Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri


Elektrikli bisikletlerle ilgili merak edilen konulardan birisi de akü performansı. Cep telefonu bataryası gibi tekrar şarj edilip kullanılabilen bu elektrikli bisiklet aküleri ile ilgili şu sorulara cevap verdik: Elektrikli bisiklet aküsü nasıl şarj edilir? Ne kadar sürede şarj olur? Evde şarj edilebilir mi? Akünün ömrü bittiğinde yeni akü almak gerekir mi? Yeni bir elektrikli bisiklet aküsü ne kadardır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü Standart Mıdır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisiklet aküleri hemen sağdaki resimde görüldüğü gibi genelde standart olarak üretilmektedir. Bu nedenle incelediğiniz birçok farklı marka ve modele ait elektrikli bisikletlerin akülerinin birbirinin benzeri olduğunu göreceksiniz. Aralarındaki tek fark gerilim (V) ve Ah değerleridir. Bu değerler ne kadar yüksek olursa elektrikli bisiklet aküsünün verdiği performans da o kadar yüksektir. Örneğin bizim denediğimiz Ekobis Maxi modelinde akü değerleri 48V, 20Ah iken bu değerlerin M****** markalı elektrikli bisiklette 12V, 12Ah ve J*** markalı elektrikli bisiklette ise 36V, 12Ah olduğunu gördük.

Elektrikli Bisiklet Aküsü Nasıl ve Nerede Şarj Edilir?

Elektrikli bisiklet alacakların akü ile ilgili merak ettikleri diğer bir konu da şarj etme olayıdır. Bu konuda en çok sorulan soru şu:

“Elektrikli bisikletin aküsünü evde şarj edebilir miyim?”
“Şarj ederken elektrikli bisikleti de prizin yanına mı taşımam gerekir?”

Elektrikli bisikletleri kullanışlı yapan şey kolayca taşınabilir olmalarıdır. Bu taşınabilirlik akü için de geçerlidir. Yani akü bittiğinde şarj etmek için aküyü elektrikli bisikletten çıkarıp, üzerinde bulunan tutacaklar sayesinde evinize götürebilir ve kolayca şarj edebilirsiniz. Şarj etmek için elektrikli bisikletin yanında bir priz olması gerekmiyor. Şekilde elektrikli bisikletten çıkarılmış akünün resmini bulabilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisikletten çıkarılmış akü

Aşağıdaki resimde elektrikli bisiklet aküsünün şarj aletini görebilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli bisikletlerin akülerinin genelde 6-8 saatte şarj olduğu yazmaktadır kataloglarda. Ancak bizim denediğimiz modelde şarj süresi 8-9 saati bulmaktaydı. Ancak 10-15 dolum sonrasında bu süre 6-8 saate kadar indi. Zaten şarj dolma işlemi bittiğinde şarj aletinin üzerinde yeşil ışık yanarak size şarj etme işleminin tamamlandığını haber veriyor. Şarj devam ederken ise yine aynı yerde kırmızı ışık yanmakta:

(Solda) Kırmızı Işık: Şarj devam ediyor --- (Sağda) Yeşil Işık: Şarj tamamlandı

Elektrikli Bisiklet Akü Şarjı

Aküyü evinizde şarj edebilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Bitmeden Şarj Edebilir Miyim?

Elektrikli bisikletinizin aküsüyle ilgili dikkat etmeniz gereken bir nokta da şarjınızı tamamen bitirip yolda kalmamanızdır. Bu da akü bitmeden ya da bitmeye yakın şart etme gereksinimini ortaya çıkarıyor. Ancak üretici firmalar akünün tam olarak bittiğinde şarj edilmesi gerektiğini söylüyor. Tıpkı eski model cep telefonları gibi şarj tamamen bitmeden şarj ederseniz akünün ömrünü kısaltmış olursunuz. Tam performans için aküyü şarj etmeden önce tamamen bittiğine emin olun. Aküyü tamamen bitirmek için şarj etmeden önce bikaç tur atarak ya da ayaklığı kullanarak arka tekeri havaya kaldırıp gaz pedalını takılı bırakabilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Akü Ömrü Ne Kadardır?

Elektrikli bisikletin akü ömrü 1 yıldır ya da 2 yıldır demek yanlış olur. Doğru olan, “akü ömrü 300 kez dolumdur” demek. Yani aküyü 300 kez bitirip şarj ettiğinizde artık performansı kayboluyor. Hepimiz hatırlarız ki cep telefonlarında belli bir süre kullanımdan sonra artık bataryası doldurmanıza rağmen çok fazla gitmiyordu. Aynı şey elektrikli bisikletin akülerinde de geçerlidir. Çok fazla kullanıp aküyü 1 senede de bitirebilirsiniz. Ya da nadiren kullanıp aküyü 3-4 senede de bitirebilirsiniz. Örneğin 300 dolumluk bir aküyü haftada bir kez bitirip şarj ettiğinizde ortalama 5 yıl kullanabilirsiniz. Ancak aynı aküyü iki günde bir bitirip şarj ederseniz en fazla 1,5 yıl kullanabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Aküsünü Şarj Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Şarj cihazları elektrikli bisiklet aküleri için özel üretilmiştir. Sadece kendi şarj aletini kullanınız. Elektrik şebekesinin ürününüze uygun akımda olmasına dikkat ediniz. Elektrik akımındaki voltaj alçalma ve yükselmeleri ürün bileşenlerine zarar verebilir.
 2. Akünüzü çok soğuk ve sıcak ortamlarda bulundurmayın.
 3. Şarj işlemi bittikten sonra fişi elektrikten çekiniz, aküyü ve şarj aletini çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız.
 4. Akü şarj etme sırasında kontağın kapalı olduğuna dikkat ediniz.
 5. Akünün uzun süre boyunca düşük şarj halinde kalması akünün ömrünü azaltacaktır.
 6. Akünün tam şarj edilmesine dikkat ediniz, yarım şarj akünün ömrünü kısaltacaktır.
 7. Akünüzü bisikletin üzerinde şarj edebileceğiniz gibi paspasın altındaki taşınabilir akü kutusuyla çıkarıp portatif olarak evinizde ya da işyerinizde de şarj edebilirsiniz.
 8. Akünüzün şarjı ve saklanmasında akünün düz bir zeminde ve oda sıcaklığında olmasına, nemli ortamda olamamasına dikkat ediniz.
 9. Şarj aletinin ve akünün taşınmasında; düşürmekten sakınınız.
 10. Akü kutusunun içinde bir adet sigorta yer almaktadır, bu sigorta akünüzü uygun olmayan voltaj değişimlerine karşı korumaktadır güç kesintisi ve şarjın yarım kalması durumlarında öncelikle sigortanın sağlam olduğunu kontrol ediniz ve sigortanızı yine aynı ölçülerde olanı ile değiştiriniz.
 11. Akünün şarj edilmesinde şarj aleti ve akü bir miktar ısınacaktır lütfen havalandırmanın yeterli olmasına ve üstünün kapalı olmamasına dikkat ediniz, olağandışı bir ısınma (60 dereceyi aşması) ve koku durumunda şarj işlemini bitiriniz ve bayiinize başvurunuz.

DİKKAT: Akünüzün şarj ömrü 300 seferdir. 300 şarjdan sonra akünüzde güç kaybı ve verim düşüklüğü olacaktır, bu yüzden akünüzü mümkün olduğunca yarım şarjdan kaçınınız.

NOT: Çift akü sistemlerinde akü şarj ve kullanımı selenin altındaki anahtar yardımıyla olmaktadır. Bu da akünün kullanım ve şarjının teker teker yapılması anlamına gelir.

Elektrikli Bisikletin Aküsünü Nereden Alabilirim? Fiyatı Ne Kadar?

Elektrikli bisikletinizin akü ömrü bittiğinde değiştirmek isterseniz, bu konuda üretici firmanızı aramalısınız. Dilerseniz internette de bu aküyü satan bazı siteler bulabilirsiniz. Fiyatları 250 ile 350 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Çalınır Mı?

Elektrikli bisikletlerin en büyük problemleri çalınma olaylarıdır. Özellikle yüksek fiyatlı akülerin bu bisikletlerde kullanılması kullanıcıları bu konuda endişelendiriyor. Ancak bir çok modelde akünün çalınmasını önleyen kilitler mevcut. Örneğin bizim denediğimiz modelde aküyü bisiklete taktığınızda anahtarla kilitleyebiliyorsunuz:

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi ve Akünün Bisiklette Kilitli Hali

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri” yazısına 486 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 13 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 1320 »

 1. 162. tuncay dedi ki:

  slm arkadaşlar bende yeni bi elektirikli bisiklet aldım şarzı çok uzun suruyor 8 saat şarz olması lazım şarz suresi çok ama çok uzun şarzı biterse bukadar kimse bekleyemez çok kısa zamanda şarz eden şarz diazı olması lazım.tşk

 2. 163. ahmet dedi ki:

  arkadaslar ben almak ıstıyorum ama sorun acarmı dıye korkuyorum benı aydınlatırsanaız sevınırım htesekkur ederım

 3. 164. kara dedi ki:

  hasta hangi memlekette motor markası ne 250 tl ye neden satıyorsun

 4. 165. dr eser dedi ki:

  İlk akülü bisikleti aldığımda çok beğendim sessiz masrafsız diye. Alırkende aküsünün 2 yıl gideceğini ve yenisininde 150 tl olduğunu büyük bir alışveriş merkezinin elemanları söyledi.ben yazlıkcıyım 1 ay kullanıp gideceğimi söylediğimde daha iyi böylece en az 5 sene aküsünün dayanacağını söylediler bir ay kullanıp gittim;bir yıl sonra döndüğüm de akünün bitmiş olduğunu gördüm .servisine ve ithalatcı firmasına durumu anlattığımda aküyü her ay şarz etmem gerektiğini yoksa akünün biteceğini kitapcığında yazdığını söylediler.Yani her ay yazlığıma gelip aküyü şarz etmem gerekiyormuş. gözünün üstünde kaşın var misali onlarla baş etmeniz ,haklı çıkmanız imkansız. kısa süre sonra aküsüz işe yaramaz sac yığını bisiklet dağları görebiliriz.hiç bir artıları yok çekişleri çok zayıf rantabl değil aküye garanti vermiyorlar.halbuki otomobil aküleri en az 2 yıl garantili kesinlikle tavsiye etmiyorum yanılıpta benim gibi hataya düşmeyin.

 5. 166. arora AR05Z-250 dedi ki:

  arkadaşlar ben yeni arora aldım aküsü çıkıpta evde şarj edilmiyomu.?

 6. 167. gakkos (yuki kral süvari EB-02 alacak) dedi ki:

  kardeş aldığın motorun aküsü çıkartılıp evde şarj edilebiliyor :)

 7. 168. veysel dedi ki:

  arkadaslar ben bıktım şarj problemi yaşamaktan aklıma bi fikir geliverdi lastiklere küçük dinamo taksak ve lastik döndükçe bu dinamolar aküyü şarj etse olmazmı bu konuda bi düşünelim bence

 8. 169. baykan kaya dedi ki:

  merhabalar elektronik mağazamız var şarjzlı bisiklet bataryasıda satmak istiyoruz yardıcı olursanız memnun oluruz hoşca kalın

 9. 170. serhat dedi ki:

  merhaba kardeşler ikinci el bisiklet aldım fakat aküleri şiş vaziyette aldım çalışmayacak kadar şiş di aldığım kişi şarjda uzun süre kaldığını ve bu yüzden bozlduğunu söyledi akülerin bende onları atıp yeni akü aldım aynı volt ve aynı amper de safir marka kuru akü ama bisiklete taktım bir saat gitti zayıfladı aküleri sıfır kutu içinde aldım içinde herhangi bir belge çıkmadı yaklaşık 9 saat oldu şarja takalı ama yeşil ışık hala yanmıyor iki adet led var takdığımdan beri ikiside kırmızı yanıyor bisikletin markası st max206 s modeli lütfen bilen arkadaşımız bi cevap yazabilirmi bilgilerinizi bekliyorum kardeşlerim…..

 10. 171. mehmet dedi ki:

  bende almak ıstıyorum elektrıklı bısıklet tavsıye eden varmı.sızce nasıl hıc kullanmadım daha bıle gunde 10 km yapcaam bana uygunmudurrr tavsıye eden varmı

 11. 172. alpigo dedi ki:

  48 V 20 Ah şarj aleti lazım nerden alabilirim
  selamlar

 12. 173. eray dedi ki:

  bende elektrikli bisiklet almayı düşünüyorum ekobis mi daha iyi yoksa orbis E-100 mü daha iyi lütfen cevap yazın şimdiden teşekkürler…

 13. 174. lege38 dedi ki:

  Arkadaşlar bu elektrikli bisiklet bi işe yaramaz biz iş için aldık akü yuvasında 4 akü var bir yıl geçmeden akü bitti 400 lira verdik ikinci yıl bir daha derken o akülerde bitti şimdi hurda yatıyor servisleri derseniz bi halttan anlamıyorlar en iyisi benzinli hiç olmazsa kullanırsınız.

 14. 175. orhan dedi ki:

  bende stmax 406 L va. 1 ekimde aldım. gazete dagıtıcısıyım. günde enaz 45 – 50 km yapıyorum. ama her gün şarj ediyorum. bugün 45 gün oldu. akü biraz zayıfladı. 45 şarj ama tavsiye ederim. gazeteci olmasam. 10 günde bir şarj ederim herhalde

 15. 176. murat şamil dedi ki:

  ben memnun değilim servisler çok kötü yedek parça dersen ona hakeza pahalı vede yaramaz arka stop fren ampulu iki güne patlarmı yahu bıktım servis diyorki kuru bakımsız akü hemde diyorlar altı ayda akü bakımı var getirin nekadar dersen altmış lira bence kullandığım için söylüyürum memnun değilim***

 16. 177. demir dedi ki:

  arkadaslar ıkıncı el bısıclet marka elektırıklı aldım aküsü nerden ne kadara temin edilir?
  yorumlara bakılırsa pek kullanıslı faydalı gorunmuyor elektrıklı bısıkletler?

 17. 178. memet özgen dedi ki:

  velo star elektrikli bisiklet satıyorum

 18. 179. MEHTAP dedi ki:

  MERHABA ARORA DTR 350Z MARKA MOTORUMA KAC VOLT VE AMPERLI BATARYA ALMALIYIM BILEN VARMI ACIBA

 19. 180. idris dedi ki:

  merhabalar ben kargo işinde çalışıyorum elektirikli bisiklet aldım bundan 8 ay önce ilk aldığımda çok işimi gördü şimdi akü zayıfladı işimi görmez oldu akü fiyatlarıda 400 tl çok pahalı bence binmeye değmez akü ucuz olursa anca binilir akünün ömrü çok kısa zarar yani bu durumda motor daha iyi bence saygılar

 20. 181. israfil dedi ki:

  mr benim akülü biskiletim şaj cıhaz cabuk doluyor bunun sebepi ögrenblirmiyim

 21. 182. ReiS dedi ki:

  Arkadaşlar bana acil elektiriklimotorsiklet lazım uygun fiyatlarda olması lazım bana burdan ulaşabilisiniz ( yorumları takip ediyorum)

 22. 183. nail kocaer dedi ki:

  mrb arkadaslar ben bı kredı kartı dağıtım fırmasında kuryyım
  elektırıklı bısıkletımın akusu oldu ben 12volt akuden alınan enerjıyı 650 wat guce cevıren cihazdan alsam buna sarj aletini baglasam aku kendı kendını doldurabılırmı

 23. 184. serhat dedi ki:

  yaa arkdaşlar tek öğrnmek istedim şey aceba :36V, 12Ah akünün fiyatı ne kadardır??

 24. 185. serkan dedi ki:

  YA ARKADAŞLAR YA ADMİN BİR YARDIMCI OLUN YEA=))…BANA SERVİS KULLANIM KILAVUZUNDA AKÜ BİTMEDEN ŞARJ ETMEYİN DİYOR…HEMDE AKÜNÜN ŞARJI AZKEN ZORLAMAYIN DİYOR ŞARJ EDİN DİYOR…E AKÜNÜ ŞARJI YARIMKEN BEN MECBUREN BİTİRCEM ŞARJI BU DURUMDADA AKÜ ZORLANACAK…ÖBÜR TÜRLÜ YARIM AKÜ YANİ AKÜNÜN ŞARJI YARIDAYKEN (GÖSTERGEDE) ŞARJ EDERSEM ÖMRÜ KISALCAK ŞİMDİ BEN NAPİM SİZ SÖYLEYİN…HAFTANIN 5 GÜNÜ OKULA GİDİYORUM 7 GÜNDE 1 ŞARJ EDİYORUM BİTİYOR TARALI ALANA GELİYOR PEK ZORLAMAIYOM TAAMM BİTMİYOR TARALI ALANDA KALIYOR BAYA AZALIYOR ÖYLE ŞARJ EDİYOM DOĞRUMU SİZCE???VEYA HAFTANIN 7 GÜNÜNDE 3-4 KEZMİ ŞARJ EDEYİM BİTMEDEN YARDIMCI OLUN LÜTTTFEENNNN….

 25. 186. ahmet dedi ki:

  ya 100 km gidiyor diolar ama 25 km gitmiyo hepsi sallıyo

Sayfalar: « 13 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 1320 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*