Elektrikli Bisiklet Kaç KM Gider?


Elektrikli bisikletler günlük kısa seyahatlerde ihtiyacı karşılamada çok pratik bir çözüm yolu. Gerek kişisel gerekse de ticari amaçla kullanılan bu bisikletleri öne çıkaran özellikleri tam şarj edilmiş bir akü ile akü bitene kadar oldukça uzun mesafe gidebilmeleri. Peki ama bir akü kaç kilometre yol yapabiliyor? İşte elektrikli bisiklet satan firmaların söyledikleri ve bizim test sonucumuz…

Modellerdeki maksimum km faklılığı neden kaynaklanıyor?

Şuan piyasada bir akü ile maksimum katettiği yol olarak iki çeşit elektrikli bisiklet bulunmaktadır. İlk çıkan modeller 40-50 km gidebilen modellerdir. Son çıkan modeller ise 80-100 km gidebilen modellerdir. Bu farklılığın sebebi tamamen akü büyüklüğünden kaynaklanmaktadır. Son çıkan modellerde çift akü bulunduğundan ya da iki aküyü birleştirip daha büyük tek bir akü kullanıldığından ilk modellere göre katedilen mesafe iki katına yani 80-100 km’ye çıkmıştır. Peki acaba gerçekten bir akü ile bu kadar yol gitmek mümkün mü?

Bir akü ile 80-100 km gitmek mümkün mü?

Bizler test ettiğimiz bisikletin kataloğunda bir akü ile 80-100 km gidebileceğimizi okuduk. Bu rakam gerçekten yüksek olduğu için büyük bir heyecanla testimizi gerçekleştirdik. Elektrikli bisikletimizin test sonucunda yaptığı maksimum yol bu değerlerin malesef altında kaldı.

İşte test sonuçları maksimum gidilebilen yol

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Bir akü ile gidebileceğiniz maksimum mesafe akünün büyüklüğüne göre değişir.

Şunu hemen belirtelim ki elektrikli bisikletin ön panelinde göstergelerin olduğu yerde hız göstergesi var ama katedilen yolu km olarak bize gösteren bir gösterge yoktu. Bı nedenle bizler test esnasında gittiğimiz yolları her gün Google Earh programından ölçerek bir akü ile ne kadar gidebildiğimizi hesapladık. Yalnızca düz yolda değil, yokuşta, engebeli arazide ve ara yollarda bir akü ile bitene kadar yol aldık. Sonuç olarak maksimum 70km gidebildik. Ama unutulmamalıdır ki yokuşlu yolda gitmek ya da sürekli dur kalk yapmak aküden daha fazla enerji alıyor ve bu durumda maksimum gidilebilecek km biraz düşüyor. Bu bahsedilen maksimum 80-100 km gidebilme olayı düz yolda ve tek kişi. Yani 70-80 kg olan bir sürücüyle düz bir yolda rahatlıkla 80 km’den fazla gidebilirsiniz. Yoksa bizim testlerde yaptığımız gibi normal kiloda bir sürücü ile tek kişi bazen yokuşlu ve engebeli yollarda sürmek hesaba katılırsa 70km civarında gidilebiliyor. Ama bu rakamlar bile günümüzde ihtiyacı kat kat karşılayabilir. Misal günde 10 km yapan biri için elektrikli bisikletin aküsü 1 hafta gider şeklinde bir yargıya varılabilir.

Elektrikli bisikletin maksimum gittiği yolu artırmak için neler yapabiliriz?

Akü performansı sürüş biçimine de bağlıdır.

Elektrikli bisikletinizde gereksiz yük bulundurmayın. Fazla yük aküden daha fazla enerji harcanmasına sebep olacağından bagajda gereksiz yük taşımayın.

Bisikletinize iki kişi binmeniz durumunda, bir akü ile katedebileceğiniz maksimum yol yarı yarıya düşer. Örneğin 60 kilo olan birisi dolu bir aküyle yaklaşık 80 kilometre gidebilecekken, bu mesafe; iki kişi binilen bisikletlerde ve ya kilosu daha fazla olan sürücülerde haliyle düşecektir. Çünkü ne kadar ağırlık olursa, elektrik sarfiyatı da o kadar artar.
Bu nedenle gerekmedikçe bisikletinize iki kişi binmemeye çalışın. İki kişi binmeniz gerektiği durumlarda elektrikli bisikletinizin taşıyabileceği maksimum yük miktarını aşmamaya özen gösterin.
Mecbur kalmadıkça yokuşlu yolları tercih etmemeye çalışın.
Mümkünse eğimi az olan yolları tercih edin.

Yokuşlu bir yol çıkmanız gerektiğinde tam gaz vermekten kaçının.
Yokuşlu yolları ne olursa olsun yarım gazla çıkın.
Yokuşun dik olduğu yollarda pedal çevirmekten kaçınmayın. Yokuşlu yollarda pedalla motora yardım etmek aküden alınan enerji miktarını büyük ölçüde azaltır.

Elektrikli bisiklet ilk kalkışta normalden daha fazla enerji harcar. Bu yüzden çok fazla dur kalk yapmanız aküyü çabuk bitirir. Bu da bir akü ile yapabileceğiniz yol miktarını düşürür.

İlk kalkışlarda gaza çok yüklenmeyin.
Birden tam gaz vermek yerine bisiklet hızını aldıkça hafif hafif gaz vermeyi arttırın.
Bisiklet hızını almadan tam gaz vermeyin.

İlerde durmanız gerekecek yollarda gaz verip fren yapmak yerine, gazı kesip boşta giderek bisikletin o mesafede kendiliğinden durmasını sağlayın. Örneğin ilerde yanan kırmızı ışığı 50metre önceden gördüyseniz gazı kesip bisikletin ışığa kadar boşta gitmesini sağlayın. Zaten ışığa geldiğinde kendiliğinden durmuş olacaktır.

Akünüz bitmeden şarj etmeyin. Tam bitmeden şarj olan akülerin ömrü kısalır ve performansı düşer.
Akünüz az kaldığında tamamen bitmesini sağlarken yolda kalmamak için arka tekeri ayaklıkla havaya kaldırıp gaz vererek akünün boşalmasını sağlayabilirsiniz.

Yalnızca firma tarafından elektrikli bisikleti alırken size verilen şarj aletini kullanınız.
Farklı şarj aletleri kullanmak düşük/yüksek akıma neden olabileceğinden akünüzün performansı ve gidebileceği km mesafesi düşer.

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet Kaç KM Gider?” yazısına 126 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 [6]

 1. 102. EMİRHAN dedi ki:

  bende yuki neon var 2800wat 60km yapıo düz yolda

 2. 103. @EMİR@ dedi ki:

  13 yaşındayım bende yuki neon var 2800wat 60km yapıo düz yolda POLİS görse bi ceza yazarmı lütfen cevap yazın

 3. 104. ibrahim dedi ki:

  abi ben yuki aldım ve şarjı hiç yok doldurm 2 saat ama yuki yavaç gidiyor acaba neden

 4. 105. çaça dedi ki:

  Arkadaşlar bende agora 1500 woltluk elektrikli var gayet güzel 60 ve 45 kg dik bir yokuşu rahatlıkla cikiyor gayet memnunum

 5. 106. Adem dedi ki:

  ArorA sarzli motor satılık tır daha sifir yer ankara

 6. 107. enes dedi ki:

  bende asya volt 800 var dolu aküyle 40km hız yapıyor ve 20km yol gidiyor ne yapmalıyım ??

 7. 108. isimsiz dedi ki:

  arkadaşlar şümdü ne kadar yol gideceğiniz moturun watt ına bağlu 2012 yılında aldığım 2000watt lık motor ile 55-60 da gidiyordum yaklaşık 65-70 km gidiyor geçen ay aldığım yani nisan 2015 te 5000 watt lık motor ile 75i hatta 80 i buluyorum (zorlasam geçerim ama korkuyorum) 160-180 km gidiyorum ama motorun fiyatı 3900 tl idi 4500 den inmişti indirimliyken aldım 200 watlığıda 1800 e almıştım

 8. 109. Yiğithan dedi ki:

  Asyanın volt modelini asla almayın 15 km gidiyo aküyü değiştirdim 50 kiloyum gene 15

 9. 110. Zafer dedi ki:

  Asya motor Wolt 800 almayı düşünüyorum. Kullanan arkadaşlar yorum yazabilir mi? Memnun musunuz?

 10. 111. Caner Bostan dedi ki:

  Bendede stmax cobra 2000w.var çıkmadığı yokuş yok memnunum tavsiye ederim.

 11. 112. Turgay dedi ki:

  Yuki orion 2000 hakkında yorum yapabilir misiniz.?

 12. 113. Nazar dedi ki:

  St max Dora 1200’ün aküsünü tam doldursak tam olarak kaç km gider???

 13. 114. Harun dedi ki:

  Elektrikli bisiklet aküsü yüzde kaça kadar dolar arkadaşlar ben yaklaşık 10 saat şarjda bıraktım ama %55 e kadar dolmuş

 14. 115. Samet dedi ki:

  Bende falcon service 1500 var daha dün aldım. Gayet memnunum . işime yariyor. Öneririm.

 15. 116. ümit can dedi ki:

  arkadaşlar bende st max 1500 dora var çok güzel düz yolda tam akü ile 70 km yapıyor.yokusta tek kısı ile 45 km yapıyo.yeni çıkti süper bişey tavsiye derim ha bu arada hızını sağ gaz kolunun altındaki sigorta kablosu var onu birrbirinden ayırın hız sigortası o onu ayırmadan 45 km yaparsın ayırınca 80 km kapiş :D

 16. 117. Mevlut dedi ki:

  Arkadaslar bende yuki 1000w var 50km mesafe ve hız olarak 60-80 yapio öneririm çok iyi bence

 17. 118. umut dedi ki:

  Bu siteyi kesfettigim zaman İlkokula gidiyordum şimdi askerlik çağına geldim admin elektrikli bisikletin ne durumda.

 18. 119. Orhan tunç dedi ki:

  Arkadaslar daha 1 ay once ikinci el az kullanilmis 8 aylik yuki midilli yk12 3 tekerli olani aldim. 1000 w 60 volt 20 amperlik aku var. Motor duz,yokus,rampa karisik te kisi en fazla 25 km yol gidiyo 25 km maksimum hizi var. Bu degerler normal mi anlmadim.yukaridaki diger yorumlara baktim diger markalar hi olarak ve mesafe olarak benimkinin iki kati.

 19. 120. mehmet ali dedi ki:

  stmax bora 800 var ama hızlı gitmşyor

 20. 121. mehmet ali dedi ki:

  stmax bora 800 var ama neden şarj cabuk bitiyor

 21. 122. mehmet ali dedi ki:

  stmax bora 800 kullananlar cevap yazsın

 22. 123. Nilgül dedi ki:

  Orhan Tunç bey, aynı model bendede var dört yıl oldu, ikinci elde sıkıntı var bence 55-60 km hız yapıyor dolu iken şarjı azalıncada 45-50 yapıyor aküsü yeni bitti sayılır ama gene kısa mesafeler gidip geliyorum, biz üç kişi yani 170 kg ağırlıkla gidiyorduk.. sizin motorun aküsü azalmıştır sanırım gidip ölçtürün..

 23. 124. Umut dedi ki:

  Arayan vardır bu yorumu. bende Stmax dora 1200 var. Kışın dışarıda kaldığı için 30 35 km mesafe kat eden akü öldü ve en fazla 7 8 km gitmeye başladı. Bende yeni aküler taktım hepsini yeniledim. kendi orjinal aküleri 12 V 20 Ah iken ben 12 V 24 Ah lik aküler taktım ve şu an şehir içinde bile 55 60 km yol gidebilirken uzun yolda tahminimce 75 80 hatta 85 km yol gidebileceğine inanıyorum. Bakalım salı günü sabah erkenden Konya merkezden 61 km uzaklıkta olan Çumra-Türkmencamili köyüne yola çıkacağım. eğer ulaşır isem foruma yazar herkesin içini rahatlatırım :)

 24. 125. Ozcan dedi ki:

  Arkadaşlar bende yuki 3000waat elektrikli motor var 150kg ağırlıkla kaç km yol gidebilirim. Lütfen acil cevap taşır.

 25. 126. Nursen dedi ki:

  Merhabalar; Mondial marka 2 kişilik 3 tekerlekli bir elektrikli motorsiklet aldım. Fakat kullanamıyorum ; çünkü gaz verdiğinde aniden fırlıyor; gaz kesici ya da kalkış hızını azaltmak için ne yapabilirim?

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 [6]

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*