Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?


Daha önceki yazılarımızda elektrikli bisikletin ehliyet gerektirmediğini yazmıştık. Ancak trafikte elektrikli bisikletlerin neden olduğu problemlerden ötürü kanunda yapılan değişikliklerle artık bu araçlara da ehliyet şart olmuş. İşte konu ile ilgili haber:

Elektrikli bisiklete ehliyet mecburiyeti

Ehliyet ve ruhsat istenmemesinin yanı sıra tasarruflu olması nedeniyle son aylarda kullanımı yaygınlaşan elektrikli bisikletlerle ilgili yeni bir düzenlemeye gidildiği, bu kapsamda sürücülerinin A1 sınıfı ehliyet sahibi olma zorunluluğu getirildiği bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla 28 Mart’ta yapılan toplantıdan şu sonuç çıktı “Gücü 0.25 kilovattan ve hızı ise 25 kilometreden az olan elektrikli bisikletlerin, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde tanımlanan motorlu bisiklet sınıfına alındığı, A1 sınıfı sürücü belgesi kullanılması gerektiği, sürücü belgesi olmayanlar hakkında Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. Maddesi gereğince ehliyetsizlikten 600 TL adli para cezası uygulanacağının halkımız tarafından bilinmesini istiyoruz.

Öte yandan ehliyetsiz sürücü aynı zamanda araç sahibi değil ise araç sahibine de ayrıca 290 TL idari para cezası tatbik edilecek.”  (22.04.2011)

Bu konu ile ilgili daha önceki yazımız:

Elektrikli bisikletler hem pratik ve masrafsız olduğu için, hem de trafiğe çıkarken bir sorun çıkarmadığı için giderek ilgi görüyor. Yakıtı benzin değil elektrik olan bu bisikletler; ehliyet, ruhsat ve plaka istemediği için daha çok tercih ediliyor. Peki acaba yasalar elektrikli bisiklete ne diyor? İşte trafik yönergelerine göre elektrikli bisikletlerdeki yasal zorunluluklar…

Firmalar elektrikli bisikletler için ehliyet, ruhsat ya da plaka gerekmediğini söylüyor

Bu tür bisikletler firmalarca satılırken bisiklet sınıfına sokuluyor. Ancak emniyet yetkililerinin görüşü bunu tam tersi: “Mobilet diye bildiğimiz aracın aslında gerçek ismi motorlu bisiklettir ve tescile tabidir. Yani ehliyet almadan kullanılamaz. Elektrikli bisiklette motorlu bir araç olduğu için o da tescile tabidir ve kullanılabilmesi için tıpkı motosikletlerde olduğu gibi A1 sınıfı ehliyet gerekir. Bu araçlar insanlara ehliyetsiz ve tescilsiz olarak kullanılabileceği söylenerek satılıyor.”

İç İşleri Bakanlığı bu konuda yasal prosedürün belli olduğunu söylüyor

İçişleri Bakanlığı bu konuyla ilgili olarak verdiği görüşte şunları belirtti: “Bu tür araçların araç tescili işlemine gerek olmadığı hususu ile Motorlu Araç Trafiği’ne açık Karayolunda sürülmesine izin verilemez. Bunların tescile tabi olmaması da bunların şehir trafiğinde plakasız ve ehliyetsiz bir şekilde sürüleceği anlamını da taşımıyor.”

Hangi elektrikli bisikletler için ehliyet ve ruhsat gerekmiyor?

EhliyetNormal bisikletler 15 kilometre hıza ulaşırken, elektrikli bisikletler 30 kilometre hız yapabilliyor. O yüzden bu aracın kullanımı için ehliyet ve plaka istenmiyor. Çünkü yasal olarak ancak 45 kilometrenin üzerinde hızda gidebilen araçların plaka alması ve ehliyetle kullanılması şart. Zaten şuanda Türkiye’de piyasada satılan elektrikli bisikletlerin hızları 25 ile 40 km arasında değişiyor ve 250Watt’ın altında motor güçleri var. Dolayısıyla kullanıcılar bu bisikletleri trafikte bir problem olmadan ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak kullanabiliyor.

Hangilerinde ehliyet ve ruhsat zorunlu?

Ancak 250Watt’dan çok daha yüksek motor gücüne sahip olan özel üretim bazı modeller 50-60 km hıza ulaşabilmektedir. Örneğin Biselect markalı elektrikli bisikletlerin D1, D2, D3 ve D4 modelleri yokuşlarda yüksek performans alabilmek için 600Watt’lık motorlarla üretilmekte olup, bu modellerin satışında ehliyete ve ruhsata tabi olduğu satış esnasında bildirilmektedir. Ama yüksek motor gücüne sahip bazı marka ve modeller, ülkeye yine bisiklet sınıfında getirildiğinden bu konuda alınmış bir önlem yok. Yine de kullanıcıların, elektrikli bisiklet alırken yüksek hız yapanları tercih etmemeleri gerekiyor. Ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak ancak 250Watt motor gücünün altında olan ve maksimum 45km/h hız yapan elektrikli bisikletleri tercih etmeleri gerekiyor.

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?” yazısına 423 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 17 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 »

 1. 374. ethem pehlivan dedi ki:

  1500+1 starmax elektirkli motor aldım motoruma ruhat sigorta ve ehliyet almam gerekli mi

 2. 375. alper dedi ki:

  ben yuki Orion 2000 alacam yaşım 13 napacam bir fikir verin

 3. 376. ahmet dedi ki:

  bence alma başka al

 4. 377. alper dedi ki:

  neden

 5. 378. ahmet dedi ki:

  bence alma kardeş cunku

 6. 379. ahmet dedi ki:

  bak alpercğm sennnnnnnnnnnn alma bilmiyom ama alma

 7. 380. furkan dedi ki:

  neden almasın cocuk

 8. 381. alper dedi ki:

  Arkadaşlar ehliyete gerek yok……
  ben Gaziantepde oturuyorum ve almayi düşünüyorum bu yorumlari okudum ve açıkçası korktum.
  Mağdur olmak istemedim ve bunun üzerine yoldan gecen bir trafik polisini durdurarak elektrikli bisikletlere ehliyet gerekmi diye sordum ve Hayır dedi ben alacağım ama benim alacağım 4500 watt (kral ava) dedim ehliyete gerek yok dedi.

 9. 382. alp dedi ki:

  Arkadaslar ben 13 yaşındayım ve stmax safir 2500 alacam ehliyet gereklimi ben Alaçatı da oturuyorum

 10. 383. Ascania dedi ki:

  2 el 250 w alti elektrikli motosiklet almaya karar verdim.Alim satimi nasil ve ne sekilde yapmam gerekiyor.Parasini al gulum ver gulum diye odesum oluyormu?Yoksa notere falan gitmem gerekiyormu?Alicagim motorun plakasi yok.

 11. 384. mertcan dedi ki:

  arkadaşlar mrb ben 500 watt stmax zwd 406 l alıcam ehliyet şartmı ceza yazarlarmı

 12. 385. Esref dedi ki:

  Arkadaşlar ben 14 yaşındayım stmax star 3000 alıcam ehliyet gerekir mi

 13. 386. aras dedi ki:

  Araçların Sürülmesinde Yetki Durumu
  Madde 85- (Değişiklik:RG-17/4/2015-29329) (1/1/2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.)
  Araçları sürme yetkisi;
  a) B1 sınıfı sürücü belgesi ile M,
  b) F sınıfı sürücü belgesi ile M,
  c) G sınıfı sürücü belgesi ile M,
  ç) A1 sınıfı sürücü belgesi ile M,
  d) A2 sınıfı sürücü belgesi ile M ve A1,
  e) A sınıfı sürücü belgesi ile M, A1 ve A2,
  f) B sınıfı sürücü belgesi ile M, B1 ve F,
  g) BE sınıfı sürücü belgesi ile M, B, B1 ve F,
  ğ) C sınıfı sürücü belgesi ile M, B, B1, C1 ve F,
  h) CE sınıfı sürücü belgesi ile M, B, BE, B1, C, C1, C1E, F; CE sınıfı ile birlikte D sınıfı sürücü belgesine de sahip olduğu takdirde ayrıca DE, D1 ve D1E,
  ı) C1 sınıfı sürücü belgesi ile M, B, B1 ve F,
  i) C1E sınıfı sürücü belgesi ile M, B, BE, B1, C1 ve F,
  j) D sınıfı sürücü belgesi ile M, B, B1, D1 ve F,
  k) DE sınıfı sürücü belgesi ile M, B, BE, B1, D, D1, D1E, F; DE sınıfı ile birlikte C sınıfı sürücü belgesine de sahip olduğu takdirde ayrıca CE, C1 ve C1E,
  l) D1 sınıfı sürücü belgesi ile M, B, B1 ve F,
  m) D1E sınıfı sürücü belgesi ile M, B, BE, B1, D1 ve F
  sınıfı sürücü belgeleri ile kullanılan araçlar da sürülebilir.

  9) Motorlu Bisiklet: (Değişik:RG-17/4/2015-29329) Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlar ile aynı özelliklere sahip net ağırlığı 350 kilogramı aşmayan dört tekerlekli L1, L2 ve L6 sınıfı motorlu taşıtlardır. Elektrik ile çalışanların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.

  Sürücü Belgelerinin Sınıfları
  Madde 75- (Değişiklik:RG-17/4/2015-29329) (1/1/2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.) Sürücü belgesi sınıfları ile belge sahiplerine sürme yetkisi verilen motorlu araçlar ve özellikleri aşağıda gösterilmiştir:

  a) M sınıfı sürücü belgesi iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir.

  b) A1 sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

  c) A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

  ç) A sınıfı sürücü belgesi sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

  d) B1 sınıfı sürücü belgesi net motor gücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı, yük taşımacılığında kullanılanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı geçmeyen dört tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir. Elektrik ile çalışan araçların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.

  1) L Sınıfı – İki ve üç veya dört tekerlekli motorlu araçlardır.
  1.1) L1 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i, içten yanmalı motorlu ise silindir kapasitesi 50 cm³’ü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kW’ı geçmeyen iki tekerlekli araçtır.
  1.2) L2 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i, kıvılcım ateşlemeli motor ise silindir kapasitesi 50 cm³’ü, içten yanmalı motorlu ise azami net gücü 4 kW’ı, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kW’ı geçmeyen üç tekerlekli araçtır.
  1.3) L3 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i ve içten yanmalı motorlu ise silindir kapasitesi 50 cm³’ü geçen yolcu sepetsiz iki tekerlekli araçtır.
  1.4) L4 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i ve içten yanmalı motorlu ise silindir kapasitesi 50 cm³’ü geçen yolcu sepetli iki tekerlekli araçtır.
  1.5) L5 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i ve içten yanmalı motorlu ise silindir kapasitesi 50 cm³’ü geçen, simetrik olarak yerleştirilmiş üç tekerlekli araçtır.
  1.6) L6 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i, elektrik motorlu araçlarda akü ağırlığı hariç yüksüz ağırlığı 0.35 tonu, kıvılcım ateşlemeli motor ise silindir kapasitesi 50 cm³’ü, diğer tip içten yanmalı motorlu ise azami net gücü 4 kW’ı, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kW’ı geçmeyen dört tekerlekli araçtır.
  1.7) L7 Sınıfı: Elektrik motorlu araçlarda akü ağırlığı hariç yüksüz ağırlığı 0.4 tonu (yük taşıma amaçlı araçlarda 0.55 ton), azami net gücü 15 kW’ı geçmeyen ve L6 sınıfına girmeyen dört tekerlekli araçtır.

  ARKADAŞLARlAR BU KANUN 01.01.2016 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ.50 CC KADAR OLAN MOTORBİSİKLETLER VE 250 WATT VE 4000 WATT ARASINDAKİ ELEKTRİKLİ BİSİKLETLER B SINIFI EHLİYETLE KULLANABİLİRLER.250 watt altındaki elektrikli bisikletlere ehliyet gerekli değil.

 14. 387. Gülerman dedi ki:

  Aras kardesim.. bu verdigin bilgileri polisler dikkate alıyorlarmi acaba.. B sinifi ehliyet kesinlikle yeterlimi.. milliyet gazetesi internet sitesinde elektirikli bisikletlere kesinlikle trafik tescili plaka ve ehliyet zorunlulugu getirildigine dair haber okudum.. ikilemde kaldim bu durumdan haberdarmisin.. manisada olmus..

 15. 388. aras dedi ki:

  gülerman kardeş 250 watt üzeri elektrikli bisikletler kanuna göre plaka ve ruhsat çıkarmaları gerekiyor.plaka çıktığı içinde zorunlu trafik sigortası yapılmasıda gerekiyor.

 16. 389. Enes dedi ki:

  Ben bi açıklama getireyim ehliyete gerek yoktur kask ve temiz kağıtları olmak zorundadır çevirmede kağıtları olmadan yakalanırsanız alırlar kaskınız ve kağıtlarınız yanınızda olduğu sürece iatediğiniz gibi sürersiniz bişey demezler Kendim polisle konuşup örendim!!!!

 17. 390. aras dedi ki:

  250 watt ve 4000 watt arası elektrikli bisikletler yeni kanuna göre plaka ve ruhsat çıkaırmak zorundalar.ruhsat çıktığı içinde trafik sigortası yapılması mecburdur.Şuanda trafik polisleri görmemezliğe geliyor..polisin gerek yok demesine kanmayın.kaza olmadığı sürece sıkıntı olmaz.hiç bir belge olmadan bir kaza yapılırsa kesinlikle başınız büyük belaya girer.

 18. 391. muhammet dedi ki:

  bende samurai fiery var 2000w 2kw polis durdurdu ehliyet istemedi arkadaşlar yalınız kask olcak bide motorun faturası fatura

 19. 392. Oğulcan dedi ki:

  Arkadaşlar ben 5000 W MOTOR ALCAM CEZA VARMI

 20. 393. Dimitr Angelidis dedi ki:

  Yuki marka 3 tekerlekli bir elektrikli bisiklet aldlm,Buyukadada kullaniyorum.
  Adalar Belediyesi 1500 Tl plaka parasi ve senelik 200 Tl bandrol parasi istoyor.
  Bu istegin hangi trafik kanununa gore oldugunu ogrenmek istiyorum.
  Yaptigim arastirmaya gore bu elektrikli nisiklete istanbuldan plaka alirsam 600 Tl ye malolacagini ogrendim
  Fakat bu plaka Buyukadada gecerli degilmis diyorlar. Boyle birsey olabilir mi?
  Bu hususta beni aydinlatan biri varsa simdiden mutesekkirim.
  Dimitri Angelidis

 21. 394. ziya dedi ki:

  Yeni gelen düzenlemeler(2016) hakikaten kafa karıştırıcı, bunlara alışmak biraz zaman alacak. B sınıfı ehliyetliler scoter kullanabilir diyor yasa.
  Ama mesela 4000w kadar sınır(elektriklide), satılan motorlarda ise 5000dc motor gücü 3000w anma gücü yazıyor , şimdi nasıl muamele görecek, b ehliyet kullanabilir mi, yoksa A türünde bir ehliyet mi almak gerekiyor. Ayrıca birde plaka işlemleri var onlar nasıl halledilecek. Bunları bilen cevaplayabilcek birileri var mı acaba.

 22. 395. ahmet ahmet dedi ki:

  benımde kafam karıştı b ehlıyeti hızı 45 e kadar olan motoru kullanıyor bu motorlara ruhsat gerekirmı yada soyle sorayım hangılerıne ruhsat gerekır

 23. 396. Hamza dedi ki:

  100cc motor aldim ruhsat plaka gerekli mi acaba

 24. 397. elektrikli motorcu dedi ki:

  ben 13 yaşındayım aldım diyelimki sürüyorum polis cevirdi 600 tl ceza bide 290 ayriyetten para cezasımı ödüyeceğim bu nasıl bi saçmalıktır kardeşim

 25. 398. elektrikli motorcu dedi ki:

  peki ehliyetleri 13,14 ,15 yaşındaki kişilere verilebiliyomu

Sayfalar: « 17 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*