Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?


elektrikli-bisiklet-ehliyet

Daha önceki yazılarımızda elektrikli bisikletin ehliyet gerektirmediğini yazmıştık. Ancak trafikte elektrikli bisikletlerin neden olduğu problemlerden ötürü kanunda yapılan değişikliklerle artık bu araçlara da ehliyet şart olmuş. İşte konu ile ilgili haber:

Elektrikli bisiklete ehliyet mecburiyeti

Ehliyet ve ruhsat istenmemesinin yanı sıra tasarruflu olması nedeniyle son aylarda kullanımı yaygınlaşan elektrikli bisikletlerle ilgili yeni bir düzenlemeye gidildiği, bu kapsamda sürücülerinin A1 sınıfı ehliyet sahibi olma zorunluluğu getirildiği bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla 28 Mart’ta yapılan toplantıdan şu sonuç çıktı “Gücü 0.25 kilovattan ve hızı ise 25 kilometreden az olan elektrikli bisikletlerin, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde tanımlanan motorlu bisiklet sınıfına alındığı, A1 sınıfı sürücü belgesi kullanılması gerektiği, sürücü belgesi olmayanlar hakkında Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. Maddesi gereğince ehliyetsizlikten 600 TL adli para cezası uygulanacağının halkımız tarafından bilinmesini istiyoruz.

Öte yandan ehliyetsiz sürücü aynı zamanda araç sahibi değil ise araç sahibine de ayrıca 290 TL idari para cezası tatbik edilecek.”  (22.04.2011)

Bu konu ile ilgili daha önceki yazımız:

Elektrikli bisikletler hem pratik ve masrafsız olduğu için, hem de trafiğe çıkarken bir sorun çıkarmadığı için giderek ilgi görüyor. Yakıtı benzin değil elektrik olan bu bisikletler; ehliyet, ruhsat ve plaka istemediği için daha çok tercih ediliyor. Peki acaba yasalar elektrikli bisiklete ne diyor? İşte trafik yönergelerine göre elektrikli bisikletlerdeki yasal zorunluluklar…

Firmalar elektrikli bisikletler için ehliyet, ruhsat ya da plaka gerekmediğini söylüyor

Bu tür bisikletler firmalarca satılırken bisiklet sınıfına sokuluyor. Ancak emniyet yetkililerinin görüşü bunu tam tersi: “Mobilet diye bildiğimiz aracın aslında gerçek ismi motorlu bisiklettir ve tescile tabidir. Yani ehliyet almadan kullanılamaz. Elektrikli bisiklette motorlu bir araç olduğu için o da tescile tabidir ve kullanılabilmesi için tıpkı motosikletlerde olduğu gibi A1 sınıfı ehliyet gerekir. Bu araçlar insanlara ehliyetsiz ve tescilsiz olarak kullanılabileceği söylenerek satılıyor.”

İç İşleri Bakanlığı bu konuda yasal prosedürün belli olduğunu söylüyor

İçişleri Bakanlığı bu konuyla ilgili olarak verdiği görüşte şunları belirtti: “Bu tür araçların araç tescili işlemine gerek olmadığı hususu ile Motorlu Araç Trafiği’ne açık Karayolunda sürülmesine izin verilemez. Bunların tescile tabi olmaması da bunların şehir trafiğinde plakasız ve ehliyetsiz bir şekilde sürüleceği anlamını da taşımıyor.”

Hangi elektrikli bisikletler için ehliyet ve ruhsat gerekmiyor?

EhliyetNormal bisikletler 15 kilometre hıza ulaşırken, elektrikli bisikletler 30 kilometre hız yapabilliyor. O yüzden bu aracın kullanımı için ehliyet ve plaka istenmiyor. Çünkü yasal olarak ancak 45 kilometrenin üzerinde hızda gidebilen araçların plaka alması ve ehliyetle kullanılması şart. Zaten şuanda Türkiye’de piyasada satılan elektrikli bisikletlerin hızları 25 ile 40 km arasında değişiyor ve 250Watt’ın altında motor güçleri var. Dolayısıyla kullanıcılar bu bisikletleri trafikte bir problem olmadan ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak kullanabiliyor.

Hangilerinde ehliyet ve ruhsat zorunlu?

Ancak 250Watt’dan çok daha yüksek motor gücüne sahip olan özel üretim bazı modeller 50-60 km hıza ulaşabilmektedir. Örneğin Biselect markalı elektrikli bisikletlerin D1, D2, D3 ve D4 modelleri yokuşlarda yüksek performans alabilmek için 600Watt’lık motorlarla üretilmekte olup, bu modellerin satışında ehliyete ve ruhsata tabi olduğu satış esnasında bildirilmektedir. Ama yüksek motor gücüne sahip bazı marka ve modeller, ülkeye yine bisiklet sınıfında getirildiğinden bu konuda alınmış bir önlem yok. Yine de kullanıcıların, elektrikli bisiklet alırken yüksek hız yapanları tercih etmemeleri gerekiyor. Ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak ancak 250Watt motor gücünün altında olan ve maksimum 45km/h hız yapan elektrikli bisikletleri tercih etmeleri gerekiyor.

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?” yazısına 332 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 14 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14]

 1. 308. Agent47 dedi ki:

  arkadaşlar ben 12 yaşındayım 600 watt elektrikli bisiklet almayı düşüüyorum ehliyet gerekli mş lütfen cevap verin

 2. 309. tamer dedi ki:

  Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan yönetmelikle elektrikli bisiklet sürücülerine ehliyet ve kask zorunluluğu getirildi. 81 il emniyet müdürlüklerine gönderilen yönetmelikte ehliyetsiz yakalanan elektrikli bisiklet sürücülerine ceza kesilmesi istendi.

  Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 15 Nisan günü yayınladığı yönetmelikte, “Hızı 25 km/saat üzeri ve gücü 250 W üzeri elektrikli bisikletler ile hızı 25 km/saat altı ve gücü 25 W altı elektrikli bisiklet sürücülerinin ‘A1′ sürücü belgesi sahibi olmaları, koruyucu başlık takmaları zorunlu olup, ‘A1′ sürücü belgesi bulunmadan bu tür araçları kullananların 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. maddesinde, ‘Motorlu araçların, sürücü belgesi sahibi olmayan kişiler tarafından karayollarında sürülmesi ve sürülmesine izin verilmesi yasaktır’ hükmü doğrultusunda cezai işlem yapılacaktır. Koruyucu başlık takmayanların ise 78. maddeye göre cezai işlem uygulanacak” dendi.

  81 İL EMNİYET MÜDÜRLÜKLERİNE GÖNDERİLDİ

  Yönetmelikte ayrıca 15 yaş üstü elektrik bisiklet sürücülerinin A1 sürücü belgesi alma zorunlu olduğu belirtildi. 15 yaşından küçük çocukların bu araçları karayollarında kullanması halinde 5326 sayılı kabahatler kanununa göre işlem yapılacağı açıklandı. Emniyet yetkilileri ehliyeti olmayan elektrikli bisiklet sürücülerini ehliyet alıncaya kadar bu tür araçların kullanmaması konusunda uyarıda bulundu.

  Kaynak: http://www.haberturk.com/yasam/haber/622892-bisiklet-suruculerine-zorunlu-ehliyet arkadaslar ben 28 yasındayım arabamı sattım elektirikli bisiklet almaya karar verdim ancak baya bi arastırdım sonuc su motor gucu 250 watt altı bisikletlere ehliyet ruhsat plaka tescil yok. almaya karar verdim 2013-2012 modellerinde 250 watt ve altı yok en dusuk 500 watt o yüzden waz gectim 250 wat bulsaydımda almazdım cunku kullanıcıların cogu tavsiye etmiyor. satıcıların ehliet gerekmez tescil istemez demelerine aldanmayın sakın polis sizi durdurmasa bile herhangi bi kazaya karısanız arabaya carpasın yada araba size carpsa vs… kanunlar geregı suclu duruma dusersınız ehliyet ruhsat tescil olmadıgı icin

 3. 310. dikkat dikkat motorbisiklet dedi ki:

  elekt bisiklet almada acele etmeyin
  arkadaşlar 800watt aldım yokuşa vurunca zort kaldı.şuna karar verdim
  en az 1500watt altında istanbulda kullanılamaz.bayiler satmak için yokuş çıkıyor diyorlar yalan palavra boşuna paranızı çöpe
  atmayın.hukuki durumuda var gittiniz mersedes marka araca çarptınız
  sigortanız yok düşünün olacakları veya sokakta birisine çarptınız
  yaraladınız kim ödeyecek hastane masraflarını tabiki siz.arkadaşlar
  bu araçlar çinde kullanılmak üzere yapılmıştır.çine gidenler bilir.
  türkiyede ise meraklıların parasını alabilmek için pazarlanıyor.
  al ufak bir benzinli motor,al ehliyetini,yap sigortanı ne sana hukuken
  bi şey olsun nede çarptığın adama

 4. 311. okan dedi ki:

  Tamer arkadaşım, verdiğin linkteki haber 2011 yılına ait. O genelgeyi mahkeme iptal etti. Elektrikli bisiklete ehliyet isteyemezsin dedi. Şuan durum karışık polislerde bilmiyorlar ne yapacaklarını :)

 5. 312. ahmet dedi ki:

  ben 14 yasımdayım ve yakın zamanda alıcam ama ben 45 ve 60 km lik lerden alcam bnim acımdan sıkıntı olurmu arkadaslar….

 6. 313. ahmet dedi ki:

  cevap atarsanız sevinirimmmmmm

 7. 314. Emin dedi ki:

  250 w altında slın polise para ödemeyin boşuna hemde kafanız şişmez çokta hıza gerek yok dikkatlice kullanın

 8. 315. ozgur dedi ki:

  bende 12 yaşındayım elektrikli bisiklet almayı düşünüyorum.Manisada öle bi kanun çıktığı kesin değil.bir söylenti bu ehliyet bence.bazıları 2011de olduğunu ve kaldırıldığını söylüyorlar.ayrıca baktığım tüm elektrikli bisikletlerde max45km/s zaten ben sorun olmuyacağını herkesin kullanabileceğini düşünüryorum:)ayrıca istanbul ve ankarada bu kanunun olduğunu düşünüyorum:):) tşk ederim

 9. 316. enes dedi ki:

  arkadaşlar araç ile trafik kazasına karışmadığınız sürece ehliyet plaka sormuyorlar ama benim başıma gelen sizinde başınıza gelebilir. yuki 1200 lük elektrikli bisiklet kullanıyorum araba geldi çarptı ve hata 100 de 100 onda ama madur olan ben oldum. ehliyet ve plaka istedi gelen polisler kayıtlara geçmesi gerekiyormuş bisikleti bağlayıp elime 1560 tl lik ceza pusulasını verdiler böyle düzenin allah belası versin bisikleti çıkarmak için tescil işlemlerinin yapılması gerekiyormuş cezalarıyla birlikte 1000 lirayı geçer diye düşünüyorum. kaza anında bana bişey olmadığı için şükür ediyorum tek tesellim bu oldu.
  eğer araçla kaza yaparsanız maddi hasarlı bisikleti bırakıp kaçın ordan daha az masraf olur.

 10. 317. palulu dedi ki:

  ben 1200 w elektirikli motor alicam 40 basiyo onada ehliyet gerekiyomu

 11. 318. murat dedi ki:

  1.500 watt ehlitet gerekiyorumu arkadaşlar ben bu gün süper bir motor biskilet gördüm fiyati 2.150 alcam ama dediyim gibi ehliyet gerekiyormu saygilar

 12. 319. Batuhan dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben bidahaki sene lise 1 e geçeceğim zaman yuki 1200-1500 w almaytı düşünüyorum 15 yaşıda olucam aldığımda ama bana saçma gelen şu 25 kmh nin üzerinde giden elektirikli bisikletlere ceza kesilcekmis deniyor bn bisikletime hız ibresi taktırdım ve duz yolda 30 u buldu hızı nası bi sacma yasadır bu

 13. 320. yavuz dedi ki:

  ben 800w elektirikli bisiklet alıcam ehliyet ruhsat gerekirmi

 14. 321. yavuz dedi ki:

  yuki eb 10 siphayi yenisinden

 15. 322. uniqueinn dedi ki:

  Arkadaş öyle bir hükümet varki başımızda götümüzdeki dona bile vergi alıcak nerdeyse böyle şeymi olur.bi elektiriklimiz vardı artık oda yok.dini imanı para adamların..

 16. 323. ali eren dedi ki:

  ben 12 yaşındayım elektrikli bisiklet sürmeye yaşım uygun mu?

 17. 324. Burak ATALAY dedi ki:

  Kardeşim yasalara göre 16 yaş üzeri olmak zorundasın ama polisler durdurursa ceza yazabilirler dikkatli ol :-D

 18. 325. Burak ATALAY dedi ki:

  E bisiklet hakkında bilgi almak isteyen ; facebook.com/burak109 hayırlı bayramlarr :-D

 19. 326. muhsin dedi ki:

  yuki marka iki kişilik elektikli bisiklet alırsam,ehliyet,ruhsat gerekir mi.ayrıca kaza anında sigorta konusu nasıl çözülür.

 20. 327. oğuz dedi ki:

  Merhaba ben 13 yaşındayım okula dershaneye giderken vs. Bir elektrikli alma ihtimalim var şimdi bu yasal olarak nedir ne değildir biri bir açıklık getirebilir mi?

 21. 328. Hakan dedi ki:

  Arkadaşlar Korkmayın Bnm Bir ARKADAŞIMI DURUDURDULAR 1000 W VAR Onda Elektriklimi Diye Sordular Elekrtikli Dedei Tmm Geç Dedi Çok Saçma Bişey bn Bisikletimie km taktım 50 km buluyorum çok saçma siz yinede polis sorduğunda 250 w fln deyin sorarsa :D

 22. 329. um t dedi ki:

  Arkadaslar merhaba bende elektrikli bisiklet istiyorum 13 yasindayik arkadaşım da suruyor. Ehliyet gerekiyor mu

 23. 330. emre dedi ki:

  arkadaşlar bence elektirikli bisiklet almayın trafik polisi en az 5000 tl yazıyo sonra karakola gidiyosunuz ailen çağırılıyor denmezse eve hicra gelir bence boşverin almayı normal bisiklet alın kemikleriniz içinde yararlı haklıyım çünkü bu olay dün başıma geldi

 24. 331. muhammed dedi ki:

  Ben 15 yaşındayım bende apachi cat var bana ehliyet lazımmı

 25. 332. tedi dedi ki:

  Merhabalar ben STMAX ZWD 40L L(500W) ve STMAX DORE 1200(W)almayı düşünüyorum STMAX DOREYE plaka ve ruhsat fiyata dahil değildir diyor STMAX ZWD de yazmıyor. Acaba EHLİYET RUHSAT PLAKA LAZIM MI?(ikisine de)
  bizim burda 15 tane 1200w,250w elektrikli var adamlar kasksız gömlekle geziyor. Bir şeyde olmuyor adamlara ben biliyorum ehliyet olduğunu ama çok şikayetten plaka zorunluluğu kalktı o yüzden polis çevirip ceza kesemiyor. PLAKASIZ HİÇBİRŞEYE POLİS BİR ŞEY YAPAMAZ!!!!!!!
  AMA ELEKTRİKLİYE EHLİYET VAR!!!!!!
  PLAKA ZORUNLULUĞU KANUNUDA DEVAM EDİYORMUŞ!!!!!!
  CEVAP,DÜŞÜNCELERİNİZİ BEKLİYORUM!

Sayfalar: « 14 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14]

Sayfaya yorum yazınız