Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?


Daha önceki yazılarımızda elektrikli bisikletin ehliyet gerektirmediğini yazmıştık. Ancak trafikte elektrikli bisikletlerin neden olduğu problemlerden ötürü kanunda yapılan değişikliklerle artık bu araçlara da ehliyet şart olmuş. İşte konu ile ilgili haber:

Elektrikli bisiklete ehliyet mecburiyeti

Ehliyet ve ruhsat istenmemesinin yanı sıra tasarruflu olması nedeniyle son aylarda kullanımı yaygınlaşan elektrikli bisikletlerle ilgili yeni bir düzenlemeye gidildiği, bu kapsamda sürücülerinin A1 sınıfı ehliyet sahibi olma zorunluluğu getirildiği bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla 28 Mart’ta yapılan toplantıdan şu sonuç çıktı “Gücü 0.25 kilovattan ve hızı ise 25 kilometreden az olan elektrikli bisikletlerin, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde tanımlanan motorlu bisiklet sınıfına alındığı, A1 sınıfı sürücü belgesi kullanılması gerektiği, sürücü belgesi olmayanlar hakkında Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. Maddesi gereğince ehliyetsizlikten 600 TL adli para cezası uygulanacağının halkımız tarafından bilinmesini istiyoruz.

Öte yandan ehliyetsiz sürücü aynı zamanda araç sahibi değil ise araç sahibine de ayrıca 290 TL idari para cezası tatbik edilecek.”  (22.04.2011)

Bu konu ile ilgili daha önceki yazımız:

Elektrikli bisikletler hem pratik ve masrafsız olduğu için, hem de trafiğe çıkarken bir sorun çıkarmadığı için giderek ilgi görüyor. Yakıtı benzin değil elektrik olan bu bisikletler; ehliyet, ruhsat ve plaka istemediği için daha çok tercih ediliyor. Peki acaba yasalar elektrikli bisiklete ne diyor? İşte trafik yönergelerine göre elektrikli bisikletlerdeki yasal zorunluluklar…

Firmalar elektrikli bisikletler için ehliyet, ruhsat ya da plaka gerekmediğini söylüyor

Bu tür bisikletler firmalarca satılırken bisiklet sınıfına sokuluyor. Ancak emniyet yetkililerinin görüşü bunu tam tersi: “Mobilet diye bildiğimiz aracın aslında gerçek ismi motorlu bisiklettir ve tescile tabidir. Yani ehliyet almadan kullanılamaz. Elektrikli bisiklette motorlu bir araç olduğu için o da tescile tabidir ve kullanılabilmesi için tıpkı motosikletlerde olduğu gibi A1 sınıfı ehliyet gerekir. Bu araçlar insanlara ehliyetsiz ve tescilsiz olarak kullanılabileceği söylenerek satılıyor.”

İç İşleri Bakanlığı bu konuda yasal prosedürün belli olduğunu söylüyor

İçişleri Bakanlığı bu konuyla ilgili olarak verdiği görüşte şunları belirtti: “Bu tür araçların araç tescili işlemine gerek olmadığı hususu ile Motorlu Araç Trafiği’ne açık Karayolunda sürülmesine izin verilemez. Bunların tescile tabi olmaması da bunların şehir trafiğinde plakasız ve ehliyetsiz bir şekilde sürüleceği anlamını da taşımıyor.”

Hangi elektrikli bisikletler için ehliyet ve ruhsat gerekmiyor?

EhliyetNormal bisikletler 15 kilometre hıza ulaşırken, elektrikli bisikletler 30 kilometre hız yapabilliyor. O yüzden bu aracın kullanımı için ehliyet ve plaka istenmiyor. Çünkü yasal olarak ancak 45 kilometrenin üzerinde hızda gidebilen araçların plaka alması ve ehliyetle kullanılması şart. Zaten şuanda Türkiye’de piyasada satılan elektrikli bisikletlerin hızları 25 ile 40 km arasında değişiyor ve 250Watt’ın altında motor güçleri var. Dolayısıyla kullanıcılar bu bisikletleri trafikte bir problem olmadan ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak kullanabiliyor.

Hangilerinde ehliyet ve ruhsat zorunlu?

Ancak 250Watt’dan çok daha yüksek motor gücüne sahip olan özel üretim bazı modeller 50-60 km hıza ulaşabilmektedir. Örneğin Biselect markalı elektrikli bisikletlerin D1, D2, D3 ve D4 modelleri yokuşlarda yüksek performans alabilmek için 600Watt’lık motorlarla üretilmekte olup, bu modellerin satışında ehliyete ve ruhsata tabi olduğu satış esnasında bildirilmektedir. Ama yüksek motor gücüne sahip bazı marka ve modeller, ülkeye yine bisiklet sınıfında getirildiğinden bu konuda alınmış bir önlem yok. Yine de kullanıcıların, elektrikli bisiklet alırken yüksek hız yapanları tercih etmemeleri gerekiyor. Ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak ancak 250Watt motor gücünün altında olan ve maksimum 45km/h hız yapan elektrikli bisikletleri tercih etmeleri gerekiyor.

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?” yazısına 423 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 1117 »

 1. 74. harun43 dedi ki:

  abi bende yeni motor alacagım ama şevkim kırıldı lütfen mail adresime msj at a1 ehliyet alayım mı 16 yaşındayım

 2. 75. BUCALI35 yuki kral suvari alacak dedi ki:

  @denizlili= kardes gerektirmiyo bende 16 yasindayim kprkma kaskini al ve yolda duzenli git stmax alma yuki kral suvari al
  @ibrahim kardes dogru diyon su an 250+ wath larda ehliyet oluyo ya 250 w polis ceza yazamas ama sen al korkma alirkende kask al
  @ harun kardes sevkin hic kirilmasin al korkma bide kask al

 3. 76. levent dedi ki:

  Ben trafik müdürlüğüne gittim sordum.Genelge geldi dediler.Bir fotokopisini istedim veremeyiz dediler,vatandaşa ceza kesilecekse hangi kanuna göre kesileceğini bilmesi gerekir dedim.dilekçe ile iste ,belki veririz dediler.genelgeyi görmek istedim,çekinerek gösterdiler.İÇİŞLERİ BAKANLIĞI,MÜSTEŞAR YARDIMCISI,VALİ VEKİLİ MUSTAFA B.DEMİRER TARAFINDAN İMZALANMIŞ BİR YAZI.
  Şimdi kafam karıştı.Kanunlar BMM de yapılır resmi gazetede yayınlanır.Uymıyan vatandaşada ,yargı cezasını verir.
  1.trafik kanunu 45 km nin üzerinde hız yapan araçlara ehliyet gerektirir diyor. Mustafa B.Demirer ehliyetsiz çıkarsan ceza keserim diyor.
  2.A/1ehliyet neden isteniyor?bu aracı kullananlara trafik kurallarını öğretmek için değilmi,başka bir sebebi olabilirmi.Benim B sınıfı ehliyetim var.BANA TRAFİK KURALLARINI ÖĞRETMİŞSİN,DEVLETE HARÇLARIMI,VERGİLERİMİ ÖDEMİŞİM,ELİMEDE BELGEMİ VERMİŞSİN.PEKİ BENDEN NEDEN TEKRAR A SINIFI EHLİYET İSTİYORSUN,NE ÖĞRETECEKSİN DAHA BANA ELEKTİRİKLİ BİSİKLETLE AKROBASİMİ.
  Olay bellidir.Elektirikli bisiklet yakıt tasarrufu,gürültü kirliliği olmaması nedenleri ile tutuldu.ŞİMDİ BİRİLERİ NEMALANACAK,GİDİP SÜRÜCÜ KURSLARINA KAZIKLANACAZ.NERESİNDEN BAKSAN 600.00 TL.

 4. 77. BUCALI35 yuki kral suvari EB02 alacak dedi ki:

  sacma yaw full trafikte mi olcz da bu kurallar var ben alorim bisi yapamazlar

 5. 78. gakkos (yuki kral süvari EB-02 alacak) dedi ki:

  ben de bu siteye benzer bir site açmak istiyorum ama nasıl açacağımı bilmiyorum…

 6. 79. BUCALI35 yuki kral suvari EB02 alacak dedi ki:

  zorr olur aga hic bulasma bilisimlet yapar bir siyatla ama programlarla yapilirr

 7. 80. ZaferGizli dedi ki:

  yuki kral süvari model video izlemek istiyorsanız face adresinde Konya Motor Garage sayfasından takip edebilirsiniz …

 8. 81. huseyın dedi ki:

  arkadaslar.merhaba
  oncelıkle sunu soylemek ıstıyorum.ben kahramanmarastan yazıyorum.işimden evime evimden işime gitmek uzere 6 ay once bır elektrıklı bısıklet aldım.sadece gunde ıkı defa kullanıyordum.ve bısıkletımı almıs oldugum gunden ıtıbaren tum trafık kurallarına harfıyen rıayet ettım kesınlıkle kırmızıda gecmedım zaten yuksek hız yapamaıyordum hız yapmadım hatta yaya gecıtlerınde dahı arabalardan cok ben yayaların karsıdan karsıya gecmesıne saygı gosterıyordum.kask kullanıyordum.dolmus parasından tasarruf etmek ıcın almıstım yanı.aylık 100 tl lık bır dolmus masrafım vardı.oncekı gun seyır halındeyken anıden trafık polıslerı cevırme yaptı ehlıyet ve faturamı sordular.daha ehlıyetın varmı dıye sormadan bıle hemen cezaı ışlemlerı yapmya basladılar sankı yangından mal kaçırır gibi ,benim son cıkan yasadan haberım yoktu.kaldı ki ehlyet istedıklerını bilseydım ehlıyet alırdım .zaten benım b sınıfı ehlıyetım var .ama elektrıklı bısıkletlere gecmıyr.polis memuru arkadaslara kanundan haberdar olmadıgımı soyledım ama valla hıc dınlemedeler.600 tl yı kestıler .zaten ben asgarı ucretle calısıyorum.bir aylık maaş trafık cezasına gitti.heç suçum olmadıgı halde hemde tum tarfık kurallarına uymama ragmen kanundan haberdar olmayışım 600 lıra yı kuzu kuzu ödememe sebep oldu.ama ben hergun resmı gazate alıp okumuyorum kı.şimdi tum kamu iletişim araclarına seslenıyorum haber proğramlarında dahı milletin orasını burasını gösteriyorlar kim kiminle oynaşıyor onu ballandıra ballandıra yazıp çiziyorlar böyle magazın yapacaklarına kamu yararı için bilgilendirme yapsalar daha faydalı olmazmı.
  benim binbir zorluklarla kazandığım maaşımın tamamını trafık cezasına yatırmam hangi vicdana sığacak.adamlar keyif için harley davıdsonlara biniyolar luks motorlara biniyorlar ben ne kask görüyorum ne de trafık kurallarına uyduklarını.onlara neden ceza yazılmıyor.kanunu bılmemek sucu hafıfletmıyor ama en azından bır defaya mahsus benı uyarmaları yatardi yangından mal kaçrırı gıbı ceza yazmaları dogrusu beni biraz şaşırttı.
  saygılarımla.

 9. 82. Mirac51 dedi ki:

  Valla hüseyin kardeş nasıl dessem en azından faturan varmış elektirikli bisikletin aldığına dahil.Eyer faturanda olmasaydı sonra parka çekerlerdi ve cezan 1 milyara patlardı.En azından ucuz atlatmışsın.İşte böle 15 yaşın altındaki çocuklara verince ebebeyinler elektirikli bisikletin sonra kurallara uymuyorlar kask takmıyorlar kaza yapıyorlar.Sonra ehliyet istiyorlar bu yüzden.Aslında suç kimde biliyormusunuz hüseyin kardeşim? Bu 15 yaş altı çocuklara vermeleri.Eyer böle işte 15 yaş altı çocuklara satmamaları lazım aslında bu elektirikli bisikletleri.İşte bu kimlerden kaynaklanıyor? Hem ebebeyinlerden hemde bu yetkili servislerden.

 10. 83. BUCALI35 yuki kral suvari EB02 alacak dedi ki:

  evet yani dogru diyorsunuzz elektrikli bisiklete ehliyetmi olur yaw ben 16 yasindayim herseyde bilgim var bizm buralarda 11 14 yasndaki cock suruyo yarin onumden gecerse durdurcam ya bosle is olurmu ya sacma

 11. 84. Ramazan Öznarınc dedi ki:

  ARKADAŞLAR EMİN OLABİLİRSİNİZ SUSU TARİHTE BU SU GELDİ DİYE BİŞİ YOK 155 İ ARAYIN TRAFİKLE İLGİLİ BİŞİ SORUCAKTIM DİYİN BUYRUN DİYCEKLER ELEKTRİKLİ BİSİKLET ALICAZ OLUMA ABLAMA BABAMA ANNEME KARDEŞİME FLN YAŞ SINIRI EHLİYET UHSAT PLAKA GEREKİYORMU DİYE SORUN Hayır GEREKMİYOR BAZI ÜLKELERDE VAR AMA BİZDE YOK DİYCEKLER AMA TABİKİDE DİKKATLİ KULLANILMASI GEREKİCEK DİYCEKLER KASK ZORUNLULUĞUNU SORMADIK TABİKİ UNUTDUK AMA SiZ SİZ OLUN KASK TAKIN ARKADAŞLAR BİYERİNİZE BİŞİ OLUR ÖRNEK BEYiN DAMARI MİLLETİN ELİNDE VARDIR BAĞIŞLIYORDUK AMELİYAT PARASI FAZLA OLUR AMA 15 20 TL LİK BİR KASK YANİ BU YERDeN BİLE BULURSUNUZ DİLENCİLEr 5 DKKADA KAZANDIĞI PAraYI ÇALIN GENE GÜNAH OLMAZ xD KENDİ GÜVENLİĞİNİZ AÇISINDAN KASKLI KULLANIN AMA EĞEr KASK KULLANMAZSANIZ HEM KENDİNİZE ACI CEKTİRİRSİNİZ HEMDE AHİRETDE VİCUDUNA SAHİP CIKMADIN DİYE GÜNAH OLABİLİRMİ BİLMİYOUM AMA SİZ SİZ OLUN 15 20 En AZınDAN bİR PLASTİK GİBİ BİŞİ TAKKIN Kİ YERE KAFANIZI SÜRTDÜĞÜNÜZDE KAFANIZIN DERİSİ SOYUlup mikrop kaPMASIN OLAN Plastiğe olur cizilir YEMİN EDİYORUM GİDİN DİLENİN 5 DAKKADA TOPLARSINIZ DİLENCİLER TRİLyONLUK YEMİN EDİOM xD KESKE KÜÇÜKKEN BENİDE DİLENCI KACIRSAYDI DİLENCİ YAPSAYDI SONRA POLİSE kaÇAR KURTULUR KENDİM DİLENİRDİM xD KENDİ DÜKKANIMI ACARDIM xD xD haha x DÖNEMLİ OLAN KAFA HEr BOKU KAFANIZLA DÜŞÜNÜYONUZ DİMİ ZENKiNİZİ BİLE OLSA KAFANıZLA DÜŞÜNÜYONUZ KÖZDEKİ LİFLERE BİLE ZARAR GELEBİLİR DÜŞDÜĞÜNÜZDE KAFANIZDA BÖBREKTEN BİLE COK PARA EDİO KENDİNİ SATSAN KAFANIN PARASINI ÇIKArAMAZSIN 15 20 TL AL KASK TAK LEN TAK TAK TAK xD xD TAK LEN MAL TAK SALAK OLU SALAK KASK TAK SOKARım BAK hAa BEYNİNNE SOKARlaR BAK TAKMAZSAN xD al tak olm ciddiyim xd yazdıma bakma bir kask 15 20 tl a.q olmadı yakınından bayram paraları alıon yol parası diye verirler fln onları harcama kask al a.q xD otobüse binme 2 hafta o parayı biriktir kask al a.q xD 2 gün gevrek çay içme xD kask al a.q xD alda al inş ikna etmişimdirde xD alırsınız bende sevab veya SEVAP KAZANIRIM İYİLİK YAPMIŞ OLURUM İNŞ YARDIMCI OLMUŞUMDUR ARKADAŞLAR

 12. 85. BUCALI35 yuki kral suvari EB02 alacak dedi ki:

  evet kardes sagol :)

 13. 86. sergen dedi ki:

  ya ben böle bişi anlamadım allah bunların belasını versın birde bunlara ehliyet getirdiler nasıl bir yasa anlamış değilim

 14. 87. BUCALI35 yuki kral suvari EB02 alacak dedi ki:

  polis bisi demezzz kormayin

 15. 88. Mirac51 dedi ki:

  Bucali kardeşim.Bugün yolda gine gidiyordum Gene çocuğun biri sordu dedi bunun fiyatı nekadar dedi.Bende dedim ki ne yapacaksın? Sendemi alacaksın dedim.Oda evet bende alıcam dedi.Peki yaşın kaç dedim çocuğua 14 bende dedim ki çocuğa bak çocuk dedim eyer sende alırsan sende sürersen seni bulurum sonra o elektirikli bisikletini alırım senide alırım ailene götürüm sonra alenen derim kuralları var.Bakın 15 yaşından küçükler binemez elektirikli bisiklete diye.Ama işte bu ebebeyinlerin bazıları anlamıyor daha doğrusu anlatamıyorsun,bazı vatandaşlara.En güzeli alsın binsinler sonra polisler bir güzel cezayı yapıştırıp sonra parka çekip trafikten men etsinler sonra akılları başlarına gelsin.

 16. 89. BUCALI35 yuki kral suvari EB02 alacak dedi ki:

  KARDES kask taktimmi ve yollardan dikkstli gidersen bisi olmaz bende Bizim burda bir. cocuk suruyo onu yakalacam bir gun bu arada 16 yasindaym

 17. 90. gakkos (yuki kral süvari EB-02 alacak) dedi ki:

  mirac51 kardeş, haklısın… ama ben 13 yaşındayım. polislere sordum civardaki. aşırı hız yapmamak şartıyla kullanabilirsin dediler. kullanan arkadaşlarım var onlardan öğreneceğim. e-bike sürebildiğin, kurallara uyduğun zaman hiçbir şeycikler olmaz allah’ın izniyle… eğer senin anlattığın çocuk da benim gibi yapmışsa, izin almışsa, kullanmasını biliyorsa, kurallara uyacağını garantilemişse, gitsin özgürce sürsün. aslında onlarıda sorabilirdin… senin yerinde olsaydım bütün bunları sorar, yanıtını aldıktan sonra cevabını verirdim.

 18. 91. Mirac51 dedi ki:

  bucali kardeş msn nen varmıydı ? varsa yazabilirmisin ?

 19. 92. BUCALI35 yuki kral suvari EB02 alacak dedi ki:

  burdan veremem ama zafer gizlinin soyledigi grupu begen yuki kral suvarinin videosuna yaz ben mIracim diye ben anlarim tm

 20. 93. Mirac51 dedi ki:

  Tmm.

 21. 94. necati dedi ki:

  Arora AR 07Z 250
  250 wattın altında ama ehliyet isterlermı çabuk yazarsanız sewnirm arkadaşlar

 22. 95. Ramazan Öznarınc dedi ki:

  KARDEŞİM BÜTÜN e-BİKELER HİÇBİRİ NE EHLİYET NE PLAKA NEDE ruhsat İSTİYOR HA SEN GENE ÖNLEMİNİ AL FATURANIN BİR KOPYASINI CEKTİR KOY Bİ YERE KALSIN MOTORUN ALTINA FLN SORARLAR Yanındamı DİYE YANİ DİYCEĞİM EHLİYET YOK HA BANA İNANMIYONMU ARA 155 İ SOR ELEKTRİKLİ BİSİKLETDE YAŞ SINIRI VE 250 w üSTÜNDE EHLİYET İSTENİYORMU DİYE İSTENMİYOR DİCEK BAZI ÜLKELERDE VAR AMA BİZDE YOK DİCEK

 23. 96. KAAN dedi ki:

  ARKADASLAR MESELE NORMAL BİSİKLET DAHA HIZLI ONADA KOYSUNLAR OZAMAN

 24. 97. Ramazan Öznarınc dedi ki:

  kaan 96 doru söylüyosunda onada koyarlarsa saten türkiyede bütün sanayi sitelerinde nerdeyse bisiklet var e-bike var bunlara ehliyet ruhsat plaka geleceğini hiç sanmıyorum satıcıların cogu sollüo yok gelcek yok geldi yok gelio az kaldı die ama bu adamlar alırken ehliyet yok plaka ruhsat benzin derdi yok diye almışlar saten bide bu gelirse türkiyede direk olarak isyan cıkar yani çoğu şeye cıkmamıs ama resmen türkiyede milletin ekmeğinin bir lokmasını çalmak gibi yani düşün sen bisikletle git polis durdurcak ehliyetini göster dicek nedicen bisikletede ehliyetmi olur herkez böle derse nolcak trafik sikmişim böle trafiği derler direk ya kavga cıkar yada isyan xD yani kesin bişi böle bişi cıkmıcak ara 155 i böle böle bişi varmı de sor ama ilk önce trafik ile ilgili birkaç sorum olucaktı de

 25. 98. necati dedi ki:

  saolasın ramazan kardeş..

Sayfalar: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 1117 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*