Elektrikli Bisiklet Kaç KM Gider?


Elektrikli bisikletler günlük kısa seyahatlerde ihtiyacı karşılamada çok pratik bir çözüm yolu. Gerek kişisel gerekse de ticari amaçla kullanılan bu bisikletleri öne çıkaran özellikleri tam şarj edilmiş bir akü ile akü bitene kadar oldukça uzun mesafe gidebilmeleri. Peki ama bir akü kaç kilometre yol yapabiliyor? İşte elektrikli bisiklet satan firmaların söyledikleri ve bizim test sonucumuz…

Modellerdeki maksimum km faklılığı neden kaynaklanıyor?

Şuan piyasada bir akü ile maksimum katettiği yol olarak iki çeşit elektrikli bisiklet bulunmaktadır. İlk çıkan modeller 40-50 km gidebilen modellerdir. Son çıkan modeller ise 80-100 km gidebilen modellerdir. Bu farklılığın sebebi tamamen akü büyüklüğünden kaynaklanmaktadır. Son çıkan modellerde çift akü bulunduğundan ya da iki aküyü birleştirip daha büyük tek bir akü kullanıldığından ilk modellere göre katedilen mesafe iki katına yani 80-100 km’ye çıkmıştır. Peki acaba gerçekten bir akü ile bu kadar yol gitmek mümkün mü?

Bir akü ile 80-100 km gitmek mümkün mü?

Bizler test ettiğimiz bisikletin kataloğunda bir akü ile 80-100 km gidebileceğimizi okuduk. Bu rakam gerçekten yüksek olduğu için büyük bir heyecanla testimizi gerçekleştirdik. Elektrikli bisikletimizin test sonucunda yaptığı maksimum yol bu değerlerin malesef altında kaldı.

İşte test sonuçları maksimum gidilebilen yol

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Bir akü ile gidebileceğiniz maksimum mesafe akünün büyüklüğüne göre değişir.

Şunu hemen belirtelim ki elektrikli bisikletin ön panelinde göstergelerin olduğu yerde hız göstergesi var ama katedilen yolu km olarak bize gösteren bir gösterge yoktu. Bı nedenle bizler test esnasında gittiğimiz yolları her gün Google Earh programından ölçerek bir akü ile ne kadar gidebildiğimizi hesapladık. Yalnızca düz yolda değil, yokuşta, engebeli arazide ve ara yollarda bir akü ile bitene kadar yol aldık. Sonuç olarak maksimum 70km gidebildik. Ama unutulmamalıdır ki yokuşlu yolda gitmek ya da sürekli dur kalk yapmak aküden daha fazla enerji alıyor ve bu durumda maksimum gidilebilecek km biraz düşüyor. Bu bahsedilen maksimum 80-100 km gidebilme olayı düz yolda ve tek kişi. Yani 70-80 kg olan bir sürücüyle düz bir yolda rahatlıkla 80 km’den fazla gidebilirsiniz. Yoksa bizim testlerde yaptığımız gibi normal kiloda bir sürücü ile tek kişi bazen yokuşlu ve engebeli yollarda sürmek hesaba katılırsa 70km civarında gidilebiliyor. Ama bu rakamlar bile günümüzde ihtiyacı kat kat karşılayabilir. Misal günde 10 km yapan biri için elektrikli bisikletin aküsü 1 hafta gider şeklinde bir yargıya varılabilir.

Elektrikli bisikletin maksimum gittiği yolu artırmak için neler yapabiliriz?

Akü performansı sürüş biçimine de bağlıdır.

Elektrikli bisikletinizde gereksiz yük bulundurmayın. Fazla yük aküden daha fazla enerji harcanmasına sebep olacağından bagajda gereksiz yük taşımayın.

Bisikletinize iki kişi binmeniz durumunda, bir akü ile katedebileceğiniz maksimum yol yarı yarıya düşer. Örneğin 60 kilo olan birisi dolu bir aküyle yaklaşık 80 kilometre gidebilecekken, bu mesafe; iki kişi binilen bisikletlerde ve ya kilosu daha fazla olan sürücülerde haliyle düşecektir. Çünkü ne kadar ağırlık olursa, elektrik sarfiyatı da o kadar artar.
Bu nedenle gerekmedikçe bisikletinize iki kişi binmemeye çalışın. İki kişi binmeniz gerektiği durumlarda elektrikli bisikletinizin taşıyabileceği maksimum yük miktarını aşmamaya özen gösterin.
Mecbur kalmadıkça yokuşlu yolları tercih etmemeye çalışın.
Mümkünse eğimi az olan yolları tercih edin.

Yokuşlu bir yol çıkmanız gerektiğinde tam gaz vermekten kaçının.
Yokuşlu yolları ne olursa olsun yarım gazla çıkın.
Yokuşun dik olduğu yollarda pedal çevirmekten kaçınmayın. Yokuşlu yollarda pedalla motora yardım etmek aküden alınan enerji miktarını büyük ölçüde azaltır.

Elektrikli bisiklet ilk kalkışta normalden daha fazla enerji harcar. Bu yüzden çok fazla dur kalk yapmanız aküyü çabuk bitirir. Bu da bir akü ile yapabileceğiniz yol miktarını düşürür.

İlk kalkışlarda gaza çok yüklenmeyin.
Birden tam gaz vermek yerine bisiklet hızını aldıkça hafif hafif gaz vermeyi arttırın.
Bisiklet hızını almadan tam gaz vermeyin.

İlerde durmanız gerekecek yollarda gaz verip fren yapmak yerine, gazı kesip boşta giderek bisikletin o mesafede kendiliğinden durmasını sağlayın. Örneğin ilerde yanan kırmızı ışığı 50metre önceden gördüyseniz gazı kesip bisikletin ışığa kadar boşta gitmesini sağlayın. Zaten ışığa geldiğinde kendiliğinden durmuş olacaktır.

Akünüz bitmeden şarj etmeyin. Tam bitmeden şarj olan akülerin ömrü kısalır ve performansı düşer.
Akünüz az kaldığında tamamen bitmesini sağlarken yolda kalmamak için arka tekeri ayaklıkla havaya kaldırıp gaz vererek akünün boşalmasını sağlayabilirsiniz.

Yalnızca firma tarafından elektrikli bisikleti alırken size verilen şarj aletini kullanınız.
Farklı şarj aletleri kullanmak düşük/yüksek akıma neden olabileceğinden akünüzün performansı ve gidebileceği km mesafesi düşer.

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet Kaç KM Gider?” yazısına 126 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 1 [2] 3 4 5 6 »

 1. 2. ata dedi ki:

  Kanuni ebıke 101 kullanıyorum ve yolda giderken kendi kendini şarj etmesini istiyorum kayıştan güç alan bi kasnakla veya şarj dinoması takmayı düşünüyorum olur mu ? oLursa nasıL olur falan bi yazıver hacı bana =)

 2. 3. admin dedi ki:

  Sayın Ata,

  Elektrikli bisiklet aküsünün girişi 220 volt ev prizidir. Sizin tekerden alabileceğiniz elektrik ile aküyü doldurmanız çok zor. Tekerden maksimum 10-15 volt’luk bir elektrik alabilirsiniz bu da aküyü doldurmak için oldukça yetersiz.

 3. 4. MUSTAFA dedi ki:

  benim salcano viena akülü bisikletim var ama en fazla 15 basıyor ve aküsü kac tl doluyor

 4. 5. HızgirL dedi ki:

  Mustafa En fazla 15 Basmaz Benmkide 20 de gidiyordu aldığım yeri arıyıp sordumda Tamr yerne göturup ordan kablo alıncağını söylediler ozaman 60’70 çıkar! KaFanı yormA ;) Ara aldıqın yeri Bnmde Mondial es3 Var .)

 5. 6. has gümüş dedi ki:

  yokuş yollarda kaç derecelik eğim tırmanabilir? bir batarya ile toplam mesafe kaç km gidebilir vekaç kez şarj yapılabiliyor ortalama km maliyeti nedir.Fiyatları nedir

  Sorduğunuz tüm soruların cevabı sitemizdeki diğer yazılarda mevcuttur. Lütfen sitenin sağ üstünde bulunan arama motorunu kullanın.

 6. 7. MUSTAFA dedi ki:

  arkadaşlar rica etsem salcano viena nın hız arttırma sigortası tam nerede servise sordum bende bilmiyorum dedi bizahmet yardım ederseniz şimdidem teşekürler.

 7. 8. yılmaz dedi ki:

  bende arora var hız kesici yok en fazla 45 basıyodu şimdi 40 basıyo niye acaba

  Akünüz performansını yavaş yavaş kaybediyor olabilir.

 8. 9. ilhan dedi ki:

  arkadaşlar benim oturduğum yer son derece düz bir yer yokuş çok çok az. ehliyetim yok. nefes darlığı vs. rahatsızlıklarım var. e-bike almak istiyorum. türkiye de alt yapı ve şekil bakımından mondial es 2 ve es 3 güzel gibi es 2 spor görünümlü ama içim ısınmadı es 3 almayı düşünüyorum bunların hızı artırma muhabbetleri nasıl oluyo. zaten hız yapmam ben ama 25 km de biraz az gibi

  Mondial marka elektrikli bisikletlerin hız artırımı servislerde yapılmaktadır.

 9. 10. burhan dedi ki:

  hacı bu elektiriklilieirn hangisi en iyi aalcam ama e-bike hoşuma gitti ve kaç km gidiyor bunlar

 10. 11. oktay dedi ki:

  arKadasLar Bende Alcam Mondial marka Ama :Kac Bastıgnı Bılmıyorum Solermısiniz ??…

  Cevap: Mondial marka elektrikli bisikletlerin tüm özelliklerini öğrenmek için sitenin sağ üst tarafındaki arama motorunu kullanarak Mondial yazıp aratın. Çıkan sonuçlarda tüm Mondial modellerini göreceksiniz. Dilediğinizi seçip özelliklerine bakabilirsiniz.

 11. 12. mustafa dedi ki:

  arkadaşlar bende ekobis elektirikli bisiklet var yolda arka tekeri patladı tekeri sökmeye kalktığımda tekerin icine giren bi kola var onu sökemedim yardım ederseniz senirim

 12. 13. ßy-kRaL dedi ki:

  ArKaDaŞlAr BaZıLaRInIz çOk AbArTıYoR eLeKtRiKlİ biSiKlEtLeR eN fAzLa 40-45
  bASar.DaHa FAzLaSınI BasMasıyla ZatEN tAŞıTa GEçİyOr EhLiYEt GErEkTriYor
  BU YüZdEn E.bisikletLeR buNa Göre AYArLanMıŞtIR…

 13. 14. samet54 dedi ki:

  Ekobis maxinin eletrik tüketimi ne kadar yardımcı olurmusunuz

 14. 15. delioldum dedi ki:

  ya ben asbis aldım
  30 ustune çıkmıyo napacam yardımcı olun

 15. 16. Anıl dedi ki:

  Elektrikli Bisikletlerin Şarj Aküsünü Değiştirmek Mümkünmü. Daha Büyük Bir Akü Alıp Onu Taksak Bir Sorun Olur Mu ? Böyle Yapınca Eğliyet gerektirir Mi ?

  Ve Ya Yukarıda Yazdıklarım Oluyorsa Araçta Yedek Bir Akü Bulundurursam Ağırlık Sorunu Olur Mu ?

 16. 17. umut dedi ki:

  size basit bir elektrikli bisiklet yapımını öğreticem işinize yarıycaktır önce bisiklete bir dinamo alıyorsunuz dinamonun ampülünü söküp pil takıyorsınuz düz yolda hızınız sabit oluyor 1km bile farketmiyor yavaşlamıyor yani bir çeşit hız sabitleyici

 17. 18. KrÇ dedi ki:

  arkadaşlar bende yuki koşucu var ve çok yavaş gidiyo acaba hızını arttırmak için napabilirim bilgisi olan varsa yardımcı olsun.

 18. 19. harun dedi ki:

  alacaktınız 1000 tlye mis gibi bisiklet çıkmadığınız yokuş kalmaz

 19. 20. dragon dedi ki:

  admin ben ekobis maksi marka elektrikli bisiklet almak istiyorum biraz bilgi verebilir misiniz

 20. 21. Selim dedi ki:

  Alın size bilgi. İstemediğiniz kadar: http://www.elektriklibisiklet.gen.tr/ekobis-maxi/

 21. 22. dragon dedi ki:

  admin bişey daha sorcam bu ekobis maxinin aküsünü doldurduğumda ne kadar elektrik faturası gelebilir söler misiniz

 22. http://www.elektriklibisiklet.gen.tr/sarfiyat/

 23. 24. faruk dedi ki:

  bir şey soracam acaba stmax 206E modeli kaç saat gider

 24. 25. dragon dedi ki:

  admi bişey daha sorcam ekobis maxide ehliyet,ruhsat gerekir mi

 25. 26. BediR dedi ki:

  Hayır gerekmez, 40km yapıyo en fazla çünkü…

Sayfalar: « 1 [2] 3 4 5 6 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*