Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?


Daha önceki yazılarımızda elektrikli bisikletin ehliyet gerektirmediğini yazmıştık. Ancak trafikte elektrikli bisikletlerin neden olduğu problemlerden ötürü kanunda yapılan değişikliklerle artık bu araçlara da ehliyet şart olmuş. İşte konu ile ilgili haber:

Elektrikli bisiklete ehliyet mecburiyeti

Ehliyet ve ruhsat istenmemesinin yanı sıra tasarruflu olması nedeniyle son aylarda kullanımı yaygınlaşan elektrikli bisikletlerle ilgili yeni bir düzenlemeye gidildiği, bu kapsamda sürücülerinin A1 sınıfı ehliyet sahibi olma zorunluluğu getirildiği bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla 28 Mart’ta yapılan toplantıdan şu sonuç çıktı “Gücü 0.25 kilovattan ve hızı ise 25 kilometreden az olan elektrikli bisikletlerin, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde tanımlanan motorlu bisiklet sınıfına alındığı, A1 sınıfı sürücü belgesi kullanılması gerektiği, sürücü belgesi olmayanlar hakkında Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. Maddesi gereğince ehliyetsizlikten 600 TL adli para cezası uygulanacağının halkımız tarafından bilinmesini istiyoruz.

Öte yandan ehliyetsiz sürücü aynı zamanda araç sahibi değil ise araç sahibine de ayrıca 290 TL idari para cezası tatbik edilecek.”  (22.04.2011)

Bu konu ile ilgili daha önceki yazımız:

Elektrikli bisikletler hem pratik ve masrafsız olduğu için, hem de trafiğe çıkarken bir sorun çıkarmadığı için giderek ilgi görüyor. Yakıtı benzin değil elektrik olan bu bisikletler; ehliyet, ruhsat ve plaka istemediği için daha çok tercih ediliyor. Peki acaba yasalar elektrikli bisiklete ne diyor? İşte trafik yönergelerine göre elektrikli bisikletlerdeki yasal zorunluluklar…

Firmalar elektrikli bisikletler için ehliyet, ruhsat ya da plaka gerekmediğini söylüyor

Bu tür bisikletler firmalarca satılırken bisiklet sınıfına sokuluyor. Ancak emniyet yetkililerinin görüşü bunu tam tersi: “Mobilet diye bildiğimiz aracın aslında gerçek ismi motorlu bisiklettir ve tescile tabidir. Yani ehliyet almadan kullanılamaz. Elektrikli bisiklette motorlu bir araç olduğu için o da tescile tabidir ve kullanılabilmesi için tıpkı motosikletlerde olduğu gibi A1 sınıfı ehliyet gerekir. Bu araçlar insanlara ehliyetsiz ve tescilsiz olarak kullanılabileceği söylenerek satılıyor.”

İç İşleri Bakanlığı bu konuda yasal prosedürün belli olduğunu söylüyor

İçişleri Bakanlığı bu konuyla ilgili olarak verdiği görüşte şunları belirtti: “Bu tür araçların araç tescili işlemine gerek olmadığı hususu ile Motorlu Araç Trafiği’ne açık Karayolunda sürülmesine izin verilemez. Bunların tescile tabi olmaması da bunların şehir trafiğinde plakasız ve ehliyetsiz bir şekilde sürüleceği anlamını da taşımıyor.”

Hangi elektrikli bisikletler için ehliyet ve ruhsat gerekmiyor?

EhliyetNormal bisikletler 15 kilometre hıza ulaşırken, elektrikli bisikletler 30 kilometre hız yapabilliyor. O yüzden bu aracın kullanımı için ehliyet ve plaka istenmiyor. Çünkü yasal olarak ancak 45 kilometrenin üzerinde hızda gidebilen araçların plaka alması ve ehliyetle kullanılması şart. Zaten şuanda Türkiye’de piyasada satılan elektrikli bisikletlerin hızları 25 ile 40 km arasında değişiyor ve 250Watt’ın altında motor güçleri var. Dolayısıyla kullanıcılar bu bisikletleri trafikte bir problem olmadan ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak kullanabiliyor.

Hangilerinde ehliyet ve ruhsat zorunlu?

Ancak 250Watt’dan çok daha yüksek motor gücüne sahip olan özel üretim bazı modeller 50-60 km hıza ulaşabilmektedir. Örneğin Biselect markalı elektrikli bisikletlerin D1, D2, D3 ve D4 modelleri yokuşlarda yüksek performans alabilmek için 600Watt’lık motorlarla üretilmekte olup, bu modellerin satışında ehliyete ve ruhsata tabi olduğu satış esnasında bildirilmektedir. Ama yüksek motor gücüne sahip bazı marka ve modeller, ülkeye yine bisiklet sınıfında getirildiğinden bu konuda alınmış bir önlem yok. Yine de kullanıcıların, elektrikli bisiklet alırken yüksek hız yapanları tercih etmemeleri gerekiyor. Ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak ancak 250Watt motor gücünün altında olan ve maksimum 45km/h hız yapan elektrikli bisikletleri tercih etmeleri gerekiyor.

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?” yazısına 423 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 1117 »

 1. 250 W VE 25km ehliyet yokkkkk kask al tak bisi olmaz

 2. 125. gakkos (yuki kral süvari EB-02 alacak) dedi ki:

  Mahmut kardeş, A2 ehliyet sahipleri de A1 almadan elektrikli bisiklet kullanabilirler. Ama B, C vs. sınıfı ehliyetin varsa ayrıca A1/A2 alman lazım.

 3. 126. rıfat dedi ki:

  arkadaslar denemeden almayın yokus cıkarmayan ve ne mantıksa ehliyet isteyen ve trafiğe çıkamıyacağnız elektirikli bisiklet denen oyuncaklara paranızı bosa harcamayın. elektirikli bisiklet A1 ELEKTİRİKLİ MOTORSİKLET A2 ehliyet sartı zaruri .ehliyet almadan sakın ha binmeyin .ehliyetsiz arac kullanmaktan ceza yersiniz.bu birinci kural. ikinciside türk trafik kanununa göre plakasız bir aracla ancak bisiklet yollarında gezebilirsiniz yani trafiğe kapalı alanlarda.elektirikli bisiklet alan arkadaslarım bunu iyi bilir.YANİ KISACA RUHSATSIZ VE PLAKASIZ BİR ARACLA TRAFİĞE ÇIKMANIZ SİZİ YÜZDE YÜZ KUSURLU KILIYOR. BUNUN KAZASI VAR BELASI VAR .BENDEN SİZE DEMESİ. Durumu hukukcu ve trafik polislerine sorarsanız daha aydınlatıcı olacaktır.saygılar

 4. 127. rifat dedi ki:

  su adres aydınlatıcı olabılır
  yurthaber.com/detay/kilis/elektrikli-bisiklet-kullanicilarina-uyari/3194

  l Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 15 Nisan 2011 tarihli “Elektrikli Bisikletler” konulu genelge gönderildiği belirtildi.

  Emniyet Müdürlüğü açıklaması şöyle sürdü: “Elektrikli bisikletler konulu genelgede gücü 0.25 kw’dan az ve hızı 25km/saat’ten az olan elektrikli bisikletlerin Karayolu Trafik Yönetmeliğinde tanımlanan motorlu bisiklet (silindir hacmi 50 santimetre küpü geçmeyen içten patlamalı veya elektrik motoru ile donatılmış ve imal mızı 45 km/saat’ten az olan bisiklettir) tanımı içerisinde yer aldığından bu araçların motorlu bisiklet olarak değerlendirilebileceği ve Al sınıfı sürücü belgesi ile kullanılması
  gerekiyor. Elektrikli Bisikletlerin Karayolu üzerinde kullanıldığının tespiti halinde sürücülerinin A1 sınıfı sürücü belgesi sahibi olup olmadıkları kontrol edilecek, olmadığının anlaşılması durumunda Karayolu Trafik Kanunun 36. maddesi hükümleri gereğince yasal işlem yapılıp, sürücü araç sahibi değilse araç sahibine de ceza işlem uygulanacak. Ancak 15 yaşını doldurmamış çocukları bu araçları karayolunda kullandığının tespiti halinde 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 11. maddesi ile 5252 sayılı Türk Ceza Kanunun yürürlük ve uygulama şekli hakkında kanunun 7. maddesi hükümlerince hareket edilecek. Sürücülerin koruma başlığı (kask) kullanmadığının tespiti durumunda Karayolu Trafik Kanunu’nun 78. maddesince ceza işlem uygulanacak.

  Ayrı bisiklet yolu olması halinde bu araçların taşıt yolunda yayalar için ayrılmış yollarda kullanılması durumunda Karayolu Trafik Kanunu’nun 66. maddesince ceza işlem uygulanacak. Bu tür araçları kullanan ve 15 yaşını doldurduğu anlaşılan kişilerin 2918 sayılı Karayolu Trafik Kanunu’nda belirtilen genel kuralları ihlal ettiğinin anlaşılması halinde ise ihlal edilen kural gereğince cezai işlem uygulanacak.”

 5. 128. rıfat dedi ki:

  yani kısaca ben türküm doğruyum çalışkanım . yasada açık bulur oradan sızarım. mantığı burada işe yaramıyor.HER HALÜKARDA EHLİYETSİZ BİNEMEZSİNİZ.bu bir. İkincisi karayollarında bu araclarla yola çıkamazsınız. plakasız ve ruhsatsız bir araç sizi yüzde yüz kusurlu kılıyor SAYGILAR

 6. 129. konyadan dedi ki:

  ben daha 3 gün önce sıfır aldım hızı 20 yi geçmiyor bize ehliyet şart değil demi

 7. 130. özgür dedi ki:

  polis amca elektirikli bisiklet bin mek istiyom ama bine miyom nolurşu ehliyet gerekliyi bırak nolurrrrrrrrrrrrrrr

 8. 131. BUCALI35 yuki kral suvari alacak dedi ki:

  kardes o rifat adli kisi polos degil ki yasn 15+ olmasi lazm net yaz 16 dan baslar ehliyetsizdir 250w olanlar ama bu srcimi kazanan akp bebek arabasinada ehliyet cikarck kesn

 9. 132. memet dedi ki:

  yaaaaaaaaa ehliyet illa gereklimi şartmı yeterha bi ehliyetsizim çünkü yaş tutmuyor yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 10. yasin tutmayorsa normal bisikletni sur kardes yasin yettignde alirsn

 11. 134. sergen dedi ki:

  bende elektrikli motor var 6 7 aydır kullanıyom trafik görüyog hiçbişey diyemiyog aksine hep önünde geziyom :):)
  let te var mavi beyaz sinyaller mavi yanıyor çif akü çif motor ehliye yok kask ta yok :) :)
  korkmuyom hiç birikez uyardı asvalta çıkma diye okadar

 12. 135. HARUN dedi ki:

  keşke elektrikli bisiklet almasaydım.boşu boşuna o kadar para verdik.almayı düşünen varsa hemen fikrini değiştirsin.1 sene sonra bisikletin sorunları da artıyor.yok balatalar eriyo,akünün ömrü azalıo,lambalar kesilio şimdi de ehliyet çıktı.onu kullancağıma motor kullanırım daha iyi.

 13. 136. hüseyin gündüz dedi ki:

  bugün elettirikli bisikletle ceza yedim sizce bu insanlıga sıarmı 800? oglum 290 lira bana yazmışlar o zaman akülü arabalarada yazsınlar bu cezaları bu insanlıktan nasibini almamış yaratıklara lafım bu cezayı protosto ediyorum

 14. 137. Mirac51 dedi ki:

  Valla hüseyin kardeş bendede elektirikli bisiklet var ama bayağıdır dışarıya falan çıktığım yok.İşte herkez ceza yedim falan diyince ben dışarı çıkmamaya başladım elektirikli bisikletle.Halbuki yeni almıştım elektirikli bisikletimi:S Binmek nasib olmadı bu yasa geldikten sonra.Elektirikli bisikletten soğudum valla:(

 15. 138. Ömer Faruk (ekobis maxi alcak)!! dedi ki:

  beyler takmayın ehliyeti felan yha bişe olduğu yok

 16. cik dolan mirac

 17. 140. Mirac51 dedi ki:

  İyide bucali kardeş ben ankarada ikametgah etmekteyim.Herhangi bir sıkıntı olur mu ??

 18. 141. Ömer Faruk(ekobis maxi alacak)!!! dedi ki:

  ben 15 yaşındayım allah nasip kısmet ederse yarın ekobis maxi alcam ve her yerde kullanmayı düşünüom ben kaç kere ana yolda elktrkli bisiklet kullanan gördüm bi bok olmuyor her kes her yaş kullana bilir korkmayın yeter…bu arada elektrikli bsklet alcaklar ya ekobis maxi ya stmax 406L yada yuki kral alsınlar diyerleri palavra…saygılar Bys Ömer Faruk

 19. ana yollarda az sorn olur biraz ama parkta sur yakin yerlere git gel ÖMER arkadasm her yas diyosun kullanr yanlis bilgi verme 16+ kullana bilir alti olanlara yasakkk

 20. 143. halil dedi ki:

  bugun elektirikli biskletden ceza yedim hiz kilometrem 25 36 madeden yedim nekadar para öderim bilin varsa yazsin

 21. 144. doğan sılkım dedi ki:

  yaaaaa arkadaslar gecen tam elektrıllı alacaktıkkı maaalesef ehliyet nedenıyle alamadık bayağı üzüldümmm:(

 22. 145. doğan sılkım dedi ki:

  ulen ehlıyetım olsa nıye elektrıklı alayım gider motor alırım…

 23. dogan kac yasindasin kardes

 24. 147. cev şen dedi ki:

  Biz emekliler elektrikli araçlar çıkınca bayram ettik.İşe gidip gelmek için yüksek vatt elektrikli araç gerekir.Bu araçlara plaka takmak demek vergi almak demektir.Amaç elektrikli araçları vergiye tabi tutmak.Ülkemizde trafik cezalarıda o kadar çokki bu cezalarda artık dolaylı vergi oldu.PEKİ:ELEKTRİKLİ ARAÇLARIMIZI ŞARZ EDERKEN ELEKTRİK HARCANMIYORMU?BU ELEKTRİK FATURASINI ÖDERKEN KDV VERGİ ÖDEMİYORMUYUZ.ÜLKEMİZDE HER İNSAN 194 GÜN ÇALIŞTIĞINI DEVLET ANA-BABA MIZA VERRİYOR.HANİ ÇİFTE VERGİ KALKACAKTI.87 ADET VERGİ VAR.YETERRR ARTIK.OTOBAN PARAYLA-KÖPRÜ-SU-DOĞALGAZ-TELEFON-ELEKTRİK PARAYLA.KALDIRIM YAPILIR SOKAĞIMIZA ASFALT ATILIR,CADDE SOKAKLAR İSPARK HER YER PARAYLA.ACABA DEVLET ANA-BABA BU PARALARI NEREYE VERİYOR.DEVLETİN OLMADIĞI BİR YER VARSA SÖYLEYİN ORAYA GİDEYİM.EMEKLİ BANKACI

 25. Dogru diyosun CEV SEN

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 1117 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*