Elektrikli Bisiklet’in Özellikleri ve Yorumları


Elektrikli bisiklet almak belkide araba almaktan daha zor. Çünkü kullanan sayısı henüz çok az ve etrafınızda “Nasıl?”, “Memnun musun?” diye sorabileceğiniz bir elektrikli bisiklet kullanıcısı çok yok. Bu nedenle fazla bilgi sahibi olmadan aldığımız bu bisikletler acaba gerçekten kataloglarında yazan özelliklerini tam olarak sunabiliyor mu?

Elektrikli bisiklet alınır mı alınmaz mı diye kime soracağız?

Artık sokaklarda yavaş yavaş boy göstermeye başlayan bu bisikletlerden almak isteyenlerin ortak soruları şunlar:

 • Acaba elektrikli bisiklet almaya değer mi?
 • Performansı nasıldır?
 • Aküsü kaç gün/km gidiyor?
 • Yokuşu çıkar mı?
 • İki kişi binebilir mi?

Bu soruların cevabı genelde tam olarak alınamıyor. Böylece alıcı istediği elektrikli bisikletin firmasının internet sitesine ve ya alışveriş sitelerinin ürün tanıtımı kısımlarına başvuruyor. Ama oradaki bilgiler tatminkar olmadığı için alıcılar bu konuda tam bilgi sahibi olmak için alternatif sitelere yöneliyor ama tamamen elektrikli bisikletlere özel bir tarafsız tanıtım sitesi bulamıyor. İşte burada devreye elektriklibisiklet.gen.tr devreye giriyor.

Elektrikli bisikleti sizin için 3 ay boyunca test ettik

İşte biz de bu bilgi açığını gidermek adına kurduğumuz bu sitede elektrikli bisiklet almak isteyenlere ama kafasında soru işareti olanlara bir yol göstermek için gözlemde bulunduk. Çok satılan elektrikli bisiklet modellerinden biri olan Ekobis‘in Maxi modelini elektriklibisiklet.gen.tr olarak 3 ay boyunca test ettik ve önemli noktaları not ettik. Önceklikle bu markanın kataloğunda yazan özellikleri gözden geçirdik. Sonrada kullanıcı olarak elektrikli bisikletten edindiğimiz tecrübeleri katalogda yazanlarla karşılaştırıp yorumladık:

İşte elektrikli bisiklet sürüş testi sonuçları:

Kırmızı renkteki başlıklar bize firmanın söylediği özellikler. Hemen altında da bizim ürünü kullandıktan sonraki yorumumuzu bulabilirsiniz:
 
 • Güç : 248W (pedallı)

Elektrikli bisiklet gücü hakkında kullanıcı yorumu:
Şuan piyasada bulunan normal standarttaki elektrikli bisikletlerde genel olarak güç hep 248-250W civarındadır. Daha büyük güç, daha büyük elektrikli bisiklet motoru demektir. Daha büyük motor ise ehliyet gerektiriyor. Örneğin piyasada 500W’dan başlayarak 1000W’a kadar yükselen motora sahip elektrikli bisikletler var. Ama fiyatları çok yüksek olduğundan ve ehliyet gerektirdiğinden pek tercih edilmiyor. Zaten 248W bu motor gücü hem size ehliyet gerektirmeyecek, hem de şehir içinde ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecektir.

 • Yokuş Tırmanma : 15°

Elektrikli bisiklet yokuş tırmanma gücü hakkında kullanıcı yorumu:

15 Derecelik Yokuş

Elektrikli bisikletin çıkabileceği 15 derecelik bir yokuş

Elektrikli bisiklet almak isteyenlerin kafasındaki en büyük soru işaretini yokuş tırmanma gücü ile ilgili soru ve ya sorular oluşturuyor. Kullanıcılar aldıkları elektrikli bisikletin kullanacakları bölgedeki yokuşları çıkıp çıkamayacağını merak ediyor. Ancak yokuş kavramı göreceli olduğundan bizler kataloğa göre 15 derecelik yokuşu çıkabileceği söylenen bisiklet için bu 15 derecelik yokuşu sağda resmettik. Ayrıca bu üç aylık dönemde resimde gösterilen diklikteki yokuşları da elektrikli bisikletle bizzat denedik ve olumlu sonuç aldık. Yine bu süre içerisinde daha herhangi bir yokuşta kalmadık. Yani tek kişi zorlanmadan abartısız yokuşları elektrikli bisikletinizle çıkabilirsiniz.

 • Fren : Kampana + e-ABS

Elektrikli bisiklet frenleri hakkında kullanıcı yorumu:
Güvenliğin olmazsa olmazı frenler elektrikli bisikletimizde kampana ve e-ABS olarak ön ve arka tekerde mevcut. Şunu belirtelim ki fren sistemi normal bisikletlerin fren sistemi gibi papuçlu değil. Daha sağlam ve güvenli olan kampana sistemi bizi fren konusunda tatmin etti. Ayrıca bir notu da ekleyelim. Frene bastığınızda gaz veriyor olsanız bile gazı otomatik olarak kesiyor.

 • Max Hız : 35-40km/saat

Elektrikli bisikletin maksimum hızı konusunda kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisiklet alacakların en çok sorduğu soruların başında bir de maksimum hız geliyor. Bazı kataloglarda 24km bazılarında ise 35-40km olarak belirtilen elektrikli biziklet maksimum hızları tabi ki marka ve modele göre değişiyor. Bizim denediğimiz modelde maksimum 35-40km yapabileceği yazıyordu. Düz yolda yaptığımız denemelerde son gazda 39-40km hıza ulaşabildiğimizi gördük.

 • Sürüş mesafesi : >80 – 100 km

Elektrikli bisikletin bir akü ile sürüş mesafesi konusunda kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisikletimizi test ettiğimiz üç aylık dönemde bizi durdurup bisiklet hakkında soru soran çok oldu. İçlerinden en çok sorulanı şuydu: “Kaç gün gidiyor bunun şarjı?” Bu sorunun cevabı yok aslında. Önemli olan akün şarjının kaç gün gittiği değil; tam dolu bir akü ile elektrikli bisikletin kaç kilometre gittiğiydi. O yüzden bu sorulara hep kilometre olarak cevap erdik. Peki katalogda yazan >80-100km (yani 80-100km ve altı) rakamları doğru muydu. Bizim de aslında bu test aşamasında en çok merak ettiğimiz bu sorunun cevabıydı.Öncelikle şunu belirtelim ki ön panelde hız göstergesi var ama katedilen km göstergesi yok. Dolayısıyla bir akü ile ne kadar gidebildiğinizi görmeniz mümkün değil. Ama bizler ilk test aşamasında gittiğimiz tüm yolları her gün Google Earh programından ölçerek bir akü ile ne kadar gidebildiğimizi kabaca hesapladık. Maksimum 70km gidebildik. Unutmayınki iki kişi binmek ve ya sürekli yokuşlu yolda gitmek aküden daha fazla enerji alır ve bu durumlarda bir akü ile 80 veya 100km falan gitmeyi beklemeyiz. Bu bahsedilen 80-100km değeri düz yolda gidebileceğiniz maksimum mesafe ki tecrübelerimiz düz yolda bir akü ile 80-100km gidebileceğimizi gösterdi. Ancak bizler test aşamasında bisikletimizi hem düz hem de engebeli yollarda denedik ve maksimum 70km gittik bir akü ile. Bu değerle hem düz hem de engebeli yolda günde ortalama 10km yapan biri için bir akü 1 hafta gidiyor sonucuna varabiliriz.

 • Akü : 48V, 20Ah (1 set içinde 4 parça)

Elektrikli bisiklet aküsü ile ilgili kullanıcı yorumu:
Bu modelden önce çift akülü modeller vardı. Ancak Maxi modelinde artık çift akü birleştirilmiş ve tek akü olarak motora yerleştirilmiş.

 • Ölçüler : 1650 x 700 x 1100mm

Elektrikli bisiklet ölçüleri hakkında kullanıcı yorumu:
Piyasada bulunan çoğu motorlar genelde bu genişlik, uzunluk ve yüksekliğe sahip. Ama bazı modellerin duruşu biraz tabiri caizse basit kalıyor. Sizlere tavsiyemiz bir kaç modeli inceledikten sonra elektrikli bisikletin marka ve modeline karar vermeniz. Bizim bu test sürecinde etrafımızdan duyduğumuz şey Maxi modelinin hem görünüş hem de tasarım olarak diğer markaların modellerine göre daha bir motosiklete benzer görünüme sahip olmasıydı.

 • Lastik Ebatları : 16″ x 3.0

Elektrikli bisiklet lastikleri konusunda kullanıcı yorumu:
Güvenlik açısından lastik ebadı önemlidir. Kalın lastikler yolu daha iyi tutar. Elektrikli bisikletlerde bu ebat genelde 16 x 2,5 büyüklüğünde oluyor. Maxi modelinde bu değer 16 x 3,0. Bu ayrıntıyı gözden kaçırmayın. Zaten yan yana getirdiğinizde lastiklerin farkı gözle görülür derecede. Maxi’yi motor gibi göstermede lastik faktörü önemli rol oynuyor.

 • Jantlar : Aluminyum

Elektrikli bisiklet jantları konusunda kullanıcı yorumu:
Normal bisiklet jantı gibi ince uzun çubuklar yerine kalın aleminyum motosiklet jantları kullanılmış.

 • Taşıma Kapasitesi: 120kg

Elektrikli bisikletin taşıma kapasitesi hakkında kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisikletler genelde tek kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için üretiliyor. ancak koltukarının geniş olması ve 120kg’a kadar taşıma kapasitesinin olması iki kişi binilebileceğini gösteriyor. Aslında olaya tek ya da iki kişi diye bakmamak lazım. Malum 60kg insan da var 100kg insan da. Elbette ikisinin farkı olacaktır. Bu konuda biz de test aşamasında 55 ve 75 kg olarak iki kişi yani toplamda 130kg’ı denedik elektrikli bisikletimizde. Bir sorun çıkmadı. Hızı da öyle gözle görülecek kadar düşmedi. Ama tabiki gerek kalkışta gerek hızlanmada tek kişi gibi hızlanmadı. Ama 120 kg’ı rahatlıkla taşıdığını söyleyebiliriz.

 • Şarj Süresi : 6 – 8 saat

Elektrikli bisiklet şarj süresi hakkında kullanıcı yorumu:
Test ettiğimizx süre içerisinde elektrikli bisikletimizin aküsü en az 8 saatte doldu. Yani katalogda belirtilen 6-8 saatlik sürenin yalnızca 8 saatlik kısmı doğru.

 • Batarya Girişi : 100-240V AC

Elektrikli bisiklet batarya girişi hakkında kullanıcı yorumu:
Batarya girişi tek yuvadan sağlanıyor. Bu giriş bilgisayarın monitör kablosu girişine çok benziyor. Üç adet yan yana bulunan delikler var.

 • Göstergeler : Hız ve akü göstergesi

Elektrikli bisiklet göstergeleri hakkında kullanıcı yorumu:
Yukarıda sürüş mesafesi hakkında yorumlarımızda belittiğimiz bir nokta vardı. Keşke göstergelerde bir de katedilen km göstergesi koysalarmış. Bunun eksikliği çok belli oluyor. Ama sadece hız ve akü seviyesi göstergesi var. Bir de far ve sinyal göstergeleri.

 • Amortisörler : Teleskopik amortisör

Elektrikli bisiklet amortisörleri hakkında kullanıcı yorumu:
Ön ve arka amortisörler yoldaki çukurları az da olsa hafifletiyor ama bu konuda çok da başarılı değil. Ancak frene bastığınızda ön amortisörlerin hafiften içeri doğru gömüldüğünü hissedebilirsiniz.

 • Aksesuarlar :

Elektrikli bisiklet aksesüarları hakkında kullanıcı yorumu:

Arka Sepet Kapalı Bagaj
İnanılmaz geniş, baya bir şey alıyor.

Dikiz Aynası
Her iki yanda da gayet kullanıcı dikiz aynası mevcut. Hafif tümsek cam kullanılmış çünkü baktığınızda arkayı ve arka sağ-solu komple gösteriyor geniş açıda.

Uzaktan Kumanda
Çok kullanışlı bir uzaktan kumandası var. Kumandayı sadece alarm açma-kapama için değil aynı zamanda motoru da çalıştırmak için kullanabiliyorsunuz. Yani motoru çalıştırmak için illa anahtar sokmanız şart değil.

Alarm
Bahçeye koyduğumuz elektrikli bisikletin alarmını test ettik ve 4. katta evin odasından bile rahatça duyulabildiğini gördük. Bu konuda gerçekten araba alarmından farksız. Evet abartmıyoruz. Gerçekten çok yüksek. Bu da caydırıcı bir özellik hırsızlara karşı.

Direksiyon kilidi
Testimiz süresinde bu özelliği pek kullanmadık. Zaten ön ve arka teker olmak üzere iki adet zincirle kitleyebilirsiniz elektrikli motorunuzu. Ama dileyen direksiyonu tam sağ ya da tam sol yapıp direksiyon kilidini kontaktan aktif edebilir. O saniyeden sonra direksiyon ne sağa oynar ne de sola. Bu sayede sürerek kaçırılma olayı engelleniyor. Gerçi alarm açıksa sürerek alarm öte öte kim çalar diye de sormadan edemiyoruz. Pek kullanılmasa da böyle bir güvenlik sisteminin olması güzel.

 • Ürünün Net Ağırlığı: 60Kg.

Elektrikli bisiklet ağırlığı kousunda kullanıcı yorumu:
Bu ağırlığın büyük bir bölümü akü diyebiliriz. Aküyü çıkardığımızda bisikletin çok hafiflediğini gördük. Şarj etmek için çıkardığınızda prize kadar taşırken gayet ağır bir aküsü olduğunu göreceksiniz.

Elektrikli Bisiklet Genel Görünümü

Elektrikli Bisiklet Genel Görünümü

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet’in Özellikleri ve Yorumları” yazısına 383 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 15 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 1516 »

 1. 209. ZaferGizli dedi ki:

  Yuki Kral Süvari Elektrikli Bisikletim Satılıktır.
  not: ihtihaçtan veya herhangi bir durumdan dolayı deildir.
  Keyfi SAtılıktır.
  Aracı görmek isteyenler Konya Motor Garage facebook grubundan videolara bakabilir. daha ayrıntılı resimler için mesaj atınız.

 2. 210. Hakan dedi ki:

  zafer kardeş ben izledim facebooktan güzel bir makinen var.Ne kadar istiyorsun.

 3. 211. mustafa dedi ki:

  Arkadaşlar ben 16 yaşındayım elektirikli bisiklet almayı düşünüyorum hangi marka alabilirim bide yaşıma uygunmudur acaba

 4. 212. ZaferGizli dedi ki:

  1800 TL

 5. zafer haci uygun fiyat yuki nin sitesinde sifiri 1.320 tl oldu

 6. 214. dinçer dedi ki:

  kask gereklı ehliyete ihtiyaç yok demı beyler (teşekkürler)

 7. 215. Recep dedi ki:

  elektirikli bisikletten çok memnunum tavsiye ederim beyler…

 8. 216. kadir dedi ki:

  beyler bnde alacam 1300 ama markası asya motor sıfır
  alıyorum nsl sizce

 9. 217. ibrahim dedi ki:

  bilgilerin hepsini okudum ve tek kişi kullanacağım için bana göre güzel bi alet ama aklımda genede bi soru işareti var benimle beraber 50kg lık bir metal makineyi taşırmı eyer bunuda yapabilirse bu çok iyi olur ve benim ağırlığım 76-80 arası

 10. 218. ali çetitaş dedi ki:

  bu motar kaç yaş için

 11. 219. kemal dedi ki:

  cevap alabilirmiyim

 12. 220. Onur dedi ki:

  Arkadaşlar ben aldım gerçeği söylemek gerekirse hiç memnun değilim özelliklede ışıklarda kalkışta çok zorlanıyorum ben git diye gaza asıp yalvarıyorum o bana yalvarıyo basma diye yani anlayacağınız bu :D 80 100 km diyolar hiç te öyle değil en fazka 40 50 km bende yalan yok herşey doğru bence elk. bisiklet alınacağına bisan povercup 70 alın çok memnun kalırsınız biraz deneyimim var

 13. 221. Aytaç dedi ki:

  arkadaşlar bnde bir elektrikli bisiklet aldım hiç memnun deilim devir saati 60 ama bnim elektrikli bisiklet en fazla devir saati ile 24 yapıor ve çok yavaş acaba neden? çocuk kilidi yerlerine baktım ama çocuk kilidi yok galiba,ama hala çok yavaş markada ümit elektrikli bisiklet… Neden olabilir lütfenn acil cevap ??

 14. 222. SONER dedi ki:

  arkadaşlar ben direksiyon kilidini açamıyorum ne sağa dönüyor ne sola nasıl açıcam yardım lütfenn :(

 15. 223. SEMİH dedi ki:

  Kardeş Direksiyonu Bilmiyorum Ama Benimde Anahtar Hep Açardı Aküyü Bugün Açmadı Taş Felanmı Kaçtı Dedim Kaçmamış :(

 16. 224. özge dedi ki:

  bende almayı düşünüyorumda ama çok kararsızım asya avrupa gidebilirmiyim acaba birde bayan olarak şehir magandalarından tırsmıyor değilim!

 17. 225. yunus emre dedi ki:

  ARKADAŞLAR BİRŞEY SORCAM BENDE EKOBİS MAXİ VAR KORNASI KAÇ WALT BİLEN VAR MI BİLEN VARSA CEVAPLASINN…..

 18. 226. cihan932 dedi ki:

  özge asya avrupa arası gidemessin otobana e-5 e yani şehirler arası yola çıkmak yasak ve tehlikeli sen bunla boğazdan geçemessin hem yasak hem tehlikeli düşünsene e-5te arabaları 80 90 la giderken sen 40 la gidiyosun ne kadar tehlikeli ve zaten yasak

 19. 227. kenan dedi ki:

  Merhabalar ben geçen sene asyanın asbis modelini kullandım çift akülü modeliydi maddi nedenlerden sattım.Geçen ay st max`ın 406L modelini aldım ama asya kadar memnun değilim.st max pedallayımca daha hızlı gidiyor el gazıyla pedalı yer değiçtirebilirmiyiz.herkese selamlar

 20. 228. KAMİL.. dedi ki:

  çok teşekkürler.iyice aydınlandım ve almam kesinleşti.

 21. 229. Murat16 dedi ki:

  Elektriklilere akü dayanmaz hemde çin malı yaw.Bunu alcanıza Bisiklet alın birde motor kiti alın.takın motoru bisikletinize 70 kmh hız yapıyo.Benzin deposu 2.5 litre bi benzinle 170 km yol yapıyosunuz.66 CC 5 beygir motoru.Bu daha mantıklı.Polisler karısmaz.100 cc altına ehlyet ruhsat vergi vs yok.Ben böyle yapıcam 250 tl Tutuyo hersey dahil.Motor kiti amerika malı.10 yıl garantili.Tavsiye ediyorum.Yokusta felanda harika.İyi günler…

 22. 230. sami796 dedi ki:

  merhaba ben sami ben elktrikli bisijklet almak istiyorum ama üç markanın arasında kaldım:st max 406L,ekobis maxive yuki maraton bu markalardan her hangi birine sahip olan bana hangisini alacağımı önersin

 23. 231. gakkos (yuki kral süvari EB-02 alacak) dedi ki:

  Sami kardeş, sana ilk tavsiyem Yuki Maraton ya da Yuki Kral Süvari. İkisi de aynı kasa, ama Yuki Kral Süvari’nin jantları ve etiketleri daha güzel. STMAX ZWD 406L de güzel ama Ekobis Maxi’yi tavsiye etmiyorum. Parça ve servis sıkıntısı var.

 24. 232. erol dedi ki:

  slm arkadaşlar bende stmax406l var yeni aldım benim şarjım en fazla 50km yol gidiyor normalmi onun haricinde gayet memnunum…

 25. 233. ali dedi ki:

  ben 15 yaşındağım elekitirik bisiklet alıcam yaşım tutyomu bide hangi markayı önrirsiniz

Sayfalar: « 15 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 1516 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*