Elektrikli Bisiklet’in Özellikleri ve Yorumları


Elektrikli bisiklet almak belkide araba almaktan daha zor. Çünkü kullanan sayısı henüz çok az ve etrafınızda “Nasıl?”, “Memnun musun?” diye sorabileceğiniz bir elektrikli bisiklet kullanıcısı çok yok. Bu nedenle fazla bilgi sahibi olmadan aldığımız bu bisikletler acaba gerçekten kataloglarında yazan özelliklerini tam olarak sunabiliyor mu?

Elektrikli bisiklet alınır mı alınmaz mı diye kime soracağız?

Artık sokaklarda yavaş yavaş boy göstermeye başlayan bu bisikletlerden almak isteyenlerin ortak soruları şunlar:

 • Acaba elektrikli bisiklet almaya değer mi?
 • Performansı nasıldır?
 • Aküsü kaç gün/km gidiyor?
 • Yokuşu çıkar mı?
 • İki kişi binebilir mi?

Bu soruların cevabı genelde tam olarak alınamıyor. Böylece alıcı istediği elektrikli bisikletin firmasının internet sitesine ve ya alışveriş sitelerinin ürün tanıtımı kısımlarına başvuruyor. Ama oradaki bilgiler tatminkar olmadığı için alıcılar bu konuda tam bilgi sahibi olmak için alternatif sitelere yöneliyor ama tamamen elektrikli bisikletlere özel bir tarafsız tanıtım sitesi bulamıyor. İşte burada devreye elektriklibisiklet.gen.tr devreye giriyor.

Elektrikli bisikleti sizin için 3 ay boyunca test ettik

İşte biz de bu bilgi açığını gidermek adına kurduğumuz bu sitede elektrikli bisiklet almak isteyenlere ama kafasında soru işareti olanlara bir yol göstermek için gözlemde bulunduk. Çok satılan elektrikli bisiklet modellerinden biri olan Ekobis‘in Maxi modelini elektriklibisiklet.gen.tr olarak 3 ay boyunca test ettik ve önemli noktaları not ettik. Önceklikle bu markanın kataloğunda yazan özellikleri gözden geçirdik. Sonrada kullanıcı olarak elektrikli bisikletten edindiğimiz tecrübeleri katalogda yazanlarla karşılaştırıp yorumladık:

İşte elektrikli bisiklet sürüş testi sonuçları:

Kırmızı renkteki başlıklar bize firmanın söylediği özellikler. Hemen altında da bizim ürünü kullandıktan sonraki yorumumuzu bulabilirsiniz:
 
 • Güç : 248W (pedallı)

Elektrikli bisiklet gücü hakkında kullanıcı yorumu:
Şuan piyasada bulunan normal standarttaki elektrikli bisikletlerde genel olarak güç hep 248-250W civarındadır. Daha büyük güç, daha büyük elektrikli bisiklet motoru demektir. Daha büyük motor ise ehliyet gerektiriyor. Örneğin piyasada 500W’dan başlayarak 1000W’a kadar yükselen motora sahip elektrikli bisikletler var. Ama fiyatları çok yüksek olduğundan ve ehliyet gerektirdiğinden pek tercih edilmiyor. Zaten 248W bu motor gücü hem size ehliyet gerektirmeyecek, hem de şehir içinde ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecektir.

 • Yokuş Tırmanma : 15°

Elektrikli bisiklet yokuş tırmanma gücü hakkında kullanıcı yorumu:

15 Derecelik Yokuş

Elektrikli bisikletin çıkabileceği 15 derecelik bir yokuş

Elektrikli bisiklet almak isteyenlerin kafasındaki en büyük soru işaretini yokuş tırmanma gücü ile ilgili soru ve ya sorular oluşturuyor. Kullanıcılar aldıkları elektrikli bisikletin kullanacakları bölgedeki yokuşları çıkıp çıkamayacağını merak ediyor. Ancak yokuş kavramı göreceli olduğundan bizler kataloğa göre 15 derecelik yokuşu çıkabileceği söylenen bisiklet için bu 15 derecelik yokuşu sağda resmettik. Ayrıca bu üç aylık dönemde resimde gösterilen diklikteki yokuşları da elektrikli bisikletle bizzat denedik ve olumlu sonuç aldık. Yine bu süre içerisinde daha herhangi bir yokuşta kalmadık. Yani tek kişi zorlanmadan abartısız yokuşları elektrikli bisikletinizle çıkabilirsiniz.

 • Fren : Kampana + e-ABS

Elektrikli bisiklet frenleri hakkında kullanıcı yorumu:
Güvenliğin olmazsa olmazı frenler elektrikli bisikletimizde kampana ve e-ABS olarak ön ve arka tekerde mevcut. Şunu belirtelim ki fren sistemi normal bisikletlerin fren sistemi gibi papuçlu değil. Daha sağlam ve güvenli olan kampana sistemi bizi fren konusunda tatmin etti. Ayrıca bir notu da ekleyelim. Frene bastığınızda gaz veriyor olsanız bile gazı otomatik olarak kesiyor.

 • Max Hız : 35-40km/saat

Elektrikli bisikletin maksimum hızı konusunda kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisiklet alacakların en çok sorduğu soruların başında bir de maksimum hız geliyor. Bazı kataloglarda 24km bazılarında ise 35-40km olarak belirtilen elektrikli biziklet maksimum hızları tabi ki marka ve modele göre değişiyor. Bizim denediğimiz modelde maksimum 35-40km yapabileceği yazıyordu. Düz yolda yaptığımız denemelerde son gazda 39-40km hıza ulaşabildiğimizi gördük.

 • Sürüş mesafesi : >80 – 100 km

Elektrikli bisikletin bir akü ile sürüş mesafesi konusunda kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisikletimizi test ettiğimiz üç aylık dönemde bizi durdurup bisiklet hakkında soru soran çok oldu. İçlerinden en çok sorulanı şuydu: “Kaç gün gidiyor bunun şarjı?” Bu sorunun cevabı yok aslında. Önemli olan akün şarjının kaç gün gittiği değil; tam dolu bir akü ile elektrikli bisikletin kaç kilometre gittiğiydi. O yüzden bu sorulara hep kilometre olarak cevap erdik. Peki katalogda yazan >80-100km (yani 80-100km ve altı) rakamları doğru muydu. Bizim de aslında bu test aşamasında en çok merak ettiğimiz bu sorunun cevabıydı.Öncelikle şunu belirtelim ki ön panelde hız göstergesi var ama katedilen km göstergesi yok. Dolayısıyla bir akü ile ne kadar gidebildiğinizi görmeniz mümkün değil. Ama bizler ilk test aşamasında gittiğimiz tüm yolları her gün Google Earh programından ölçerek bir akü ile ne kadar gidebildiğimizi kabaca hesapladık. Maksimum 70km gidebildik. Unutmayınki iki kişi binmek ve ya sürekli yokuşlu yolda gitmek aküden daha fazla enerji alır ve bu durumlarda bir akü ile 80 veya 100km falan gitmeyi beklemeyiz. Bu bahsedilen 80-100km değeri düz yolda gidebileceğiniz maksimum mesafe ki tecrübelerimiz düz yolda bir akü ile 80-100km gidebileceğimizi gösterdi. Ancak bizler test aşamasında bisikletimizi hem düz hem de engebeli yollarda denedik ve maksimum 70km gittik bir akü ile. Bu değerle hem düz hem de engebeli yolda günde ortalama 10km yapan biri için bir akü 1 hafta gidiyor sonucuna varabiliriz.

 • Akü : 48V, 20Ah (1 set içinde 4 parça)

Elektrikli bisiklet aküsü ile ilgili kullanıcı yorumu:
Bu modelden önce çift akülü modeller vardı. Ancak Maxi modelinde artık çift akü birleştirilmiş ve tek akü olarak motora yerleştirilmiş.

 • Ölçüler : 1650 x 700 x 1100mm

Elektrikli bisiklet ölçüleri hakkında kullanıcı yorumu:
Piyasada bulunan çoğu motorlar genelde bu genişlik, uzunluk ve yüksekliğe sahip. Ama bazı modellerin duruşu biraz tabiri caizse basit kalıyor. Sizlere tavsiyemiz bir kaç modeli inceledikten sonra elektrikli bisikletin marka ve modeline karar vermeniz. Bizim bu test sürecinde etrafımızdan duyduğumuz şey Maxi modelinin hem görünüş hem de tasarım olarak diğer markaların modellerine göre daha bir motosiklete benzer görünüme sahip olmasıydı.

 • Lastik Ebatları : 16″ x 3.0

Elektrikli bisiklet lastikleri konusunda kullanıcı yorumu:
Güvenlik açısından lastik ebadı önemlidir. Kalın lastikler yolu daha iyi tutar. Elektrikli bisikletlerde bu ebat genelde 16 x 2,5 büyüklüğünde oluyor. Maxi modelinde bu değer 16 x 3,0. Bu ayrıntıyı gözden kaçırmayın. Zaten yan yana getirdiğinizde lastiklerin farkı gözle görülür derecede. Maxi’yi motor gibi göstermede lastik faktörü önemli rol oynuyor.

 • Jantlar : Aluminyum

Elektrikli bisiklet jantları konusunda kullanıcı yorumu:
Normal bisiklet jantı gibi ince uzun çubuklar yerine kalın aleminyum motosiklet jantları kullanılmış.

 • Taşıma Kapasitesi: 120kg

Elektrikli bisikletin taşıma kapasitesi hakkında kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisikletler genelde tek kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için üretiliyor. ancak koltukarının geniş olması ve 120kg’a kadar taşıma kapasitesinin olması iki kişi binilebileceğini gösteriyor. Aslında olaya tek ya da iki kişi diye bakmamak lazım. Malum 60kg insan da var 100kg insan da. Elbette ikisinin farkı olacaktır. Bu konuda biz de test aşamasında 55 ve 75 kg olarak iki kişi yani toplamda 130kg’ı denedik elektrikli bisikletimizde. Bir sorun çıkmadı. Hızı da öyle gözle görülecek kadar düşmedi. Ama tabiki gerek kalkışta gerek hızlanmada tek kişi gibi hızlanmadı. Ama 120 kg’ı rahatlıkla taşıdığını söyleyebiliriz.

 • Şarj Süresi : 6 – 8 saat

Elektrikli bisiklet şarj süresi hakkında kullanıcı yorumu:
Test ettiğimizx süre içerisinde elektrikli bisikletimizin aküsü en az 8 saatte doldu. Yani katalogda belirtilen 6-8 saatlik sürenin yalnızca 8 saatlik kısmı doğru.

 • Batarya Girişi : 100-240V AC

Elektrikli bisiklet batarya girişi hakkında kullanıcı yorumu:
Batarya girişi tek yuvadan sağlanıyor. Bu giriş bilgisayarın monitör kablosu girişine çok benziyor. Üç adet yan yana bulunan delikler var.

 • Göstergeler : Hız ve akü göstergesi

Elektrikli bisiklet göstergeleri hakkında kullanıcı yorumu:
Yukarıda sürüş mesafesi hakkında yorumlarımızda belittiğimiz bir nokta vardı. Keşke göstergelerde bir de katedilen km göstergesi koysalarmış. Bunun eksikliği çok belli oluyor. Ama sadece hız ve akü seviyesi göstergesi var. Bir de far ve sinyal göstergeleri.

 • Amortisörler : Teleskopik amortisör

Elektrikli bisiklet amortisörleri hakkında kullanıcı yorumu:
Ön ve arka amortisörler yoldaki çukurları az da olsa hafifletiyor ama bu konuda çok da başarılı değil. Ancak frene bastığınızda ön amortisörlerin hafiften içeri doğru gömüldüğünü hissedebilirsiniz.

 • Aksesuarlar :

Elektrikli bisiklet aksesüarları hakkında kullanıcı yorumu:

Arka Sepet Kapalı Bagaj
İnanılmaz geniş, baya bir şey alıyor.

Dikiz Aynası
Her iki yanda da gayet kullanıcı dikiz aynası mevcut. Hafif tümsek cam kullanılmış çünkü baktığınızda arkayı ve arka sağ-solu komple gösteriyor geniş açıda.

Uzaktan Kumanda
Çok kullanışlı bir uzaktan kumandası var. Kumandayı sadece alarm açma-kapama için değil aynı zamanda motoru da çalıştırmak için kullanabiliyorsunuz. Yani motoru çalıştırmak için illa anahtar sokmanız şart değil.

Alarm
Bahçeye koyduğumuz elektrikli bisikletin alarmını test ettik ve 4. katta evin odasından bile rahatça duyulabildiğini gördük. Bu konuda gerçekten araba alarmından farksız. Evet abartmıyoruz. Gerçekten çok yüksek. Bu da caydırıcı bir özellik hırsızlara karşı.

Direksiyon kilidi
Testimiz süresinde bu özelliği pek kullanmadık. Zaten ön ve arka teker olmak üzere iki adet zincirle kitleyebilirsiniz elektrikli motorunuzu. Ama dileyen direksiyonu tam sağ ya da tam sol yapıp direksiyon kilidini kontaktan aktif edebilir. O saniyeden sonra direksiyon ne sağa oynar ne de sola. Bu sayede sürerek kaçırılma olayı engelleniyor. Gerçi alarm açıksa sürerek alarm öte öte kim çalar diye de sormadan edemiyoruz. Pek kullanılmasa da böyle bir güvenlik sisteminin olması güzel.

 • Ürünün Net Ağırlığı: 60Kg.

Elektrikli bisiklet ağırlığı kousunda kullanıcı yorumu:
Bu ağırlığın büyük bir bölümü akü diyebiliriz. Aküyü çıkardığımızda bisikletin çok hafiflediğini gördük. Şarj etmek için çıkardığınızda prize kadar taşırken gayet ağır bir aküsü olduğunu göreceksiniz.

Elektrikli Bisiklet Genel Görünümü

Elektrikli Bisiklet Genel Görünümü

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet’in Özellikleri ve Yorumları” yazısına 383 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 16 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 »

 1. 309. cihat dedi ki:

  konyadyım yuki maraton olan arkdaşlar konyadaysanız hız kilidiniz açılır kendim elektrikçiyim elektrikli biskletlere LED lamba döşenir renkleri:kırmızı mavi beyaz yesil v.b elektrikli bisikletlere korna döşenir seger korna ferari korna bosh korna salyongoz korna döşenir konyada iseniz tabikide

 2. 310. ALİ A****** dedi ki:

  Ben ALi A****** KenDime Şarjlı Motor Alacaktım MeHerse Dükkanla Beraber MotorLarıda Alımışım . Bu Motorlar Kaç SAatte Şarjı Bitio .MEsafe Ve Dkkasını ÖRenebilirmiyim NoKTa.

 3. 311. 34322910439 dedi ki:

  Daha iyi olabilir daha çok bilgi yazmalısınız.

 4. 312. zahit dedi ki:

  bende stmax 206 l var alarm dışıda her özellliği var ama hızı çok düşük 40la gidiyo yükseltmek için ne yapabilirim

 5. 313. FATİH EBELER dedi ki:

  merhaba ben stmax dora 1200 ve yuki dünya YK-05 arasında kaldım sizce hangisini almalıyım özellikler birebir aynı neredeyse ?

 6. 314. hasan dedi ki:

  selamınaleyküm arkadaşlar yuki dünya mı daha iyi yoksa stmax dora 1200 mü ?

 7. 315. Ege Kozan dedi ki:

  Selamın Aleyküm Öncelikle Arkdaşlar Ben Yuki Maroton Almayı Düşünyorum
  Alan VE Kulaanan Varsa Bi Sorumlarımı Cevaplasın

  1. Kaç Kilo Ya Kadar Taşır
  2. Ne Kadar Elektirik Harcar
  3. Kaç Kilometre Gider
  4. En Son Kaçı Yaptınız
  5. Memnumusuzunz

 8. 316. berk dedi ki:

  Beyler ben 15 yaşındayım.yuki yk-03 halley alacağım.adamı aradım görüştüm dedim böyle böyle ehliyet-ruhsat-plakaya gerek yok dedi.ben adana oturuyorum bana bilmem kaç yıldır bu işle uğraştıklarını söyledi(motor,e-bike)olarak.bende 1 ay sonra annemle birlikte gidip o scooterı alacağım.
  Ruhsat felan sıkıntınız varsa öyle bir durum yokmuş.
  hız ve konfor istiyorsanız yukilere bakınız.
  2kişiyi gayet iyi taşır.
  amma velakin kaza durumunda suç sizdedir.

 9. 317. BÜLENT ATASAY dedi ki:

  SLM KARDEŞLERİM YADA ARKADAŞLAR … VOLTA VS2 ELEKTRİK Lİ BİSİKLET ALDIM… BEŞ GÜN SONRA SALAĞIN BİRİ GELDİ BANA CARPTI .. İŞİN GARİP TARAFI BİSİKLET ÜÇ HAFTADIR TAMİRCİDE PARCA BEKLİYOR YOK BUGÜN GELCEK YOK YARIN GELCEK EFENDİME SÖYLİYEYİM PARÇALAR BOYA YA GİRCEK DİCEM OKİ V O L T A ALMAYIN NE ALIRSANIZ ALIN.. ADAMLAR BİSİKLET YAPMIŞ YEDEK PARCA YOK ÜÇ HAFTADIR MADURUM YAZIKLAR OLSUN…

 10. 318. doğukan dedi ki:

  merabalar arkadaşlar ben star 1000 ile YK- HALLEY arasında kaldım günde 20 km 25 km yol yapıcağım göz önüne alınarak hangisini almalıyım

 11. 319. tekin09 dedi ki:

  Yuki yk05 aldım bin pişman oldum. sakin haa bu yanlışa düşmeyin motor ikisenede bitiyor ne garanti ne bir şey bir daha seni tanımıyorlar ne telefona çıkarlar, ne de olumlu bir yaklaşım. siz bari benim yandığım gibi yanmayın bu firmaya itibar etmeyip böyle bir ders verin. servisleri çakma, servis bi şeyden anlamaz. bildikleri bir şey var garanti belgesinde kurallara uygun kullanmadın garantiye girmez. hadi çık işin içinden.

 12. 320. serkan dedi ki:

  YORUMU KESSİN OKU!!!!!!
  Arkadaşlar sakkın Almayın ben aldım 3oo tl ye elektirkli bisikletii
  çok pişman olursunuz parçaları araba parçalarından daha pahallı akü 400 tl
  beyin 400 tl
  beyin yandı bende 400 tl yeni beyin taktırdım aküler bitti 400 dü 350 ye indirdim 350 yede akü taktırdım motor çok dandik yanı çok arzalı bişey tepeden yokarı çıkmıyo mobilett alın daha iyi ben mesela mobiletaltım hiç derdim yok hızımı ala bilirsem rahatt 90 yapıyom iyi günler

 13. 321. kerim dedi ki:

  BÜLENT ATASAY arkadaşa cevap:

  Normal bisikletçi elektrikli scooter tamirinden felan anlamaz. İşin uzmanı birini bulun veya servise gönderin. Kaporta problemi yoksa Biraz elektrik işinden anlıyorsanız kendinizde yapabilirsiniz bunların tamiri çok basit genel olarak arızalı kısmı çıkar at yerine yenisini tak.

 14. 322. isa dedi ki:

  bu motor siklet nekadar

 15. 323. furkan dedi ki:

  iyi gunler bende acil satılık elektrikli motor var yuki kral süvari motor 1 yıldha garantisi vardır ilan no su bu sahibinden.comda ilan no: 140397403 motor bu ilan nosunu yazıp motoru gorebilirsiniz

 16. 324. DEVO dedi ki:

  ben 15 yaşındayım st max 406l 500w aldım mütiş bişe 70 km re yol yapıyo 50 km hız yapıyo cok dık bir yokuşu 110kg 2kişi 25 30 la çıkıyor bence tek kişiyle cıkmayacagı yokus yoktur şiddetle tavsiye ederim ama mallezeme kalıtesi cak kaliteli olmadıgından dikkatlı kullanmalısınız ama yedek parcaları ucuz aküsü hariç (4tane akusü var markası safir)

 17. 325. DEVO dedi ki:

  ben st max 406l 500w modelle trafik polis yolda giderkende kaldırımdan giderkende görrdü bişe demedi

 18. 326. Ethem YİĞİTER dedi ki:

  Bende Yuki M04 ve Kuba K4 vardı evime veya sokak başına 30/40 metre %25/35 yokuş varsı ikisi de çıkmıyor. Bu elektrikli mororsikletleri taşıma güçü 150 kg yazıyor. Benim ve elimdeki yükün ağırlığı: 103+7 KG.
  Sonuç olrak beni bu yokuştan en rahat hangi marka ve hangi tip motorsikletler Bu yokuştan rahat çıkar.

 19. 327. Burak ATALAY dedi ki:

  Kardeşim bende Yuki Moni var 2000w olandan gayet rahat yokuşları çıkarken.
  NOT: Zaten o kadar yokuşu çıkmak için 1200w alman lazım en az

 20. 328. ali dedi ki:

  Volta VS3 dijital göstergede devir saati oynamıyor nedendir. Ve bunda hız sabitleyicisi varmıdır.

 21. 329. sahın dedi ki:

  yuki halley hız kilidi n nasıl acırız bileen varmı ALLAH askına için yardım edin

 22. 330. Burak ATALAY dedi ki:

  şahin kardeşim koltuğu sök orada soket dizini var teker teker çıkararak dene.

 23. 331. {Ö.F.A.} dedi ki:

  BEN ŞU AN 16 YAŞINDAYIM BENDE DE KUBA K4 ELEKTRİKLİ MOTOR VAR VE BEN BU MOTORUMDAN ÇOK RAZIYIM ALMAK İSTEYEN ABİLERİM ARKADAŞLARIM KUBA K4’TEN ŞASMASIN

 24. 332. Talha özdemir dedi ki:

  ARKADAŞLAR BİSAN E-NYSA 1500W NASIL BİLENİNİZ VARSA ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM.ACABA PERFORMANS ,ŞARJ,GÜÇ,KAPASİTESİ NASIL BİLEN VARSA YORUM ATSIN

 25. 333. okan koç dedi ki:

  Sa beyler bende arora yls var hız 70 km/h çok hızlı her türlü yokuşu çıkıyor 4 kişi 22 ile gitti :)

Sayfalar: « 16 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*