Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri


Elektrikli bisikletlerle ilgili merak edilen konulardan birisi de akü performansı. Cep telefonu bataryası gibi tekrar şarj edilip kullanılabilen bu elektrikli bisiklet aküleri ile ilgili şu sorulara cevap verdik: Elektrikli bisiklet aküsü nasıl şarj edilir? Ne kadar sürede şarj olur? Evde şarj edilebilir mi? Akünün ömrü bittiğinde yeni akü almak gerekir mi? Yeni bir elektrikli bisiklet aküsü ne kadardır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü Standart Mıdır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisiklet aküleri hemen sağdaki resimde görüldüğü gibi genelde standart olarak üretilmektedir. Bu nedenle incelediğiniz birçok farklı marka ve modele ait elektrikli bisikletlerin akülerinin birbirinin benzeri olduğunu göreceksiniz. Aralarındaki tek fark gerilim (V) ve Ah değerleridir. Bu değerler ne kadar yüksek olursa elektrikli bisiklet aküsünün verdiği performans da o kadar yüksektir. Örneğin bizim denediğimiz Ekobis Maxi modelinde akü değerleri 48V, 20Ah iken bu değerlerin M****** markalı elektrikli bisiklette 12V, 12Ah ve J*** markalı elektrikli bisiklette ise 36V, 12Ah olduğunu gördük.

Elektrikli Bisiklet Aküsü Nasıl ve Nerede Şarj Edilir?

Elektrikli bisiklet alacakların akü ile ilgili merak ettikleri diğer bir konu da şarj etme olayıdır. Bu konuda en çok sorulan soru şu:

“Elektrikli bisikletin aküsünü evde şarj edebilir miyim?”
“Şarj ederken elektrikli bisikleti de prizin yanına mı taşımam gerekir?”

Elektrikli bisikletleri kullanışlı yapan şey kolayca taşınabilir olmalarıdır. Bu taşınabilirlik akü için de geçerlidir. Yani akü bittiğinde şarj etmek için aküyü elektrikli bisikletten çıkarıp, üzerinde bulunan tutacaklar sayesinde evinize götürebilir ve kolayca şarj edebilirsiniz. Şarj etmek için elektrikli bisikletin yanında bir priz olması gerekmiyor. Şekilde elektrikli bisikletten çıkarılmış akünün resmini bulabilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisikletten çıkarılmış akü

Aşağıdaki resimde elektrikli bisiklet aküsünün şarj aletini görebilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli bisikletlerin akülerinin genelde 6-8 saatte şarj olduğu yazmaktadır kataloglarda. Ancak bizim denediğimiz modelde şarj süresi 8-9 saati bulmaktaydı. Ancak 10-15 dolum sonrasında bu süre 6-8 saate kadar indi. Zaten şarj dolma işlemi bittiğinde şarj aletinin üzerinde yeşil ışık yanarak size şarj etme işleminin tamamlandığını haber veriyor. Şarj devam ederken ise yine aynı yerde kırmızı ışık yanmakta:

(Solda) Kırmızı Işık: Şarj devam ediyor --- (Sağda) Yeşil Işık: Şarj tamamlandı

Elektrikli Bisiklet Akü Şarjı

Aküyü evinizde şarj edebilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Bitmeden Şarj Edebilir Miyim?

Elektrikli bisikletinizin aküsüyle ilgili dikkat etmeniz gereken bir nokta da şarjınızı tamamen bitirip yolda kalmamanızdır. Bu da akü bitmeden ya da bitmeye yakın şart etme gereksinimini ortaya çıkarıyor. Ancak üretici firmalar akünün tam olarak bittiğinde şarj edilmesi gerektiğini söylüyor. Tıpkı eski model cep telefonları gibi şarj tamamen bitmeden şarj ederseniz akünün ömrünü kısaltmış olursunuz. Tam performans için aküyü şarj etmeden önce tamamen bittiğine emin olun. Aküyü tamamen bitirmek için şarj etmeden önce bikaç tur atarak ya da ayaklığı kullanarak arka tekeri havaya kaldırıp gaz pedalını takılı bırakabilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Akü Ömrü Ne Kadardır?

Elektrikli bisikletin akü ömrü 1 yıldır ya da 2 yıldır demek yanlış olur. Doğru olan, “akü ömrü 300 kez dolumdur” demek. Yani aküyü 300 kez bitirip şarj ettiğinizde artık performansı kayboluyor. Hepimiz hatırlarız ki cep telefonlarında belli bir süre kullanımdan sonra artık bataryası doldurmanıza rağmen çok fazla gitmiyordu. Aynı şey elektrikli bisikletin akülerinde de geçerlidir. Çok fazla kullanıp aküyü 1 senede de bitirebilirsiniz. Ya da nadiren kullanıp aküyü 3-4 senede de bitirebilirsiniz. Örneğin 300 dolumluk bir aküyü haftada bir kez bitirip şarj ettiğinizde ortalama 5 yıl kullanabilirsiniz. Ancak aynı aküyü iki günde bir bitirip şarj ederseniz en fazla 1,5 yıl kullanabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Aküsünü Şarj Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Şarj cihazları elektrikli bisiklet aküleri için özel üretilmiştir. Sadece kendi şarj aletini kullanınız. Elektrik şebekesinin ürününüze uygun akımda olmasına dikkat ediniz. Elektrik akımındaki voltaj alçalma ve yükselmeleri ürün bileşenlerine zarar verebilir.
 2. Akünüzü çok soğuk ve sıcak ortamlarda bulundurmayın.
 3. Şarj işlemi bittikten sonra fişi elektrikten çekiniz, aküyü ve şarj aletini çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız.
 4. Akü şarj etme sırasında kontağın kapalı olduğuna dikkat ediniz.
 5. Akünün uzun süre boyunca düşük şarj halinde kalması akünün ömrünü azaltacaktır.
 6. Akünün tam şarj edilmesine dikkat ediniz, yarım şarj akünün ömrünü kısaltacaktır.
 7. Akünüzü bisikletin üzerinde şarj edebileceğiniz gibi paspasın altındaki taşınabilir akü kutusuyla çıkarıp portatif olarak evinizde ya da işyerinizde de şarj edebilirsiniz.
 8. Akünüzün şarjı ve saklanmasında akünün düz bir zeminde ve oda sıcaklığında olmasına, nemli ortamda olamamasına dikkat ediniz.
 9. Şarj aletinin ve akünün taşınmasında; düşürmekten sakınınız.
 10. Akü kutusunun içinde bir adet sigorta yer almaktadır, bu sigorta akünüzü uygun olmayan voltaj değişimlerine karşı korumaktadır güç kesintisi ve şarjın yarım kalması durumlarında öncelikle sigortanın sağlam olduğunu kontrol ediniz ve sigortanızı yine aynı ölçülerde olanı ile değiştiriniz.
 11. Akünün şarj edilmesinde şarj aleti ve akü bir miktar ısınacaktır lütfen havalandırmanın yeterli olmasına ve üstünün kapalı olmamasına dikkat ediniz, olağandışı bir ısınma (60 dereceyi aşması) ve koku durumunda şarj işlemini bitiriniz ve bayiinize başvurunuz.

DİKKAT: Akünüzün şarj ömrü 300 seferdir. 300 şarjdan sonra akünüzde güç kaybı ve verim düşüklüğü olacaktır, bu yüzden akünüzü mümkün olduğunca yarım şarjdan kaçınınız.

NOT: Çift akü sistemlerinde akü şarj ve kullanımı selenin altındaki anahtar yardımıyla olmaktadır. Bu da akünün kullanım ve şarjının teker teker yapılması anlamına gelir.

Elektrikli Bisikletin Aküsünü Nereden Alabilirim? Fiyatı Ne Kadar?

Elektrikli bisikletinizin akü ömrü bittiğinde değiştirmek isterseniz, bu konuda üretici firmanızı aramalısınız. Dilerseniz internette de bu aküyü satan bazı siteler bulabilirsiniz. Fiyatları 250 ile 350 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Çalınır Mı?

Elektrikli bisikletlerin en büyük problemleri çalınma olaylarıdır. Özellikle yüksek fiyatlı akülerin bu bisikletlerde kullanılması kullanıcıları bu konuda endişelendiriyor. Ancak bir çok modelde akünün çalınmasını önleyen kilitler mevcut. Örneğin bizim denediğimiz modelde aküyü bisiklete taktığınızda anahtarla kilitleyebiliyorsunuz:

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi ve Akünün Bisiklette Kilitli Hali

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri” yazısına 486 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 14 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 1420 »

 1. 187. gizliii dedi ki:

  ben elektrikli bisiklet alcamda kararsızım akünün erken ölmesinden korkuyom okula gitmek için alcam boy 1.98 kilo 85 günde 4-5 km gitcem sizce almalıyım güzel modellerden önerin arkadaşlar

 2. 188. Mersinli yuki dedi ki:

  8 ay once aldigim yuki maraton elek. Bisikletimi satiyorum urunde hicbir kiriklik yok hala yeni gibi aku omru ilk aldigimda 80-90 arasi gidiyordu simdi yari yariya dustu bir iki takviye aku ile sifirdan farki kalmaz ortalama hizi 40-45 km/s is yerimin degismesi ve daha uzaga gidecegimden yetmiyor artik bana normal motor aldim bende ilgilenen olursa 850 tl fiyati var urunu gormedn karar vermeyn mersin merkezdeyim 05366573684 bu numaradan ulasabilirsiniz

 3. 189. cesur dedi ki:

  arkadaşlar bende yuki maraton var yeni aküyü nerden alabilirim ve fiyatı ne kadardır yardımcı olursanız sevinirim teşekürler.

 4. 190. erhan dedi ki:

  arkadaş lar bende arora yls 08 var aroranın ürettigi en son elektrikli bisiklet k.maraşın heryeri yokuş kullanışlı olmuyor alacak olan arkadaşlar varsa görüşelim ben taksitli 2 milyara aldım 1 milyara vericem daha 6 aylık cok temiz 2 yıl garantisi var ciddi düşnen varsa arasın görüşelim 0538 733 71 76 erhan dogan

 5. 191. barış özgüven dedi ki:

  arkadaslar satılık varsa st max aküsü ve şarjı ssatan varsa bana ulaşsın(05444881504)istanbnul pendik)hattım turkcell bu arada

 6. 192. cesur dedi ki:

  arkadaşlar bu gün bendeki yuki elektirikli bisiklete 60 vurdurdum ve bunun tekniyini ögrendim bunu sizle paylarmak isterim ögrenmek isterseniz m esajlarını bekliyorum saygılar

 7. 193. recep yıldız dedi ki:

  zt 406 elektirikli bisiklet satılır [KARABÜK] 800 tl ye satılır 3 oldu alalı mecburiyeten satılır tel:05432780332

 8. 194. cengiz dedi ki:

  bende yuki maroton marka var gerçekten saglam bir makina tavsiye ederim hızıda fena degil

 9. 195. şaban çkr dedi ki:

  arkadaşalr bende stmax var herkeze tavsiye ederim ben kurye şirketinde kullanıyordum sabah 08:00 başlıyordum kullanmaya hiç durmak sızın akşam19:00 a kadar geziyordum ve çeyrek şarjım kalıyordu yani çok memnunum zaten o elektrikli bisikleti aldım ben kendime çok güzel modifiye yaptım led ışıklar kornalar müzik çalar hepsini yerleştirdim çok memnun seviyorum elektrikli bisikletimi gözümden sakınıyorum tertemiz duruyor ses siz bir ortamda müzik dinleme keyfi çok güzel oluyor herkeze tavsiye ederim

 10. 196. cihan dedi ki:

  arkadaşlar 36volt 48volt şarz cihazı e-scooter elcik takımı 24volt beyin elimde mevcut arayın 0541-637 87 37

 11. 197. ismail dedi ki:

  bnde mondial es 1 war.ben bu mondial e stmax ın 100 km giden akülerinden taksam olurmu acaba?????????????

 12. 198. mustafa dedi ki:

  slm arkadaslar elimde stmax zwd 406 l var satmak ıstıyorum
  sıkıntıdan yoksa cok memnunum fakat akusu yok fıyat 900tl daha sıfır gıbıdır antalyadan tel 05446230127 nolu telden ulasa bılırsınız

 13. akusu yoksa 900 e kimse almaz kardes

 14. 200. emin dedi ki:

  DİKKAT DİKKAT TUM ARKADASLARIN DİKKATINE ELİMDE TUM 5 AKULU E BISIKLETLERE UYAN TAYVAN MALI BIRE BIR DEĞİŞİM GARANTILI ŞARJ ALETLERI VAR TOPTAN FİYATI SIKI DURUN 35 TL EVET OTUZBEŞ TL 60 A 80 LE AYNI HEM DAHA SAĞLIKLI SARJ EDIYOR FANLI LED ISIKLI ŞARJ DOLDUMU OTOMATIK KESIYOR 0535 383 40 41 0541 383 40 41 0322 312 0067

 15. 201. ensar dedi ki:

  Arkadaşlar 950 e satıorum 6.buçuk ay oldu hiç bir sıkıntısı yoktur ama araba alacağım için satıyorum çok işimi gördü tertemiz mavi renkte akü tek aküdür bilenler zaten bilir özelliklerini ilginenlere ufak bi pazarlığımz olur pazarlık sünnettir nede olur numara : 0537 388 54 30

 16. 202. hasan dedi ki:

  mrb arkadaşlar bende stmax 406 var. satılık.750 tl diyorum. tabi pazarlık payı var.manisa turgutlu ilçesinde oturuyorum. düşünen arkadaşlara duyurulur.tel:0 505 897 09 34

 17. 203. emre özcan dedi ki:

  merhaba arkadaşlar bende stmax 406l var bunun aküsü öldü bende akü yü kendim tamamlamak istiyorum bun 12volt 7 amperlik 4 tane akü alsam bu bisiklet yürümezmi veya nasıl olur çok acil yardım lazım arkadaşlar

 18. 204. hasan dedi ki:

  st max elektrikli bisiklet var 750tl temiz aküsü sağlam 2011 model az kullanılmış bordo renkde konya selçuklu irtibat telefonu 05369798142.ihtiyacı olana tavsiye ederim…

 19. 205. küçük ev dedi ki:

  slm arkadaşlar elimde asya elektirikli asbis var akusu iyi hızlı paket servis için motorlar aldıgımdan satıyorum 1000 tl sıfır fıyatı2400 tl 05376332495 pazrlık payı vardır

 20. 206. küçük ev dedi ki:

  arkadaşlar tekirdağ corlu

 21. 207. k dedi ki:

  arkadaşlar bende s t m a x akü fiyatını istiyorum

 22. 208. Fethi dedi ki:

  ArkadaŞlar İzmir/Buca taraflarında oturuyorum. Yuki maraton(siyah) elektrikli bisikletin var henüz 7 ay oldu alalı. Aküsü gidik ama tamamen sağlam hiç bir çizigi eksigi bozugu yok ilgilenen arkadaşlar
  ”pessimist–rap@hotmail.com” mail adresime mesaj atsın irtibata geceLim. Hayırlı günler

 23. 209. ibo dedi ki:

  satıcı milleti degil mi hepsi aynı mallarını satmak için kırk yalan söylerler.alırsın ve istedigin gibi olmaz kazıgı yersin

 24. 210. Berkay dedi ki:

  Bende St-max 406l var aküsü aldığımdan beri 1 günde bitiyor.6 ay oldu alalı arkadaşıın şarj aleti yandı. ona veriyorum normalde onun 1 günden fazla gdyodu benim şarj aletinle doldurduğunda onunda 1 günde bitiyor yardım…

  İrtibat:https://www.facebook.com/berkay.balitatlii

 25. 211. NECATİ dedi ki:

  ELEKTRİKLİ STMAX BİSİKLETİMİ SATIYORUM FİATI 5OO TL İLGİLENEN OLURSA.05362799933 NOLU TELEFOU ARAYABİLİR.ESKİŞEHİR

Sayfalar: « 14 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 1420 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*