Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri


Elektrikli bisikletlerle ilgili merak edilen konulardan birisi de akü performansı. Cep telefonu bataryası gibi tekrar şarj edilip kullanılabilen bu elektrikli bisiklet aküleri ile ilgili şu sorulara cevap verdik: Elektrikli bisiklet aküsü nasıl şarj edilir? Ne kadar sürede şarj olur? Evde şarj edilebilir mi? Akünün ömrü bittiğinde yeni akü almak gerekir mi? Yeni bir elektrikli bisiklet aküsü ne kadardır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü Standart Mıdır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisiklet aküleri hemen sağdaki resimde görüldüğü gibi genelde standart olarak üretilmektedir. Bu nedenle incelediğiniz birçok farklı marka ve modele ait elektrikli bisikletlerin akülerinin birbirinin benzeri olduğunu göreceksiniz. Aralarındaki tek fark gerilim (V) ve Ah değerleridir. Bu değerler ne kadar yüksek olursa elektrikli bisiklet aküsünün verdiği performans da o kadar yüksektir. Örneğin bizim denediğimiz Ekobis Maxi modelinde akü değerleri 48V, 20Ah iken bu değerlerin M****** markalı elektrikli bisiklette 12V, 12Ah ve J*** markalı elektrikli bisiklette ise 36V, 12Ah olduğunu gördük.

Elektrikli Bisiklet Aküsü Nasıl ve Nerede Şarj Edilir?

Elektrikli bisiklet alacakların akü ile ilgili merak ettikleri diğer bir konu da şarj etme olayıdır. Bu konuda en çok sorulan soru şu:

“Elektrikli bisikletin aküsünü evde şarj edebilir miyim?”
“Şarj ederken elektrikli bisikleti de prizin yanına mı taşımam gerekir?”

Elektrikli bisikletleri kullanışlı yapan şey kolayca taşınabilir olmalarıdır. Bu taşınabilirlik akü için de geçerlidir. Yani akü bittiğinde şarj etmek için aküyü elektrikli bisikletten çıkarıp, üzerinde bulunan tutacaklar sayesinde evinize götürebilir ve kolayca şarj edebilirsiniz. Şarj etmek için elektrikli bisikletin yanında bir priz olması gerekmiyor. Şekilde elektrikli bisikletten çıkarılmış akünün resmini bulabilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisikletten çıkarılmış akü

Aşağıdaki resimde elektrikli bisiklet aküsünün şarj aletini görebilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli bisikletlerin akülerinin genelde 6-8 saatte şarj olduğu yazmaktadır kataloglarda. Ancak bizim denediğimiz modelde şarj süresi 8-9 saati bulmaktaydı. Ancak 10-15 dolum sonrasında bu süre 6-8 saate kadar indi. Zaten şarj dolma işlemi bittiğinde şarj aletinin üzerinde yeşil ışık yanarak size şarj etme işleminin tamamlandığını haber veriyor. Şarj devam ederken ise yine aynı yerde kırmızı ışık yanmakta:

(Solda) Kırmızı Işık: Şarj devam ediyor --- (Sağda) Yeşil Işık: Şarj tamamlandı

Elektrikli Bisiklet Akü Şarjı

Aküyü evinizde şarj edebilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Bitmeden Şarj Edebilir Miyim?

Elektrikli bisikletinizin aküsüyle ilgili dikkat etmeniz gereken bir nokta da şarjınızı tamamen bitirip yolda kalmamanızdır. Bu da akü bitmeden ya da bitmeye yakın şart etme gereksinimini ortaya çıkarıyor. Ancak üretici firmalar akünün tam olarak bittiğinde şarj edilmesi gerektiğini söylüyor. Tıpkı eski model cep telefonları gibi şarj tamamen bitmeden şarj ederseniz akünün ömrünü kısaltmış olursunuz. Tam performans için aküyü şarj etmeden önce tamamen bittiğine emin olun. Aküyü tamamen bitirmek için şarj etmeden önce bikaç tur atarak ya da ayaklığı kullanarak arka tekeri havaya kaldırıp gaz pedalını takılı bırakabilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Akü Ömrü Ne Kadardır?

Elektrikli bisikletin akü ömrü 1 yıldır ya da 2 yıldır demek yanlış olur. Doğru olan, “akü ömrü 300 kez dolumdur” demek. Yani aküyü 300 kez bitirip şarj ettiğinizde artık performansı kayboluyor. Hepimiz hatırlarız ki cep telefonlarında belli bir süre kullanımdan sonra artık bataryası doldurmanıza rağmen çok fazla gitmiyordu. Aynı şey elektrikli bisikletin akülerinde de geçerlidir. Çok fazla kullanıp aküyü 1 senede de bitirebilirsiniz. Ya da nadiren kullanıp aküyü 3-4 senede de bitirebilirsiniz. Örneğin 300 dolumluk bir aküyü haftada bir kez bitirip şarj ettiğinizde ortalama 5 yıl kullanabilirsiniz. Ancak aynı aküyü iki günde bir bitirip şarj ederseniz en fazla 1,5 yıl kullanabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Aküsünü Şarj Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Şarj cihazları elektrikli bisiklet aküleri için özel üretilmiştir. Sadece kendi şarj aletini kullanınız. Elektrik şebekesinin ürününüze uygun akımda olmasına dikkat ediniz. Elektrik akımındaki voltaj alçalma ve yükselmeleri ürün bileşenlerine zarar verebilir.
 2. Akünüzü çok soğuk ve sıcak ortamlarda bulundurmayın.
 3. Şarj işlemi bittikten sonra fişi elektrikten çekiniz, aküyü ve şarj aletini çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız.
 4. Akü şarj etme sırasında kontağın kapalı olduğuna dikkat ediniz.
 5. Akünün uzun süre boyunca düşük şarj halinde kalması akünün ömrünü azaltacaktır.
 6. Akünün tam şarj edilmesine dikkat ediniz, yarım şarj akünün ömrünü kısaltacaktır.
 7. Akünüzü bisikletin üzerinde şarj edebileceğiniz gibi paspasın altındaki taşınabilir akü kutusuyla çıkarıp portatif olarak evinizde ya da işyerinizde de şarj edebilirsiniz.
 8. Akünüzün şarjı ve saklanmasında akünün düz bir zeminde ve oda sıcaklığında olmasına, nemli ortamda olamamasına dikkat ediniz.
 9. Şarj aletinin ve akünün taşınmasında; düşürmekten sakınınız.
 10. Akü kutusunun içinde bir adet sigorta yer almaktadır, bu sigorta akünüzü uygun olmayan voltaj değişimlerine karşı korumaktadır güç kesintisi ve şarjın yarım kalması durumlarında öncelikle sigortanın sağlam olduğunu kontrol ediniz ve sigortanızı yine aynı ölçülerde olanı ile değiştiriniz.
 11. Akünün şarj edilmesinde şarj aleti ve akü bir miktar ısınacaktır lütfen havalandırmanın yeterli olmasına ve üstünün kapalı olmamasına dikkat ediniz, olağandışı bir ısınma (60 dereceyi aşması) ve koku durumunda şarj işlemini bitiriniz ve bayiinize başvurunuz.

DİKKAT: Akünüzün şarj ömrü 300 seferdir. 300 şarjdan sonra akünüzde güç kaybı ve verim düşüklüğü olacaktır, bu yüzden akünüzü mümkün olduğunca yarım şarjdan kaçınınız.

NOT: Çift akü sistemlerinde akü şarj ve kullanımı selenin altındaki anahtar yardımıyla olmaktadır. Bu da akünün kullanım ve şarjının teker teker yapılması anlamına gelir.

Elektrikli Bisikletin Aküsünü Nereden Alabilirim? Fiyatı Ne Kadar?

Elektrikli bisikletinizin akü ömrü bittiğinde değiştirmek isterseniz, bu konuda üretici firmanızı aramalısınız. Dilerseniz internette de bu aküyü satan bazı siteler bulabilirsiniz. Fiyatları 250 ile 350 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Çalınır Mı?

Elektrikli bisikletlerin en büyük problemleri çalınma olaylarıdır. Özellikle yüksek fiyatlı akülerin bu bisikletlerde kullanılması kullanıcıları bu konuda endişelendiriyor. Ancak bir çok modelde akünün çalınmasını önleyen kilitler mevcut. Örneğin bizim denediğimiz modelde aküyü bisiklete taktığınızda anahtarla kilitleyebiliyorsunuz:

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi ve Akünün Bisiklette Kilitli Hali

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri” yazısına 486 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 1120 »

 1. 112. onur dedi ki:

  bende stmax zwd 406l elektrikli bisiklet var. aküsünü şarj ederken şarj aletini taktığım yüzeyin üzerinde bir düğme dikkatimi çekti. bu düğme kıvrılabiliyor. acaba ne anlama geliyor. üzerinde bir değer bulunmamakta ve ilk ayarına getirdiğimden emin olamadım bilenler yardım etsin lütfen. ayrıca kitapçıkta okuduğuma göre bunların içindeki bataryaların bir bağlantı şekli varmış ve başta bu bağlantılar kapalı oluyormuş. içini açıp bakmadım acaba doğru bağlantıda mı nasıl anlarım bilenler yardımcı olursa sevinirim…

 2. 113. ali dedi ki:

  hakan kardeş bazı akü şoklayan yerler var bende şokladım düzeldi hem çok güzel ve hızlı

 3. 114. S.Bnco dedi ki:

  Akü fiyatları 250TL ila 350TL arasında değişiyor
  ama bu fiyatlara almaktansa ;
  Akünüzün üst kapağını açın ve içinde 4 tane 12 voltluk seri bağlanmış akülerin olduğunu görüceksiniz… Genellikle elektronik ve elektronik tamir malzemeleri satışı yapılan esnaf veya satıcılarda bu aküleri bulmak mümkün … akünün şemasını aldıktan sonra akülerin tanesini 20TL ile 40 TL arasında alabilirsiniz…buda size 80TL İla 160TL arasında(civarında) mal olacaktır…Ben aküleri değiştiremem diyorsanız herhangiğ bir ELEKTRONİK eşya & cihaz tamiri yapan arkadaşlarımıza da danışabilirsiniz Büyük bir ihtimalle yardımcı olacaklardır…Ben Elektronik tamiri ile uğraştığım için yardımcı olmaya çalıştım… Kolay gelsin arkadaşlar…
  Bisikletinize iyi bakın ;D———–ST Max Modifiyeli ZWD406——

 4. 115. ümit kayacık dedi ki:

  arkadaslar elektrikli bisikletlerin adaptör beyin tamiri yapıyorum ilgilenen arkadaslar varsa bana ulassın eskişehirde oturuyorum…05068874294 gümüş elektronik

 5. 116. tutku dedi ki:

  selam arkadaslar bende gecensene buzamanlar yukı aldım sarzı gıtmıyo galıba yenısını almak gereyo odeyıl dahatak siti duryo amadeyer arkadaslar

 6. 117. mert dedi ki:

  arkadaslar ben aku alıp bisiketime taksam calısır mı ve ne kadardır

 7. 118. ali dedi ki:

  arkadaşlar devlet yine yaptı yapacağını. 9 mayıstan itibaren A1 ehliyeti olmayan bütün elektrikli bisiklet kullanıcı arkadaşlarım amannn haaa polislere yakalanmayın.elektrikli bisikletlerinizin hız ayarlarını açtırıp polisi gördüğünüz yerde sokak değiştirin ve hızla gözden kaybolun.yada 350 ile 500 tl arasında değişen kurs ve sınav masraflı A1 ehliyetinizi alın.
  emniyet bu işi çok sıkı tutacak haberiniz olsun.

 8. 119. ali dedi ki:

  bir hatırlatma daha….
  akülü bisiklet almak isteyip kararsız olan arkadaşlar.eğer acil isiniz değilse bu sene elektrikli bisiklet almaktan vaz geçin çünkü;
  elektrikli bisiklet üretimi yapan firmalar önümüzdeki sene yaz aylarına doğru kendi kendini şarj edebilen akülü bisikletler piyasaya sürme hazırlığında.
  şarj derdi yok bir kere şarj et ve akü ömrü bitene kadar kullan.hatta bu yazın sonuna doğru bile bu bisikletleri görmeniz mümkün olabilir.şuan ellerindeki eski modelleri biritme gayretine girmiş bulunuyorlar aslında bu bir avantaj olabilir de,çünkü şuan mevcut akülü bisikletlerin stokların bitirilmesi gayreti ile fiyatlarında ciddi düşüşler bekleniyor.
  illa ki bu sene almam gerekiyor diyen arkadaşlar ağustos ayını beklesinler ağustos sonuna doğru göreceksiniz fiyatlarda ciddi düşüşler olacaktır.
  sevgi ile kalın…:)

 9. 120. ismail dedi ki:

  merhaba arkadaşlar bu akü 1 dolumda kaç tl ile doluyo bilgisi olan varsa lütfen cvp yazsın…

 10. 121. BUCALI35 yuki kral suvari EB02 alacak dedi ki:

  him kardes insallh oyle olur kendi kendine sen nereden ogrendin bbu haberi

 11. 122. furkan dedi ki:

  arkadaşlar ben st max 206l alcam ama tam olarak bir bilgim yok
  SORULARIM

  fiyatı…
  antalyadaki bayileri…
  bi şeyler diyorlar 2011 sonunda yeni e bisikletler cıkcakmış tek şarjla akünün ömrü bitene kadar gidiyomuş die eger cıkarsa st max 206l almıcam ondan alcam

  …BİLGİSİ OLAN YORUM ATSIN LÜTFEN….
  …ACİL 3 GÜNSONRA ALMAYA GİTCEZ BİLGİSİ OLAN YORUM ATSIN…

 12. 123. BUCALI35 yuki kral suvari EB02 alacak dedi ki:

  furkan 206 alma kardes 406L al ama bana gore sen yuki kral suvari al antalyali olan gakkos var sana yorum atar ben soyleyim

 13. 124. furkan dedi ki:

  tmm kardeş

 14. 125. gakkos (yuki kral süvari EB-02 alacak) dedi ki:

  saol bucalı35 hacı… :D

  Furkan kardeş ikisi arasında seçim yapacaksan ZWD 406L daha iyi. Tüm e-bike’lar içinse ismimde yazılı olan model en güzeli. Antalya’da 5M Migros’ta, Özdilekpark’ta ve yanındaki Kipa’da var bildiğim kadarıyla. (belki özdilekte apachi olabilir ama sen genede bir bak) Başka da aklıma gelmiyor. Fiyatı peşin 1250-1300, taksitli 1400-1450 falandır.

  Umarım bu söylediğin bisikletlerin kasaları şimdikilerle aynı olur. Eğer Yuki de Kral Süvari EB-02 kasalı böyle bir bisiklet çıkarırsa ondan alırım.

 15. 126. BUCALI35 yuki kral suvari EB02 alacak dedi ki:

  :D ne demek

 16. 127. burhan dedi ki:

  mesela ben şarzlı motoru aldım diyelimki siz izmirdesiniz ben bodrumda ozaman kargo bedavamı oluyor

 17. 128. BUCALI35 yuki kral suvari alacak dedi ki:

  kargo parasini sen veriyon

 18. 129. cem dedi ki:

  arkadaşlar bizde 2 el motoran juno aldık… aküler full iken 8-10 km yapıyor.. 6 aylık motor daha 100 km bile yapmamış.. acaba akülermi bitik.. ayrıca şarj olayını gece 10:00 (22:00) dan sonra yaparsanız elektirik ücreti akıllı saatlerde kw tı 5 kuruştur. yani aylık 15 kere sarj parası 3,5 – 4 liradır…

 19. 130. cix king dedi ki:

  geçen sene bi hevesle şarjlı motor alalım dedik ve aldık keşke almasaydık bi kere aküler degişti 240 liraya şimdi de araba aküsü aldım motorcum voltajlarını ayarlarz dedi ama pek güvenmiyorum elektirk aksamına bişey olur mu bilgi verirseniz sevinrim iyi günler

 20. 131. mustafa kabak dedi ki:

  özürlüleriçin yapılan tekerlekli sandalyelere özel aküler üretildi bu aküleri biikletlerde kullanabilirmiyiz acaba bigii olanvarmı

 21. 132. emre dedi ki:

  arkadasler bnde stmax var daha 1 hafta kullandım ancak kardasımın para sorunları nedeniyle satıyorum 800 TL konya pazarlık var 0554 932 32 08

 22. 133. hogır akgüz dedi ki:

  elektirikli pisiklette çizikleri nasıl kapatırız bana bi yardımcı olun

 23. 134. Remzi kokyay dedi ki:

  2007 yilinda hollandada sparta finesse marka elektrikli pisiklet aldim ilerliyen zamanda aku zayifladi su an cok kisa mesafede sarz bitiyor yeni aku ye yaklasik 300 euro istiyorlar icindeki aku selleri ni yeniliyorlar amma onada 250 euro istiyorlar sormak istedigim siz bu tur aku lerin tamirini yapiyormusunuz sayet yapiyorsaniz tatile gelirken akuyu getirmek istiyorum .simdien tesekkur ederim dosca selamlar

 24. 135. zafer dedi ki:

  sat max 460 var benım akusu 5 aydır ıyı gıdıyordu sımdı cabuk bıtıyor on lambasını ykınca aku gostergesı yenı doldurmama rağmen asağı dusuyor basına boyle gelıp de yaptıran var mı basına gelen yorum yaparsa sevınırım ıyı günler

 25. 136. Enver dedi ki:

  St max 206L elektrikli bisikletimin aküsü normalde 10-12 saatte doluyordu.şimdi 14-16 saat olmasına ragmen sarj dolmuyor.Sarj göstergesinde
  kırmızı ışık yanmaya devam ediyor.Sorun ne olabilir.Anlayan varsa yardımını bekliyorum

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 1120 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*