Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?


Daha önceki yazılarımızda elektrikli bisikletin ehliyet gerektirmediğini yazmıştık. Ancak trafikte elektrikli bisikletlerin neden olduğu problemlerden ötürü kanunda yapılan değişikliklerle artık bu araçlara da ehliyet şart olmuş. İşte konu ile ilgili haber:

Elektrikli bisiklete ehliyet mecburiyeti

Ehliyet ve ruhsat istenmemesinin yanı sıra tasarruflu olması nedeniyle son aylarda kullanımı yaygınlaşan elektrikli bisikletlerle ilgili yeni bir düzenlemeye gidildiği, bu kapsamda sürücülerinin A1 sınıfı ehliyet sahibi olma zorunluluğu getirildiği bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla 28 Mart’ta yapılan toplantıdan şu sonuç çıktı “Gücü 0.25 kilovattan ve hızı ise 25 kilometreden az olan elektrikli bisikletlerin, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde tanımlanan motorlu bisiklet sınıfına alındığı, A1 sınıfı sürücü belgesi kullanılması gerektiği, sürücü belgesi olmayanlar hakkında Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. Maddesi gereğince ehliyetsizlikten 600 TL adli para cezası uygulanacağının halkımız tarafından bilinmesini istiyoruz.

Öte yandan ehliyetsiz sürücü aynı zamanda araç sahibi değil ise araç sahibine de ayrıca 290 TL idari para cezası tatbik edilecek.”  (22.04.2011)

Bu konu ile ilgili daha önceki yazımız:

Elektrikli bisikletler hem pratik ve masrafsız olduğu için, hem de trafiğe çıkarken bir sorun çıkarmadığı için giderek ilgi görüyor. Yakıtı benzin değil elektrik olan bu bisikletler; ehliyet, ruhsat ve plaka istemediği için daha çok tercih ediliyor. Peki acaba yasalar elektrikli bisiklete ne diyor? İşte trafik yönergelerine göre elektrikli bisikletlerdeki yasal zorunluluklar…

Firmalar elektrikli bisikletler için ehliyet, ruhsat ya da plaka gerekmediğini söylüyor

Bu tür bisikletler firmalarca satılırken bisiklet sınıfına sokuluyor. Ancak emniyet yetkililerinin görüşü bunu tam tersi: “Mobilet diye bildiğimiz aracın aslında gerçek ismi motorlu bisiklettir ve tescile tabidir. Yani ehliyet almadan kullanılamaz. Elektrikli bisiklette motorlu bir araç olduğu için o da tescile tabidir ve kullanılabilmesi için tıpkı motosikletlerde olduğu gibi A1 sınıfı ehliyet gerekir. Bu araçlar insanlara ehliyetsiz ve tescilsiz olarak kullanılabileceği söylenerek satılıyor.”

İç İşleri Bakanlığı bu konuda yasal prosedürün belli olduğunu söylüyor

İçişleri Bakanlığı bu konuyla ilgili olarak verdiği görüşte şunları belirtti: “Bu tür araçların araç tescili işlemine gerek olmadığı hususu ile Motorlu Araç Trafiği’ne açık Karayolunda sürülmesine izin verilemez. Bunların tescile tabi olmaması da bunların şehir trafiğinde plakasız ve ehliyetsiz bir şekilde sürüleceği anlamını da taşımıyor.”

Hangi elektrikli bisikletler için ehliyet ve ruhsat gerekmiyor?

EhliyetNormal bisikletler 15 kilometre hıza ulaşırken, elektrikli bisikletler 30 kilometre hız yapabilliyor. O yüzden bu aracın kullanımı için ehliyet ve plaka istenmiyor. Çünkü yasal olarak ancak 45 kilometrenin üzerinde hızda gidebilen araçların plaka alması ve ehliyetle kullanılması şart. Zaten şuanda Türkiye’de piyasada satılan elektrikli bisikletlerin hızları 25 ile 40 km arasında değişiyor ve 250Watt’ın altında motor güçleri var. Dolayısıyla kullanıcılar bu bisikletleri trafikte bir problem olmadan ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak kullanabiliyor.

Hangilerinde ehliyet ve ruhsat zorunlu?

Ancak 250Watt’dan çok daha yüksek motor gücüne sahip olan özel üretim bazı modeller 50-60 km hıza ulaşabilmektedir. Örneğin Biselect markalı elektrikli bisikletlerin D1, D2, D3 ve D4 modelleri yokuşlarda yüksek performans alabilmek için 600Watt’lık motorlarla üretilmekte olup, bu modellerin satışında ehliyete ve ruhsata tabi olduğu satış esnasında bildirilmektedir. Ama yüksek motor gücüne sahip bazı marka ve modeller, ülkeye yine bisiklet sınıfında getirildiğinden bu konuda alınmış bir önlem yok. Yine de kullanıcıların, elektrikli bisiklet alırken yüksek hız yapanları tercih etmemeleri gerekiyor. Ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak ancak 250Watt motor gücünün altında olan ve maksimum 45km/h hız yapan elektrikli bisikletleri tercih etmeleri gerekiyor.

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?” yazısına 423 yorum yapılmış:

Sayfalar: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1117 »

 1. 1. IS-KAY dedi ki:

  Selam arkadaşlar konuyu bazı internet haber sitelerinden de takib ettim fakat bazı il emniyet müdürlükleri bu bahsekonulu bisiklerler ile ilgili uygulama yapıyormuşlar. Size Sorum Kesin olarak bu motorlu bisikletlerde EHLİYET-RUHSAT-PLAKA aranıyormu ? .. Belirttiğiniz gibi 250 W güç altı – 35 40 Km/hz şartlarına uygun bir bisiklete gereklimidir.

 2. 2. yağmur dedi ki:

  peki nolmal bisiklet için ehliyet ruhsat gereklimi dün polis çeviriyordu

 3. 3. yavuz dedi ki:

  valla öle bişi olrusa çevirilerse ben lise 1 çocuğum beni öldürmeden nah alırlar amq öle olursa niye millet alsın ki

 4. 4. admin dedi ki:

  Normal bisiklet için niye istesinler ehliyet, ruhsat ve plaka? Motoru yok bir kere.

 5. 5. ozan dedi ki:

  admin kardeş yazıyı da koymuşsunuz iç işleri bakanlığınında ama herkes ayrı bir telden söylenip duruyor yok ehliyet gerekmez ruhsat gerekmezde ayrıntılı olarak bu konuya bi açıklık getirsek şu şu durumlarda gerekir veya gerekmez şeklinde..şimdiden teşekkürler

 6. 6. ALİ ALKIN dedi ki:

  06 07 2010 tarihinden elekrikli bisikletimle evimden işime giderken trafik ekibi beni durdurup trafik cezası kesti. Başımda güvenliğim için kaskımda vardı Bu araçla Trafiğe çıkamazsın dediler. Tc kimlik nomu yazarak cezayı bir güzel elime tutuşturdular

 7. 7. admin dedi ki:

  Doğrudur Ali Bey,

  Trafik akışının çok yoğun olduğu yerlerde bisiklet (dolayısıyla elektrikli bisiklet) sürmek yasak olduğu için almışsınızdır bu cezayı. Normal trafiğin az yoğun olduğu yerlerde ve ara sokaklarda problem çıkmaz.

 8. 8. yavuz dedi ki:

  ali alkın bey nerde yaşıyorsunuz

 9. 9. tayyip dedi ki:

  yaş sınırı kac bu bisiklette on iki diyorlar doğrumu

  Evet ama 16 yaşından küçüklerin bir ebeveyn kontrolünde binmesi gerekir. Zaten güvenlik açısından da tehlikeli.

 10. 10. ferhat dedi ki:

  bebek arabasına da ehliyet istesinler bari.malum yokuşta hız yapıyor. bu ne lan.allah allah alt tarafı elektrikle çalışan bisiklet be.

 11. 11. g.günay dedi ki:

  devlete para lazım beyler,bir şekide bunu da ceza veya para alma konusu yaparlar.iyi düşünmek lazım.Sonradan bile plaka ruhSat gerekiyor diyebilirler :))

 12. 12. orkun ülger dedi ki:

  normal bir bisiklet 15 km hız yapıyor diyor benim 10 yaşındaki kardeşim daha hızlı gidiyor… düz yolda bisikletle 63.2 km hız yaptım en son ortalama 50 km hızla gidebiliyorum kimse bisiklet 15 km hız yapıyor diyip kendini kandırmasın. yokuş aşşagı 98.3 km gordüm… arabanın arkasına geçip düz yolda 70-80 km hız yapabilirsiniz… elektrikli bisiklet beni geçemiyor onu bırak mobilet geçemiyor…

 13. 13. Anıl dedi ki:

  Normalde Trafiğe Bisikletle Çıkma Yaşı 11’dir. Elektrikli Bisiklette Sizin Saydığınız Belli Kurallarla Bir Bisiklet Olarak Sayılmaktadır. O Zaman 12-14 Yaşları Arasındaki Bir Kişi Bu Elektrikli Bisikleti Kullana Bilir Mi ? Nerelerde Kullana Bilir ?

 14. 14. ertan taşkın dedi ki:

  arkadaşlar dikkat
  2 gün oldu alalı kendim çorluda oturuom 1400 tl ceza yedim 550 tl sini 21 maddeden kestiler tescilsiz plakasız akülü bisiklet kullanmaktan 880 tl saini mahkeme kesti ceza kağıdında yazan ehliyetsiz araç kullanma ve şuan akülü bisiklet polisler tarafından bağlı vaziyette duruo cezaları ödedik almaya gittik ankaradan yazı bekliyorlarmş tescil yaplcakmı yapılmıcakmı die bize alırken dediler 250 woltun üstündekiler ruhsat çıkıo altındakilere çıkmıo bizde 248 wolt aldık inanın bu konu hakkında polislerin bilgisi yok kafalarına göre ceza yazıolar ve bende emniyeti şuan mahkemeye vermeyi düşünüom haksız yere ceza kestiği için tescilsiz elektrikli bisiklete kanunda cezası yok ama başka maddelerden uygulama yapılıo dikkatli olun hakkınnızı arayın

  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

 15. 15. haktan dedi ki:

  Arkadaşlar Benim Oğlum 21 mayıs 1998’li şimdi bu çocuk bu elektrikli bisikleti kullansa ceza yer mi ? Cevap gelirse iyi olur

 16. 16. aRTiZiM dedi ki:

  ÇOK ÇOK TRAFİĞİN YOĞN OLDUĞU YERLERDE SÜRMEDİKÇE HIZI 40TAN AŞAĞI OLAN WE 250 WOLTTAN AŞAĞI OLAN Bİ ELEKTRİKLİ BİSİKLETE KRALI GELSE 1 LİRA CEZA YAZAMAZ , ÖYLE Bİ YASAL HAKKI YOK . . . 3 YILDIR KULLANIYORUM , 1 LİRA CEZA YEMEDİM , KAYSERİDEKİ POLİSLER HİÇ BİŞE DEMİYO . .

 17. 17. ahmethan dedi ki:

  GEÇEN GÜN 43 İLE YAKALANDIM POLİSE ” HOCAM BU HIZI BURALARDA YAPMASSAN İİ OLUR ” DEDİ BEN DE ÖZÜT DİLEDİM TAMAM DEDİM İİ GÜNLER HAYIRLI GÖREVLER DEDİM BSATIM GİTTİM …

 18. 18. Hasan dedi ki:

  Slm.
  Bizim buradaki polisler işin resmi boyutunu bilmiyorlar.
  Onlara anlattığımda kabul etmek zorunda kalıyorlar.
  Bilenler de bir şey yapmaz, korkmayın…

 19. 19. zafer dedi ki:

  yılbaşından sonra kask uygulaması geliyomuş sanırım elektrikli bisikletlere

 20. 20. harun dedi ki:

  normal bisiklet nasıl 15 km yapıyor elektrikli bisikletlerinizi geçiyorum uleyn

 21. 21. harun dedi ki:

  hatta bir yarış bisikleti rahatlıkla 60 70 km yapabilir bu kadar küçüksemeyin artık

 22. 22. h. mehmet dedi ki:

  elektrikli bisikletlere kask plaka ruhsat istenmiyor fakat ana yollara çıkması yasak ama bu ürünü satan kişiler bunu alıcıya bildirmiyor. trafik ekipleride 62 -69 tl arasında ceza kesiyorlar.

 23. 23. ufuk dedi ki:

  abi Ekobis elektrikli bisiklet alıcam 248 Wolt hani 250 Wolttan yüksek motorlara ehliyet falan gerekiyormuş ya o yüzden max 35/40 km ceza yazarlarmı ??

Sayfalar: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1117 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*