Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?


elektrikli-bisiklet-ehliyet

Daha önceki yazılarımızda elektrikli bisikletin ehliyet gerektirmediğini yazmıştık. Ancak trafikte elektrikli bisikletlerin neden olduğu problemlerden ötürü kanunda yapılan değişikliklerle artık bu araçlara da ehliyet şart olmuş. İşte konu ile ilgili haber:

Elektrikli bisiklete ehliyet mecburiyeti

Ehliyet ve ruhsat istenmemesinin yanı sıra tasarruflu olması nedeniyle son aylarda kullanımı yaygınlaşan elektrikli bisikletlerle ilgili yeni bir düzenlemeye gidildiği, bu kapsamda sürücülerinin A1 sınıfı ehliyet sahibi olma zorunluluğu getirildiği bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla 28 Mart’ta yapılan toplantıdan şu sonuç çıktı “Gücü 0.25 kilovattan ve hızı ise 25 kilometreden az olan elektrikli bisikletlerin, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde tanımlanan motorlu bisiklet sınıfına alındığı, A1 sınıfı sürücü belgesi kullanılması gerektiği, sürücü belgesi olmayanlar hakkında Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. Maddesi gereğince ehliyetsizlikten 600 TL adli para cezası uygulanacağının halkımız tarafından bilinmesini istiyoruz.

Öte yandan ehliyetsiz sürücü aynı zamanda araç sahibi değil ise araç sahibine de ayrıca 290 TL idari para cezası tatbik edilecek.”  (22.04.2011)

Bu konu ile ilgili daha önceki yazımız:

Elektrikli bisikletler hem pratik ve masrafsız olduğu için, hem de trafiğe çıkarken bir sorun çıkarmadığı için giderek ilgi görüyor. Yakıtı benzin değil elektrik olan bu bisikletler; ehliyet, ruhsat ve plaka istemediği için daha çok tercih ediliyor. Peki acaba yasalar elektrikli bisiklete ne diyor? İşte trafik yönergelerine göre elektrikli bisikletlerdeki yasal zorunluluklar…

Firmalar elektrikli bisikletler için ehliyet, ruhsat ya da plaka gerekmediğini söylüyor

Bu tür bisikletler firmalarca satılırken bisiklet sınıfına sokuluyor. Ancak emniyet yetkililerinin görüşü bunu tam tersi: “Mobilet diye bildiğimiz aracın aslında gerçek ismi motorlu bisiklettir ve tescile tabidir. Yani ehliyet almadan kullanılamaz. Elektrikli bisiklette motorlu bir araç olduğu için o da tescile tabidir ve kullanılabilmesi için tıpkı motosikletlerde olduğu gibi A1 sınıfı ehliyet gerekir. Bu araçlar insanlara ehliyetsiz ve tescilsiz olarak kullanılabileceği söylenerek satılıyor.”

İç İşleri Bakanlığı bu konuda yasal prosedürün belli olduğunu söylüyor

İçişleri Bakanlığı bu konuyla ilgili olarak verdiği görüşte şunları belirtti: “Bu tür araçların araç tescili işlemine gerek olmadığı hususu ile Motorlu Araç Trafiği’ne açık Karayolunda sürülmesine izin verilemez. Bunların tescile tabi olmaması da bunların şehir trafiğinde plakasız ve ehliyetsiz bir şekilde sürüleceği anlamını da taşımıyor.”

Hangi elektrikli bisikletler için ehliyet ve ruhsat gerekmiyor?

EhliyetNormal bisikletler 15 kilometre hıza ulaşırken, elektrikli bisikletler 30 kilometre hız yapabilliyor. O yüzden bu aracın kullanımı için ehliyet ve plaka istenmiyor. Çünkü yasal olarak ancak 45 kilometrenin üzerinde hızda gidebilen araçların plaka alması ve ehliyetle kullanılması şart. Zaten şuanda Türkiye’de piyasada satılan elektrikli bisikletlerin hızları 25 ile 40 km arasında değişiyor ve 250Watt’ın altında motor güçleri var. Dolayısıyla kullanıcılar bu bisikletleri trafikte bir problem olmadan ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak kullanabiliyor.

Hangilerinde ehliyet ve ruhsat zorunlu?

Ancak 250Watt’dan çok daha yüksek motor gücüne sahip olan özel üretim bazı modeller 50-60 km hıza ulaşabilmektedir. Örneğin Biselect markalı elektrikli bisikletlerin D1, D2, D3 ve D4 modelleri yokuşlarda yüksek performans alabilmek için 600Watt’lık motorlarla üretilmekte olup, bu modellerin satışında ehliyete ve ruhsata tabi olduğu satış esnasında bildirilmektedir. Ama yüksek motor gücüne sahip bazı marka ve modeller, ülkeye yine bisiklet sınıfında getirildiğinden bu konuda alınmış bir önlem yok. Yine de kullanıcıların, elektrikli bisiklet alırken yüksek hız yapanları tercih etmemeleri gerekiyor. Ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak ancak 250Watt motor gücünün altında olan ve maksimum 45km/h hız yapan elektrikli bisikletleri tercih etmeleri gerekiyor.

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?” yazısına 416 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 17 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17]

 1. 392. Oğulcan dedi ki:

  Arkadaşlar ben 5000 W MOTOR ALCAM CEZA VARMI

 2. 393. Dimitr Angelidis dedi ki:

  Yuki marka 3 tekerlekli bir elektrikli bisiklet aldlm,Buyukadada kullaniyorum.
  Adalar Belediyesi 1500 Tl plaka parasi ve senelik 200 Tl bandrol parasi istoyor.
  Bu istegin hangi trafik kanununa gore oldugunu ogrenmek istiyorum.
  Yaptigim arastirmaya gore bu elektrikli nisiklete istanbuldan plaka alirsam 600 Tl ye malolacagini ogrendim
  Fakat bu plaka Buyukadada gecerli degilmis diyorlar. Boyle birsey olabilir mi?
  Bu hususta beni aydinlatan biri varsa simdiden mutesekkirim.
  Dimitri Angelidis

 3. 394. ziya dedi ki:

  Yeni gelen düzenlemeler(2016) hakikaten kafa karıştırıcı, bunlara alışmak biraz zaman alacak. B sınıfı ehliyetliler scoter kullanabilir diyor yasa.
  Ama mesela 4000w kadar sınır(elektriklide), satılan motorlarda ise 5000dc motor gücü 3000w anma gücü yazıyor , şimdi nasıl muamele görecek, b ehliyet kullanabilir mi, yoksa A türünde bir ehliyet mi almak gerekiyor. Ayrıca birde plaka işlemleri var onlar nasıl halledilecek. Bunları bilen cevaplayabilcek birileri var mı acaba.

 4. 395. ahmet ahmet dedi ki:

  benımde kafam karıştı b ehlıyeti hızı 45 e kadar olan motoru kullanıyor bu motorlara ruhsat gerekirmı yada soyle sorayım hangılerıne ruhsat gerekır

 5. 396. Hamza dedi ki:

  100cc motor aldim ruhsat plaka gerekli mi acaba

 6. 397. elektrikli motorcu dedi ki:

  ben 13 yaşındayım aldım diyelimki sürüyorum polis cevirdi 600 tl ceza bide 290 ayriyetten para cezasımı ödüyeceğim bu nasıl bi saçmalıktır kardeşim

 7. 398. elektrikli motorcu dedi ki:

  peki ehliyetleri 13,14 ,15 yaşındaki kişilere verilebiliyomu

 8. 399. kutay dedi ki:

  beyler benım 14e gırıcem bu yazın ortasında stmax alfa 1200 yada dora 1500 alıcam hangisini alıyım hangileri ehliyet istiyo ???

 9. 400. Beko dedi ki:

  Ben arora xh 05 z 250 aldım arkadaşlar trafik polisi kaç yaşındasın dedi 13 dedim arkada belgelerim var çıkardım abi baktı geç dedi arkadaşınki stmax kobra 2000 di 13 yaşınfaydı arkasında a1 ehliyetine sahip abi vardı biyere bırakmamızı istediler polis dedi arkadaşa bir daha görürsem alırım dedi arkasındaki abi de ehliyeti çıkarıp motor benim dedi yoksa alıyordular

 10. 401. polat dedi ki:

  arkadaslar bn 13 yasındayım elektirikli bisiklet alacam yuki maraton ehliyet lazımı?

 11. 402. Fatih emre dedi ki:

  Arkadaşlar bugün aldığım bisiklet geldi bisikletimin markası kral modeli leonis ve 4500 watt motor gücüne sahip bugün sanayiden götürmeden önce toplayan servis bana ehliyet gerekir dedi babamla falan bizi kuşku sardı neyse sonra yola çıktık arkamdan polis geçti beni solladı ama korna bile çalmadan gitti yani ehliyetim yok plakada yoktu inşallah böyle devam eder ama yinede ben 16 ya girince A1 ehliyeti alacam size de benim motordan tavsiye ederim max hızı 50 çok güzel bi motor inceleyin ben n11 den 3.170.000 tl ye aldım piyasa da 3.900.000 ucuzunu bulun alırsanız arayın enayi gibi fazla para vermeye gerek yok demi benden size tavsiye elektrikli alacam diyosanız bu motor tam bir harika Alırsanız hayırlı olsun hayırlı günler…

 12. 403. Hasan dedi ki:

  Beyler yanınızda faturayı taşıyın yeter ehliyete gerek yok ben polise sordum

 13. 404. Mirra dedi ki:

  Yakin zamanda bisiklet bile icin ruhsat ve ehliyet gerekicek bu ulkede valla…..

 14. 405. Emrah dedi ki:

  25 kw üzeri olan elektrikli bisiklete ehliyet ve tescil belgesi varsa trafiğe cikabilir. Eğer ehliyet ve plaka yol ise 1700 tl ye kadar cezası var.
  25 kw altı elektrikli bisiklet için ise ehliyet ve tescil belgesi gerekli değil. Fakat trafik tescil belgesi olmayan araçların trafiğe cikisi6 yasaktır.Kullanım klavuzunu okursanız “25 kw altı için trafiğe kapalı alanda kullanılır” ibaresi yer alır. Gençler kendinizi boşa kandırmayın.

 15. 406. Celal Ercan 17 dedi ki:

  Ben 17 yaşına girmek uzereyim yuki panther alacağım ehliyetim yok.Polise yakalandim diyelim para cezası almazlar demi ??

 16. 407. ErdalAlpar dedi ki:

  Bende elektrikli motor bisiklet alacam B.Sınıfıehliyetim var oluyorum

 17. 408. ErdalAlpar dedi ki:

  Plaka ve ruhsat kaç TL masrafı var öğrenebilir miyim

 18. 409. Yiğit dedi ki:

  Arkadaşlar Elektrikli Bisikletlerin 250Watt Ve Altı ehliyet Gerekmiyor Mesela Ekobis,Yuki.kral.stmax.bisan.arora Bunlara Ehliyet Gerekmiyor Polis Çevirise bunlarla gezerken faturayı göster kaskı göster sana geç diyor beni 10-15 defa polis çevirdi bişey demedi hayırlı yolculuklar dedi gönderdi SAdece FAturayı yanınızda taşıyın bide kaskla gezin okadar benim babam polis bunlara ehliyet,plaka,ruhsat yok istedğin gibi şehir dışına çık gez ama 250watt üstü tabikide a1 veya a2 gerekiyor bilginize Bendede Ekobis Maxi Fashion Var Gayet Memnunum Sıfır Aldım gayet iyi Gidiyor

 19. 410. Mevlut dedi ki:

  Sıgorta gerekiyomu acaba

 20. 411. devrim dedi ki:

  muğla ercanlardan 2015 yılında volda vs5 marka elektirili motor aldım.. satıcı bana ehliyet ve ruhsat gerek yok dedi. eğer bir yazılı belge alsaydım tüm mağduriyetimi mahkeme yoluyla giderecektim.
  polis çevirme yaptı öncelikle motorun faturasını istedi belki çalıntıdır dedi.
  başta söyleseydi buna ruhsat ehliyet gerekiyor o zaman orada bıraksaydık daha karlı olacaktık.. neyse evrakları getirdik motoru bağladı. ve ceza kesti..
  motorun sigorta+ruhsat+plaka masrafı+çekici+otopark ve cezalar. ortalama 2000 patladı.. siz siz olun tecrubeli olun. mağdur olmayın

 21. 412. Emirhan dedi ki:

  Elektrikli moto siklet için trafik sigortası gerekiyor mu?

 22. 413. Levent dedi ki:

  Evet arkadaslar bende 2500 watt lik olanindan vardi polis uyardi artik plaka ve sigorta kontrolu yapicaz tedbirini al dedi .bende motorumu sattim.yani mopedler patladi …

 23. 414. Kenan Birişik dedi ki:

  Arkadaşlar bende motor aldim hız limiti var 25 i geçmiyor . Hız limiti olmasa 40 yapıyor küçük volta ehliyet gereklimi

 24. 415. Huseyin dedi ki:

  Ben 13 yasindayim 249 watt elektrikli bisiklet almak istiyorum ehliyet ruhsat plaka falan gerekiyor mu soylerseniz cok sevinirim

 25. 416. Emir dedi ki:

  arkadaşlar ben yuki sportsman 3000 alacagım sizce ehliyet gerekirmi acill bi cevap verirseniz :d

Sayfalar: « 17 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17]

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.