248W (pedallı)

Elektrikli bisiklet gücü hakkında kullanıcı yorumu:
Şuan piyasada bulunan normal standarttaki elektrikli bisikletlerde genel olarak güç hep 248-250W civarındadır. Daha büyük güç, daha büyük elektrikli bisiklet motoru demektir. Daha büyük motor ise ehliyet gerektiriyor. Örneğin piyasada 500W’dan başlayarak 1000W’a kadar yükselen motora sahip elektrikli bisikletler var. Ama fiyatları çok yüksek olduğundan ve ehliyet gerektirdiğinden pek tercih edilmiyor. Zaten 248W bu motor gücü hem size ehliyet gerektirmeyecek, hem de şehir içinde ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecektir.

 • Yokuş Tırmanma : 15°

Elektrikli bisiklet yokuş tırmanma gücü hakkında kullanıcı yorumu:

15 Derecelik Yokuş

Elektrikli bisikletin çıkabileceği 15 derecelik bir yokuş

Elektrikli bisiklet almak isteyenlerin kafasındaki en büyük soru işaretini yokuş tırmanma gücü ile ilgili soru ve ya sorular oluşturuyor. Kullanıcılar aldıkları elektrikli bisikletin kullanacakları bölgedeki yokuşları çıkıp çıkamayacağını merak ediyor. Ancak yokuş kavramı göreceli olduğundan bizler kataloğa göre 15 derecelik yokuşu çıkabileceği söylenen bisiklet için bu 15 derecelik yokuşu sağda resmettik. Ayrıca bu üç aylık dönemde resimde gösterilen diklikteki yokuşları da elektrikli bisikletle bizzat denedik ve olumlu sonuç aldık. Yine bu süre içerisinde daha herhangi bir yokuşta kalmadık. Yani tek kişi zorlanmadan abartısız yokuşları elektrikli bisikletinizle çıkabilirsiniz.

 • Fren : Kampana + e-ABS

Elektrikli bisiklet frenleri hakkında kullanıcı yorumu:
Güvenliğin olmazsa olmazı frenler elektrikli bisikletimizde kampana ve e-ABS olarak ön ve arka tekerde mevcut. Şunu belirtelim ki fren sistemi normal bisikletlerin fren sistemi gibi papuçlu değil. Daha sağlam ve güvenli olan kampana sistemi bizi fren konusunda tatmin etti. Ayrıca bir notu da ekleyelim. Frene bastığınızda gaz veriyor olsanız bile gazı otomatik olarak kesiyor.

 • Max Hız : 35-40km/saat

Elektrikli bisikletin maksimum hızı konusunda kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisiklet alacakların en çok sorduğu soruların başında bir de maksimum hız geliyor. Bazı kataloglarda 24km bazılarında ise 35-40km olarak belirtilen elektrikli biziklet maksimum hızları tabi ki marka ve modele göre değişiyor. Bizim denediğimiz modelde maksimum 35-40km yapabileceği yazıyordu. Düz yolda yaptığımız denemelerde son gazda 39-40km hıza ulaşabildiğimizi gördük.

 • Sürüş mesafesi : >80 – 100 km

Elektrikli bisikletin bir akü ile sürüş mesafesi konusunda kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisikletimizi test ettiğimiz üç aylık dönemde bizi durdurup bisiklet hakkında soru soran çok oldu. İçlerinden en çok sorulanı şuydu: “Kaç gün gidiyor bunun şarjı?” Bu sorunun cevabı yok aslında. Önemli olan akün şarjının kaç gün gittiği değil; tam dolu bir akü ile elektrikli bisikletin kaç kilometre gittiğiydi. O yüzden bu sorulara hep kilometre olarak cevap erdik. Peki katalogda yazan >80-100km (yani 80-100km ve altı) rakamları doğru muydu. Bizim de aslında bu test aşamasında en çok merak ettiğimiz bu sorunun cevabıydı.Öncelikle şunu belirtelim ki ön panelde hız göstergesi var ama katedilen km göstergesi yok. Dolayısıyla bir akü ile ne kadar gidebildiğinizi görmeniz mümkün değil. Ama bizler ilk test aşamasında gittiğimiz tüm yolları her gün Google Earh programından ölçerek bir akü ile ne kadar gidebildiğimizi kabaca hesapladık. Maksimum 70km gidebildik. Unutmayınki iki kişi binmek ve ya sürekli yokuşlu yolda gitmek aküden daha fazla enerji alır ve bu durumlarda bir akü ile 80 veya 100km falan gitmeyi beklemeyiz. Bu bahsedilen 80-100km değeri düz yolda gidebileceğiniz maksimum mesafe ki tecrübelerimiz düz yolda bir akü ile 80-100km gidebileceğimizi gösterdi. Ancak bizler test aşamasında bisikletimizi hem düz hem de engebeli yollarda denedik ve maksimum 70km gittik bir akü ile. Bu değerle hem düz hem de engebeli yolda günde ortalama 10km yapan biri için bir akü 1 hafta gidiyor sonucuna varabiliriz.

 • Akü : 48V, 20Ah (1 set içinde 4 parça)

Elektrikli bisiklet aküsü ile ilgili kullanıcı yorumu:
Bu modelden önce çift akülü modeller vardı. Ancak Maxi modelinde artık çift akü birleştirilmiş ve tek akü olarak motora yerleştirilmiş.

 • Ölçüler : 1650 x 700 x 1100mm

Elektrikli bisiklet ölçüleri hakkında kullanıcı yorumu:
Piyasada bulunan çoğu motorlar genelde bu genişlik, uzunluk ve yüksekliğe sahip. Ama bazı modellerin duruşu biraz tabiri caizse basit kalıyor. Sizlere tavsiyemiz bir kaç modeli inceledikten sonra elektrikli bisikletin marka ve modeline karar vermeniz. Bizim bu test sürecinde etrafımızdan duyduğumuz şey Maxi modelinin hem görünüş hem de tasarım olarak diğer markaların modellerine göre daha bir motosiklete benzer görünüme sahip olmasıydı.

 • Lastik Ebatları : 16″ x 3.0

Elektrikli bisiklet lastikleri konusunda kullanıcı yorumu:
Güvenlik açısından lastik ebadı önemlidir. Kalın lastikler yolu daha iyi tutar. Elektrikli bisikletlerde bu ebat genelde 16 x 2,5 büyüklüğünde oluyor. Maxi modelinde bu değer 16 x 3,0. Bu ayrıntıyı gözden kaçırmayın. Zaten yan yana getirdiğinizde lastiklerin farkı gözle görülür derecede. Maxi’yi motor gibi göstermede lastik faktörü önemli rol oynuyor.

 • Jantlar : Aluminyum

Elektrikli bisiklet jantları konusunda kullanıcı yorumu:
Normal bisiklet jantı gibi ince uzun çubuklar yerine kalın aleminyum motosiklet jantları kullanılmış.

 • Taşıma Kapasitesi: 120kg

Elektrikli bisikletin taşıma kapasitesi hakkında kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisikletler genelde tek kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için üretiliyor. ancak koltukarının geniş olması ve 120kg’a kadar taşıma kapasitesinin olması iki kişi binilebileceğini gösteriyor. Aslında olaya tek ya da iki kişi diye bakmamak lazım. Malum 60kg insan da var 100kg insan da. Elbette ikisinin farkı olacaktır. Bu konuda biz de test aşamasında 55 ve 75 kg olarak iki kişi yani toplamda 130kg’ı denedik elektrikli bisikletimizde. Bir sorun çıkmadı. Hızı da öyle gözle görülecek kadar düşmedi. Ama tabiki gerek kalkışta gerek hızlanmada tek kişi gibi hızlanmadı. Ama 120 kg’ı rahatlıkla taşıdığını söyleyebiliriz.

 • Şarj Süresi : 6 – 8 saat

Elektrikli bisiklet şarj süresi hakkında kullanıcı yorumu:
Test ettiğimizx süre içerisinde elektrikli bisikletimizin aküsü en az 8 saatte doldu. Yani katalogda belirtilen 6-8 saatlik sürenin yalnızca 8 saatlik kısmı doğru.

 • Batarya Girişi : 100-240V AC

Elektrikli bisiklet batarya girişi hakkında kullanıcı yorumu:
Batarya girişi tek yuvadan sağlanıyor. Bu giriş bilgisayarın monitör kablosu girişine çok benziyor. Üç adet yan yana bulunan delikler var.

 • Göstergeler : Hız ve akü göstergesi

Elektrikli bisiklet göstergeleri hakkında kullanıcı yorumu:
Yukarıda sürüş mesafesi hakkında yorumlarımızda belittiğimiz bir nokta vardı. Keşke göstergelerde bir de katedilen km göstergesi koysalarmış. Bunun eksikliği çok belli oluyor. Ama sadece hız ve akü seviyesi göstergesi var. Bir de far ve sinyal göstergeleri.

 • Amortisörler : Teleskopik amortisör

Elektrikli bisiklet amortisörleri hakkında kullanıcı yorumu:
Ön ve arka amortisörler yoldaki çukurları az da olsa hafifletiyor ama bu konuda çok da başarılı değil. Ancak frene bastığınızda ön amortisörlerin hafiften içeri doğru gömüldüğünü hissedebilirsiniz.

 • Aksesuarlar :

Elektrikli bisiklet aksesüarları hakkında kullanıcı yorumu:

Arka Sepet Kapalı Bagaj
İnanılmaz geniş, baya bir şey alıyor.

Dikiz Aynası
Her iki yanda da gayet kullanıcı dikiz aynası mevcut. Hafif tümsek cam kullanılmış çünkü baktığınızda arkayı ve arka sağ-solu komple gösteriyor geniş açıda.

Uzaktan Kumanda
Çok kullanışlı bir uzaktan kumandası var. Kumandayı sadece alarm açma-kapama için değil aynı zamanda motoru da çalıştırmak için kullanabiliyorsunuz. Yani motoru çalıştırmak için illa anahtar sokmanız şart değil.

Alarm
Bahçeye koyduğumuz elektrikli bisikletin alarmını test ettik ve 4. katta evin odasından bile rahatça duyulabildiğini gördük. Bu konuda gerçekten araba alarmından farksız. Evet abartmıyoruz. Gerçekten çok yüksek. Bu da caydırıcı bir özellik hırsızlara karşı.

Direksiyon kilidi
Testimiz süresinde bu özelliği pek kullanmadık. Zaten ön ve arka teker olmak üzere iki adet zincirle kitleyebilirsiniz elektrikli motorunuzu. Ama dileyen direksiyonu tam sağ ya da tam sol yapıp direksiyon kilidini kontaktan aktif edebilir. O saniyeden sonra direksiyon ne sağa oynar ne de sola. Bu sayede sürerek kaçırılma olayı engelleniyor. Gerçi alarm açıksa sürerek alarm öte öte kim çalar diye de sormadan edemiyoruz. Pek kullanılmasa da böyle bir güvenlik sisteminin olması güzel.

 • Ürünün Net Ağırlığı: 60Kg.

Elektrikli bisiklet ağırlığı kousunda kullanıcı yorumu:
Bu ağırlığın büyük bir bölümü akü diyebiliriz. Aküyü çıkardığımızda bisikletin çok hafiflediğini gördük. Şarj etmek için çıkardığınızda prize kadar taşırken gayet ağır bir aküsü olduğunu göreceksiniz.

Elektrikli Bisiklet Genel Görünümü

Elektrikli Bisiklet Genel Görünümü

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet’in Özellikleri ve Yorumları” yazısına 383 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 1116 »

 1. 109. furkan bey dedi ki:

  benim maddi durumum iyi değil acaba 300 tl civarında elektirikli bisikletler varmıdır

 2. 110. serhat dedi ki:

  slm admin ben 16 yaşındayım okul mesafem 5 km bu yolu yürümek veya otobüsle gitmektense elektrikli bisiklet almak istiyorum ama bazı kişiler dio randuman alamazsın şöle böle aküsü çabuk biter daha önemlisi bi parçası kırıldında bulamazsın bulsanda çok paran gider diolar bi açıklama yaparsanız rahatlarız bu konuyla ilgili.

 3. 111. emre dedi ki:

  Mrb ben elektrikli bisiklet almayı düşünüyorum fakat ögrenci adama biraz fazla geliyor bunların 2.elini nerde bulabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim ?

 4. 112. can dedi ki:

  slm ben can 13yaşındayım ve motorlara çokilgim var bende ufakmotorsiklet almayı düşünüyorum.Motorları nerde ve nekedara bulamilirim lütfen yardımcı olurmüsunuz.

 5. 113. BERKAN dedi ki:

  slm ben adapazarından berkan babam bi tane elektrikli bisiklet almayı düşünüyor malum benzin fiyatları arttığı için araba kullanmak istemiyor zaten arabamız şehir içinde çok benzin harcıyor her neyse babam yaklaşık 95 bende 70 kiloyum babam bu elektrikli bisikleti alırken sabahları seni okula bırakırım dio ama bu ikimizi tartcak mı bide elektrikli bisikletlerin fiyatları düşer mi

 6. 114. Hasan dedi ki:

  Slm.
  – Elektrikli bisikleti yük amaçlı kullanacaklar veya iki kişi binecekler almasın. Şarjını erken bitirir, bisiklet zorlanır. 70-80 kg’lık binici ile 10-20 kg yük üzerinden değerlendirirsek alınır.
  – Uzun yol veya çok yokuşlu yerlerde kullanacaklar almasın. Şehir içi evle iş arası 3-5 km olanlar, şehir içi kısa mesafeli dolaşanlar için ideal. Evle iş arası 20-30 km olanlar için uygun değil.
  – Hız yapanlar, sert/haşin kullananlar veya “bisiklet olmazsa yerde kalırım” diye düşünenler almasın. Sakin ve yumuşak kullanacaklar, şarjı bittiğinde, “önemli değil, bugün de binmem” diyenler için ideal.
  – Özellikle ağırlık fazla olduğunda (100 kg üstü) daha sakin ve yumuşak kullanmak gerekir. Kasislerde epey yavaşlamak gerekir. Bu hassasiyette kullanıldığında taş gibidir, hiçbir sorun yaşamazsınız.
  – Yedek parçaları anlatıldığı gibi pahalı değil. Diğer motor parçalarıyla kıyaslandığında en fazla 1.5 katı (10 TL yerine 15 TL) gibi bir şey.
  – Şarjı da anlatıldığı gibi hemen bitecek tarzdan değil. Bitmeden şarja takmayın, tam doldurun. Hiç sorun yaşamazsınız.
  – “Bir şarj ne kadara mal oluyor?” sorusu sıklıkla soruluyor. Para cinsinden hesaplamayı kendiniz yapın. Akü 250 watt. Yani 4 saatte 1 kw elektrik tüketir. 8 saatte dolan akü toplam 2 kw elektrik tüketir. Hesap ortada. Ev abonelerini 25 Kr, iş abonelerini 32 Kr düşünürsek;
  * evde şarj ederseniz 50 Kr,
  * işte şarj ederseniz 64 Kr ile bir dolum yapabilirsiniz…

 7. 115. Hasan dedi ki:

  Yazmayı unuttum:
  – Ağırlık noktasında dört ayrı deneme yaptık. Dört deneme de başarıyla gerçekleşti. Bisikletim Ekobis Maxi.
  * Toplam 140 kg ile 1.5 km, düz yol. Sorunsuz.
  * Toplam 150 kg ile 400 m., düz yol ve iniş. Sorunsuz.
  * Toplam 160 kg ile 1.5 km, düz yol, iniş ve yokuş. Sorunsuz.
  * Toplam 172 kg ile 4 km, düz yol, iniş ve yokuş. Sorunsuz.
  Tekrar belirtmemde fayda var: Ağırlık fazlalaştığında çok hassas olmalısınız. Ani darbeler bisikleti zarar verir. Kasislerde altını vurabilirsiniz. Dördüncü denemede yokuşun fazlalaştığı yerlerde pedalle yardım ettim. Tabi şarjı da epey tüketti.
  Ben denedim ama siz denemeyin. :)

 8. 116. Murtaza dedi ki:

  valla ben 110 kiloyum endişelerm wardı beni acaib ferahlattın.d kesn almayı düşünüyorum artık :D 1 adet yokuşla dersaneye gidip gelcem ben sadece gidiş geliş 10 en fazla 15 km bu sadece haftasonu hafta içidee toplam 35-40 km giderm bunuda ekledk yani hepsi toplam 60 km yi bulmaz haftada ben bir şarjla bu kadar yol gidebilirmiyim(tekrar hatrlatym 113 kiloyum)

 9. 117. osman dedi ki:

  slm ben 01 26 1997 doğumluyum 37 kg 145cm civarında boyum ve kilom var bu yasta ve kiloda sürmemin polislerle felan ilgili bi sıkıntı yaratırmı? bide ben eğer sıkıntı yaratmazsa ekobis maxi ile extra arasında gidipgeliyorum extranın görüntüsü daha güzel geliyo bana hangisi daha dayanıklı motoru felan iyiyse onu tavsiye edermisiniz? saygılar

 10. 118. osman dedi ki:

  ekobisin bide konya da bayisi felan varmı?

 11. 119. emre dedi ki:

  STMAX ZWD 206L
  Apachi PA041-C Tek Akü

  şu iki motordan birini alacağım bunun dışında tavsiyede alabilirim

  apachiye 900tl 8 taksite 1050 dediler
  stmax 1350tl 9 taksit 1510 civarıydı sanırım

  motoru babama alacağım 100 kilo işe gidip gelecek işyeri mesafesi 8km
  ucuz olanı almak niyetim ama kaliteli olması lazım en azından problem çıkarmayacak bir motor yani yardımcı olurmusunuz ve apachide hız arttırma varmı?

 12. 120. murat dedi ki:

  merhaba peki yağmurlu havalarda naapcaz..yıkarken bıle su dgdırmeyecegımıze gore bu konuda bır acıklama ıstıyoruz??

 13. 121. caner dedi ki:

  Çok Teşşekkür Ederim Kafamdaki Soruların Cevaplarını Side Buldum Çok Sağulun

 14. 122. habil dedi ki:

  mrb arkadaşlar bnm 406 nın motoru kilitledi acaba nden olabilir teker hiç dönmüyo yardımcı olabilirmisiniz

 15. 123. murat dedi ki:

  ben soruma cevap alamadım 2 üstteki soruya bakarmısınız lütfen..

 16. 124. muhammed dedi ki:

  slm ben 01 26 1997 doğumluyum 37 kg 145cm civarında boyum ve kilom var bu yasta ve kiloda sürmemin polislerle felan ilgili bi sıkıntı yaratırmı? bide ben eğer sıkıntı yaratmazsa ekobis maxi ile extra arasında gidipgeliyorum extranın görüntüsü daha güzel geliyo bana hangisi daha dayanıklı motoru felan iyiyse onu tavsiye edermisiniz? saygılar

 17. 125. muhammed dedi ki:

  cevap bekliyomm

 18. 126. yojimbo dedi ki:

  senin yaşında birinin motorsiklet kullanması yasak olduğu için seni gören polisler çevirirler ve bunu yollarda kullanmak yasak diye ceza yazabilirler çünkü ana yollarda kullanımından ceza yiyenler zaten var seninde tc kimlik no na ceza yazıp yaşından dolayı da el koyup parka çekebilirler. Birde ekobislerden şikayetçi olanlar var bu sitedeki modellere yorum yapılan yerleri ve şikayetleri bir oku

 19. 127. muhammed dedi ki:

  ancak 12 yaşındn büyüklerin kullanabileceği gibi birşey duydum yanlışmı

 20. 128. Tansu dedi ki:

  Selam, şuanda hangi marka ve model elektrikli bisiklet almamızı önerirsiniz?

 21. 129. abdullah dedi ki:

  ÇOK SAĞOLUN ELEKTRİKLİ MOTOR ALACAĞIM BU BİLGİLER SAYESİNDE NEYI NASIL YAPACAGIMI OGRENDIM BU SİTEYİ KIM YAPTIYLA ELLERINE SAĞLIK SAĞOLUN

 22. 130. batıkan dedi ki:

  03/10/1998 liyim okulla evimin arasında 25km var.gidiş geliş 50km oluyor.hergün o yüzden bir tane elektrikli bisiklet almak istiyorum.istanbulda nerde satıyorlar ve kaç tlye satıyorlar.geçtiğimiz hafta 13 yaşıma bastım alcamda kaç para onu öğrenmek istiyorum.

 23. 131. batıkan dedi ki:

  bir de ben haftalık 30 tl alıyorum.ucuza var mıdır elektrikli bisiklet nerden alabilirim.mail leşelim olur mu admin abi.

 24. 132. Doğukan dedi ki:

  hasan abinin dediği gibi yük amaçlı binenler almasın çunki sayfanın üst kısmında 120 kg alabilir yazıyor bek çok kişi benim yaşımı ve kilomu merak eder 11 yaşındayım ve 25 kiloyum ve elektrikli bisiklet aldım ve memnun kaldım 1192 liraya aldım kadeve 10 lira hadi by

 25. 133. batıkan dedi ki:

  nerde oturuyosun benim kilom 26 ayrıca nerden aldın.

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 1116 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*