Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?


Daha önceki yazılarımızda elektrikli bisikletin ehliyet gerektirmediğini yazmıştık. Ancak trafikte elektrikli bisikletlerin neden olduğu problemlerden ötürü kanunda yapılan değişikliklerle artık bu araçlara da ehliyet şart olmuş. İşte konu ile ilgili haber:

Elektrikli bisiklete ehliyet mecburiyeti

Ehliyet ve ruhsat istenmemesinin yanı sıra tasarruflu olması nedeniyle son aylarda kullanımı yaygınlaşan elektrikli bisikletlerle ilgili yeni bir düzenlemeye gidildiği, bu kapsamda sürücülerinin A1 sınıfı ehliyet sahibi olma zorunluluğu getirildiği bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla 28 Mart’ta yapılan toplantıdan şu sonuç çıktı “Gücü 0.25 kilovattan ve hızı ise 25 kilometreden az olan elektrikli bisikletlerin, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde tanımlanan motorlu bisiklet sınıfına alındığı, A1 sınıfı sürücü belgesi kullanılması gerektiği, sürücü belgesi olmayanlar hakkında Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. Maddesi gereğince ehliyetsizlikten 600 TL adli para cezası uygulanacağının halkımız tarafından bilinmesini istiyoruz.

Öte yandan ehliyetsiz sürücü aynı zamanda araç sahibi değil ise araç sahibine de ayrıca 290 TL idari para cezası tatbik edilecek.”  (22.04.2011)

Bu konu ile ilgili daha önceki yazımız:

Elektrikli bisikletler hem pratik ve masrafsız olduğu için, hem de trafiğe çıkarken bir sorun çıkarmadığı için giderek ilgi görüyor. Yakıtı benzin değil elektrik olan bu bisikletler; ehliyet, ruhsat ve plaka istemediği için daha çok tercih ediliyor. Peki acaba yasalar elektrikli bisiklete ne diyor? İşte trafik yönergelerine göre elektrikli bisikletlerdeki yasal zorunluluklar…

Firmalar elektrikli bisikletler için ehliyet, ruhsat ya da plaka gerekmediğini söylüyor

Bu tür bisikletler firmalarca satılırken bisiklet sınıfına sokuluyor. Ancak emniyet yetkililerinin görüşü bunu tam tersi: “Mobilet diye bildiğimiz aracın aslında gerçek ismi motorlu bisiklettir ve tescile tabidir. Yani ehliyet almadan kullanılamaz. Elektrikli bisiklette motorlu bir araç olduğu için o da tescile tabidir ve kullanılabilmesi için tıpkı motosikletlerde olduğu gibi A1 sınıfı ehliyet gerekir. Bu araçlar insanlara ehliyetsiz ve tescilsiz olarak kullanılabileceği söylenerek satılıyor.”

İç İşleri Bakanlığı bu konuda yasal prosedürün belli olduğunu söylüyor

İçişleri Bakanlığı bu konuyla ilgili olarak verdiği görüşte şunları belirtti: “Bu tür araçların araç tescili işlemine gerek olmadığı hususu ile Motorlu Araç Trafiği’ne açık Karayolunda sürülmesine izin verilemez. Bunların tescile tabi olmaması da bunların şehir trafiğinde plakasız ve ehliyetsiz bir şekilde sürüleceği anlamını da taşımıyor.”

Hangi elektrikli bisikletler için ehliyet ve ruhsat gerekmiyor?

EhliyetNormal bisikletler 15 kilometre hıza ulaşırken, elektrikli bisikletler 30 kilometre hız yapabilliyor. O yüzden bu aracın kullanımı için ehliyet ve plaka istenmiyor. Çünkü yasal olarak ancak 45 kilometrenin üzerinde hızda gidebilen araçların plaka alması ve ehliyetle kullanılması şart. Zaten şuanda Türkiye’de piyasada satılan elektrikli bisikletlerin hızları 25 ile 40 km arasında değişiyor ve 250Watt’ın altında motor güçleri var. Dolayısıyla kullanıcılar bu bisikletleri trafikte bir problem olmadan ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak kullanabiliyor.

Hangilerinde ehliyet ve ruhsat zorunlu?

Ancak 250Watt’dan çok daha yüksek motor gücüne sahip olan özel üretim bazı modeller 50-60 km hıza ulaşabilmektedir. Örneğin Biselect markalı elektrikli bisikletlerin D1, D2, D3 ve D4 modelleri yokuşlarda yüksek performans alabilmek için 600Watt’lık motorlarla üretilmekte olup, bu modellerin satışında ehliyete ve ruhsata tabi olduğu satış esnasında bildirilmektedir. Ama yüksek motor gücüne sahip bazı marka ve modeller, ülkeye yine bisiklet sınıfında getirildiğinden bu konuda alınmış bir önlem yok. Yine de kullanıcıların, elektrikli bisiklet alırken yüksek hız yapanları tercih etmemeleri gerekiyor. Ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak ancak 250Watt motor gücünün altında olan ve maksimum 45km/h hız yapan elektrikli bisikletleri tercih etmeleri gerekiyor.

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?” yazısına 423 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 12 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 1217 »

 1. 149. Şeref dedi ki:

  Keçke elektrikli alınca yanında da trafiğe çıkabilir belgesi verseler, ama belgede tabiki +16 üzeri verilmeli bence daha iyi olur.İbre 60 ı gösteriyor ama yolda 35-40 la gidiom. ben normal bisikletle 60-70 ibre yapıyorum o daha iyi. Bütün elekrikli bisiklet firmaları bu yasala batar bence

 2. 150. şevket dedi ki:

  benim yaşım 15 ben yaın eletirikli motor alacam ehliyet istiyomu istemiyomu onu bilmiyom bilen varsa söyleyebilirmi SAyGılarrr

 3. sevket surmeye bilgin varsa ve kask takcaksan ve kuralli bir sekilde kullancaksa alanilirsn ama boyun yetiyosa bisiklete

 4. 152. Aklinyolu1 dedi ki:

  Ben 248w’lık elektrikli bisiklet aldığımda ehliyet gerekmiyordu. Yaş sınırı da 15 değil 12 idi. Sonradan uydurdukları kanun ile ehliyet gerekli dediler. ZAMANINDA BU BİSİKLETLER ÜLKEMİZE GİRERKEN KÖRMÜYDÜNÜZ! HAYVANLAR DENEME YANILMA YOLUYLA ÖĞRENİRLER! SİZ İNSAN DEĞİLMİSİNİZ.?! Şimdi benim maduriyetimi kim giderecek?

 5. Kardes cezami yedin

 6. 154. Burak dedi ki:

  beyler ben antalayda oturuyom sahil yolunda radar varmış çevirmeye girdim bende bilmiyom tabi ehliyet çıktını bana dediler ehliyet fiş lütfen dedi ben koptum laf dalaşı filan bana 600 lira geçirdiler ama ödemiycem amına yakında bebek arabasınada ehliyet ruhsat isterler yha :S

 7. Allahim ya ehliyetsiz araca ehliyet odeme

 8. 156. berat dedi ki:

  arkadaşlar gücü 250 wattan düşük olanları ehliyetsiz kullanabilirmiyiz acil cevap atarsanız sevinirim

 9. zaten 250 w ve dusuk watlar ehliyetszdir

 10. 158. Semih dedi ki:

  abiler içimi rahatlattınız ya bende yarın alacamda kaskımı felan takarım 250 w benim alıcaqım elektrikli bisiklet max 35 km/h yapıo dms markası …

 11. 159. recep[zwd 406L alacak] dedi ki:

  Arkadaşlar şimdi bazıları gerekli diyor bazıları değil diyor hızı 25 kmden az olanları için gereklimi. Ben yarın ekobis maxi veya stmax zwd 406L alacağım ikisininde hızı max 25 bunlar için gereklimi arkadaşlar? Ekobis maxi ve stmax zwd 406L için ehliyet gereklimi ?

 12. semih dms almaaaa parana yazik be kizanimm alma recep stmax 406L YADA 206e al iyi ama yuki kral suvari ve maratondn o kadar guzel ve gorunusu gzl dgl

 13. 161. recep dedi ki:

  Arkadaşlar şimdi bazıları gerekli
  diyor bazıları değil diyor hızı 25
  kmden az olanları için gereklimi.
  Ben yarın ekobis maxi veya
  stmax zwd 406L alacağım
  ikisininde hızı max 25 bunlar için
  gereklimi arkadaşlar? Ekobis
  maxi ve stmax zwd 406L için
  ehliyet gereklimi ?

 14. yok eh gerekli degildrr 250w lara

 15. 163. gakkos dedi ki:

  Burak kardeş \154.yorum/, Akdeniz Bulvarı’nda mı ceza yedin? Eğer öyleyse benim bisiklet işi askıya alındı demektir… Kötü oldu ama Allah herşeyin hayırlısını nasip eder inşallah…

 16. evet dogru diyon haci

 17. 165. Sahin. dedi ki:

  Arkadaslar 16 Yasındayım Ehliyet Fln Gerektirmeyen bi motor temin etmek istiyorum.. Bilgisi olan varsa Rica Etsem iDaMC4eveR@hotmail.com ekliyebilirmi ?

 18. 166. adem dedi ki:

  emliyetin acıklamasınla ic işleri bakanliginın acıklamaları niye birbirini tutmuyor ilgililere hangisi dogru

 19. 167. Sezer dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar arora bl07 e-bisiklet aldım 2 gün önce 249watt. Herkes bişey diyor aldıgım firma kask tak ve trafik kurallarına uy polisler ellemez dedi. Bazıları ise tam tersini söylüyor. Sokaktada 12-13 yaşındaki cocuklar sürüyor hergün görüyorum. Bu arada 16 yaşındayım. Bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Polis önüne cıkmaya korkuyorum ceza yerim diye.

 20. 168. murat dedi ki:

  ya önce dediler ehliyet yok sonra alsana ehliyet devlet nereden para gelecek di ye bakıyor diyer ülkelerde böyle şey yok valla bana deseler gel bizim ülkenin vatandaşı ol bizim için çalış hemen giderim bari böyle saçma kurallar yok

 21. 169. ender dedi ki:

  nasıl bir ülkedeyiz yaa anlamıyorum nasıl üretim yapıp çine amerikaya avrupaya motor satcaz bu yönetmeliklerle???? Bende çin gibi amerika gibi avrupa gibi elektrikli motorsikletimi yapmak istiyorum ama ülkem beni bırakmıyor…İçim sızlıyo…Çin benden iyimi üretecek elektrikli motorsikleti????SORUYORUM…..????tam da kendimi hazırlıyordum…Dostlar internette 48A batarya 800 dolar elektrikli motorda bir okadar pahalı olsn şasisini kendim yapcam bataryasını mutlu aküden alıcam.motorunu da yerli alıcam söz veriyorum ön ve arka frenlerini sıfır(kullanılmamış) disk fren koycam frene basınc ledli stop lambalarım yanacak….farlarım zenon olcak…söz veriyorum devletime 250W ehliyet tip onay gibi şeylerle uğraşılmaz TSE de bir standart yokki zaten benden sanayideki civatacıdan aldığım civatanın uygunluğunu ve standardını soruyo….faturasını gösteriyorum TSE ye bana projesi civatada kullanılan çeliğin cinsi soruluyo…….İçim yanıyor içimmm…..Açın önümüzü daha çok yolumuz var….Bilmem anlatabildimmi….

 22. 170. BUCALI35 yuki kral suvari alacak (azkaldi) dedi ki:

  dogru diyosun ender sen kendin dukkanmu accan yada hangi firmayla caliscan

 23. 171. nafiz dedi ki:

  arkadasalar gecenlerde antalyada elektrikli bisikletimlle kasksızlıktan 66 lira ceza yedim sonra evede savcılıktan kagıt geldi ehliyetsizlikten 600 lira da savcılık yazmıs istanbulda böyle bir uygulama yok ruhsatsız araca ceza yazamazlar deniliyor antalyda nasıl yazıyorlar her ilin emniyeti kendi kafasına göremi takılıyor anlamadım simdi ben bu cezaa itiraz etsem sonuc alabilirmiyim.

 24. 172. muşlu kemal dedi ki:

  arkadaşlar bu gün haber7 de okuduğum bi haberi sizlerle paylaşayım. adanada elektrikli bisiklet kullanan birine ehliyeti yok diye polis 630 ytl ceza kesmiş ve adam bu durumu mahkemeye taşımış hakim ”elektrikli bisiklet için ehliyet gerekmediği” gerekçesiyle ”idari yaptırım kararının usule ve yasaya aykırı olduğuna” karar vererek, 630 liralık cezayı iptal etti. bilgilerinize.

 25. 173. muşlu kemal dedi ki:

  nafiz mahkemeye başvurup iptalini isteyebilirsin. yukarda belirttiğim davayı emsal gösterebilirsin.

Sayfalar: « 12 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 1217 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*