Elektrikli Bisiklet Kaç KM Gider?


Elektrikli bisikletler günlük kısa seyahatlerde ihtiyacı karşılamada çok pratik bir çözüm yolu. Gerek kişisel gerekse de ticari amaçla kullanılan bu bisikletleri öne çıkaran özellikleri tam şarj edilmiş bir akü ile akü bitene kadar oldukça uzun mesafe gidebilmeleri. Peki ama bir akü kaç kilometre yol yapabiliyor? İşte elektrikli bisiklet satan firmaların söyledikleri ve bizim test sonucumuz…

Modellerdeki maksimum km faklılığı neden kaynaklanıyor?

Şuan piyasada bir akü ile maksimum katettiği yol olarak iki çeşit elektrikli bisiklet bulunmaktadır. İlk çıkan modeller 40-50 km gidebilen modellerdir. Son çıkan modeller ise 80-100 km gidebilen modellerdir. Bu farklılığın sebebi tamamen akü büyüklüğünden kaynaklanmaktadır. Son çıkan modellerde çift akü bulunduğundan ya da iki aküyü birleştirip daha büyük tek bir akü kullanıldığından ilk modellere göre katedilen mesafe iki katına yani 80-100 km’ye çıkmıştır. Peki acaba gerçekten bir akü ile bu kadar yol gitmek mümkün mü?

Bir akü ile 80-100 km gitmek mümkün mü?

Bizler test ettiğimiz bisikletin kataloğunda bir akü ile 80-100 km gidebileceğimizi okuduk. Bu rakam gerçekten yüksek olduğu için büyük bir heyecanla testimizi gerçekleştirdik. Elektrikli bisikletimizin test sonucunda yaptığı maksimum yol bu değerlerin malesef altında kaldı.

İşte test sonuçları maksimum gidilebilen yol

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Bir akü ile gidebileceğiniz maksimum mesafe akünün büyüklüğüne göre değişir.

Şunu hemen belirtelim ki elektrikli bisikletin ön panelinde göstergelerin olduğu yerde hız göstergesi var ama katedilen yolu km olarak bize gösteren bir gösterge yoktu. Bı nedenle bizler test esnasında gittiğimiz yolları her gün Google Earh programından ölçerek bir akü ile ne kadar gidebildiğimizi hesapladık. Yalnızca düz yolda değil, yokuşta, engebeli arazide ve ara yollarda bir akü ile bitene kadar yol aldık. Sonuç olarak maksimum 70km gidebildik. Ama unutulmamalıdır ki yokuşlu yolda gitmek ya da sürekli dur kalk yapmak aküden daha fazla enerji alıyor ve bu durumda maksimum gidilebilecek km biraz düşüyor. Bu bahsedilen maksimum 80-100 km gidebilme olayı düz yolda ve tek kişi. Yani 70-80 kg olan bir sürücüyle düz bir yolda rahatlıkla 80 km’den fazla gidebilirsiniz. Yoksa bizim testlerde yaptığımız gibi normal kiloda bir sürücü ile tek kişi bazen yokuşlu ve engebeli yollarda sürmek hesaba katılırsa 70km civarında gidilebiliyor. Ama bu rakamlar bile günümüzde ihtiyacı kat kat karşılayabilir. Misal günde 10 km yapan biri için elektrikli bisikletin aküsü 1 hafta gider şeklinde bir yargıya varılabilir.

Elektrikli bisikletin maksimum gittiği yolu artırmak için neler yapabiliriz?

Akü performansı sürüş biçimine de bağlıdır.

Elektrikli bisikletinizde gereksiz yük bulundurmayın. Fazla yük aküden daha fazla enerji harcanmasına sebep olacağından bagajda gereksiz yük taşımayın.

Bisikletinize iki kişi binmeniz durumunda, bir akü ile katedebileceğiniz maksimum yol yarı yarıya düşer. Örneğin 60 kilo olan birisi dolu bir aküyle yaklaşık 80 kilometre gidebilecekken, bu mesafe; iki kişi binilen bisikletlerde ve ya kilosu daha fazla olan sürücülerde haliyle düşecektir. Çünkü ne kadar ağırlık olursa, elektrik sarfiyatı da o kadar artar.
Bu nedenle gerekmedikçe bisikletinize iki kişi binmemeye çalışın. İki kişi binmeniz gerektiği durumlarda elektrikli bisikletinizin taşıyabileceği maksimum yük miktarını aşmamaya özen gösterin.
Mecbur kalmadıkça yokuşlu yolları tercih etmemeye çalışın.
Mümkünse eğimi az olan yolları tercih edin.

Yokuşlu bir yol çıkmanız gerektiğinde tam gaz vermekten kaçının.
Yokuşlu yolları ne olursa olsun yarım gazla çıkın.
Yokuşun dik olduğu yollarda pedal çevirmekten kaçınmayın. Yokuşlu yollarda pedalla motora yardım etmek aküden alınan enerji miktarını büyük ölçüde azaltır.

Elektrikli bisiklet ilk kalkışta normalden daha fazla enerji harcar. Bu yüzden çok fazla dur kalk yapmanız aküyü çabuk bitirir. Bu da bir akü ile yapabileceğiniz yol miktarını düşürür.

İlk kalkışlarda gaza çok yüklenmeyin.
Birden tam gaz vermek yerine bisiklet hızını aldıkça hafif hafif gaz vermeyi arttırın.
Bisiklet hızını almadan tam gaz vermeyin.

İlerde durmanız gerekecek yollarda gaz verip fren yapmak yerine, gazı kesip boşta giderek bisikletin o mesafede kendiliğinden durmasını sağlayın. Örneğin ilerde yanan kırmızı ışığı 50metre önceden gördüyseniz gazı kesip bisikletin ışığa kadar boşta gitmesini sağlayın. Zaten ışığa geldiğinde kendiliğinden durmuş olacaktır.

Akünüz bitmeden şarj etmeyin. Tam bitmeden şarj olan akülerin ömrü kısalır ve performansı düşer.
Akünüz az kaldığında tamamen bitmesini sağlarken yolda kalmamak için arka tekeri ayaklıkla havaya kaldırıp gaz vererek akünün boşalmasını sağlayabilirsiniz.

Yalnızca firma tarafından elektrikli bisikleti alırken size verilen şarj aletini kullanınız.
Farklı şarj aletleri kullanmak düşük/yüksek akıma neden olabileceğinden akünüzün performansı ve gidebileceği km mesafesi düşer.

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet Kaç KM Gider?” yazısına 126 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 1 2 3 [4] 5 6 »

 1. 52. BERK4141 dedi ki:

  S.A ARKADAŞLAR BU ASYA MOTOR ASBIS LERDE HIZ KILIDI NEREDEN ACILIYOR SOKET FELAN VARMIS BEN BAKTIM OLE BISE YOK NERDE TAM OLARAK NASIL ADİN SENDE RESMİ FELAN BİŞEY VARSA VEYA ARKADAŞLAR LÜTFEN YARDIMCI OLUN 24 25 GİDİYO NERDE BUNUN HIZ KLİDİ? .S.S

 2. 53. ibrahım dedi ki:

  satılık rukı elektırıklı yıllık temız ist tel 0541 977 14 73

 3. 54. efecan dedi ki:

  beyler arora 05 z 250 var 45 yapıor daha fazla arttırma şansım varmı detaylı bilgili bi kişi cvp atsın Lütfen yardım

 4. 55. gakkos (yuki kral süvari EB-02 alacak) dedi ki:

  Efecan kardeş, Arora AR 05Z 250’nin azami hızı 45 km’dir. Hızlandırma şansı maalesef yok.

 5. 56. Zafer dedi ki:

  Ya beyLer bu yukinin cocuk kilidini açtıktan sonra. kaç km/h yapar. bilen varsa lutfen sölesin..

 6. 57. Göktuğ dedi ki:

  yaa bi elektirikli bisikletim olmasını istedim oda olmadı beee çok istiyorum

 7. 58. ilyas dedi ki:

  ADMİN yuki maraton aldım 1 hafta oluyor hızı25 servise götürdüm bunun hızı açık zaten falan dedi geçiştirdi bilen biri varsa anlatırsa güzel bi şekilde çok memnun olacağım. lütfen şunu bilen biri anlatsın artık ya

 8. 59. TEXAS dedi ki:

  Bencee En İyi Marka ARARO.

 9. 60. rıdvan dedi ki:

  fitatı ne kadar

 10. 61. nevzat dedi ki:

  arkadaşlar ben monidal es 2 almayı düşünüoyorum sizce hızlı gidiyormu

 11. 62. BERKAN dedi ki:

  ben 13 yaşındayım bende almayı çok istiyorum … birde biri sormuştu hız nereden artırılıyo diye cevaplayım hız kesici kablosunu çekersen max. 25 km h yapan bisiklet 40 km h ye çıkıyor araştırdım ama o kabloyu çekmek aküyü çabuk bitirir 80 -100 km h gidiyorsa bisiklet , max 40- 50 km h ye düşüyor…

 12. 63. avcı dedi ki:

  slm herşey konuşuluyorda araç giderken yedek bir aküyü neden şarj edmeyi konuşmuyorsunuz
  .

 13. 64. murat dedi ki:

  ne alsammm n olur yardım mesaj atın ” jump45000@hotmail.com
  nolurrrrr arkadaşlar

 14. 65. BUCALI dedi ki:

  STMAXLAR IN YAPTIGI YANI ARABAYLA ÖLCÜLDÜ ve stmaxin ibresinin sona dayandignda araba 40km gosteriyodu yani 40 yapiyor

 15. 66. onur dedi ki:

  jantları 16cm ise 25-40 km 18cm ise 60 km hız yapar büyük teker takarsan hızlanır .. motor kontrolü beynin ise iki tipi var küçük olansa 20 km hız yapar hiç yokuş çıkmaz .. ya ufak akülü modeldir yada bazen akü bozuk çıkabilir farkedip değiştirmesseniz 4 aküyüde hurdaya verebilirsiniz benim gibi 6 aylık aküyü söktüm eskileri geri taktım bi süre daha idare ettircem artık.

 16. 67. bora dedi ki:

  arkadaşlar bilmediğiniz bişey var siz teker büyük olsun diyonuz ama teker büyükolunca birazdaha hızlanır ama yokuş performansı o kadar düşer bunu bilin herkez büyük tekerleği bişey sanıyo

 17. 68. serkan öztürk dedi ki:

  siz çıldırdınız mı? çinin en düşük kalitede ürettiği bu işe yaramaz 5 para etmez bisikletlere 2 bin tl verilir mi hiç? çindeki fabrikanın ithalatçı firmaya 30 tl gibi komik bi rakamdan verdiğini biliyomusun bu bisikletleri? gidin 2. el bi benzinli motor alın 2 bin tl ye cillop gibi motorlar var binin isterseniz dünyayı dolaşın.480 tl ye akü taktırmışmıi bak bak ulan 480 tl lik benzinle dünyayı dolaşırsın lan 150 cc bi motorla.

 18. 69. hamdi dedi ki:

  kral suvari kaç kilo taşır ne kadar hız yapar ve yokuş çıkabilirmi arkadaşlar bilen varsa lütfen cevap verin ?

 19. 70. şerow dedi ki:

  valla blader bende yuki koşucu var beyniyle oynadım lastik yakabiliorum o kadar diyorum süper bisey .

 20. 71. ebubekir dedi ki:

  merhaba arkadaşlar bende motoran juno war ve 35 basıyor ben bunu nasıl artırırım koltuğun altındamıdır yoksa gaz kolunun ordamıdır bir de koltuğun ordaysa tam neresinde bi anlatsanız (şimdiden tşkkrlr)

 21. 72. mustafa dedi ki:

  slm bende ticari 3 teker arora 601 sz var cift motor .tek motorla duz yolda o enerjı yokuslarda 3 kisi zorlanmadan 40 km yol alıyor 30 yapıyor duzde 250 kg yuk banamısın demıyor 12*20.amp .48 volt 80 amp 3 gunde bir sarj edıyom pedal okuyucu geri vites hepsi var super ..peal dertegıyle 20 km fark atıyor.

 22. 73. furkan dedi ki:

  slm stmax 406l kaç kilo taşır 2 kişide hızlı gidermi toplam 140 kiloyuz cvp gelirse sevinirim arkadaşımla beraber.

 23. 74. musafa dedi ki:

  arkadaşlar ben stmax 406l almak istiyorum nasıl birbilen varsa yardımcı olabilr mi ?

 24. 75. ibrahim dedi ki:

  bir sorum olacak size çift akülü elektrikli bisikletim var onun aküsübittiğinde orjinal aküsünün aynısını satarlarmı satmazlarsa normal akünü şarj edecek yeri varmı ve bisorum daha olacak çift akü kaç kğdır
  cevaplarsanız sevinirim

 25. 76. Osman42 dedi ki:

  Arkadaşlar Bende Yuki Maraton Var . ALdığımda 20 25 Km hız yapıyordu.Hızını açtırmaya götürdüğümde adam hızını açtım dedi fakat değişen bişey olmadı O koltuğun altındaki fişi takınca 15 yapmaya başladı Yardım Pls.

Sayfalar: « 1 2 3 [4] 5 6 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*