Elektrikli Bisiklet’in Özellikleri ve Yorumları


Elektrikli bisiklet almak belkide araba almaktan daha zor. Çünkü kullanan sayısı henüz çok az ve etrafınızda “Nasıl?”, “Memnun musun?” diye sorabileceğiniz bir elektrikli bisiklet kullanıcısı çok yok. Bu nedenle fazla bilgi sahibi olmadan aldığımız bu bisikletler acaba gerçekten kataloglarında yazan özelliklerini tam olarak sunabiliyor mu?

Elektrikli bisiklet alınır mı alınmaz mı diye kime soracağız?

Artık sokaklarda yavaş yavaş boy göstermeye başlayan bu bisikletlerden almak isteyenlerin ortak soruları şunlar:

 • Acaba elektrikli bisiklet almaya değer mi?
 • Performansı nasıldır?
 • Aküsü kaç gün/km gidiyor?
 • Yokuşu çıkar mı?
 • İki kişi binebilir mi?

Bu soruların cevabı genelde tam olarak alınamıyor. Böylece alıcı istediği elektrikli bisikletin firmasının internet sitesine ve ya alışveriş sitelerinin ürün tanıtımı kısımlarına başvuruyor. Ama oradaki bilgiler tatminkar olmadığı için alıcılar bu konuda tam bilgi sahibi olmak için alternatif sitelere yöneliyor ama tamamen elektrikli bisikletlere özel bir tarafsız tanıtım sitesi bulamıyor. İşte burada devreye elektriklibisiklet.gen.tr devreye giriyor.

Elektrikli bisikleti sizin için 3 ay boyunca test ettik

İşte biz de bu bilgi açığını gidermek adına kurduğumuz bu sitede elektrikli bisiklet almak isteyenlere ama kafasında soru işareti olanlara bir yol göstermek için gözlemde bulunduk. Çok satılan elektrikli bisiklet modellerinden biri olan Ekobis‘in Maxi modelini elektriklibisiklet.gen.tr olarak 3 ay boyunca test ettik ve önemli noktaları not ettik. Önceklikle bu markanın kataloğunda yazan özellikleri gözden geçirdik. Sonrada kullanıcı olarak elektrikli bisikletten edindiğimiz tecrübeleri katalogda yazanlarla karşılaştırıp yorumladık:

İşte elektrikli bisiklet sürüş testi sonuçları:

Kırmızı renkteki başlıklar bize firmanın söylediği özellikler. Hemen altında da bizim ürünü kullandıktan sonraki yorumumuzu bulabilirsiniz:
 
 • Güç : 248W (pedallı)

Elektrikli bisiklet gücü hakkında kullanıcı yorumu:
Şuan piyasada bulunan normal standarttaki elektrikli bisikletlerde genel olarak güç hep 248-250W civarındadır. Daha büyük güç, daha büyük elektrikli bisiklet motoru demektir. Daha büyük motor ise ehliyet gerektiriyor. Örneğin piyasada 500W’dan başlayarak 1000W’a kadar yükselen motora sahip elektrikli bisikletler var. Ama fiyatları çok yüksek olduğundan ve ehliyet gerektirdiğinden pek tercih edilmiyor. Zaten 248W bu motor gücü hem size ehliyet gerektirmeyecek, hem de şehir içinde ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecektir.

 • Yokuş Tırmanma : 15°

Elektrikli bisiklet yokuş tırmanma gücü hakkında kullanıcı yorumu:

15 Derecelik Yokuş

Elektrikli bisikletin çıkabileceği 15 derecelik bir yokuş

Elektrikli bisiklet almak isteyenlerin kafasındaki en büyük soru işaretini yokuş tırmanma gücü ile ilgili soru ve ya sorular oluşturuyor. Kullanıcılar aldıkları elektrikli bisikletin kullanacakları bölgedeki yokuşları çıkıp çıkamayacağını merak ediyor. Ancak yokuş kavramı göreceli olduğundan bizler kataloğa göre 15 derecelik yokuşu çıkabileceği söylenen bisiklet için bu 15 derecelik yokuşu sağda resmettik. Ayrıca bu üç aylık dönemde resimde gösterilen diklikteki yokuşları da elektrikli bisikletle bizzat denedik ve olumlu sonuç aldık. Yine bu süre içerisinde daha herhangi bir yokuşta kalmadık. Yani tek kişi zorlanmadan abartısız yokuşları elektrikli bisikletinizle çıkabilirsiniz.

 • Fren : Kampana + e-ABS

Elektrikli bisiklet frenleri hakkında kullanıcı yorumu:
Güvenliğin olmazsa olmazı frenler elektrikli bisikletimizde kampana ve e-ABS olarak ön ve arka tekerde mevcut. Şunu belirtelim ki fren sistemi normal bisikletlerin fren sistemi gibi papuçlu değil. Daha sağlam ve güvenli olan kampana sistemi bizi fren konusunda tatmin etti. Ayrıca bir notu da ekleyelim. Frene bastığınızda gaz veriyor olsanız bile gazı otomatik olarak kesiyor.

 • Max Hız : 35-40km/saat

Elektrikli bisikletin maksimum hızı konusunda kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisiklet alacakların en çok sorduğu soruların başında bir de maksimum hız geliyor. Bazı kataloglarda 24km bazılarında ise 35-40km olarak belirtilen elektrikli biziklet maksimum hızları tabi ki marka ve modele göre değişiyor. Bizim denediğimiz modelde maksimum 35-40km yapabileceği yazıyordu. Düz yolda yaptığımız denemelerde son gazda 39-40km hıza ulaşabildiğimizi gördük.

 • Sürüş mesafesi : >80 – 100 km

Elektrikli bisikletin bir akü ile sürüş mesafesi konusunda kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisikletimizi test ettiğimiz üç aylık dönemde bizi durdurup bisiklet hakkında soru soran çok oldu. İçlerinden en çok sorulanı şuydu: “Kaç gün gidiyor bunun şarjı?” Bu sorunun cevabı yok aslında. Önemli olan akün şarjının kaç gün gittiği değil; tam dolu bir akü ile elektrikli bisikletin kaç kilometre gittiğiydi. O yüzden bu sorulara hep kilometre olarak cevap erdik. Peki katalogda yazan >80-100km (yani 80-100km ve altı) rakamları doğru muydu. Bizim de aslında bu test aşamasında en çok merak ettiğimiz bu sorunun cevabıydı.Öncelikle şunu belirtelim ki ön panelde hız göstergesi var ama katedilen km göstergesi yok. Dolayısıyla bir akü ile ne kadar gidebildiğinizi görmeniz mümkün değil. Ama bizler ilk test aşamasında gittiğimiz tüm yolları her gün Google Earh programından ölçerek bir akü ile ne kadar gidebildiğimizi kabaca hesapladık. Maksimum 70km gidebildik. Unutmayınki iki kişi binmek ve ya sürekli yokuşlu yolda gitmek aküden daha fazla enerji alır ve bu durumlarda bir akü ile 80 veya 100km falan gitmeyi beklemeyiz. Bu bahsedilen 80-100km değeri düz yolda gidebileceğiniz maksimum mesafe ki tecrübelerimiz düz yolda bir akü ile 80-100km gidebileceğimizi gösterdi. Ancak bizler test aşamasında bisikletimizi hem düz hem de engebeli yollarda denedik ve maksimum 70km gittik bir akü ile. Bu değerle hem düz hem de engebeli yolda günde ortalama 10km yapan biri için bir akü 1 hafta gidiyor sonucuna varabiliriz.

 • Akü : 48V, 20Ah (1 set içinde 4 parça)

Elektrikli bisiklet aküsü ile ilgili kullanıcı yorumu:
Bu modelden önce çift akülü modeller vardı. Ancak Maxi modelinde artık çift akü birleştirilmiş ve tek akü olarak motora yerleştirilmiş.

 • Ölçüler : 1650 x 700 x 1100mm

Elektrikli bisiklet ölçüleri hakkında kullanıcı yorumu:
Piyasada bulunan çoğu motorlar genelde bu genişlik, uzunluk ve yüksekliğe sahip. Ama bazı modellerin duruşu biraz tabiri caizse basit kalıyor. Sizlere tavsiyemiz bir kaç modeli inceledikten sonra elektrikli bisikletin marka ve modeline karar vermeniz. Bizim bu test sürecinde etrafımızdan duyduğumuz şey Maxi modelinin hem görünüş hem de tasarım olarak diğer markaların modellerine göre daha bir motosiklete benzer görünüme sahip olmasıydı.

 • Lastik Ebatları : 16″ x 3.0

Elektrikli bisiklet lastikleri konusunda kullanıcı yorumu:
Güvenlik açısından lastik ebadı önemlidir. Kalın lastikler yolu daha iyi tutar. Elektrikli bisikletlerde bu ebat genelde 16 x 2,5 büyüklüğünde oluyor. Maxi modelinde bu değer 16 x 3,0. Bu ayrıntıyı gözden kaçırmayın. Zaten yan yana getirdiğinizde lastiklerin farkı gözle görülür derecede. Maxi’yi motor gibi göstermede lastik faktörü önemli rol oynuyor.

 • Jantlar : Aluminyum

Elektrikli bisiklet jantları konusunda kullanıcı yorumu:
Normal bisiklet jantı gibi ince uzun çubuklar yerine kalın aleminyum motosiklet jantları kullanılmış.

 • Taşıma Kapasitesi: 120kg

Elektrikli bisikletin taşıma kapasitesi hakkında kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisikletler genelde tek kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için üretiliyor. ancak koltukarının geniş olması ve 120kg’a kadar taşıma kapasitesinin olması iki kişi binilebileceğini gösteriyor. Aslında olaya tek ya da iki kişi diye bakmamak lazım. Malum 60kg insan da var 100kg insan da. Elbette ikisinin farkı olacaktır. Bu konuda biz de test aşamasında 55 ve 75 kg olarak iki kişi yani toplamda 130kg’ı denedik elektrikli bisikletimizde. Bir sorun çıkmadı. Hızı da öyle gözle görülecek kadar düşmedi. Ama tabiki gerek kalkışta gerek hızlanmada tek kişi gibi hızlanmadı. Ama 120 kg’ı rahatlıkla taşıdığını söyleyebiliriz.

 • Şarj Süresi : 6 – 8 saat

Elektrikli bisiklet şarj süresi hakkında kullanıcı yorumu:
Test ettiğimizx süre içerisinde elektrikli bisikletimizin aküsü en az 8 saatte doldu. Yani katalogda belirtilen 6-8 saatlik sürenin yalnızca 8 saatlik kısmı doğru.

 • Batarya Girişi : 100-240V AC

Elektrikli bisiklet batarya girişi hakkında kullanıcı yorumu:
Batarya girişi tek yuvadan sağlanıyor. Bu giriş bilgisayarın monitör kablosu girişine çok benziyor. Üç adet yan yana bulunan delikler var.

 • Göstergeler : Hız ve akü göstergesi

Elektrikli bisiklet göstergeleri hakkında kullanıcı yorumu:
Yukarıda sürüş mesafesi hakkında yorumlarımızda belittiğimiz bir nokta vardı. Keşke göstergelerde bir de katedilen km göstergesi koysalarmış. Bunun eksikliği çok belli oluyor. Ama sadece hız ve akü seviyesi göstergesi var. Bir de far ve sinyal göstergeleri.

 • Amortisörler : Teleskopik amortisör

Elektrikli bisiklet amortisörleri hakkında kullanıcı yorumu:
Ön ve arka amortisörler yoldaki çukurları az da olsa hafifletiyor ama bu konuda çok da başarılı değil. Ancak frene bastığınızda ön amortisörlerin hafiften içeri doğru gömüldüğünü hissedebilirsiniz.

 • Aksesuarlar :

Elektrikli bisiklet aksesüarları hakkında kullanıcı yorumu:

Arka Sepet Kapalı Bagaj
İnanılmaz geniş, baya bir şey alıyor.

Dikiz Aynası
Her iki yanda da gayet kullanıcı dikiz aynası mevcut. Hafif tümsek cam kullanılmış çünkü baktığınızda arkayı ve arka sağ-solu komple gösteriyor geniş açıda.

Uzaktan Kumanda
Çok kullanışlı bir uzaktan kumandası var. Kumandayı sadece alarm açma-kapama için değil aynı zamanda motoru da çalıştırmak için kullanabiliyorsunuz. Yani motoru çalıştırmak için illa anahtar sokmanız şart değil.

Alarm
Bahçeye koyduğumuz elektrikli bisikletin alarmını test ettik ve 4. katta evin odasından bile rahatça duyulabildiğini gördük. Bu konuda gerçekten araba alarmından farksız. Evet abartmıyoruz. Gerçekten çok yüksek. Bu da caydırıcı bir özellik hırsızlara karşı.

Direksiyon kilidi
Testimiz süresinde bu özelliği pek kullanmadık. Zaten ön ve arka teker olmak üzere iki adet zincirle kitleyebilirsiniz elektrikli motorunuzu. Ama dileyen direksiyonu tam sağ ya da tam sol yapıp direksiyon kilidini kontaktan aktif edebilir. O saniyeden sonra direksiyon ne sağa oynar ne de sola. Bu sayede sürerek kaçırılma olayı engelleniyor. Gerçi alarm açıksa sürerek alarm öte öte kim çalar diye de sormadan edemiyoruz. Pek kullanılmasa da böyle bir güvenlik sisteminin olması güzel.

 • Ürünün Net Ağırlığı: 60Kg.

Elektrikli bisiklet ağırlığı kousunda kullanıcı yorumu:
Bu ağırlığın büyük bir bölümü akü diyebiliriz. Aküyü çıkardığımızda bisikletin çok hafiflediğini gördük. Şarj etmek için çıkardığınızda prize kadar taşırken gayet ağır bir aküsü olduğunu göreceksiniz.

Elektrikli Bisiklet Genel Görünümü

Elektrikli Bisiklet Genel Görünümü

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet’in Özellikleri ve Yorumları” yazısına 383 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 16 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 »

 1. 334. rıfat dedi ki:

  merhaba arkadaşlar ben elektirikli bisilket alacam bana yardımcı olurmusunuz lütfen

 2. 335. hasan mehmet dedi ki:

  arkadaşlar 16 yaşındayım ve gaziantepin nizip ilçesinde yaşıyorum bende bitane kobra 2000 var ben gayet rahat bi şekilde şehir içinde kullanabiliyorum sadece kırmızı ışıkta falan geçince kimliğe ceza yazıyorlar.170 kğ sınırı var 55-60 km gidiyor ve şarz süresi 8 saat bence st max kobra 2000 den şaşmayın

 3. 336. yasin dedi ki:

  ben 15 yaşındayım bende yuki 05 dünya var çok şikayetçiyim 4000 km sonra başıma gelmeyen kalmadı motoru elektirik kesiyor ve ön fren hep kayıyor şarj ise 45 50km giderken 35 40 km yedüştü stmax kobra 2000 kullandım kalkışta sesbile çıkmıyor fren kaydıramassın tavsiyem 05 ten uzak durun stmaxlara bakın

 4. 337. hasan dedi ki:

  yuki marka elektrikli bisiklet yedek parçaları temin edilir

 5. 338. HASAN dedi ki:

  arkadaşlar bende vitobis artemis 800w var aküsünü yeni değiştirdim motor 45 km falan gidiyor ama şarjı doluyken bile akü göstergesi gaza basınca iniyor neden olabilir ???

 6. 339. enes sever dedi ki:

  volta vs4 nasıl arkaddaşaklar bilen varmı?

 7. 340. ilhan zeyni dedi ki:

  Arkadaslar st max kobra 2000 hiz kilidi nasil aciliyor yeni aldim ama 1000 liklerden farki yok sonradan ayar falan yailiyormu allah askina bilen arkadaslar varsa yardimci olurlarsa sevinirim yoksa degistircem 2000 watt aa vekmiyor 100 watt daha iyi ckiyor anldadim gtii

 8. 341. ilhan zeyni dedi ki:

  2000watt st max kobra aldm ama 1000 lik lerle bir farki yok hiz kilii nasil aciliyor arti 60 sa gldimi birden kitlio cekis yok sifir aldm bunlara sonradan bisey yapilabiliurmu

 9. 342. oleg haines dedi ki:

  339 volta vs4 vespa motorların gorunumunde 3000 watlık bi canavar dijital göstergeli ve en onemlısı 86 km yı goruyor.iki kişi de binilebılıyor.cok guçlu

 10. 343. tuncay dedi ki:

  s.a arkadaşla bende 2000 lik motor motoron markalı 1 aylıkken cocuk klidine almıs aldıgım yere goturdum acılır dedıler uygulamada sol arka fren ve gaz kolunu cevırıp acılacagını soyledı fakat acılmadı kısa surede böyle sıkayetlerden gelenlerı cok gordum konuyla ilgili yardımcı olunamıyor nasıl bu sorunu cozebılır çözülmezsse tüketici haklarına şikayet edicem az bir meblayla alınmadı sonucta

 11. 344. Selçuk dedi ki:

  Arkadaşlar! Ben Şarjlı motor almayı düşünüyorum ARORA Bl 07z 250 En üst modelini almaya düşünüyorum tavsiye edermisiniz????

 12. 345. cahil surucu dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar yuki maraton 2014 model e-bisikletim var accayip memnunum fakat ilk baslarda hizi bana yetiyordu suan yetersiz geliyor 30-35 km hiz yapmakta . eski modellerde koltugun altindaki kabloyu ayirinca hizi artiyormus ancak yeni modellerde oyle bi kablo yok . duyumlarıma gore simdiki modellerde o kablo beynin yanindaymis. Nasil oraya ulasirim ? Nasıl hizini acarim derdime care bulun yardiminiza ihtiyacim var.

 13. 346. selcuk dedi ki:

  Arkadaslar bn marka olarak likya almayi dusunuyordum ana likya cin mali diorlar dogrumu??
  Peki ya st max dora 1200wattliklar nasil stmax cin malimi??

 14. 347. Ahmet dedi ki:

  Slm arkadaşlar bn 12 yaşındayım st max zwd 406 l 250 w alcam nasıl bir motor bı yardımcı olurmuşsunuz?

 15. 348. Emre dedi ki:

  Slm arkadaslar ben volta vs2 almayi düşünüyorum sizce nasıl lütfen yardımcı olun

 16. 349. alperen dedi ki:

  Arkdaşlar bende bisan 500 watt var bazıları hız sınırı kablosu var eğer onu sökersen daha hızlı gider falan diyorlar acaba doğrumu?

 17. 350. Furkans dedi ki:

  Kuba k8 kontak seti alacagım fiyatını söylermisiniz arkadaşlar ?

 18. 351. veysel dedi ki:

  Kral 1800 hiz ssnasl açılır lutfen

 19. 352. ahmet can dedi ki:

  s.a benim yuki halley var hız 20 ye çıtığı zaman arka tekerde değişik bir ses geliyor sebebi ne olabilir acaba

 20. 353. Mustafa dedi ki:

  Abiler ablalar kardeşler bisan ergo bis hız limiti açma bilen söyleyebilirmi acill lütfen

 21. 354. ridvan dedi ki:

  Slm bende yuki var yagmurun altinda kaldigi icin motor gitmiyor ne yapmam gerekiyor yardim edin

 22. 355. Ethem YİĞİTER dedi ki:

  Şimdiye kadar Türkiye’de kullanılan Elektriklki Bisikletlerde şarz halinde yanma (alev alarak iskelet haline dönüşmüşmüdür?) olmuşmudur?
  Merak ediliyor. Bilen ve başına gelen varsa yorumlar bekliyorum.

 23. 356. abdullah dedi ki:

  arkadaşlar ben falcon active 1200 watt gücündeki motoru almak istiyorum fakat pek emni değilim bu elektrikli motor nasıl sizden rica ediyrom yorumlarınızı bekliyrum

 24. 357. polat akbaş dedi ki:

  arkadaşlar ben yuki yk 15 planet alıcam bilen varsa yardım bekliyorum

 25. 358. recep dedi ki:

  arkadaşlar kuba k8s1500w elektirikli bisiklet aldım 7. ayda 2014 de kasım 2014de akülerden bidanesi bitti. bunu garanti karşılamıyormuş.kubadan hiç memnun değilim arızasını dahi hiç bir yetkili servis gideremiyor. şu anda arızalı

Sayfalar: « 16 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*