Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?


elektrikli-bisiklet-ehliyet

Daha önceki yazılarımızda elektrikli bisikletin ehliyet gerektirmediğini yazmıştık. Ancak trafikte elektrikli bisikletlerin neden olduğu problemlerden ötürü kanunda yapılan değişikliklerle artık bu araçlara da ehliyet şart olmuş. İşte konu ile ilgili haber:

Elektrikli bisiklete ehliyet mecburiyeti

Ehliyet ve ruhsat istenmemesinin yanı sıra tasarruflu olması nedeniyle son aylarda kullanımı yaygınlaşan elektrikli bisikletlerle ilgili yeni bir düzenlemeye gidildiği, bu kapsamda sürücülerinin A1 sınıfı ehliyet sahibi olma zorunluluğu getirildiği bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla 28 Mart’ta yapılan toplantıdan şu sonuç çıktı “Gücü 0.25 kilovattan ve hızı ise 25 kilometreden az olan elektrikli bisikletlerin, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde tanımlanan motorlu bisiklet sınıfına alındığı, A1 sınıfı sürücü belgesi kullanılması gerektiği, sürücü belgesi olmayanlar hakkında Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. Maddesi gereğince ehliyetsizlikten 600 TL adli para cezası uygulanacağının halkımız tarafından bilinmesini istiyoruz.

Öte yandan ehliyetsiz sürücü aynı zamanda araç sahibi değil ise araç sahibine de ayrıca 290 TL idari para cezası tatbik edilecek.”  (22.04.2011)

Bu konu ile ilgili daha önceki yazımız:

Elektrikli bisikletler hem pratik ve masrafsız olduğu için, hem de trafiğe çıkarken bir sorun çıkarmadığı için giderek ilgi görüyor. Yakıtı benzin değil elektrik olan bu bisikletler; ehliyet, ruhsat ve plaka istemediği için daha çok tercih ediliyor. Peki acaba yasalar elektrikli bisiklete ne diyor? İşte trafik yönergelerine göre elektrikli bisikletlerdeki yasal zorunluluklar…

Firmalar elektrikli bisikletler için ehliyet, ruhsat ya da plaka gerekmediğini söylüyor

Bu tür bisikletler firmalarca satılırken bisiklet sınıfına sokuluyor. Ancak emniyet yetkililerinin görüşü bunu tam tersi: “Mobilet diye bildiğimiz aracın aslında gerçek ismi motorlu bisiklettir ve tescile tabidir. Yani ehliyet almadan kullanılamaz. Elektrikli bisiklette motorlu bir araç olduğu için o da tescile tabidir ve kullanılabilmesi için tıpkı motosikletlerde olduğu gibi A1 sınıfı ehliyet gerekir. Bu araçlar insanlara ehliyetsiz ve tescilsiz olarak kullanılabileceği söylenerek satılıyor.”

İç İşleri Bakanlığı bu konuda yasal prosedürün belli olduğunu söylüyor

İçişleri Bakanlığı bu konuyla ilgili olarak verdiği görüşte şunları belirtti: “Bu tür araçların araç tescili işlemine gerek olmadığı hususu ile Motorlu Araç Trafiği’ne açık Karayolunda sürülmesine izin verilemez. Bunların tescile tabi olmaması da bunların şehir trafiğinde plakasız ve ehliyetsiz bir şekilde sürüleceği anlamını da taşımıyor.”

Hangi elektrikli bisikletler için ehliyet ve ruhsat gerekmiyor?

EhliyetNormal bisikletler 15 kilometre hıza ulaşırken, elektrikli bisikletler 30 kilometre hız yapabilliyor. O yüzden bu aracın kullanımı için ehliyet ve plaka istenmiyor. Çünkü yasal olarak ancak 45 kilometrenin üzerinde hızda gidebilen araçların plaka alması ve ehliyetle kullanılması şart. Zaten şuanda Türkiye’de piyasada satılan elektrikli bisikletlerin hızları 25 ile 40 km arasında değişiyor ve 250Watt’ın altında motor güçleri var. Dolayısıyla kullanıcılar bu bisikletleri trafikte bir problem olmadan ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak kullanabiliyor.

Hangilerinde ehliyet ve ruhsat zorunlu?

Ancak 250Watt’dan çok daha yüksek motor gücüne sahip olan özel üretim bazı modeller 50-60 km hıza ulaşabilmektedir. Örneğin Biselect markalı elektrikli bisikletlerin D1, D2, D3 ve D4 modelleri yokuşlarda yüksek performans alabilmek için 600Watt’lık motorlarla üretilmekte olup, bu modellerin satışında ehliyete ve ruhsata tabi olduğu satış esnasında bildirilmektedir. Ama yüksek motor gücüne sahip bazı marka ve modeller, ülkeye yine bisiklet sınıfında getirildiğinden bu konuda alınmış bir önlem yok. Yine de kullanıcıların, elektrikli bisiklet alırken yüksek hız yapanları tercih etmemeleri gerekiyor. Ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak ancak 250Watt motor gücünün altında olan ve maksimum 45km/h hız yapan elektrikli bisikletleri tercih etmeleri gerekiyor.

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?” yazısına 383 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 16 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16]

 1. 359. kemirın akkor dedi ki:

  Bağlatanlar geri alamayınca ucuzdan ihaleyle onlarıda kapatırız vurcam kırbacı vurcam kırbacı bincem :)

 2. 360. Ahmet dedi ki:

  ..Selam arkadaşlar elektrikli bisikletime ruhsat, plaka, sigorta yaptırmak için Buca Trafik Tescile gittim. Görevli Memur 3 adet dosya ek-1 belgesi trafik sigortası ve tescili geciktiği için taşıtlar vergi dairesine ceza yatırmam gerktiğini söyledi. Takipçiye 30 tl verip dosya hazırlattım .Trafik sigortası için 250 tl .Taşıtlar vergi dairesine 140 tl. Ruhsat için180 tl.Plaka için 20 tl .Toplam 620 tl
  ..Benim A2 sürücü belgem de yok 600tl ona verirsem toplam 1220 tl.. tutacak ben bu işlemleri yapmaktan vaz geçtim.. satmaya kalksam bu kadar yapmaz
  ..ELEKTRİKLİ BİSİKLET ALACAKLAR MUTLAKA OKUSUN…

 3. 361. ahmet dedi ki:

  ben bugün elektirikli motor alacahım 3000wolt 45 km hız yapıyor buna ehşiyet plaka gerekiyormu yada ruhsat gerekiyormu

 4. 362. piranha dedi ki:

  Arkadaşlar İzmirde oturuyorum 2 haftadır her yerde elektrikli bisikletlere ehliyet yok diye 1600tl ceza yazıp elinizden alıyorlar.ruhsat ve plaka istiyorlar
  Eskiden kask istiyorlardı simdi ehliyet istiyorlar.

 5. 363. quattron dedi ki:

  1200 watt elektrikli bisikletlere ehliyet istemediklerini duydum
  Doğru mu?
  Bilen varsa lütfen cevaplasin.

 6. 364. yusuf dedi ki:

  hayır ehliyet plaka ve ruhsatta istiyorlar valla ben korkmuyom sıkıyosa yakalar.

 7. 365. motorcu guven dedi ki:

  Arkadaslar 250 watin ustundeki her motor istemiyor bazi 1000 watlar v.b bisiklet olarak uretildigi icin istemiyor eger uygunluk belgeniz varsa ve 250 wat yada 0.25 kw ustuyse cikarticaksiniz ama motorunuzun bayilerinu arayip sorabilsiniz

 8. 366. Nergiz dedi ki:

  2 yıl önce almıştım elektrikli motor olarak geçiyor faturada Bana ehliyet gerekmiyor dediler sonra bu sizin yazdıklarınıza baktım kafam allak bullak oldu uygunluk belgesi diye bir şey verilmedi klavuzu ve fatura verildi kayıtta 1200w diyor max.hız 45 diyor ben polise de sordum gerekmiyor dedi izmir trafiğinde kullandım çevirme vardı durdurmadılar urlada kullandım çevirme vardı durdurmadılar kask kullanmamama rağmen. 2 yıl hiç bi sorun yaşamadım ama yinede merak ediyorum ehliyet şartmı? değilmi?

 9. 367. coşkun dedi ki:

  17 nisan 2015 tarih 29329 sayılı resmi gazeteyi okuyun arkadaşlar b sınıfı sürücü belgesi ile moped elektrikli bisiklet kullanılıyor

 10. 368. Mehmet dedi ki:

  Arkadaşlar kac watt dan sonra ehliyet istiyorlar

 11. 369. Hüseyin dedi ki:

  Coşkun un dediğine göre resmi gazeteye baktım yanlış anlamadıysam yeni madde 12 (eski madde 85) b sınıfı ehliyet ile m sınıfı (yani moped elektrikli bisiklet sürülebilir diyor) bu durumda b sınıfı ehliyeti olanların almasına gerek yok.

 12. 370. Murat Şahin dedi ki:

  Dün Birtane Salcano Marka Elektrikli bir motorsiklet aldım.
  Bana Hiç Birşey Gerekmiyor Dediler Ne ehliyet nede plaka falan.
  Evraklarda motorgücü (kw) 2 Yazıyor herhangi bir ehliyet veya plaka gerekirmi.
  Benim e sınıfı ehliyetim var.Bana bu konuda yardımcı olurmusunuz

 13. 371. Tuğra dedi ki:

  Ehliyetsiz binenler bu şekil binin bizde sizin yakalattığınız gıcır gıcır olmuş elektrikli bisikletlerinizi ihaleyle alalım.Vurucam kırbaçı vurucam kırbaçı.En akıllı sizdinizya vergi yok,plaka yok,sigorta yok,benzin yok…

 14. 372. yusuf dedi ki:

  arkadaşlar ben 13 yaşındayım elektirikli motor almayı düşünüyorum ne önerirsiniz ve beni polis çevirirse ceza alırmıyım

 15. 373. Şener dedi ki:

  Halbuki Avrupa birliği kanunlarına göre B sınıfı otomobil ehliyeti olanlar,125 cc ye kadar motorsiklet scooter kullanabiliyor.16 yaşından küçüklerde 50cc ye kadar(40km)yapan mopedleri ehliyetsiz kullanabiliyor. Neden bizde bu saçma kanunları çıkartmışlar anlamadım..

 16. 374. ethem pehlivan dedi ki:

  1500+1 starmax elektirkli motor aldım motoruma ruhat sigorta ve ehliyet almam gerekli mi

 17. 375. alper dedi ki:

  ben yuki Orion 2000 alacam yaşım 13 napacam bir fikir verin

 18. 376. ahmet dedi ki:

  bence alma başka al

 19. 377. alper dedi ki:

  neden

 20. 378. ahmet dedi ki:

  bence alma kardeş cunku

 21. 379. ahmet dedi ki:

  bak alpercğm sennnnnnnnnnnn alma bilmiyom ama alma

 22. 380. furkan dedi ki:

  neden almasın cocuk

 23. 381. alper dedi ki:

  Arkadaşlar ehliyete gerek yok……
  ben Gaziantepde oturuyorum ve almayi düşünüyorum bu yorumlari okudum ve açıkçası korktum.
  Mağdur olmak istemedim ve bunun üzerine yoldan gecen bir trafik polisini durdurarak elektrikli bisikletlere ehliyet gerekmi diye sordum ve Hayır dedi ben alacağım ama benim alacağım 4500 watt (kral ava) dedim ehliyete gerek yok dedi.

 24. 382. alp dedi ki:

  Arkadaslar ben 13 yaşındayım ve stmax safir 2500 alacam ehliyet gereklimi ben Alaçatı da oturuyorum

 25. 383. Ascania dedi ki:

  2 el 250 w alti elektrikli motosiklet almaya karar verdim.Alim satimi nasil ve ne sekilde yapmam gerekiyor.Parasini al gulum ver gulum diye odesum oluyormu?Yoksa notere falan gitmem gerekiyormu?Alicagim motorun plakasi yok.

Sayfalar: « 16 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16]

Sayfaya yorum yazınız


+ 9 = 17