Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?


Daha önceki yazılarımızda elektrikli bisikletin ehliyet gerektirmediğini yazmıştık. Ancak trafikte elektrikli bisikletlerin neden olduğu problemlerden ötürü kanunda yapılan değişikliklerle artık bu araçlara da ehliyet şart olmuş. İşte konu ile ilgili haber:

Elektrikli bisiklete ehliyet mecburiyeti

Ehliyet ve ruhsat istenmemesinin yanı sıra tasarruflu olması nedeniyle son aylarda kullanımı yaygınlaşan elektrikli bisikletlerle ilgili yeni bir düzenlemeye gidildiği, bu kapsamda sürücülerinin A1 sınıfı ehliyet sahibi olma zorunluluğu getirildiği bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla 28 Mart’ta yapılan toplantıdan şu sonuç çıktı “Gücü 0.25 kilovattan ve hızı ise 25 kilometreden az olan elektrikli bisikletlerin, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde tanımlanan motorlu bisiklet sınıfına alındığı, A1 sınıfı sürücü belgesi kullanılması gerektiği, sürücü belgesi olmayanlar hakkında Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. Maddesi gereğince ehliyetsizlikten 600 TL adli para cezası uygulanacağının halkımız tarafından bilinmesini istiyoruz.

Öte yandan ehliyetsiz sürücü aynı zamanda araç sahibi değil ise araç sahibine de ayrıca 290 TL idari para cezası tatbik edilecek.”  (22.04.2011)

Bu konu ile ilgili daha önceki yazımız:

Elektrikli bisikletler hem pratik ve masrafsız olduğu için, hem de trafiğe çıkarken bir sorun çıkarmadığı için giderek ilgi görüyor. Yakıtı benzin değil elektrik olan bu bisikletler; ehliyet, ruhsat ve plaka istemediği için daha çok tercih ediliyor. Peki acaba yasalar elektrikli bisiklete ne diyor? İşte trafik yönergelerine göre elektrikli bisikletlerdeki yasal zorunluluklar…

Firmalar elektrikli bisikletler için ehliyet, ruhsat ya da plaka gerekmediğini söylüyor

Bu tür bisikletler firmalarca satılırken bisiklet sınıfına sokuluyor. Ancak emniyet yetkililerinin görüşü bunu tam tersi: “Mobilet diye bildiğimiz aracın aslında gerçek ismi motorlu bisiklettir ve tescile tabidir. Yani ehliyet almadan kullanılamaz. Elektrikli bisiklette motorlu bir araç olduğu için o da tescile tabidir ve kullanılabilmesi için tıpkı motosikletlerde olduğu gibi A1 sınıfı ehliyet gerekir. Bu araçlar insanlara ehliyetsiz ve tescilsiz olarak kullanılabileceği söylenerek satılıyor.”

İç İşleri Bakanlığı bu konuda yasal prosedürün belli olduğunu söylüyor

İçişleri Bakanlığı bu konuyla ilgili olarak verdiği görüşte şunları belirtti: “Bu tür araçların araç tescili işlemine gerek olmadığı hususu ile Motorlu Araç Trafiği’ne açık Karayolunda sürülmesine izin verilemez. Bunların tescile tabi olmaması da bunların şehir trafiğinde plakasız ve ehliyetsiz bir şekilde sürüleceği anlamını da taşımıyor.”

Hangi elektrikli bisikletler için ehliyet ve ruhsat gerekmiyor?

EhliyetNormal bisikletler 15 kilometre hıza ulaşırken, elektrikli bisikletler 30 kilometre hız yapabilliyor. O yüzden bu aracın kullanımı için ehliyet ve plaka istenmiyor. Çünkü yasal olarak ancak 45 kilometrenin üzerinde hızda gidebilen araçların plaka alması ve ehliyetle kullanılması şart. Zaten şuanda Türkiye’de piyasada satılan elektrikli bisikletlerin hızları 25 ile 40 km arasında değişiyor ve 250Watt’ın altında motor güçleri var. Dolayısıyla kullanıcılar bu bisikletleri trafikte bir problem olmadan ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak kullanabiliyor.

Hangilerinde ehliyet ve ruhsat zorunlu?

Ancak 250Watt’dan çok daha yüksek motor gücüne sahip olan özel üretim bazı modeller 50-60 km hıza ulaşabilmektedir. Örneğin Biselect markalı elektrikli bisikletlerin D1, D2, D3 ve D4 modelleri yokuşlarda yüksek performans alabilmek için 600Watt’lık motorlarla üretilmekte olup, bu modellerin satışında ehliyete ve ruhsata tabi olduğu satış esnasında bildirilmektedir. Ama yüksek motor gücüne sahip bazı marka ve modeller, ülkeye yine bisiklet sınıfında getirildiğinden bu konuda alınmış bir önlem yok. Yine de kullanıcıların, elektrikli bisiklet alırken yüksek hız yapanları tercih etmemeleri gerekiyor. Ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak ancak 250Watt motor gücünün altında olan ve maksimum 45km/h hız yapan elektrikli bisikletleri tercih etmeleri gerekiyor.

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?” yazısına 423 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 17 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 »

 1. 274. umut dedi ki:

  o zaman bisikletede ehliyet şart olsun ben bisikletle 15 deil 45 yapabiliom

 2. 275. ertuğrul dedi ki:

  umut ve turgut inkaya Bende de elektirkili motor var velostar pa-041 ibrede 60 yazıyor ama 45 yapabiliyor ama gerçek hızla 30 yapıyor ibreye bakmayın siz ibre yanlış gösteriyor …..

 3. 276. Mancown17 dedi ki:

  Selam arkadaşlar. Bende A2 ehliyet var. Kask, sinyal ,trafik kuralları hepside tamamdır. Benim anlamadığım 1500 TL gibi bir para verip elektrik üzerinden şarj olan adi çin malı bir bisiklet almaktansa çok daha az para verip kendi projem olan 24volt 250 watt gücünde elektronik bisiklet tasarlasam ve gerçekleştirsem bu bisiklete araç sahiplik belgesi isterler mi? Belge olmassa ne kadar ceza yazarlar?
  Bu konuda yardımcı olabilecek var mı? Cevaplarınızı bekliyorum
  KillLucifeR@hotmail.com

  Not : Görüntüsü bildiğimiz pedallı bisikletler ile bire bir aynı. Elektronik bisiklet DC 24Volt 250 watt gücünde. Elektronik dememin sebebi max 24 volt olması yani elektrik üzerinden şarj olma söz konusu deil.
  7/24 Kesintisiz enerji sağlayan özel tasarım bir bataryası var.Normal 250 wattlık elektrikli bisikletlere göre daha yüksek torklu ve daha hızlı.
  Hızlı olmasının sebebi kendi sıradan pedallı bisikletim ile hız rekoru kırmamdan ( 116 km )dolayı esinlenerek özel bir proje tasarlamamdır.

 4. 277. oguzhan dedi ki:

  ben 13 yaşındayım ama boyum 1.79 benim için bir sorun olur mu

 5. 278. hakkı dedi ki:

  nezamana gelir

 6. 279. talat dedi ki:

  arkadaşlar ben 45 yaşındayım e-bice yi 1 yıldır kullanıyorum tırafik ışıklarına veya kurallara uydugunuz zaman direk araçların altında kalırsınız çok yavaş vede atik deyil araçlar hızlı oldgu için sizi tınlamıyor tepene çıkıyorlar ışık kural falan dinnemiyeceksin fırsatını buldunmu yol boşken tintin geçecen araçlar ışıkta beklesin birşey diyen polislerede ne yapayım kural yüzünden öleyimmi dahamı iyiolur de o kadar

 7. 280. motorcukoray dedi ki:

  abicim asıl kurallara uymadınmı kaza yaparsın . bizde almayı düşünüyoruz.ben 12 yaşındayım bende kullanabilirmiyim? hem elektrikli bisikletlerde bir şarjla 70km-100km yol gidiyor bence çok iyi bir alet . hem çevre kirliliği oluşturmaz.

 8. 281. motorcukoray dedi ki:

  yanlışlıkla ben 12 yaşındayım diye yazmamışım . kardeşim 12 yaşında aman dalgınlık işte.ben 22 yaşındayım.

 9. 282. motorcukoray dedi ki:

  benim merak ettiğim konu var. elektrikli bisikletlerde denge sağlamak kolaymı.lütfen ona göre alacazda

 10. 283. ÇETİN dedi ki:

  insanlar koştukları zamanda iyi hız yapıyor acaba insanlara hangi sınıf ehliyet çıkacak bilgisi olan varmı D D D D D D D D D D D D D

 11. 284. Metin Eren dedi ki:

  Benim E sınıfı sürücü belgem var30 yıllık,Bulunduğum beldede,Çarşı pazar
  dolaşmak için bir Elektrikli veya diğer bir motor almak istiyorum.
  30 yıl içinde hiç kazam ve cezam yoktur.Yeniden Motor ehliyeti almam
  Bana biraz Attan inipte Eşeğe binmek veya attan inipte yaya kalmak
  kadar tuhaf ve mantıksız geliyor Ne dersiniz yanlışmıyım…..

 12. 285. can dedi ki:

  arkadaslar önceden bende sizin gibi süpheliydim ehliyet konusunda hiç merak etmeyin jandarma trafie bilesordum bırak ehliyeti kaska bile gerek yok keyfınızze bakın……….

 13. 286. st max dedi ki:

  can peki bu 500 wattlıklar için geçerlimi?

 14. 287. emre dedi ki:

  ben 13 yaşındayım bir tane alacağımda 60w ve hızı max. 40 olanlardan alırsam ehliyet gerekirmi ?

 15. 288. emre dedi ki:

  arkadaşlar lütfen bilginizi esirgemeyiniz akıl akıldan üstündür.

 16. 289. barıs dedi ki:

  Arkadaslar elektirik gücü 250 watt(pedalla) ulaşmıyorsa sorun yok ehliyete gerek yoktur ürünlerin kataloğunda yazar ve çoğu apachi stmax ekobis vb. 248 wattır zaten egzosttan ses çıkmadığı sürece polis bişey demez sadece durdurabilir çalıntımı diye satın aldığınız faturayı yanınızda taşımanızda yarar var ben 3 yıldır kullanıyorum daha sorun olmadı polisler bişey demedi

 17. 290. ibrahim dedi ki:

  Evet arkadaşlar artık elektrikli bisikletlere de plaka istiyorlar. Hayırlı olsun herkese.

 18. 291. ismet dedi ki:

  Arkadaşlar Bende Alcamda elektrikli bisiklet 45 km Altında olcak büyük ihtimal hızı bası metinlerde ehliyete ve ruhsata ihtiyaç var denmiş bazılarında ise gerek yok denmiş yetkili birisi bu konu hankkında bir iblgi versem gamefourse@hotmail.com Ekleyebilirsiniz lütfen cvp!

 19. 292. can4646 dedi ki:

  arkadaslar ehliyet konusunda en ufak sikintiniz olmasin polisler hic bisey demiuo yeni yasadan haberleri bile yok zaten duydugumagore yasa kaldirilmis

 20. 293. can0606 dedi ki:

  ben 1200 voltlık bir elektrikli bisiklet alacağım ama bunun için ehliyet şart mı bilgisi olan varsa lütfen bi cevap yazabilirmi

 21. 294. ümit dedi ki:

  Can 1200 wat lıklar için ehliyet ruhsat plaka çıkarmak zorundasın motorsiklet sınıfına giriyor 250 wat üstü

 22. 295. pala dedi ki:

  Her duydugunuza inanmayin. Asagidaki resmi gazete (21 mart) kanununa gore, boyle elektrikli bisikletler motorlu bisiklet DEGIL, tam tersine normal bisiklet sinifina alindilar. Ama tabii bu 200 watliklardan almak lazim.
  9) Motorlu Bisiklet: Silindir hacmi 50 santimetre küpü geçmeyen, içten patlamalı veya elektrik motoru ile donatılmış ve imal hızı 45 km/s’den az olan L1, L2 ve L6 sınıfı motorlu araçtır.

  10) Bisiklet: En çok 3 tekerleği olan ve üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden ve yolcu taşımalarında kullanılmayan motorsuz araçtır. Azami sürekli gücü 0,25 KW’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştığında pedal çevrilmediği takdirde gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler de bu sınıfa girer.”

 23. 296. ibrahim dedi ki:

  Apachi ve yuki nin sitelerine bakarsanız 250 Wattlık bisikletlerin artık satılmadığını görürsünüz. Bir çok firma artık aynı yerden aynı model (1200W ve üstü) elektrikli bisiklet alıp kendine göre marka koyuyor. Yakında piyasa da 250 watt kalmayacak

 24. 297. Aytac dedi ki:

  Selamlar, ben bir yıldır Şangayda (Çin) yaşıyorum ve bu elektrikli motorsikleti kullanıyorum. Burada hükümet halkı elektrikli bisiklet kullanması için son derece teşvik ediyor. Düşünüyorumda Türkiye gibi enerji ihtiyacının %60’nı dış kaynaklardan sağlayan bir ülkede böyle dahiyane bir ürüne neden engeller konuluyor. Belki bu bisikletler istanbul gibi yerlerde çok kullanışlı olmayabilir ama özellikle İç Anadolu bölgesinde inanılmaz pratik olur. Umarım devletimiz yakın zamanda bu konuda belirli kurallar koyarak bu bisikletlerin Türkiyede kullanılmasını yaygınlaştırır.

 25. 298. durmus dedi ki:

  ben ehlıyetsız elektırıklı bısıklet ceası yedım 600 tl ve ıtıraz ettım odemedım o ceza bana 1050 tl olarak gerı geldı sımddı ıcra yoluna gırdı ne yapabılırım

Sayfalar: « 17 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*