Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?


elektrikli-bisiklet-ehliyet

Daha önceki yazılarımızda elektrikli bisikletin ehliyet gerektirmediğini yazmıştık. Ancak trafikte elektrikli bisikletlerin neden olduğu problemlerden ötürü kanunda yapılan değişikliklerle artık bu araçlara da ehliyet şart olmuş. İşte konu ile ilgili haber:

Elektrikli bisiklete ehliyet mecburiyeti

Ehliyet ve ruhsat istenmemesinin yanı sıra tasarruflu olması nedeniyle son aylarda kullanımı yaygınlaşan elektrikli bisikletlerle ilgili yeni bir düzenlemeye gidildiği, bu kapsamda sürücülerinin A1 sınıfı ehliyet sahibi olma zorunluluğu getirildiği bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla 28 Mart’ta yapılan toplantıdan şu sonuç çıktı “Gücü 0.25 kilovattan ve hızı ise 25 kilometreden az olan elektrikli bisikletlerin, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde tanımlanan motorlu bisiklet sınıfına alındığı, A1 sınıfı sürücü belgesi kullanılması gerektiği, sürücü belgesi olmayanlar hakkında Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. Maddesi gereğince ehliyetsizlikten 600 TL adli para cezası uygulanacağının halkımız tarafından bilinmesini istiyoruz.

Öte yandan ehliyetsiz sürücü aynı zamanda araç sahibi değil ise araç sahibine de ayrıca 290 TL idari para cezası tatbik edilecek.”  (22.04.2011)

Bu konu ile ilgili daha önceki yazımız:

Elektrikli bisikletler hem pratik ve masrafsız olduğu için, hem de trafiğe çıkarken bir sorun çıkarmadığı için giderek ilgi görüyor. Yakıtı benzin değil elektrik olan bu bisikletler; ehliyet, ruhsat ve plaka istemediği için daha çok tercih ediliyor. Peki acaba yasalar elektrikli bisiklete ne diyor? İşte trafik yönergelerine göre elektrikli bisikletlerdeki yasal zorunluluklar…

Firmalar elektrikli bisikletler için ehliyet, ruhsat ya da plaka gerekmediğini söylüyor

Bu tür bisikletler firmalarca satılırken bisiklet sınıfına sokuluyor. Ancak emniyet yetkililerinin görüşü bunu tam tersi: “Mobilet diye bildiğimiz aracın aslında gerçek ismi motorlu bisiklettir ve tescile tabidir. Yani ehliyet almadan kullanılamaz. Elektrikli bisiklette motorlu bir araç olduğu için o da tescile tabidir ve kullanılabilmesi için tıpkı motosikletlerde olduğu gibi A1 sınıfı ehliyet gerekir. Bu araçlar insanlara ehliyetsiz ve tescilsiz olarak kullanılabileceği söylenerek satılıyor.”

İç İşleri Bakanlığı bu konuda yasal prosedürün belli olduğunu söylüyor

İçişleri Bakanlığı bu konuyla ilgili olarak verdiği görüşte şunları belirtti: “Bu tür araçların araç tescili işlemine gerek olmadığı hususu ile Motorlu Araç Trafiği’ne açık Karayolunda sürülmesine izin verilemez. Bunların tescile tabi olmaması da bunların şehir trafiğinde plakasız ve ehliyetsiz bir şekilde sürüleceği anlamını da taşımıyor.”

Hangi elektrikli bisikletler için ehliyet ve ruhsat gerekmiyor?

EhliyetNormal bisikletler 15 kilometre hıza ulaşırken, elektrikli bisikletler 30 kilometre hız yapabilliyor. O yüzden bu aracın kullanımı için ehliyet ve plaka istenmiyor. Çünkü yasal olarak ancak 45 kilometrenin üzerinde hızda gidebilen araçların plaka alması ve ehliyetle kullanılması şart. Zaten şuanda Türkiye’de piyasada satılan elektrikli bisikletlerin hızları 25 ile 40 km arasında değişiyor ve 250Watt’ın altında motor güçleri var. Dolayısıyla kullanıcılar bu bisikletleri trafikte bir problem olmadan ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak kullanabiliyor.

Hangilerinde ehliyet ve ruhsat zorunlu?

Ancak 250Watt’dan çok daha yüksek motor gücüne sahip olan özel üretim bazı modeller 50-60 km hıza ulaşabilmektedir. Örneğin Biselect markalı elektrikli bisikletlerin D1, D2, D3 ve D4 modelleri yokuşlarda yüksek performans alabilmek için 600Watt’lık motorlarla üretilmekte olup, bu modellerin satışında ehliyete ve ruhsata tabi olduğu satış esnasında bildirilmektedir. Ama yüksek motor gücüne sahip bazı marka ve modeller, ülkeye yine bisiklet sınıfında getirildiğinden bu konuda alınmış bir önlem yok. Yine de kullanıcıların, elektrikli bisiklet alırken yüksek hız yapanları tercih etmemeleri gerekiyor. Ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak ancak 250Watt motor gücünün altında olan ve maksimum 45km/h hız yapan elektrikli bisikletleri tercih etmeleri gerekiyor.

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?” yazısına 355 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 15 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15]

 1. 331. muhammed dedi ki:

  Ben 15 yaşındayım bende apachi cat var bana ehliyet lazımmı

 2. 332. tedi dedi ki:

  Merhabalar ben STMAX ZWD 40L L(500W) ve STMAX DORE 1200(W)almayı düşünüyorum STMAX DOREYE plaka ve ruhsat fiyata dahil değildir diyor STMAX ZWD de yazmıyor. Acaba EHLİYET RUHSAT PLAKA LAZIM MI?(ikisine de)
  bizim burda 15 tane 1200w,250w elektrikli var adamlar kasksız gömlekle geziyor. Bir şeyde olmuyor adamlara ben biliyorum ehliyet olduğunu ama çok şikayetten plaka zorunluluğu kalktı o yüzden polis çevirip ceza kesemiyor. PLAKASIZ HİÇBİRŞEYE POLİS BİR ŞEY YAPAMAZ!!!!!!!
  AMA ELEKTRİKLİYE EHLİYET VAR!!!!!!
  PLAKA ZORUNLULUĞU KANUNUDA DEVAM EDİYORMUŞ!!!!!!
  CEVAP,DÜŞÜNCELERİNİZİ BEKLİYORUM!

 3. 333. semih pircioğlu dedi ki:

  yahu ben kerizmiyim anlayamadım 300 tl aldığım bisikleti 100 tl sattım sırf elektirikli bisiklet aldım diye üretici firmaları gerekli tepkiyi gösterecektir inanıyorum bu kanunu çıkarırken ehliye istemiyodunda şimdi ne olduda ehliyet istiyosun gerekirse mahkemeye gidelim arkadaşlar

 4. 334. abdullah dedi ki:

  merhabalar ben 16 yasindayim 2700w elektiriklim var markası[yuki moni-10] polisler tek istediği kask ehliyet istemiyor.[birde kask alırken 10 liralık kasklardan almayın 60-70 tlik kasklar alin hayatiniz değerli]

 5. 335. Kaan dedi ki:

  Arkadaşlar ben yaz tatilinde bi elektrikli motor alıcamda ehliyet” yada ve benzeri gerekiyordu.. Ben 13 Yasindayim :) :) :-) :-) çok acil bi mesaj atinnnn..

 6. 336. ahmet dedi ki:

  BEN BUGUN ARADIM (05-06-2014) 10 POLİSİN HİÇ BİRİ BİLMEDİ VE EN SON BAGLADIKLARI EMİN BİR ŞEKİLDE 0.25 KW ÜZERİ YANİ 250 WATT GALİBA EHLİYET VE KASK ZORUMLU DEDİ,BENDE BUGUN ALACAKTIM 1500 WATT LIK VAZ GEÇTİM BENZİNLİ ALABİLİRİM,EN AZINDAN EHLİYETİM LUR TRAFİĞEDE ÇIKARIM KAFAMDA RAHAT OLUR,,BU BİZİM AIMIZDANDA İYİDİR ,ÖNCE GÜVENLİK

 7. 337. İsMeT dedi ki:

  Arkadaşlar ben 13 yasındayım 250W elektirikli motor alacağım ehliyet gerekiyormu?

 8. 338. Ahmet dedi ki:

  bende 1500 lük yuki 5 dunya var polisler goruyo bişey demiyo yasım daha 13 kardesler alabilirsiniz motor artık sıkıntı yok alın kimseyede sormayan tabi beli bi yas var 10 asası kulanamaz benlede kapısmak istiyen varsa Ahmet Ckale yi eklesinler motoru olanla kapısırım motoruna

 9. 339. selçuk dedi ki:

  arkadaslar bnde lıkya veya stmax 1200w lık elektrıklı bısıklet alıcagım ama bızm burada artık trafık polısı sureklı dolasıyor ve bn ceza yıgecem dıye korkuyorum. ınternetten baktıgımda ıse 45 km hız yapıorsa ve ustunde deılse trafık polısı karısamıor dıor. PEKİ YA SIZCE DOGRUMU ??

 10. 340. nihan dedi ki:

  18 yasından kucuk olunca ehliyet alamıyoruz,o zaman elektrikli bisiklete de mi binemeyecegiz?
  ben 16 yasindayim cok istiyorum ama onumuze boyle engeller cıkıyor olması cok sacma

 11. 341. burak dedi ki:

  Ben polisim arkadaslar motorunuz 1 wat ile olsa gene ceza yaziyoruz a2 ehliyeti alin hem motosiklet hemde elektrikli motosiklet surebilirsiniz

  A1 ehliyeti ile sadece elektriklomotor surebilirsiniz bence a2 ehliyeti alin

 12. 342. MEHMET SECKİN ERCEL dedi ki:

  ben yuki midilli 1500 lük den aldım ne yazıkki ehliyetim yok ne yapmam lazım A1 istiyolar mış nasıl yaparız hiç yok ehliyet ve bu modelde kilometre göstergesi yok kac kilometre gitdigini bilmiyorum ve yatı da motor iyi lakin bular yok firma buna bir cözüm bulsa iyi olur

 13. 343. selçuk dedi ki:

  bn marmarıs ın turunc beldesınde oturuom ve burada trafık polısı gezıo cogu arkadaslarımda da var 1200watt ama polıs karısmıo dıyolar ve bnde 1200watt lıkya almak ıstıyorum ama ceza yıgeceım dıe korkuyorum . bu aradada yas sınırı kac 12 dıye duydunda??

 14. 344. selçuk dedi ki:

  arkadaslar bnm almamn sebebı ıse ayagım bır kere tutulmustu kısn ama gectı de ayagm agrıyor ve doktor yormadıo bn yapamıom cunku sureklı bısıklet kullanıom ve yazn cok yoruyor bılıosunuzdur

 15. 345. selçuk dedi ki:

  lutfen cevap yazın nolurrr :((

 16. 346. trafik polisi dedi ki:

  arkadaşlar sizi polis durdurmuyor diye elektirikli bisikletin ehliyetsiz kullanacağınız anlamına gelmiyor en son gelen genelgede 250 waat altındakinler elektirikli bisiklet sınıfına giriyor ama su an bakıyorum elektirikli bisikletlerin yüzde doksan beşi 250waat ın üstünde herhangi bir kazaya karışırsanız ehliyetsizlik ve plaka çıkarmadığınız için ceza yazarlar ve cezası 1650 tl dir ve bir cok polis de bu kanunu bilmiyor olabilir bilen birine denk gelirsiniz canınız yanar ayrıca ehliye alma yası 17 dir

 17. 347. Abidik dedi ki:

  Oğlum selçuk, sen bisikleti motorsikleti filan bir kenara bırak da Türkçe öğren. Mide bulandırıyorsun!

 18. 348. Abidik dedi ki:

  Oğlum MEHMET SECKİN ERCEL,sizin sokağın köşesindeki bakkala git, bir kola al, kapağın altından ehliyet çıkıyor, onu kullan. Plaka için ise hazır çorba paketlerinin içine bakacaksın.

 19. 349. Abidik dedi ki:

  Çok acil cevap yazın diye bar bağıran salaklar, açın kanunu okuyun (hangi kanunu okuyacağınız da siz bulun), açın yönetmeliği okuyun (hangi yönetmeliği okuyacağınız da siz bulun), biraz kafanızı kullanın, soru soracaksanız sizden daha akıllı olanları bulun da(gerçi etrafınızda sizden daha akıllı olan yoktur ya…) onlara sorun. Yasaları tartışmaktan vazgeçin. Beğenmediğiniz yasa varsa önce milletvekili olun, sonra da o yasayı değiştirin. Geri zekâlılığın alemi yok montafonlar!

 20. 350. atahan dedi ki:

  Birsey soracam babanizi nasil ikna etitiniz almaya

 21. 351. kemal dedi ki:

  ben kullanılmış olarak yuki marka bir elektrikli bisiklet aldım. dört aydan beri rahatlıkla biniyordum. fakat bugünlerde yerel televizyonların yayını ile trafik plaka sormakta böylece binmeye korkuyorum. benim aracım pedallı . pedallıların gücü de az deniliyor. ben alırken basit bir satış belgesi verildi. tafsilatlı bir fatura mevcut değil. bu işle ilgilenen şahıs bu belge ile plaka ve ehliyet alamazsın dedi. bende plaka ve ehliyet almak istiyorum ne gibi bir yol takip etmeliyim. bu şekilde çok bisiklet var devlet buna bir çözüm getiremezmi ?

 22. 352. B.Buyuk dedi ki:

  arkadaslar pedallı motosıklete ehlıyet ve kask gerekmıyor eger 45 kmden az gıderse. zaten onlarda 40km den fazla gıtmezler

 23. 353. arda s. dedi ki:

  bende asya volt var 1000w hizi 45 2 tane hiz kilidi var 1 tanesi 25 e digeri 45 e kitliyo acinca 60 oluo hizi duz yolda ama aku hemen bittigi icin 45 e kitleyeni taktim ehliyetim yok siteden cikmadikca kullaniyorum yasak diil o 24 e kitleyeni taksam ehliyet lazim olru mu?

 24. 354. GaRiBan dedi ki:

  arkadaşlar daha öncede yazılmış bende detaylı şekilde açıklayayım size motor gücü 0,25 kw(250 walt altı) altı olan elektirikli bisiklet olarak geçiyor ve 11 yaşından büyük herkes sürebilir sadece kask zorunluluğu var… 0,25 ile 4 kw(250 ile 4000 walt) arası olanlar motorlu bisiklet olarak geçmekte olup en az A1 veya A2 ehliyet alınması ve plaka ve ruhsat alınması gerekir motor gücü 4 kw(4000 walt) ve daha büyük olanlar motosiklet olarak geçmekte olup plaka ve ruhsat lazım olup en az A2 ehliyet alınması gerekir… eğer ki motor gücünden kafanız karıştı ise satıcıların size verdikleri elgelere bakın o belgelerin içinde ”ARAÇ UYGUNLU BELGESİ” diye bir belge varsa plaka ve ruhsat almalısınız….

 25. 355. tofasci dedi ki:

  Ben st max 500watt alacam bunada ehliyet isterlermi ?

Sayfalar: « 15 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15]

Sayfaya yorum yazınız


+ 9 = 17