Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?


Daha önceki yazılarımızda elektrikli bisikletin ehliyet gerektirmediğini yazmıştık. Ancak trafikte elektrikli bisikletlerin neden olduğu problemlerden ötürü kanunda yapılan değişikliklerle artık bu araçlara da ehliyet şart olmuş. İşte konu ile ilgili haber:

Elektrikli bisiklete ehliyet mecburiyeti

Ehliyet ve ruhsat istenmemesinin yanı sıra tasarruflu olması nedeniyle son aylarda kullanımı yaygınlaşan elektrikli bisikletlerle ilgili yeni bir düzenlemeye gidildiği, bu kapsamda sürücülerinin A1 sınıfı ehliyet sahibi olma zorunluluğu getirildiği bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla 28 Mart’ta yapılan toplantıdan şu sonuç çıktı “Gücü 0.25 kilovattan ve hızı ise 25 kilometreden az olan elektrikli bisikletlerin, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde tanımlanan motorlu bisiklet sınıfına alındığı, A1 sınıfı sürücü belgesi kullanılması gerektiği, sürücü belgesi olmayanlar hakkında Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. Maddesi gereğince ehliyetsizlikten 600 TL adli para cezası uygulanacağının halkımız tarafından bilinmesini istiyoruz.

Öte yandan ehliyetsiz sürücü aynı zamanda araç sahibi değil ise araç sahibine de ayrıca 290 TL idari para cezası tatbik edilecek.”  (22.04.2011)

Bu konu ile ilgili daha önceki yazımız:

Elektrikli bisikletler hem pratik ve masrafsız olduğu için, hem de trafiğe çıkarken bir sorun çıkarmadığı için giderek ilgi görüyor. Yakıtı benzin değil elektrik olan bu bisikletler; ehliyet, ruhsat ve plaka istemediği için daha çok tercih ediliyor. Peki acaba yasalar elektrikli bisiklete ne diyor? İşte trafik yönergelerine göre elektrikli bisikletlerdeki yasal zorunluluklar…

Firmalar elektrikli bisikletler için ehliyet, ruhsat ya da plaka gerekmediğini söylüyor

Bu tür bisikletler firmalarca satılırken bisiklet sınıfına sokuluyor. Ancak emniyet yetkililerinin görüşü bunu tam tersi: “Mobilet diye bildiğimiz aracın aslında gerçek ismi motorlu bisiklettir ve tescile tabidir. Yani ehliyet almadan kullanılamaz. Elektrikli bisiklette motorlu bir araç olduğu için o da tescile tabidir ve kullanılabilmesi için tıpkı motosikletlerde olduğu gibi A1 sınıfı ehliyet gerekir. Bu araçlar insanlara ehliyetsiz ve tescilsiz olarak kullanılabileceği söylenerek satılıyor.”

İç İşleri Bakanlığı bu konuda yasal prosedürün belli olduğunu söylüyor

İçişleri Bakanlığı bu konuyla ilgili olarak verdiği görüşte şunları belirtti: “Bu tür araçların araç tescili işlemine gerek olmadığı hususu ile Motorlu Araç Trafiği’ne açık Karayolunda sürülmesine izin verilemez. Bunların tescile tabi olmaması da bunların şehir trafiğinde plakasız ve ehliyetsiz bir şekilde sürüleceği anlamını da taşımıyor.”

Hangi elektrikli bisikletler için ehliyet ve ruhsat gerekmiyor?

EhliyetNormal bisikletler 15 kilometre hıza ulaşırken, elektrikli bisikletler 30 kilometre hız yapabilliyor. O yüzden bu aracın kullanımı için ehliyet ve plaka istenmiyor. Çünkü yasal olarak ancak 45 kilometrenin üzerinde hızda gidebilen araçların plaka alması ve ehliyetle kullanılması şart. Zaten şuanda Türkiye’de piyasada satılan elektrikli bisikletlerin hızları 25 ile 40 km arasında değişiyor ve 250Watt’ın altında motor güçleri var. Dolayısıyla kullanıcılar bu bisikletleri trafikte bir problem olmadan ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak kullanabiliyor.

Hangilerinde ehliyet ve ruhsat zorunlu?

Ancak 250Watt’dan çok daha yüksek motor gücüne sahip olan özel üretim bazı modeller 50-60 km hıza ulaşabilmektedir. Örneğin Biselect markalı elektrikli bisikletlerin D1, D2, D3 ve D4 modelleri yokuşlarda yüksek performans alabilmek için 600Watt’lık motorlarla üretilmekte olup, bu modellerin satışında ehliyete ve ruhsata tabi olduğu satış esnasında bildirilmektedir. Ama yüksek motor gücüne sahip bazı marka ve modeller, ülkeye yine bisiklet sınıfında getirildiğinden bu konuda alınmış bir önlem yok. Yine de kullanıcıların, elektrikli bisiklet alırken yüksek hız yapanları tercih etmemeleri gerekiyor. Ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak ancak 250Watt motor gücünün altında olan ve maksimum 45km/h hız yapan elektrikli bisikletleri tercih etmeleri gerekiyor.

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?” yazısına 423 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 16 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 1617 »

 1. 249. BUCALI35 dedi ki:

  Baska kisi benm adimla girip laf soylemesin kimseye ben burdayim kimse baskasin inanmasinn digerleri FAKEDIR

 2. 250. bisiklet dedi ki:

  arkadaşlar lütfen kesin bir şey söyleyin ben 14 yaşımdayım ve ehliyete ihtiyacım olur mu olmazsa da ne tür bisiklet kullanabilrim ?

 3. 251. Darkboy88 dedi ki:

  arkadaşlar ben 14 yaşındayım ve 50 cc motor kullanıyorum polisler bin kere gördü birşey demediler :D ama diğer arkadaşlarımızın dediği gibi kask gibi araçlar gerekli elektrikli bisiklete bende var yeni aldım ;)

 4. 252. uğur topcu dedi ki:

  slm bende elektirikli bisiklet alcam ama normal bisiklette aynı fiyat mesela 2.el elektirikli bisiklet 350 normal bisiklet dahamı pahallı yoksa dahamı ucuz

 5. 253. Asha dedi ki:

  Ehliyet e7eyrek altın oturma uglprarı r10ramsessseohocasi yarışması bitmesine 2 gfcn kaldı aretık siteye kasmak lazım diyorum Ve start veriyorum.Diger yarışmacı arakadaşlarada başarılar dilerim.

 6. 254. Ahmet Aykanat dedi ki:

  Bende stmax alıcam yaşım 15 ocak 14’de 16 olucam 2 3 sene kullanıp kardeşime bırakıcam sonuç olarak kanunlar gereğinde kask takarak kullanmam serbestmi arkadaslarım var sürü kullanan polis durdurmuyor bindim cok ama kanunlara uygun mudur ?

 7. 255. yunus dedi ki:

  slm admin öncelikle sorumu burda bulabilirsem cevapını cok güzel olur msn kullanmıyorum

  Ben şimdi ekobix maxsi almak istiyorum ama hızı 45 geçenlere ceza yazılıyormuş ve kullanışlı değil diyor benim arkdaşım yuki aldı 40 geçene ceza var demiş ben hızı 40 olan 80 100 km giden birşey arıyorum buda ekobis maxsi bu arada tam bir bilgi verirsen buraya ehliyet istiyormu ruhsat filan bide arkdaşıma demişki yuki stan yetkili kişi eskilerin hızı 40 45 yeni çıkanlar yasa gereği 25 geçmiyormuş sizin sitede farklı tam tersi diyor hangisi doğru ?

  elektirikler ehliyet varmı şuan adres link yapıştırmadan lütfen yazarmısın admin

 8. 256. Abdullah dedi ki:

  arkadaşlar yaşım 16 trafikte kullanmam sorun yaratırmı antalyada oturuyorum birkaç kez bindim durduran olmadı şimdi kendi motorumu alıcam sorun olurmu ?

 9. 257. taha dedi ki:

  bucalı abi kask tamamda koruyucular gerekli diyo onlar nedir?

 10. 258. serdar dedi ki:

  sahip olunan ehliyeti yeterli saysalar bu sorunun çoğu kısmını hallederler. ehliyet almak demek benim kafamda en küçüğü de olsa birçok yere gereksiz yolunmak demek. bir elektrikli bisiklet aldım. polis çevirecek diye ağzımın tadı ile binemiyorum. tasarruf etmek bu ülkede yasak heralde.

 11. 259. Mancown17 dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Size elektrikli bisiklet & motorsiklet hakkında bir kaç tane sorum olacaktı? Özelliği 750 watt yada 3 kilowatt (DC 12 Volt 120 amper ) olan bir dc motordan özel tasarım bir bisiklet , motorsiklet desek daha doğru olur , yapacağım. A2 sınıfı ehliyetim var. Bu projeye , normal bir motorsiklette kullanılması gereken tüm araçları ( Sinyal – Fren lambası – Kask – Özel giysiler vb.) ekleyeceğim. Tek bir sorun var. Bu proje 45 Km üstüne rahatlıkla çıkabiliyor. Hatta 4 e bile katlayabilir. (180 Km )Bu kadar hız yapabilen elektrikli araca ruhsat gerekir mi ? Gerekirse nasıl alabilirim? Mali açıdan ruhsat işlemi ne kadara mal olur ? Bilgilerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Her şey için teşekkürler.

 12. 260. Mancown17 dedi ki:

  Bu proje tamamen bana ait. Tasarımı , parçaları birleştirmesi , bakımı ve aklınıza ne gelirse… Yani hazır alma değil. Prize tak 2-3 saat şarj et sonra bin derdi yok. Elektrik sistemi aktif iken kendi gücünü kendisi üretebiliyor. Hatta bu projeden bir çevirici ile AC 220 volt bile elde edilebilir. Çok geniş kapsamlı ve özellikli bir proje olacak bir an önce cevaplarınız bekliyorum.

 13. 261. doğuş dedi ki:

  abilerim kardeşlerim ben 14 yaşındayım elektirkli motor aldım 500 tl ye temiz, bi kask takıyorum bide koruyucu mont (50-70 tl) kimse durdurmuyor bişey demiyor zaten çok kullanan da gördüm ben emin olmadan almak istemedim bizim arkadaşın abisi trafikçi ona sordum bişey olmaz dedi ama hız yapınca ceza yazarlar dedi ama ehliyetten değil hızdan yanii. zaten elektrikli motorda 40 fln yapıyor anca o yüzden sorun yok ben birazda modifiye ettim kebab kebap geziyorum yardımcı olabildiysem birilerine ne mutlu=)

 14. 262. tarik dedi ki:

  beylerrrr ehliyet işi taamamen yokmuş….adana trafik şubeden öğrenildi sağlam bilgi istediğiniz yere sorabilirsiniz…resmi gazetede 1 ay önce yayınlanan bildiri sonucu ehliyet işi kalkmıştır ve ceza yazmayorlar

 15. 263. barist dedi ki:

  tarik eminmisin almayı düşünüyorum da ben

 16. 264. erencan ÖNSÖZ dedi ki:

  bn 10 yaşındayım almayı düşünüyorum

 17. 265. burak dedi ki:

  tarik eminmisin almayı düşünüyorum

 18. 266. Özlem yıldırım dedi ki:

  Peki bu ehliyet alma kaç yaşından itibaren
  ?

 19. 267. qCxxİnat dedi ki:

  ehliyet 16 yasına girdiginde yazılabiliyon

 20. 268. burak3221 dedi ki:

  17 yaşına girip 18 den gün aldığında

 21. 269. alirıza dedi ki:

  ben bişi diyimalmaya meraklıyım ama doğru yani poliste çevirmiyor

  ben hep görüyorumyoköyle bişi insanlar kafalarından sallıyor ama ben almakistiyorumkararsızımbir yardımcı olurmusunuz

 22. 270. turgut inkaya dedi ki:

  yani bibrede 60 yazanlaramı ehliyet gerekiyo ibrede25 yazanlara ehliyet gerekmiyormu beni aydınlatırmısınıuz

 23. 271. 007 James Bond dedi ki:

  Hıza göre anlaşılan…

 24. 272. sedat dedi ki:

  ne yapalım beyler

 25. 273. sedat dedi ki:

  ya beyler benim motosikletimin jarjı çabuk gidiyo

Sayfalar: « 16 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 1617 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*