Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri


Elektrikli bisikletlerle ilgili merak edilen konulardan birisi de akü performansı. Cep telefonu bataryası gibi tekrar şarj edilip kullanılabilen bu elektrikli bisiklet aküleri ile ilgili şu sorulara cevap verdik: Elektrikli bisiklet aküsü nasıl şarj edilir? Ne kadar sürede şarj olur? Evde şarj edilebilir mi? Akünün ömrü bittiğinde yeni akü almak gerekir mi? Yeni bir elektrikli bisiklet aküsü ne kadardır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü Standart Mıdır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisiklet aküleri hemen sağdaki resimde görüldüğü gibi genelde standart olarak üretilmektedir. Bu nedenle incelediğiniz birçok farklı marka ve modele ait elektrikli bisikletlerin akülerinin birbirinin benzeri olduğunu göreceksiniz. Aralarındaki tek fark gerilim (V) ve Ah değerleridir. Bu değerler ne kadar yüksek olursa elektrikli bisiklet aküsünün verdiği performans da o kadar yüksektir. Örneğin bizim denediğimiz Ekobis Maxi modelinde akü değerleri 48V, 20Ah iken bu değerlerin M****** markalı elektrikli bisiklette 12V, 12Ah ve J*** markalı elektrikli bisiklette ise 36V, 12Ah olduğunu gördük.

Elektrikli Bisiklet Aküsü Nasıl ve Nerede Şarj Edilir?

Elektrikli bisiklet alacakların akü ile ilgili merak ettikleri diğer bir konu da şarj etme olayıdır. Bu konuda en çok sorulan soru şu:

“Elektrikli bisikletin aküsünü evde şarj edebilir miyim?”
“Şarj ederken elektrikli bisikleti de prizin yanına mı taşımam gerekir?”

Elektrikli bisikletleri kullanışlı yapan şey kolayca taşınabilir olmalarıdır. Bu taşınabilirlik akü için de geçerlidir. Yani akü bittiğinde şarj etmek için aküyü elektrikli bisikletten çıkarıp, üzerinde bulunan tutacaklar sayesinde evinize götürebilir ve kolayca şarj edebilirsiniz. Şarj etmek için elektrikli bisikletin yanında bir priz olması gerekmiyor. Şekilde elektrikli bisikletten çıkarılmış akünün resmini bulabilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisikletten çıkarılmış akü

Aşağıdaki resimde elektrikli bisiklet aküsünün şarj aletini görebilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli bisikletlerin akülerinin genelde 6-8 saatte şarj olduğu yazmaktadır kataloglarda. Ancak bizim denediğimiz modelde şarj süresi 8-9 saati bulmaktaydı. Ancak 10-15 dolum sonrasında bu süre 6-8 saate kadar indi. Zaten şarj dolma işlemi bittiğinde şarj aletinin üzerinde yeşil ışık yanarak size şarj etme işleminin tamamlandığını haber veriyor. Şarj devam ederken ise yine aynı yerde kırmızı ışık yanmakta:

(Solda) Kırmızı Işık: Şarj devam ediyor --- (Sağda) Yeşil Işık: Şarj tamamlandı

Elektrikli Bisiklet Akü Şarjı

Aküyü evinizde şarj edebilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Bitmeden Şarj Edebilir Miyim?

Elektrikli bisikletinizin aküsüyle ilgili dikkat etmeniz gereken bir nokta da şarjınızı tamamen bitirip yolda kalmamanızdır. Bu da akü bitmeden ya da bitmeye yakın şart etme gereksinimini ortaya çıkarıyor. Ancak üretici firmalar akünün tam olarak bittiğinde şarj edilmesi gerektiğini söylüyor. Tıpkı eski model cep telefonları gibi şarj tamamen bitmeden şarj ederseniz akünün ömrünü kısaltmış olursunuz. Tam performans için aküyü şarj etmeden önce tamamen bittiğine emin olun. Aküyü tamamen bitirmek için şarj etmeden önce bikaç tur atarak ya da ayaklığı kullanarak arka tekeri havaya kaldırıp gaz pedalını takılı bırakabilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Akü Ömrü Ne Kadardır?

Elektrikli bisikletin akü ömrü 1 yıldır ya da 2 yıldır demek yanlış olur. Doğru olan, “akü ömrü 300 kez dolumdur” demek. Yani aküyü 300 kez bitirip şarj ettiğinizde artık performansı kayboluyor. Hepimiz hatırlarız ki cep telefonlarında belli bir süre kullanımdan sonra artık bataryası doldurmanıza rağmen çok fazla gitmiyordu. Aynı şey elektrikli bisikletin akülerinde de geçerlidir. Çok fazla kullanıp aküyü 1 senede de bitirebilirsiniz. Ya da nadiren kullanıp aküyü 3-4 senede de bitirebilirsiniz. Örneğin 300 dolumluk bir aküyü haftada bir kez bitirip şarj ettiğinizde ortalama 5 yıl kullanabilirsiniz. Ancak aynı aküyü iki günde bir bitirip şarj ederseniz en fazla 1,5 yıl kullanabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Aküsünü Şarj Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Şarj cihazları elektrikli bisiklet aküleri için özel üretilmiştir. Sadece kendi şarj aletini kullanınız. Elektrik şebekesinin ürününüze uygun akımda olmasına dikkat ediniz. Elektrik akımındaki voltaj alçalma ve yükselmeleri ürün bileşenlerine zarar verebilir.
 2. Akünüzü çok soğuk ve sıcak ortamlarda bulundurmayın.
 3. Şarj işlemi bittikten sonra fişi elektrikten çekiniz, aküyü ve şarj aletini çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız.
 4. Akü şarj etme sırasında kontağın kapalı olduğuna dikkat ediniz.
 5. Akünün uzun süre boyunca düşük şarj halinde kalması akünün ömrünü azaltacaktır.
 6. Akünün tam şarj edilmesine dikkat ediniz, yarım şarj akünün ömrünü kısaltacaktır.
 7. Akünüzü bisikletin üzerinde şarj edebileceğiniz gibi paspasın altındaki taşınabilir akü kutusuyla çıkarıp portatif olarak evinizde ya da işyerinizde de şarj edebilirsiniz.
 8. Akünüzün şarjı ve saklanmasında akünün düz bir zeminde ve oda sıcaklığında olmasına, nemli ortamda olamamasına dikkat ediniz.
 9. Şarj aletinin ve akünün taşınmasında; düşürmekten sakınınız.
 10. Akü kutusunun içinde bir adet sigorta yer almaktadır, bu sigorta akünüzü uygun olmayan voltaj değişimlerine karşı korumaktadır güç kesintisi ve şarjın yarım kalması durumlarında öncelikle sigortanın sağlam olduğunu kontrol ediniz ve sigortanızı yine aynı ölçülerde olanı ile değiştiriniz.
 11. Akünün şarj edilmesinde şarj aleti ve akü bir miktar ısınacaktır lütfen havalandırmanın yeterli olmasına ve üstünün kapalı olmamasına dikkat ediniz, olağandışı bir ısınma (60 dereceyi aşması) ve koku durumunda şarj işlemini bitiriniz ve bayiinize başvurunuz.

DİKKAT: Akünüzün şarj ömrü 300 seferdir. 300 şarjdan sonra akünüzde güç kaybı ve verim düşüklüğü olacaktır, bu yüzden akünüzü mümkün olduğunca yarım şarjdan kaçınınız.

NOT: Çift akü sistemlerinde akü şarj ve kullanımı selenin altındaki anahtar yardımıyla olmaktadır. Bu da akünün kullanım ve şarjının teker teker yapılması anlamına gelir.

Elektrikli Bisikletin Aküsünü Nereden Alabilirim? Fiyatı Ne Kadar?

Elektrikli bisikletinizin akü ömrü bittiğinde değiştirmek isterseniz, bu konuda üretici firmanızı aramalısınız. Dilerseniz internette de bu aküyü satan bazı siteler bulabilirsiniz. Fiyatları 250 ile 350 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Çalınır Mı?

Elektrikli bisikletlerin en büyük problemleri çalınma olaylarıdır. Özellikle yüksek fiyatlı akülerin bu bisikletlerde kullanılması kullanıcıları bu konuda endişelendiriyor. Ancak bir çok modelde akünün çalınmasını önleyen kilitler mevcut. Örneğin bizim denediğimiz modelde aküyü bisiklete taktığınızda anahtarla kilitleyebiliyorsunuz:

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi ve Akünün Bisiklette Kilitli Hali

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri” yazısına 486 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 12 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 1220 »

 1. 137. bozan dedi ki:

  bu akünün fiyatı araba aküsünden pahalı

 2. 138. Mert dedi ki:

  fiyatı ne kadar

 3. 200 300 tl cok degil :) :D

 4. 140. mert koç dedi ki:

  beyler bende elektrikli bisiklet vr st max aküsü beyni herşeyi yerinde bi şarj makinası yok bide 55tl lik kaporta proplemi var. yani 125tl civarı masrafı var ben bu biskletimi 350tl den satmak istyrm alıcı arkdaşlar ulaşsınlar muğla marmaris 0551 208 7638

 5. 141. murat dedi ki:

  taksi aküsü ilede çalışıyor merak etmeyin denedim ben hemde daha iyi vede uzun ömürlü

 6. mirat anlatsana nasl yaptn

 7. 143. erdoğan dedi ki:

  7 ay önce elektrikli bisiklet aldım.akünün birtanesinin ömrü bitti fiatı 400 tl…
  bir tanesinin akü kutusu bağlantı yerlerinden koptu kıytırık bi malzemeden yapılma kutunun fiatı 55 tl artı kdv.yani sizin anlayacağınız sessiz olan elektirikli bisikletlerin sesi serviste çıkıyor…sıfır bisikletin fiatı ben 1200 tl ye aldım bir yıl olmadan akünün biri bitti diğeride biterse ki bitecek 2 adet akünün fiatı 800 tl yani olumsuzlukları saymakla bitmez…

 8. 144. kara dedi ki:

  ERDOGAN KARDEŞ 400 TL OLAN TAMAMI DIR SENİN YANLIŞIN VAR KEKLEMİŞLER YADA SENİ
  1 AKÜ 12 VOLT TUR VE 40 TL İLE 75 TL ARASINDA FİYATI DEGİŞİR SEBEBİ İSE AMPER OLAYIR YANI GÖTÜRDÜGÜ MESAFE
  36 V İSE 3 * 12 VOLTLUK AKÜ
  48 V İSE 4 * 12 ” ”
  60 V İSE 5 * 12 “”””” “”””” VVVVVVVVVVEEEEEEEEEEEE VEE VE GİDER BENCE GİT PARANI GERİ AL

 9. 145. cihan932 dedi ki:

  bucalı 200 300 tl olduğunu nerden biliyosun daha e-biken yok ben bizzat gittim sordum 380 tl sağdan soldan duyduğun bilgilerle milleti kandırma aklını çelme herşeyede maydonoz olma

 10. hadi ya ne kandrcam 100 400 e kadar fiyat veriyolar sen maydonoz olma

 11. 147. Ekobis Belası dedi ki:

  Arkadaşlar yaklaşık bir yıllık ekobis kullanıcısıyım. 1.800 tl’ye aldım bu laneti. Ayda bir kez ledleri bozulur 10 tl. Teker patlar 10 tl şarz cihazı bozulur 70 tl. Hız zaten yok. Astarı boyunu geçiyor ve en fazla 2 sene gidiyor aküsü. Satmaya kalksan para etmiyor. Akü bitince yeni akü 300 tl Tavsiyem gidin bi motor alın sıfır motor taktırsanız 500 tl’yi geçmez. Yıllar boyuda binersiniz. Bence bir düşünün ikisine de ehliyet istiyor sonuçta

 12. 148. hasan dedi ki:

  ya arkadaşlar normak bir araba aküsü takılırmı biliyorsanız ve deneyeniniz varsa yaza bilirmi lütfen bilgilenmek istiyorum

 13. 149. ibrahim dedi ki:

  denizli den ekobis maxsi elektrikli bisiklet aldım. aküsü birden bitti firmasına bildirdim bana iletiyi aldıklarını bir teşekkür iletisini gönderdiler.ne yapmamı nereden bulmamı bie söylemediler be bu firmadan şikayetciyim .onları tüketici haklarına şikayet edeceğim.

 14. 150. mücahit öztürk dedi ki:

  KARDEŞ BEN ŞARJ ALETİNİ ALCAM NE KDR DIR VE İSMİ NE DİE GEÇER MONDİAL ES 1 VAR ŞARJ ALETİ NASIL OLMALI TAVSİYE VERİRSENİZ SEVİNİRİM İYİ GÜNLER SAYGILAR…

 15. 151. cihan932 dedi ki:

  servisten almalısın yada akünün özelliklerini söyle atıyorum 48 v 12 ah mondialin aküsü 48 v 12 ah akü şarz aleti dersen çıkar ama servisten alman daha iyi o şarz aleti aküyü bozabilme ihtimali var garantiyede girmez boşuna 300 400 masrafa girme servisten al

 16. 152. cihan932 dedi ki:

  Beyler,Bayanlar Merdivenden Kayanlar:) Şu hız kilidi konusuna açıklık getirelim hız kilidi açıkken 2 gün giden akü 1 gün gidiyor diyolar hız kilidi açıkken daha hızlı gidiyorsunuz mesela günde 5 saat gezseniz akü bitmez kapalıyken ama hız kilidi açıkken daha çabuk gitceğiniz yere gidiyosunuz ama akü 5 saatte bitiyor yani değişen bişey yok siz çok gezip hemen bitiriyosunuz 1 gün gitti diyosunuz ama hız kilidi kapalıyken çok geziyosunuz ama az yol gidiyosunuz yavaş gidiyosunuz az gidiyosunuz ama çok gidiyosunuz ondan 2 gün gidiyor hızlı gidince hemen gidiyonuz ama gitceğiniz yere çabuk gidince aküsü çabuk bitti diyosunuz 2 gün gezemiyosunuz anlatabildimmi biraz karışık oldu galiba ama inşallah yardım etmişimdir bu arada facebook’taki Elektrikli Bisiklet Bilgilendirme Sayfası admini benim ordanda ulaşabilirsiniz bana saygılarımla.

 17. 153. buğra dedi ki:

  arkadaşlar hepnizin aküsü çabuk bitiyo neden çünküğ motorlarınızı güneşte tutuyonunz ondan akü ömrü azalıyor :)

 18. 154. mügee dedi ki:

  elektrikli bisiklet aldım daha bir hafta gecmeden aküsünü çaldılar söküp almışlar resmen şimdi akü almam gerekiyor fakat fiyatı nedir bilmiyorum bilen varsa yardımcı olabilişr mi

 19. 155. gakkos (yuki kral süvari EB-02 alacak) dedi ki:

  Müge hanım, akü fiyatı 250 ila 400 TL arasında değişiyor. Fiyat, akünün ampersaatine bağlı. Siz yine de bisikleti aldığınız yere ya da yetkili servisine bir sorun derim.

 20. 156. İsmet E. dedi ki:

  Müge hanım öncelikle geçmiş olsun.Elektrikli bisikletinizi alacağını zaman akü üzerinde kilit sistemi varmı diye sormanız gerekmekte.Stmax 406 L lere Orjinal olarak Servislerde takılabiliyor,veya işini bilen bir anahtarcıya götürdüğünüz takdirde en fazla 10 TL’ye gayet rahat,güvenli zamak kilitler takılabiliyor.gakkos kardeşiminde dediği gibi akü fiyatları 250 TL’den başlari400 TL’ye kadar çıkar.Akü almadan önce elektrikli bisikletinizide yanınızda götürmenizde fayda var.Her akünün girişi,çıkışı standart değildir,her elektrikli bisikletinde.Tekrardan geçmiş olsun.

 21. 157. ramazan dedi ki:

  ben izmirde oturuyom bana akü lazım

 22. 158. ömer dedi ki:

  şu an elektirikli bisikletin aküsünü söktüm kapaklarını açtım içinde ne asit nede saf su var kupkuru.normalde bu aküler kuru akümü yoksa asitli akümü?saf suyu aldım sizden gelecek cevabı bekliyorum su eklicem.birde akü eskidikçe bisikletin hızında düşme oluyormu

 23. 159. metin dedi ki:

  yok arkadasım sakın saf su ilave etme.zaten kuru ve bakım gerektirmeyen aku kullanılıyor bunlarda.evet aku eskidikçe hız azalmasada gücünde azalma olur.bende senin gibi işgüzarın tekiyim. çalışmayan bir kuru tip ışılda akusune saf su koydum sarj ettim çok iyi çalıştı ama seni yanıltmıl olmak istemem o akü zaten çalışmıyordu da o yüzden kordum.ama senin akün hali hazırda çalışıyor.içinde sıvı yok jel var akmaz.tavsiye etmiyorum.

 24. 160. aslan dedi ki:

  cok bahlı dıgıl ki

 25. 161. hasta dedi ki:

  bende elwktirekli satıyom herşeyi orjine250

Sayfalar: « 12 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 1220 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*