Elektrikli Bisiklet’in Özellikleri ve Yorumları


Elektrikli bisiklet almak belkide araba almaktan daha zor. Çünkü kullanan sayısı henüz çok az ve etrafınızda “Nasıl?”, “Memnun musun?” diye sorabileceğiniz bir elektrikli bisiklet kullanıcısı çok yok. Bu nedenle fazla bilgi sahibi olmadan aldığımız bu bisikletler acaba gerçekten kataloglarında yazan özelliklerini tam olarak sunabiliyor mu?

Elektrikli bisiklet alınır mı alınmaz mı diye kime soracağız?

Artık sokaklarda yavaş yavaş boy göstermeye başlayan bu bisikletlerden almak isteyenlerin ortak soruları şunlar:

 • Acaba elektrikli bisiklet almaya değer mi?
 • Performansı nasıldır?
 • Aküsü kaç gün/km gidiyor?
 • Yokuşu çıkar mı?
 • İki kişi binebilir mi?

Bu soruların cevabı genelde tam olarak alınamıyor. Böylece alıcı istediği elektrikli bisikletin firmasının internet sitesine ve ya alışveriş sitelerinin ürün tanıtımı kısımlarına başvuruyor. Ama oradaki bilgiler tatminkar olmadığı için alıcılar bu konuda tam bilgi sahibi olmak için alternatif sitelere yöneliyor ama tamamen elektrikli bisikletlere özel bir tarafsız tanıtım sitesi bulamıyor. İşte burada devreye elektriklibisiklet.gen.tr devreye giriyor.

Elektrikli bisikleti sizin için 3 ay boyunca test ettik

İşte biz de bu bilgi açığını gidermek adına kurduğumuz bu sitede elektrikli bisiklet almak isteyenlere ama kafasında soru işareti olanlara bir yol göstermek için gözlemde bulunduk. Çok satılan elektrikli bisiklet modellerinden biri olan Ekobis‘in Maxi modelini elektriklibisiklet.gen.tr olarak 3 ay boyunca test ettik ve önemli noktaları not ettik. Önceklikle bu markanın kataloğunda yazan özellikleri gözden geçirdik. Sonrada kullanıcı olarak elektrikli bisikletten edindiğimiz tecrübeleri katalogda yazanlarla karşılaştırıp yorumladık:

İşte elektrikli bisiklet sürüş testi sonuçları:

Kırmızı renkteki başlıklar bize firmanın söylediği özellikler. Hemen altında da bizim ürünü kullandıktan sonraki yorumumuzu bulabilirsiniz:
 
 • Güç : 248W (pedallı)

Elektrikli bisiklet gücü hakkında kullanıcı yorumu:
Şuan piyasada bulunan normal standarttaki elektrikli bisikletlerde genel olarak güç hep 248-250W civarındadır. Daha büyük güç, daha büyük elektrikli bisiklet motoru demektir. Daha büyük motor ise ehliyet gerektiriyor. Örneğin piyasada 500W’dan başlayarak 1000W’a kadar yükselen motora sahip elektrikli bisikletler var. Ama fiyatları çok yüksek olduğundan ve ehliyet gerektirdiğinden pek tercih edilmiyor. Zaten 248W bu motor gücü hem size ehliyet gerektirmeyecek, hem de şehir içinde ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecektir.

 • Yokuş Tırmanma : 15°

Elektrikli bisiklet yokuş tırmanma gücü hakkında kullanıcı yorumu:

15 Derecelik Yokuş

Elektrikli bisikletin çıkabileceği 15 derecelik bir yokuş

Elektrikli bisiklet almak isteyenlerin kafasındaki en büyük soru işaretini yokuş tırmanma gücü ile ilgili soru ve ya sorular oluşturuyor. Kullanıcılar aldıkları elektrikli bisikletin kullanacakları bölgedeki yokuşları çıkıp çıkamayacağını merak ediyor. Ancak yokuş kavramı göreceli olduğundan bizler kataloğa göre 15 derecelik yokuşu çıkabileceği söylenen bisiklet için bu 15 derecelik yokuşu sağda resmettik. Ayrıca bu üç aylık dönemde resimde gösterilen diklikteki yokuşları da elektrikli bisikletle bizzat denedik ve olumlu sonuç aldık. Yine bu süre içerisinde daha herhangi bir yokuşta kalmadık. Yani tek kişi zorlanmadan abartısız yokuşları elektrikli bisikletinizle çıkabilirsiniz.

 • Fren : Kampana + e-ABS

Elektrikli bisiklet frenleri hakkında kullanıcı yorumu:
Güvenliğin olmazsa olmazı frenler elektrikli bisikletimizde kampana ve e-ABS olarak ön ve arka tekerde mevcut. Şunu belirtelim ki fren sistemi normal bisikletlerin fren sistemi gibi papuçlu değil. Daha sağlam ve güvenli olan kampana sistemi bizi fren konusunda tatmin etti. Ayrıca bir notu da ekleyelim. Frene bastığınızda gaz veriyor olsanız bile gazı otomatik olarak kesiyor.

 • Max Hız : 35-40km/saat

Elektrikli bisikletin maksimum hızı konusunda kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisiklet alacakların en çok sorduğu soruların başında bir de maksimum hız geliyor. Bazı kataloglarda 24km bazılarında ise 35-40km olarak belirtilen elektrikli biziklet maksimum hızları tabi ki marka ve modele göre değişiyor. Bizim denediğimiz modelde maksimum 35-40km yapabileceği yazıyordu. Düz yolda yaptığımız denemelerde son gazda 39-40km hıza ulaşabildiğimizi gördük.

 • Sürüş mesafesi : >80 – 100 km

Elektrikli bisikletin bir akü ile sürüş mesafesi konusunda kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisikletimizi test ettiğimiz üç aylık dönemde bizi durdurup bisiklet hakkında soru soran çok oldu. İçlerinden en çok sorulanı şuydu: “Kaç gün gidiyor bunun şarjı?” Bu sorunun cevabı yok aslında. Önemli olan akün şarjının kaç gün gittiği değil; tam dolu bir akü ile elektrikli bisikletin kaç kilometre gittiğiydi. O yüzden bu sorulara hep kilometre olarak cevap erdik. Peki katalogda yazan >80-100km (yani 80-100km ve altı) rakamları doğru muydu. Bizim de aslında bu test aşamasında en çok merak ettiğimiz bu sorunun cevabıydı.Öncelikle şunu belirtelim ki ön panelde hız göstergesi var ama katedilen km göstergesi yok. Dolayısıyla bir akü ile ne kadar gidebildiğinizi görmeniz mümkün değil. Ama bizler ilk test aşamasında gittiğimiz tüm yolları her gün Google Earh programından ölçerek bir akü ile ne kadar gidebildiğimizi kabaca hesapladık. Maksimum 70km gidebildik. Unutmayınki iki kişi binmek ve ya sürekli yokuşlu yolda gitmek aküden daha fazla enerji alır ve bu durumlarda bir akü ile 80 veya 100km falan gitmeyi beklemeyiz. Bu bahsedilen 80-100km değeri düz yolda gidebileceğiniz maksimum mesafe ki tecrübelerimiz düz yolda bir akü ile 80-100km gidebileceğimizi gösterdi. Ancak bizler test aşamasında bisikletimizi hem düz hem de engebeli yollarda denedik ve maksimum 70km gittik bir akü ile. Bu değerle hem düz hem de engebeli yolda günde ortalama 10km yapan biri için bir akü 1 hafta gidiyor sonucuna varabiliriz.

 • Akü : 48V, 20Ah (1 set içinde 4 parça)

Elektrikli bisiklet aküsü ile ilgili kullanıcı yorumu:
Bu modelden önce çift akülü modeller vardı. Ancak Maxi modelinde artık çift akü birleştirilmiş ve tek akü olarak motora yerleştirilmiş.

 • Ölçüler : 1650 x 700 x 1100mm

Elektrikli bisiklet ölçüleri hakkında kullanıcı yorumu:
Piyasada bulunan çoğu motorlar genelde bu genişlik, uzunluk ve yüksekliğe sahip. Ama bazı modellerin duruşu biraz tabiri caizse basit kalıyor. Sizlere tavsiyemiz bir kaç modeli inceledikten sonra elektrikli bisikletin marka ve modeline karar vermeniz. Bizim bu test sürecinde etrafımızdan duyduğumuz şey Maxi modelinin hem görünüş hem de tasarım olarak diğer markaların modellerine göre daha bir motosiklete benzer görünüme sahip olmasıydı.

 • Lastik Ebatları : 16″ x 3.0

Elektrikli bisiklet lastikleri konusunda kullanıcı yorumu:
Güvenlik açısından lastik ebadı önemlidir. Kalın lastikler yolu daha iyi tutar. Elektrikli bisikletlerde bu ebat genelde 16 x 2,5 büyüklüğünde oluyor. Maxi modelinde bu değer 16 x 3,0. Bu ayrıntıyı gözden kaçırmayın. Zaten yan yana getirdiğinizde lastiklerin farkı gözle görülür derecede. Maxi’yi motor gibi göstermede lastik faktörü önemli rol oynuyor.

 • Jantlar : Aluminyum

Elektrikli bisiklet jantları konusunda kullanıcı yorumu:
Normal bisiklet jantı gibi ince uzun çubuklar yerine kalın aleminyum motosiklet jantları kullanılmış.

 • Taşıma Kapasitesi: 120kg

Elektrikli bisikletin taşıma kapasitesi hakkında kullanıcı yorumu:
Elektrikli bisikletler genelde tek kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için üretiliyor. ancak koltukarının geniş olması ve 120kg’a kadar taşıma kapasitesinin olması iki kişi binilebileceğini gösteriyor. Aslında olaya tek ya da iki kişi diye bakmamak lazım. Malum 60kg insan da var 100kg insan da. Elbette ikisinin farkı olacaktır. Bu konuda biz de test aşamasında 55 ve 75 kg olarak iki kişi yani toplamda 130kg’ı denedik elektrikli bisikletimizde. Bir sorun çıkmadı. Hızı da öyle gözle görülecek kadar düşmedi. Ama tabiki gerek kalkışta gerek hızlanmada tek kişi gibi hızlanmadı. Ama 120 kg’ı rahatlıkla taşıdığını söyleyebiliriz.

 • Şarj Süresi : 6 – 8 saat

Elektrikli bisiklet şarj süresi hakkında kullanıcı yorumu:
Test ettiğimizx süre içerisinde elektrikli bisikletimizin aküsü en az 8 saatte doldu. Yani katalogda belirtilen 6-8 saatlik sürenin yalnızca 8 saatlik kısmı doğru.

 • Batarya Girişi : 100-240V AC

Elektrikli bisiklet batarya girişi hakkında kullanıcı yorumu:
Batarya girişi tek yuvadan sağlanıyor. Bu giriş bilgisayarın monitör kablosu girişine çok benziyor. Üç adet yan yana bulunan delikler var.

 • Göstergeler : Hız ve akü göstergesi

Elektrikli bisiklet göstergeleri hakkında kullanıcı yorumu:
Yukarıda sürüş mesafesi hakkında yorumlarımızda belittiğimiz bir nokta vardı. Keşke göstergelerde bir de katedilen km göstergesi koysalarmış. Bunun eksikliği çok belli oluyor. Ama sadece hız ve akü seviyesi göstergesi var. Bir de far ve sinyal göstergeleri.

 • Amortisörler : Teleskopik amortisör

Elektrikli bisiklet amortisörleri hakkında kullanıcı yorumu:
Ön ve arka amortisörler yoldaki çukurları az da olsa hafifletiyor ama bu konuda çok da başarılı değil. Ancak frene bastığınızda ön amortisörlerin hafiften içeri doğru gömüldüğünü hissedebilirsiniz.

 • Aksesuarlar :

Elektrikli bisiklet aksesüarları hakkında kullanıcı yorumu:

Arka Sepet Kapalı Bagaj
İnanılmaz geniş, baya bir şey alıyor.

Dikiz Aynası
Her iki yanda da gayet kullanıcı dikiz aynası mevcut. Hafif tümsek cam kullanılmış çünkü baktığınızda arkayı ve arka sağ-solu komple gösteriyor geniş açıda.

Uzaktan Kumanda
Çok kullanışlı bir uzaktan kumandası var. Kumandayı sadece alarm açma-kapama için değil aynı zamanda motoru da çalıştırmak için kullanabiliyorsunuz. Yani motoru çalıştırmak için illa anahtar sokmanız şart değil.

Alarm
Bahçeye koyduğumuz elektrikli bisikletin alarmını test ettik ve 4. katta evin odasından bile rahatça duyulabildiğini gördük. Bu konuda gerçekten araba alarmından farksız. Evet abartmıyoruz. Gerçekten çok yüksek. Bu da caydırıcı bir özellik hırsızlara karşı.

Direksiyon kilidi
Testimiz süresinde bu özelliği pek kullanmadık. Zaten ön ve arka teker olmak üzere iki adet zincirle kitleyebilirsiniz elektrikli motorunuzu. Ama dileyen direksiyonu tam sağ ya da tam sol yapıp direksiyon kilidini kontaktan aktif edebilir. O saniyeden sonra direksiyon ne sağa oynar ne de sola. Bu sayede sürerek kaçırılma olayı engelleniyor. Gerçi alarm açıksa sürerek alarm öte öte kim çalar diye de sormadan edemiyoruz. Pek kullanılmasa da böyle bir güvenlik sisteminin olması güzel.

 • Ürünün Net Ağırlığı: 60Kg.

Elektrikli bisiklet ağırlığı kousunda kullanıcı yorumu:
Bu ağırlığın büyük bir bölümü akü diyebiliriz. Aküyü çıkardığımızda bisikletin çok hafiflediğini gördük. Şarj etmek için çıkardığınızda prize kadar taşırken gayet ağır bir aküsü olduğunu göreceksiniz.

Elektrikli Bisiklet Genel Görünümü

Elektrikli Bisiklet Genel Görünümü

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet’in Özellikleri ve Yorumları” yazısına 383 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 16 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16]

 1. 359. Müslüm dedi ki:

  Bisan 2000 Lik Aldım Çokda Memnunum Taşıma Kapasitesi ortalama 130 150 Kilo Ama Fakat Ben 180 200 Kile Yük uyguluyorum Bayır Falan Dinlemeden Çok Rahat Çıkıyorum
  Çokda Kullanışlı Bence Tafsiye Ederim yeni Alcaklara

 2. 360. muhammet dedi ki:

  slm arkadaşlar benim
  stmax kobra 2000 elektrikli motosiklet sarj soketine yanlışlamaya anahtar soktuk çalışmıyor ne yapacagız

 3. 361. uygar dedi ki:

  Arkadaslar ben 3000 kuba k8 almak istiyorum almalimiyim

 4. 362. Emre dedi ki:

  Ben yeni motor aldım ilk geldiğinde 30 yapıyodi simdi 10 yapiyo hızlı yapmam için ne gerekir

 5. 363. umut dedi ki:

  Yuki panther 3000watt elektirikli motorsikletli almayı düşünüyorum ama nekadar elektrik yer merak ediyorum ve kullanıcı şikayeti varmı? Yardımcı olursanız sevinirim.

 6. 364. Elektrik motor dedi ki:

  beyler elektrikli moto hakında hersey bahsedıyım

  (öncelikle ehliyet) internete ehliyet var diyor ama istanbuldakı trafik polisleri normal polislere sordum beşiktaştakı ortalama 10 kisiye sordum hepsıde yok dedı ınternete okuyunca var dıyor ama burda yok neyse korka korka bındım elektrıklıye hıc bırıde cevırmedı kaskımda yoktu kaskını tak dedı okadar.

  (elektrikli motor alıcaksanıs 3000 watt tan aşagı almayın ortalama 50/55 basar
  kulandıgım motor kral-kr25 dir 4000 Bin Tl 3000 watt lık motorla yokusları rahat en dik yokusta bıle cıkarır ama yavas cıkarır yokuslarda yavas ama düz yolda gayet iyi 2 kiside iyi gidiyor ama cok dık yokusta arkadakının yurumesı lazım :D…

  (motoru alırken dikat edin) motoru kontrol edın kırık veya çıkık bozuk bı yerı varsa almayın ben motoru alırken ıbresı bozuktu hızı gostermıyo kılometre bozuktu anlamadık tabi aldık servise geri götürdük en az 10 15 gün sürdü gelmesi birde gaza dikatt edın motoru aldıgımda farketmedım ama düz yolda anlasıldı gaza basınca full takılı kalıyo kendı gıdıyodu durdurmak ıcın tekrar gaza basıp düzeliyodu onada dıkkat edın alırken

  (vidalari civataları) vidaları sıkmayı unutmayın anahtarla ılk aldıgımda hepsı gevsekti hepsini sıktım farketmesınıs pek ama kontrol edın vıdaları
  …………………………………………………………………..

 7. 365. Gökberk Aygen dedi ki:

  Arkadaşlar elektrikli motor alacagim bu hafta. Volta vs4 veya stmax in safir 2500 gibi modellerini dusunuyorum. Katalogda yazan bilgileri doğrumu acaba. Lütfen bir yardimci olun :( 05078213242

 8. 366. İbrahim dedi ki:

  merhaba
  benim bi sorum olacak elektrikli bisiklet akülerinin ömrü bittiğinde şoklatıp dolduruluyor mu doldurulmuyorsa satılır mı ?

 9. 367. Levent Solak dedi ki:

  Ben bu güne kadar sıfır 30 çeşit akulu motor ve bisiklet aldım. Beş para etmez.verdiğim paraya yazık.en fazla üç ay binip satmak gerekir.çin malını bir alan pişman bir almayan.çinde 2000tl lik akulu motor burda 7500tl. Bide ehliyet isteniyor. Gerisini siz anlayın

 10. 368. Muhammed dedi ki:

  Alacam da güvenemiyorum ya geçen bi arkadaşın jantı kırıldı durduk yere çocuk şimdi hastanede yatıyor

 11. 369. Emirhan dedi ki:

  merhaba gençler ben 14 yaşındayım mondial e-cup veya STmax star 2000 almayı düşünüyorum hangisini önerirsiniz ve motor bana büyük gelirmi taşıyamamazlık sorunu yaşarmıyım yada sürerken zorlanırmıyım cevaplarsanız sevinirim.

 12. 370. Barış dedi ki:

  Anahtar yerine girmiyor

 13. 371. cr7ahmet dedi ki:

  Yeni çıkan motor tipli elektirikli bisikletlerde şarj için akü çıkarmı ev 7.katta o yuzden aküsü cikmasi lazim bi bilginiz varsa cevaplayin

 14. 372. hakan dedi ki:

  yuki sportman için yazıyorum alıcak arkadaşlara duyurulur sakın almayın paranıza yazık valla 5320515527

 15. 373. Yusuf dedi ki:

  Ben yuki sportsman aldim iyiki almisim performans felan efsane hiç bir arzısası çıkmadı alma diyen arkadaşda hiç kullandı mı acaba bilio bilmeden konuşuyorsunuz

 16. 374. Celal Ercan 17 dedi ki:

  Ben 17 yaşına girmek uzereyim yuki panther alacağım ehliyetim yok . Polis gosre benden para cezası keser mi 249 w motor gücü

 17. 375. SAVAŞ dedi ki:

  ARKADAŞLAR ÖNCELİKLE MERHABALAR BEN 25 YAŞIMDAYIM 1,74 BOY 73 KİLO AĞIRLIĞIMDAYIM.
  ATLETİK VE SPORTİF ZAYIF BİR YAPIYA SAHİBİM.
  YUKİ SPORTSMAN 4000 dc ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM KULLANAN ARKADAŞLAR VARSA ŞUNU BELİRTMEK İSTERİM Kİ EVDEN İŞE İŞTEN EVE OLARAK KULLANACAĞIMDAN DOLAYI EVLE İŞYERİM ARASI 20 KM’DİR ÖNCELİĞİNİZ NELERDİR.
  70 KM MENZİLLİ 60 KM SÜRATLE ĞİDİLECEĞİNDEN DOLAYI BANA UYGUN GÖRÜYORUM SİZİN YORUMLARINIZ NELERDİR.

  SAYGILAR

 18. 376. mehmet seckın ercel dedi ki:

  evet yabancıların sayesinde ehliyet rusat gerektiter elektrıkli bisikletlerre sonuda geldi hep yabancıların sayesinde hiç ışık dinlemeyenlerinde sahasinde oldu her zaman diketli olunsa bunlarda olmazdı hep kazaya sebebiyet verenler kullanmasını bilmeyenlerden geliyor

 19. 377. Tolga dedi ki:

  Ben 13 yaşındayım.kilom 55.boyum162cm.babam stmax star 3000 alcak. Benim boyum ona yeter mi?

 20. 378. Tolga dedi ki:

  Admin abi çok bilgilendirici yorumlar yazıyor.bana biraz o bilgilerden verse

 21. 379. enes dedi ki:

  volta 2000 var bu motorun akusu kac tane oluyor ….. hangi marka daha iyi fiyatlari hakkinda bilgi veren arkadaslara tesekkur ederim

 22. 380. Güven dedi ki:

  TOPLAM AKÜLERİN KİLOSU NE KADAR 4 ADET AKÜNÜN

 23. 381. demir dedi ki:

  Dik yokuşta durulduğu zaman tekrar kalkmak problem oluyor. Hareket için gazı açıp freni bırakınca gazla birlikte derhal kalkmıyor, geri kayma oluyor.Sizler bu durumu nasıl buluyorsunuz

 24. 382. Hakan dedi ki:

  Arkadaslar mrb yeni elektrikli bisiklet almak istiyorum hangi marka önerirsiniz yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Bayırlarda kalmak istemiyorum.vede yedek parcalari cabuk bulunabilinen marka olabilirse sevinirim.

 25. 383. Sakaryali54 dedi ki:

  En iyi diyebileceğiniz elektrikli bisiklet markası nedir? Yuki 3000 w olanı tavsiye ettiler almalı mıyım?

Sayfalar: « 16 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16]

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*