Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?


Daha önceki yazılarımızda elektrikli bisikletin ehliyet gerektirmediğini yazmıştık. Ancak trafikte elektrikli bisikletlerin neden olduğu problemlerden ötürü kanunda yapılan değişikliklerle artık bu araçlara da ehliyet şart olmuş. İşte konu ile ilgili haber:

Elektrikli bisiklete ehliyet mecburiyeti

Ehliyet ve ruhsat istenmemesinin yanı sıra tasarruflu olması nedeniyle son aylarda kullanımı yaygınlaşan elektrikli bisikletlerle ilgili yeni bir düzenlemeye gidildiği, bu kapsamda sürücülerinin A1 sınıfı ehliyet sahibi olma zorunluluğu getirildiği bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla 28 Mart’ta yapılan toplantıdan şu sonuç çıktı “Gücü 0.25 kilovattan ve hızı ise 25 kilometreden az olan elektrikli bisikletlerin, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde tanımlanan motorlu bisiklet sınıfına alındığı, A1 sınıfı sürücü belgesi kullanılması gerektiği, sürücü belgesi olmayanlar hakkında Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. Maddesi gereğince ehliyetsizlikten 600 TL adli para cezası uygulanacağının halkımız tarafından bilinmesini istiyoruz.

Öte yandan ehliyetsiz sürücü aynı zamanda araç sahibi değil ise araç sahibine de ayrıca 290 TL idari para cezası tatbik edilecek.”  (22.04.2011)

Bu konu ile ilgili daha önceki yazımız:

Elektrikli bisikletler hem pratik ve masrafsız olduğu için, hem de trafiğe çıkarken bir sorun çıkarmadığı için giderek ilgi görüyor. Yakıtı benzin değil elektrik olan bu bisikletler; ehliyet, ruhsat ve plaka istemediği için daha çok tercih ediliyor. Peki acaba yasalar elektrikli bisiklete ne diyor? İşte trafik yönergelerine göre elektrikli bisikletlerdeki yasal zorunluluklar…

Firmalar elektrikli bisikletler için ehliyet, ruhsat ya da plaka gerekmediğini söylüyor

Bu tür bisikletler firmalarca satılırken bisiklet sınıfına sokuluyor. Ancak emniyet yetkililerinin görüşü bunu tam tersi: “Mobilet diye bildiğimiz aracın aslında gerçek ismi motorlu bisiklettir ve tescile tabidir. Yani ehliyet almadan kullanılamaz. Elektrikli bisiklette motorlu bir araç olduğu için o da tescile tabidir ve kullanılabilmesi için tıpkı motosikletlerde olduğu gibi A1 sınıfı ehliyet gerekir. Bu araçlar insanlara ehliyetsiz ve tescilsiz olarak kullanılabileceği söylenerek satılıyor.”

İç İşleri Bakanlığı bu konuda yasal prosedürün belli olduğunu söylüyor

İçişleri Bakanlığı bu konuyla ilgili olarak verdiği görüşte şunları belirtti: “Bu tür araçların araç tescili işlemine gerek olmadığı hususu ile Motorlu Araç Trafiği’ne açık Karayolunda sürülmesine izin verilemez. Bunların tescile tabi olmaması da bunların şehir trafiğinde plakasız ve ehliyetsiz bir şekilde sürüleceği anlamını da taşımıyor.”

Hangi elektrikli bisikletler için ehliyet ve ruhsat gerekmiyor?

EhliyetNormal bisikletler 15 kilometre hıza ulaşırken, elektrikli bisikletler 30 kilometre hız yapabilliyor. O yüzden bu aracın kullanımı için ehliyet ve plaka istenmiyor. Çünkü yasal olarak ancak 45 kilometrenin üzerinde hızda gidebilen araçların plaka alması ve ehliyetle kullanılması şart. Zaten şuanda Türkiye’de piyasada satılan elektrikli bisikletlerin hızları 25 ile 40 km arasında değişiyor ve 250Watt’ın altında motor güçleri var. Dolayısıyla kullanıcılar bu bisikletleri trafikte bir problem olmadan ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak kullanabiliyor.

Hangilerinde ehliyet ve ruhsat zorunlu?

Ancak 250Watt’dan çok daha yüksek motor gücüne sahip olan özel üretim bazı modeller 50-60 km hıza ulaşabilmektedir. Örneğin Biselect markalı elektrikli bisikletlerin D1, D2, D3 ve D4 modelleri yokuşlarda yüksek performans alabilmek için 600Watt’lık motorlarla üretilmekte olup, bu modellerin satışında ehliyete ve ruhsata tabi olduğu satış esnasında bildirilmektedir. Ama yüksek motor gücüne sahip bazı marka ve modeller, ülkeye yine bisiklet sınıfında getirildiğinden bu konuda alınmış bir önlem yok. Yine de kullanıcıların, elektrikli bisiklet alırken yüksek hız yapanları tercih etmemeleri gerekiyor. Ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak ancak 250Watt motor gücünün altında olan ve maksimum 45km/h hız yapan elektrikli bisikletleri tercih etmeleri gerekiyor.

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?” yazısına 423 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 17 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 »

 1. 299. mstafa dedi ki:

  arkadaşlar ben 3 aydırki yuki 1000 lik kullanıyorum ve selbest bizlere kimseye ceza yazmoyrlar tmm bir ara topladılar ve sonra selbest oldu bence pek yazılanlara inanmayın 2011 de sıkıntı olmştu geri kaldırldı şimdide

 2. 300. SERCAN KARTAL dedi ki:

  MORORLU BİSİKLET KULLANANALARA UYGULANAN PARA CEZASINI (KIRMIZIDA GEÇENLERİ KESİNLİKLE KINIYOR VE HARİÇ TUTUYORUM.) ÇOK FAHİŞ BULUYOR . BU PARA CEZASINI YAZANLARIN TABİDİR Kİ TUZU KURUDUR YANİ EN AZ 8-10 BİN TL MAAŞ ALIYORLARDIR. VE ŞU NASRETTİN HOCANIN FIKRASINI HATIRLATIYORUM. BU KANUN KOYUCULAR ( YA FALAKA DAYAĞI YEMEDİLER YADA SAYI SAYMASINI BİLMİYORLAR )
  BEN TAM 42 SENE ÖNCE BİR SEMİNERE KATILMAK İÇİN GİTTİĞİM BAĞDATTA HER BÜYÜK CADDENİN SOL TARAFLARINDA ÖZELLİKLE BİSİKLET VE MOTOSİKLET İÇİN AYRILMIŞ YOLARININ YAPILDIĞINI HAYRETLE GÖRMÜŞTÜM. TÜRKİYEDE BİSİKLET VE MOTORLAR İÇİN AYRILMIŞ YOL OLMADIĞINA GÖRE DEMEKKİ BİZ 42 SENE SONRA BİLE BAĞDAT TAN BİLE GERİ KALMIŞ BİR ÜLKEMİYİZ. NE DERSİNİZ ?
  BAKARSINIZ GERÇEKTEN BUNA İHTİYAÇ VARDIR DERLER BU YOLLARIN YAPIMINI UYGULAYBİLİRLER. İNŞAALLAH

 3. 301. sezer dedi ki:

  arkadaşlar ben motor aldımda plaka ruhsat çıkarmam lazım ama ehliyetim yok ruhsat plaka verirlermi ?

 4. 302. erdican akkan dedi ki:

  bemde 12 yaşındayım ve bende almak istiyorum kaç yaşondakiler alabiliyorki ehliyetleri ve nasıl araçları ehliyetsiz sürülebiliyor

 5. 303. Ersin dedi ki:

  KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK
  YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

  (Tarihi:21.03.2012 sayılı ve 28240 sayılı Resmi Gazete)

  10) Bisiklet: En çok 3 tekerleği olan ve üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden ve yolcu taşımalarında kullanılmayan motorsuz araçtır. Azami sürekli gücü 0,25 KW’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştığında pedal çevrilmediği takdirde gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler de bu sınıfa girer.”

  Yukarıdan da anlaşılacağı üzere; 250 wat’ı geçmeyen elektrikli bisikletler örneğin StMax 206 L ve bu ayarda olan diğer eletrikli bisikletler normal bisiklet sınıfına girdiğinden Ehliyet, Ruhsat istemez.

 6. 304. abdullah dedi ki:

  ya abi herkeze söylüyorum anlamıyorlar ben 10 kez yakalandım 2 yakalanmada motru bırkıp kaçtım polisler gitti 3 kerede motorla kaçtım 5 kez durdum hiçbir şey demiyorla benim ki stma 206 l ve ben 13 yaşındayım

 7. 305. mustafa dedi ki:

  12,13 yaşındakilere yazıyorum bu yazımı veletler aradan çıkmayın bi çocuk oyuncağı değil bu ama çocuk oyuncağı olmuş bizim milletimiz bununda suyunu çıkardı tabiki bu tür araçları kullanan çocukların yüzünden 18 + lar da sıkıntı çekiyor devlette haliyle bunu önlemek amacıyla ehliyet soruyor ehliyetsiz biri olarak yasalar butur sorumsuz insanların yüzünde sürekli değişiyor işin suyunu çıkarmayın

 8. 306. mustafa dedi ki:

  acaba ben (45 km altı) aldığımda sorun olmaz heralde 25 km üzeri olacak kesin ve taze bilgisi sorup araştıran varmı acaba emniyet müdürlüğünü bile aradım ama tam bir bilgi veren yk onlarda habersiz :) ne olacalak şimdi bana 40 km hız yeterli plaka ruhsat ehliyet derdim olurmu biligisi olan lüfen paylaşsın

 9. 307. rıfat dedi ki:

  arkadaşlar benim B sınıfı ehliyetim var. denizlide defalarca polis çevirmesine girdim(hatta alkollü girdim)polis biraz kızdı bağırdı çağardı ama motorlu taşıt olmadığı için ne ehliyet sordu nede fatura.sürekli şehir içinde kullanıyorum bi sorun olmuyo trafik açısından..ve eşimde hiç ehliyet yok rahat rahat biniyoruz.sıkıntı yok binin gitsin .ehliyet olayıda sürücü kurslarının dedikodusu…

 10. 308. Agent47 dedi ki:

  arkadaşlar ben 12 yaşındayım 600 watt elektrikli bisiklet almayı düşüüyorum ehliyet gerekli mş lütfen cevap verin

 11. 309. tamer dedi ki:

  Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan yönetmelikle elektrikli bisiklet sürücülerine ehliyet ve kask zorunluluğu getirildi. 81 il emniyet müdürlüklerine gönderilen yönetmelikte ehliyetsiz yakalanan elektrikli bisiklet sürücülerine ceza kesilmesi istendi.

  Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 15 Nisan günü yayınladığı yönetmelikte, “Hızı 25 km/saat üzeri ve gücü 250 W üzeri elektrikli bisikletler ile hızı 25 km/saat altı ve gücü 25 W altı elektrikli bisiklet sürücülerinin ‘A1’ sürücü belgesi sahibi olmaları, koruyucu başlık takmaları zorunlu olup, ‘A1’ sürücü belgesi bulunmadan bu tür araçları kullananların 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. maddesinde, ‘Motorlu araçların, sürücü belgesi sahibi olmayan kişiler tarafından karayollarında sürülmesi ve sürülmesine izin verilmesi yasaktır’ hükmü doğrultusunda cezai işlem yapılacaktır. Koruyucu başlık takmayanların ise 78. maddeye göre cezai işlem uygulanacak” dendi.

  81 İL EMNİYET MÜDÜRLÜKLERİNE GÖNDERİLDİ

  Yönetmelikte ayrıca 15 yaş üstü elektrik bisiklet sürücülerinin A1 sürücü belgesi alma zorunlu olduğu belirtildi. 15 yaşından küçük çocukların bu araçları karayollarında kullanması halinde 5326 sayılı kabahatler kanununa göre işlem yapılacağı açıklandı. Emniyet yetkilileri ehliyeti olmayan elektrikli bisiklet sürücülerini ehliyet alıncaya kadar bu tür araçların kullanmaması konusunda uyarıda bulundu.

  Kaynak: http://www.haberturk.com/yasam/haber/622892-bisiklet-suruculerine-zorunlu-ehliyet arkadaslar ben 28 yasındayım arabamı sattım elektirikli bisiklet almaya karar verdim ancak baya bi arastırdım sonuc su motor gucu 250 watt altı bisikletlere ehliyet ruhsat plaka tescil yok. almaya karar verdim 2013-2012 modellerinde 250 watt ve altı yok en dusuk 500 watt o yüzden waz gectim 250 wat bulsaydımda almazdım cunku kullanıcıların cogu tavsiye etmiyor. satıcıların ehliet gerekmez tescil istemez demelerine aldanmayın sakın polis sizi durdurmasa bile herhangi bi kazaya karısanız arabaya carpasın yada araba size carpsa vs… kanunlar geregı suclu duruma dusersınız ehliyet ruhsat tescil olmadıgı icin

 12. 310. dikkat dikkat motorbisiklet dedi ki:

  elekt bisiklet almada acele etmeyin
  arkadaşlar 800watt aldım yokuşa vurunca zort kaldı.şuna karar verdim
  en az 1500watt altında istanbulda kullanılamaz.bayiler satmak için yokuş çıkıyor diyorlar yalan palavra boşuna paranızı çöpe
  atmayın.hukuki durumuda var gittiniz mersedes marka araca çarptınız
  sigortanız yok düşünün olacakları veya sokakta birisine çarptınız
  yaraladınız kim ödeyecek hastane masraflarını tabiki siz.arkadaşlar
  bu araçlar çinde kullanılmak üzere yapılmıştır.çine gidenler bilir.
  türkiyede ise meraklıların parasını alabilmek için pazarlanıyor.
  al ufak bir benzinli motor,al ehliyetini,yap sigortanı ne sana hukuken
  bi şey olsun nede çarptığın adama

 13. 311. okan dedi ki:

  Tamer arkadaşım, verdiğin linkteki haber 2011 yılına ait. O genelgeyi mahkeme iptal etti. Elektrikli bisiklete ehliyet isteyemezsin dedi. Şuan durum karışık polislerde bilmiyorlar ne yapacaklarını :)

 14. 312. ahmet dedi ki:

  ben 14 yasımdayım ve yakın zamanda alıcam ama ben 45 ve 60 km lik lerden alcam bnim acımdan sıkıntı olurmu arkadaslar….

 15. 313. ahmet dedi ki:

  cevap atarsanız sevinirimmmmmm

 16. 314. Emin dedi ki:

  250 w altında slın polise para ödemeyin boşuna hemde kafanız şişmez çokta hıza gerek yok dikkatlice kullanın

 17. 315. ozgur dedi ki:

  bende 12 yaşındayım elektrikli bisiklet almayı düşünüyorum.Manisada öle bi kanun çıktığı kesin değil.bir söylenti bu ehliyet bence.bazıları 2011de olduğunu ve kaldırıldığını söylüyorlar.ayrıca baktığım tüm elektrikli bisikletlerde max45km/s zaten ben sorun olmuyacağını herkesin kullanabileceğini düşünüryorum:)ayrıca istanbul ve ankarada bu kanunun olduğunu düşünüyorum:):) tşk ederim

 18. 316. enes dedi ki:

  arkadaşlar araç ile trafik kazasına karışmadığınız sürece ehliyet plaka sormuyorlar ama benim başıma gelen sizinde başınıza gelebilir. yuki 1200 lük elektrikli bisiklet kullanıyorum araba geldi çarptı ve hata 100 de 100 onda ama madur olan ben oldum. ehliyet ve plaka istedi gelen polisler kayıtlara geçmesi gerekiyormuş bisikleti bağlayıp elime 1560 tl lik ceza pusulasını verdiler böyle düzenin allah belası versin bisikleti çıkarmak için tescil işlemlerinin yapılması gerekiyormuş cezalarıyla birlikte 1000 lirayı geçer diye düşünüyorum. kaza anında bana bişey olmadığı için şükür ediyorum tek tesellim bu oldu.
  eğer araçla kaza yaparsanız maddi hasarlı bisikleti bırakıp kaçın ordan daha az masraf olur.

 19. 317. palulu dedi ki:

  ben 1200 w elektirikli motor alicam 40 basiyo onada ehliyet gerekiyomu

 20. 318. murat dedi ki:

  1.500 watt ehlitet gerekiyorumu arkadaşlar ben bu gün süper bir motor biskilet gördüm fiyati 2.150 alcam ama dediyim gibi ehliyet gerekiyormu saygilar

 21. 319. Batuhan dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben bidahaki sene lise 1 e geçeceğim zaman yuki 1200-1500 w almaytı düşünüyorum 15 yaşıda olucam aldığımda ama bana saçma gelen şu 25 kmh nin üzerinde giden elektirikli bisikletlere ceza kesilcekmis deniyor bn bisikletime hız ibresi taktırdım ve duz yolda 30 u buldu hızı nası bi sacma yasadır bu

 22. 320. yavuz dedi ki:

  ben 800w elektirikli bisiklet alıcam ehliyet ruhsat gerekirmi

 23. 321. yavuz dedi ki:

  yuki eb 10 siphayi yenisinden

 24. 322. uniqueinn dedi ki:

  Arkadaş öyle bir hükümet varki başımızda götümüzdeki dona bile vergi alıcak nerdeyse böyle şeymi olur.bi elektiriklimiz vardı artık oda yok.dini imanı para adamların..

 25. 323. ali eren dedi ki:

  ben 12 yaşındayım elektrikli bisiklet sürmeye yaşım uygun mu?

Sayfalar: « 17 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*