Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri


Elektrikli bisikletlerle ilgili merak edilen konulardan birisi de akü performansı. Cep telefonu bataryası gibi tekrar şarj edilip kullanılabilen bu elektrikli bisiklet aküleri ile ilgili şu sorulara cevap verdik: Elektrikli bisiklet aküsü nasıl şarj edilir? Ne kadar sürede şarj olur? Evde şarj edilebilir mi? Akünün ömrü bittiğinde yeni akü almak gerekir mi? Yeni bir elektrikli bisiklet aküsü ne kadardır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü Standart Mıdır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisiklet aküleri hemen sağdaki resimde görüldüğü gibi genelde standart olarak üretilmektedir. Bu nedenle incelediğiniz birçok farklı marka ve modele ait elektrikli bisikletlerin akülerinin birbirinin benzeri olduğunu göreceksiniz. Aralarındaki tek fark gerilim (V) ve Ah değerleridir. Bu değerler ne kadar yüksek olursa elektrikli bisiklet aküsünün verdiği performans da o kadar yüksektir. Örneğin bizim denediğimiz Ekobis Maxi modelinde akü değerleri 48V, 20Ah iken bu değerlerin M****** markalı elektrikli bisiklette 12V, 12Ah ve J*** markalı elektrikli bisiklette ise 36V, 12Ah olduğunu gördük.

Elektrikli Bisiklet Aküsü Nasıl ve Nerede Şarj Edilir?

Elektrikli bisiklet alacakların akü ile ilgili merak ettikleri diğer bir konu da şarj etme olayıdır. Bu konuda en çok sorulan soru şu:

“Elektrikli bisikletin aküsünü evde şarj edebilir miyim?”
“Şarj ederken elektrikli bisikleti de prizin yanına mı taşımam gerekir?”

Elektrikli bisikletleri kullanışlı yapan şey kolayca taşınabilir olmalarıdır. Bu taşınabilirlik akü için de geçerlidir. Yani akü bittiğinde şarj etmek için aküyü elektrikli bisikletten çıkarıp, üzerinde bulunan tutacaklar sayesinde evinize götürebilir ve kolayca şarj edebilirsiniz. Şarj etmek için elektrikli bisikletin yanında bir priz olması gerekmiyor. Şekilde elektrikli bisikletten çıkarılmış akünün resmini bulabilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisikletten çıkarılmış akü

Aşağıdaki resimde elektrikli bisiklet aküsünün şarj aletini görebilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli bisikletlerin akülerinin genelde 6-8 saatte şarj olduğu yazmaktadır kataloglarda. Ancak bizim denediğimiz modelde şarj süresi 8-9 saati bulmaktaydı. Ancak 10-15 dolum sonrasında bu süre 6-8 saate kadar indi. Zaten şarj dolma işlemi bittiğinde şarj aletinin üzerinde yeşil ışık yanarak size şarj etme işleminin tamamlandığını haber veriyor. Şarj devam ederken ise yine aynı yerde kırmızı ışık yanmakta:

(Solda) Kırmızı Işık: Şarj devam ediyor --- (Sağda) Yeşil Işık: Şarj tamamlandı

Elektrikli Bisiklet Akü Şarjı

Aküyü evinizde şarj edebilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Bitmeden Şarj Edebilir Miyim?

Elektrikli bisikletinizin aküsüyle ilgili dikkat etmeniz gereken bir nokta da şarjınızı tamamen bitirip yolda kalmamanızdır. Bu da akü bitmeden ya da bitmeye yakın şart etme gereksinimini ortaya çıkarıyor. Ancak üretici firmalar akünün tam olarak bittiğinde şarj edilmesi gerektiğini söylüyor. Tıpkı eski model cep telefonları gibi şarj tamamen bitmeden şarj ederseniz akünün ömrünü kısaltmış olursunuz. Tam performans için aküyü şarj etmeden önce tamamen bittiğine emin olun. Aküyü tamamen bitirmek için şarj etmeden önce bikaç tur atarak ya da ayaklığı kullanarak arka tekeri havaya kaldırıp gaz pedalını takılı bırakabilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Akü Ömrü Ne Kadardır?

Elektrikli bisikletin akü ömrü 1 yıldır ya da 2 yıldır demek yanlış olur. Doğru olan, “akü ömrü 300 kez dolumdur” demek. Yani aküyü 300 kez bitirip şarj ettiğinizde artık performansı kayboluyor. Hepimiz hatırlarız ki cep telefonlarında belli bir süre kullanımdan sonra artık bataryası doldurmanıza rağmen çok fazla gitmiyordu. Aynı şey elektrikli bisikletin akülerinde de geçerlidir. Çok fazla kullanıp aküyü 1 senede de bitirebilirsiniz. Ya da nadiren kullanıp aküyü 3-4 senede de bitirebilirsiniz. Örneğin 300 dolumluk bir aküyü haftada bir kez bitirip şarj ettiğinizde ortalama 5 yıl kullanabilirsiniz. Ancak aynı aküyü iki günde bir bitirip şarj ederseniz en fazla 1,5 yıl kullanabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Aküsünü Şarj Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Şarj cihazları elektrikli bisiklet aküleri için özel üretilmiştir. Sadece kendi şarj aletini kullanınız. Elektrik şebekesinin ürününüze uygun akımda olmasına dikkat ediniz. Elektrik akımındaki voltaj alçalma ve yükselmeleri ürün bileşenlerine zarar verebilir.
 2. Akünüzü çok soğuk ve sıcak ortamlarda bulundurmayın.
 3. Şarj işlemi bittikten sonra fişi elektrikten çekiniz, aküyü ve şarj aletini çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız.
 4. Akü şarj etme sırasında kontağın kapalı olduğuna dikkat ediniz.
 5. Akünün uzun süre boyunca düşük şarj halinde kalması akünün ömrünü azaltacaktır.
 6. Akünün tam şarj edilmesine dikkat ediniz, yarım şarj akünün ömrünü kısaltacaktır.
 7. Akünüzü bisikletin üzerinde şarj edebileceğiniz gibi paspasın altındaki taşınabilir akü kutusuyla çıkarıp portatif olarak evinizde ya da işyerinizde de şarj edebilirsiniz.
 8. Akünüzün şarjı ve saklanmasında akünün düz bir zeminde ve oda sıcaklığında olmasına, nemli ortamda olamamasına dikkat ediniz.
 9. Şarj aletinin ve akünün taşınmasında; düşürmekten sakınınız.
 10. Akü kutusunun içinde bir adet sigorta yer almaktadır, bu sigorta akünüzü uygun olmayan voltaj değişimlerine karşı korumaktadır güç kesintisi ve şarjın yarım kalması durumlarında öncelikle sigortanın sağlam olduğunu kontrol ediniz ve sigortanızı yine aynı ölçülerde olanı ile değiştiriniz.
 11. Akünün şarj edilmesinde şarj aleti ve akü bir miktar ısınacaktır lütfen havalandırmanın yeterli olmasına ve üstünün kapalı olmamasına dikkat ediniz, olağandışı bir ısınma (60 dereceyi aşması) ve koku durumunda şarj işlemini bitiriniz ve bayiinize başvurunuz.

DİKKAT: Akünüzün şarj ömrü 300 seferdir. 300 şarjdan sonra akünüzde güç kaybı ve verim düşüklüğü olacaktır, bu yüzden akünüzü mümkün olduğunca yarım şarjdan kaçınınız.

NOT: Çift akü sistemlerinde akü şarj ve kullanımı selenin altındaki anahtar yardımıyla olmaktadır. Bu da akünün kullanım ve şarjının teker teker yapılması anlamına gelir.

Elektrikli Bisikletin Aküsünü Nereden Alabilirim? Fiyatı Ne Kadar?

Elektrikli bisikletinizin akü ömrü bittiğinde değiştirmek isterseniz, bu konuda üretici firmanızı aramalısınız. Dilerseniz internette de bu aküyü satan bazı siteler bulabilirsiniz. Fiyatları 250 ile 350 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Çalınır Mı?

Elektrikli bisikletlerin en büyük problemleri çalınma olaylarıdır. Özellikle yüksek fiyatlı akülerin bu bisikletlerde kullanılması kullanıcıları bu konuda endişelendiriyor. Ancak bir çok modelde akünün çalınmasını önleyen kilitler mevcut. Örneğin bizim denediğimiz modelde aküyü bisiklete taktığınızda anahtarla kilitleyebiliyorsunuz:

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi ve Akünün Bisiklette Kilitli Hali

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri” yazısına 484 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 1120 »

 1. 35. ALİ KAYA dedi ki:

  ben konyanın cihanbeyli ilçesinden arıyorum elektriklli bisiklet almak istiyorum.Fakat belli bir gücün üstünde olanlardan ehliyet ve plaka isteniyormuş ne derece doğru.Aynı zamanda ekobüs türü olanlar varmış onlardan alsam ehliyet ve plaka gerekirmi,yine üç tekerlekli normal bisikletler var onlardan alsam nasıl olur.hangisini tavsiye edersiniz.ekobislerin 120 dereceden sonraki rampaları çıkmakta zorlandığı doğrumu akülerinin çabuk öldüğü doğrumu ilginiza şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım.

  Cevap: Ali Bey tüm sorularınızın cevabı sitemizde mevcut. Yokuş performansından tutunda hızlarına kadar her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz sitemizden. Yapacağınız tek şey sitenin sağ üst kısmındaki arama motorunu kullanmak.

 2. 36. onur dedi ki:

  yha bnm aküyü değiştircem de fiyatları nekadar olur bn burda birine sordum 80 tl dio 80 tl lik akü bunlara olurmu

 3. 37. bilal dedi ki:

  admin ben 2 gün önce mondial es-1 aldım aküsünü daha bir kere sarz ettim ve tahmini 10 km kadar yol yaptım aküsü hemen bitti servisemi başvurmalıyım ? yoksa düzelirmi ?

  Cevap: Akünün tam şarj olduğundan emin olun. Eğer aynı problemi 3. şarjdan sonra da yaşarsanız servise başvurun.

 4. 38. gokhan dedi ki:

  bir sorum olucaktı ama elektrikli bisikletler 2-3 aykullanılmadıkları zaman akülerinde bir deforme oluyormu.Çünkü ben yaz tatillerinde yurtdısında oluyorum.

 5. 39. Muhammed Semih dedi ki:

  hayır sıfır 4 kere kullandım ve yeni yaylada bile kullanmadım diyebilirim az ve dikkatli

 6. 40. Aşkın dedi ki:

  bende ST max var büyük akülü. 100KM gittiği söyleniyor satarken ancak navigasyonla ölçtüm maksimum 50km yol yapınca şarjı bitiyor. Böyle değince de satıcılar bu sürenin kiloya çıktığı rampaya rüzgara bağlı olarak değiştiğini söylüyor. İyi de kardeşim satarken 140kg ı taşır en az 80km gider diye satıyorlar. Büyük bir yalan. sonuçta bu bisikleti alan rampa da çıkacak yokuş da inecek düzde de gidece. kimsenin bu bisikleti sürekli rampada rüzgara karşı süreceğini sanmıyorum. Benim tek istediğim bunların batarya gurubunun ömrü bittiğinde aynı voltajlı daha kaliteli (mesele Lityum olabilir) daha yüksek kapasiteli olanlarını temin edebilmek. Bu bisikletlere uyumlu daha yüksek kapasiteli batarya gurupları piyasada var mı acaba? Varsa nereden temin edebiliriz? Bir de bu Akülerin geliş fiyatı nedir? bunları daha uygun alabileceğimiz bir merkez adresi var mıdır? piyasada bunların içeriğinden daha iyi batarya gurubu varsa ondan alalım bağlantılarını yapıp akü kutusuna monte edelim. daha uzun giden akümüz olsun.

 7. 41. ali dedi ki:

  st max 206e bisikletimin aküsü bitti yenisine 300 civarı para istediler bende bir taksi aküsü koymaya karar verdim 48 volt 20 amperlik bir bisiklet aküsü 100 km gidiyor ancak araç aküsü 12 volt çeşitli devreler ile gerilim yani volt değerini 48 e artırabiliyorsunuz bu sfer akım yani amper de o oranda düşüyor yani şöyle 12 volt 100 amperlik bir araç aküsü 80 100 lira civarı bir şey 12*4=48 volt iken 100/4=25 amper oluyor akım yani amper akünün kapasitesidir yani 48 volt 20 amperlik bir akü 100 km gidiyorsa 48 volt 25 amper 100 den fazla gider ve daha ekonomik olur ayrıca sulu akü olduğu için ömrü daha fazladır en yakın zamanda bu projemi hayata geçirip resimlerle nete vereceğim

  Cevap: Ali bey, site yönetimi olarak size bu projeniz kapsamında bir sayfa ayırabilir, resimlerinize ve yazınıza yer verebiliriz. Projenizi gerçekleştirdiğinizde sitenin en üstinde bulunan iletişim linkinden bize ulaşabilirsiniz.

 8. 42. Muhammed Semih dedi ki:

  SAYIN ADMİN alalı 3 veya 4 ay oldu nasul değişmesi lazım
  hız ve yaptığı yol mesafesi akünün şarj makinasına göre değişiyor hepsi farklı

  Cevap: Dilerseniz servisi arayarak bir akü alabilir, eve getirip kendiniz takabilirsiniz; ya da direk servise götürürsünüz, onlar takar yeni aküyü. Ama önce servisi arayarak yeni bir akü hakkında bilgi edinin. Malum ellerinde her zaman akü bulunamayabiliyor. Fiyat konusu değiştiği için kesin bilgi veremeyeceğim ama 250-350 arası değişiyor.

 9. 43. muhammed semih dedi ki:

  ben en iyisi servise götüreyim servisten aldığımda hiçbir ayarı yapılmamıştı teşekkürler şarj makinesini değiştirceğim

 10. 44. omer dedi ki:

  selam bende 1 gun once yuki maraton aldım.motor gucu 48V/250W Elektronik kontrollü (DC) motor dıger tırmanma acısınında 12 derece oldgunu bılıyorum bu model hakkında neler soluyebılırsınız goruslerınızı yazarsanız sevınırım dıger modellerle kıyaslanabılır olup olmadını mrk ettım ılk defa bu gece sarja takıyorum yarın hızınıda actırmayı dusunyorum umarım dedıklerı gıbı mınımum 80 km yol yapabılırım motoru magzasından aldımda full dedıler 25 km cıvarında ıbre bırden dustu bende ıyıce dusurup sarja taktım motor artık 10 km yı zor goruyordu bu akunun full dolu olmadını gosterır ole deılmi?

  Cevap: Öncelikle elektrikli bisikletinizi iyi günlerde kullanmanızı dileriz. Yuki Maraton modeli piyasada en fazla satan elektrikli bisikletlerden bir tanesi. Özelliklerini siz sürerek zaten keşfedeceksiniz ancak şu sayfamızdan Yuki Maraton hakkında bilgi alabilirsiniz: http://www.elektriklibisiklet.gen.tr/yuki-yk-eb02/ Ayıca şu sayfamızdan da Maraton'u diğer elektrikli bisiklerlerle karşılaştırabilirsiniz: http://www.elektriklibisiklet.gen.tr/en-iyi/
  Normal şartlarda 80-100km gidebileceğini iddaa eden çoğu elektrikli bisiklet maksimum 70km gidebiliyor bir şarjla. Bunun en büyük sebebi daha ağır bir sürücünün kullanması, yokuşlar, dur-kalk vs. vs.
  Öte yandan akü göstergesi elektrikli bisikletlerde arabaların benzin göstergeleri gibi kesin ve net kalan enerjiyi göstermez. Akünüzde %20 kadar şarj kaldığında artık ibre yavaş yavaş düşmeye başlar. Hatta gaz erdiğinizde ibre en alta dayanır, bıraktığınızda tekrar çıkar. Zaten bir müddet sonra motorunuz son gazda teklemeye de başlar. İşte o andan itibaren en fazla 3-4km daha gidebilirsiniz. Yani artık şarj vakti gelmiş demektir. Mümkünse evinizin etrafında gezip akünüzü tamamen bitirin, öyle şarj edin.

 11. 45. Engin dedi ki:

  12,08,2010 tarihinde ekobis maxi aldım. Eve gelip şarj ettim niyetim 12 saat ti. sabah baktığımda şarj aletinde yeşil ışık yanmıyor. Kırmızı da yanmıyor. Servise gittim şarj aleti bozuk dedi. İçine bkamadan sadece prize takıp çıkış voltajına baktı. Göstermiyor dedi. Yenisi için sipariş verildi. 17.02.2010 da şarj aleti gelecek dedi. Bu süre içinde kalan şarj miktarını tamamen bitirsem ve 1-2 gün bomboş olarak beklese bir sorun çıkar mı? Birde servis elektrik kesintisi olmuşsa ondan bozulmuştur dedi. acaba yeni gelende elektrik kesintisi yüzünden bozulabilir mi? Veya buna bir önlem nasıl alabilirim?.Şarj ederken bilgisayarda kullandığım güç kaynağını kullansam nasıl olur? Güç kaynağının çıkışı 2,3 A yazıyor. Şarj aletinin Output specification :1,8 A

  Cevap: Şarj aleti şarj bittikten sonra yeşil ışığını yakar. Daha sonra 1-2 saat içinde fişten çıkarmazsanız yeşil ışıkta otomatik olarak söner. Bu bozuk olduğuna işaret değildir. Şarj aletinin kendini kapatmasıdır. Siz de sabah kalkınca hiçbir ışığın yanmadığını görünce sanırım bozuk olduğunu düşündünüz. Ancak anladığım kadarıyla akünüz de dolmuş. Bozuk olsa doldurmazdı değil mi? Ayrıca servisteki eleman da kontrol etti diyorsunuz. Ben yinede bozuk olduğuna pek ihtimal vermedim. Ayrıca tarihlerde bir hata yaptınız galiba. 12.08.2010da servise giden kişinin şarjı nasıl 17.02.2010da gelir? Sanırım yanlış yazdınız...

 12. 46. mehmet dedi ki:

  mehmet kardeş şarz aletinin taktığında toprlamısa temas geçiyormu onu kontro et o varsa elektirk gidp gelsen sorun olmaz o yoksa ne zman elektrik gitse şarz aletin bozulur. hep yenisin al zorunda klrsın.. bunu bil

 13. 47. Emrah dedi ki:

  s.a mrb adminim bende st max 209l 206L var çocuk kilidini açıp hızını yükseltmek istiyorum hızını yükseltince batarya ömrü kısalırmı?? yardımcı olursanız sevinirim..

  Cevap: Akü çok daha çabuk biteceğinden akü ömründe bir kısalmadan söz etmek yanlış olmaz. Ancak gideceğiniz yere daha çabuk varacağınızdan kazanacağınız zamanı akünün ömründen çalarak yapmış oluyorsunuz.

 14. 48. Volkan dedi ki:

  akünün ömrü bittiğinde, ikinci bi akünün fiyatı ne kadardır? ve 8 saatlik şarj süresi boyunca acaba ne kadar elektrik harcanır (tl olarak)? teşekkürler…

  Cevap: Bu sorularınızın cevapları sitemizdeki yazılarda mevcut. Akü fiyatı yukarıdaki yazımızda zaten yazıyor. Lütfen okuyunuz. Öte yandan ne kadar elektrik harcayacağı ise şu yazımızda mevcut: http://www.elektriklibisiklet.gen.tr/sarfiyat/

 15. 49. mustafa dedi ki:

  ben ekobis almak istiyorum.ama bazı arkadaşlar aküsünün ömrünün yaklaşık 150 dolum olduğunu söylediler.acba bu doğrumu?

 16. 50. engin dedi ki:

  yukarıdaki tarih için özür diliyorum 17. 08.2010 olacaktı. Üstelik ustanın ilk yaptığı şey sökmek yerine prize takıp şarj aletinin çıkış voltajını ölçmek oldu o da sıfır dı. Ondan servisten yenisi geldi. Gelen şarj aletinde bir şey dikkatimi çekti 48 V 3,0 Ah yazıyor. Eskisinde 48V 1,8 Ah. yazıyordu. ve içinde ayrıca bir fan vardı. Acaba eskisinde bu eksikliklerden dolayı mı bozuldu diye düşündüm. ekobis maxi tek akülü modelime bir tane koltuk altına 48V 14 Ah akü taktırmak istiyorum . yedek larak bu teknik açıdan mümkün mü?

 17. 51. emrullah dedi ki:

  merhaba 15 gün önce ekobis maxi elektirik bisiklet aldım ilk gün 11 saat şarj ettim şarj aletinde yeşil ışık yani dolu göstergesi yanmadı sonraki seferde 9 saat yaptım yandı ama sonraki seferde yanmadı bugün birdaha yaptım yine yanmadı akünün şarj süresi nekadar yeşil yanıncaya kadar devam mı edicez

  Cevap: Evet yeşil ışık yanıncaya kadar devam etmeniz gerekiyor. Ancak bu süre 12 saati geçerse bir problem var demektir.

 18. 52. batuhan erkmen dedi ki:

  Sayın Admin ve Arkadaşlar

  Ben elektrıklı bisiklet almayı dusunuyorum fakat st max zwd 206L ve ekobis maxi (80-100kg) arasında kaldım birini 1100 tl 12 ay taksit dieri ise 1300 tl ve taksit fiyatı artıyor yardımcı olursanız sevinirim.

 19. 53. memed dedi ki:

  SELAMUN ALEYKUM…. YUKARIDA BİR KARDEŞİMİZ ST MAX 206 MODELİ İÇİN ÇOCUK KİLİDİNİN İPTALİNDEN BAHSETMİŞ. KONU HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ? NASIL YAPILDIĞI.. İLLAKİ SERVİSİN Mİ YAPACAĞI VS…. TEŞEKKÜRLER…

 20. 54. memed dedi ki:

  ACABA KM GÖSTERGELİ(kaç km gittiğini) ELEKTRİKLİ BİSİKLET MODELİ VAR MI? teşekkürler….

 21. 55. burhan dedi ki:

  ekobis in çift akülü elektirikli bisikletiyle dolu bir şekildi kaçkm yapabilirim acil cevap yarın 60 kmlik yola gidicem

 22. 56. burhan dedi ki:

  bir soru daha şarfı doldugun da otomatik olarak kapatırmı ekobis çift akülünü adaptörü

 23. 57. zafer dedi ki:

  burhan kardeş tek kişi binersen ve yolda düz ise 60 km yaparsın önmli olan yolda motoru brz dinlendirmek

 24. 58. burhan dedi ki:

  hadi bakalım zafer kardeş yola çıkıyorum bakalım geri gelebilcem mi yokuş yok yolda sadace çok uzak bir yerde var

 25. 59. burhan dedi ki:

  zafer kardeş iki kişi bindim gittim ve geldim

Sayfalar: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 1120 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*