Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri


Elektrikli bisikletlerle ilgili merak edilen konulardan birisi de akü performansı. Cep telefonu bataryası gibi tekrar şarj edilip kullanılabilen bu elektrikli bisiklet aküleri ile ilgili şu sorulara cevap verdik: Elektrikli bisiklet aküsü nasıl şarj edilir? Ne kadar sürede şarj olur? Evde şarj edilebilir mi? Akünün ömrü bittiğinde yeni akü almak gerekir mi? Yeni bir elektrikli bisiklet aküsü ne kadardır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü Standart Mıdır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisiklet aküleri hemen sağdaki resimde görüldüğü gibi genelde standart olarak üretilmektedir. Bu nedenle incelediğiniz birçok farklı marka ve modele ait elektrikli bisikletlerin akülerinin birbirinin benzeri olduğunu göreceksiniz. Aralarındaki tek fark gerilim (V) ve Ah değerleridir. Bu değerler ne kadar yüksek olursa elektrikli bisiklet aküsünün verdiği performans da o kadar yüksektir. Örneğin bizim denediğimiz Ekobis Maxi modelinde akü değerleri 48V, 20Ah iken bu değerlerin M****** markalı elektrikli bisiklette 12V, 12Ah ve J*** markalı elektrikli bisiklette ise 36V, 12Ah olduğunu gördük.

Elektrikli Bisiklet Aküsü Nasıl ve Nerede Şarj Edilir?

Elektrikli bisiklet alacakların akü ile ilgili merak ettikleri diğer bir konu da şarj etme olayıdır. Bu konuda en çok sorulan soru şu:

“Elektrikli bisikletin aküsünü evde şarj edebilir miyim?”
“Şarj ederken elektrikli bisikleti de prizin yanına mı taşımam gerekir?”

Elektrikli bisikletleri kullanışlı yapan şey kolayca taşınabilir olmalarıdır. Bu taşınabilirlik akü için de geçerlidir. Yani akü bittiğinde şarj etmek için aküyü elektrikli bisikletten çıkarıp, üzerinde bulunan tutacaklar sayesinde evinize götürebilir ve kolayca şarj edebilirsiniz. Şarj etmek için elektrikli bisikletin yanında bir priz olması gerekmiyor. Şekilde elektrikli bisikletten çıkarılmış akünün resmini bulabilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisikletten çıkarılmış akü

Aşağıdaki resimde elektrikli bisiklet aküsünün şarj aletini görebilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli bisikletlerin akülerinin genelde 6-8 saatte şarj olduğu yazmaktadır kataloglarda. Ancak bizim denediğimiz modelde şarj süresi 8-9 saati bulmaktaydı. Ancak 10-15 dolum sonrasında bu süre 6-8 saate kadar indi. Zaten şarj dolma işlemi bittiğinde şarj aletinin üzerinde yeşil ışık yanarak size şarj etme işleminin tamamlandığını haber veriyor. Şarj devam ederken ise yine aynı yerde kırmızı ışık yanmakta:

(Solda) Kırmızı Işık: Şarj devam ediyor --- (Sağda) Yeşil Işık: Şarj tamamlandı

Elektrikli Bisiklet Akü Şarjı

Aküyü evinizde şarj edebilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Bitmeden Şarj Edebilir Miyim?

Elektrikli bisikletinizin aküsüyle ilgili dikkat etmeniz gereken bir nokta da şarjınızı tamamen bitirip yolda kalmamanızdır. Bu da akü bitmeden ya da bitmeye yakın şart etme gereksinimini ortaya çıkarıyor. Ancak üretici firmalar akünün tam olarak bittiğinde şarj edilmesi gerektiğini söylüyor. Tıpkı eski model cep telefonları gibi şarj tamamen bitmeden şarj ederseniz akünün ömrünü kısaltmış olursunuz. Tam performans için aküyü şarj etmeden önce tamamen bittiğine emin olun. Aküyü tamamen bitirmek için şarj etmeden önce bikaç tur atarak ya da ayaklığı kullanarak arka tekeri havaya kaldırıp gaz pedalını takılı bırakabilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Akü Ömrü Ne Kadardır?

Elektrikli bisikletin akü ömrü 1 yıldır ya da 2 yıldır demek yanlış olur. Doğru olan, “akü ömrü 300 kez dolumdur” demek. Yani aküyü 300 kez bitirip şarj ettiğinizde artık performansı kayboluyor. Hepimiz hatırlarız ki cep telefonlarında belli bir süre kullanımdan sonra artık bataryası doldurmanıza rağmen çok fazla gitmiyordu. Aynı şey elektrikli bisikletin akülerinde de geçerlidir. Çok fazla kullanıp aküyü 1 senede de bitirebilirsiniz. Ya da nadiren kullanıp aküyü 3-4 senede de bitirebilirsiniz. Örneğin 300 dolumluk bir aküyü haftada bir kez bitirip şarj ettiğinizde ortalama 5 yıl kullanabilirsiniz. Ancak aynı aküyü iki günde bir bitirip şarj ederseniz en fazla 1,5 yıl kullanabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Aküsünü Şarj Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Şarj cihazları elektrikli bisiklet aküleri için özel üretilmiştir. Sadece kendi şarj aletini kullanınız. Elektrik şebekesinin ürününüze uygun akımda olmasına dikkat ediniz. Elektrik akımındaki voltaj alçalma ve yükselmeleri ürün bileşenlerine zarar verebilir.
 2. Akünüzü çok soğuk ve sıcak ortamlarda bulundurmayın.
 3. Şarj işlemi bittikten sonra fişi elektrikten çekiniz, aküyü ve şarj aletini çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız.
 4. Akü şarj etme sırasında kontağın kapalı olduğuna dikkat ediniz.
 5. Akünün uzun süre boyunca düşük şarj halinde kalması akünün ömrünü azaltacaktır.
 6. Akünün tam şarj edilmesine dikkat ediniz, yarım şarj akünün ömrünü kısaltacaktır.
 7. Akünüzü bisikletin üzerinde şarj edebileceğiniz gibi paspasın altındaki taşınabilir akü kutusuyla çıkarıp portatif olarak evinizde ya da işyerinizde de şarj edebilirsiniz.
 8. Akünüzün şarjı ve saklanmasında akünün düz bir zeminde ve oda sıcaklığında olmasına, nemli ortamda olamamasına dikkat ediniz.
 9. Şarj aletinin ve akünün taşınmasında; düşürmekten sakınınız.
 10. Akü kutusunun içinde bir adet sigorta yer almaktadır, bu sigorta akünüzü uygun olmayan voltaj değişimlerine karşı korumaktadır güç kesintisi ve şarjın yarım kalması durumlarında öncelikle sigortanın sağlam olduğunu kontrol ediniz ve sigortanızı yine aynı ölçülerde olanı ile değiştiriniz.
 11. Akünün şarj edilmesinde şarj aleti ve akü bir miktar ısınacaktır lütfen havalandırmanın yeterli olmasına ve üstünün kapalı olmamasına dikkat ediniz, olağandışı bir ısınma (60 dereceyi aşması) ve koku durumunda şarj işlemini bitiriniz ve bayiinize başvurunuz.

DİKKAT: Akünüzün şarj ömrü 300 seferdir. 300 şarjdan sonra akünüzde güç kaybı ve verim düşüklüğü olacaktır, bu yüzden akünüzü mümkün olduğunca yarım şarjdan kaçınınız.

NOT: Çift akü sistemlerinde akü şarj ve kullanımı selenin altındaki anahtar yardımıyla olmaktadır. Bu da akünün kullanım ve şarjının teker teker yapılması anlamına gelir.

Elektrikli Bisikletin Aküsünü Nereden Alabilirim? Fiyatı Ne Kadar?

Elektrikli bisikletinizin akü ömrü bittiğinde değiştirmek isterseniz, bu konuda üretici firmanızı aramalısınız. Dilerseniz internette de bu aküyü satan bazı siteler bulabilirsiniz. Fiyatları 250 ile 350 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Çalınır Mı?

Elektrikli bisikletlerin en büyük problemleri çalınma olaylarıdır. Özellikle yüksek fiyatlı akülerin bu bisikletlerde kullanılması kullanıcıları bu konuda endişelendiriyor. Ancak bir çok modelde akünün çalınmasını önleyen kilitler mevcut. Örneğin bizim denediğimiz modelde aküyü bisiklete taktığınızda anahtarla kilitleyebiliyorsunuz:

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi ve Akünün Bisiklette Kilitli Hali

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri” yazısına 486 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 110 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 »

 1. 437. umut dedi ki:

  evkur.com.tr/p/13603/asya-motor-volt-1000-w-elektr%C4%B0kl%C4%B0-moped arkadaslar bu motordan alicam acaba evde sarja taktigimda elektrik faturasinda ne kadar bir artis olur.

 2. 438. ardanazor dedi ki:

  eger elektrili motorunuzdaki lead acid akuler olurse akunun ustundeki kapağı açın.Delik bulucaksınız 3-6 tane.Odeliklerin üzerindeki kapakları çıkarıp içine 1-2 kapak taşana kadar saf su ekleyin ve sallayın.Sonra kapakları kapatıp 10dk dinlendirin.Eğer işe yaramassa başka bi kapta epsom tuzu ile saf suyu karıştırın ve o karşımı deliklerden dokup sallayın.Akunuz eski haline gelecektir.

 3. 439. talat dedi ki:

  eger elektrili motorunuzdaki lead acid akuler olurse akunun ustundeki kapağı açın.Delik bulucaksınız 3-6 tane.Odeliklerin üzerindeki kapakları çıkarıp içine 1-2 kapak taşana kadar saf su ekleyin ve sallayın.Sonra kapakları kapatıp 10dk dinlendirin.Eğer işe yaramassa başka bi kapta epsom tuzu ile saf suyu karıştırın ve o karşımı deliklerden dokup sallayın.Akunuz eski haline gelecektir. diye dengesizin biri yazmış Sakın ha böyle olur olmaz bilinçsizce yazılan bilgilere inanmayın bilen yazsın bilmeyen okusun öğrensın stmax yetkili servis bilgi almak için 0532 413 26 42

 4. 440. turkuazveanılarım dedi ki:

  Arkadaşlar selamunaleyküm. Bende e. Bisiklet alacağım para biriktirip. Ehliyet gerekmiyor bir polise sordum. sitede yazanlar bahane ehliyet gerekiyormusda bilmem ne herneyse ben eskişehir deyim. Ve 2200 tl lik bir e
  Bike önerirmisiniz ayriyeten e bikelerde ah terimi ne anlama geliyor ? Yazacak olursanız e postam venevene26@outlook.com her zaman müsait imm face mde lütfi candan prof fotosu atatürk resmi ekleyin konuşalım .Saygılar.

 5. 441. murat dedi ki:

  kuba k8 faturalı akülü motorumu satıyorum motor ıspartada 1500lük rengi beyaz kazası yok herşeyi çalışıyor akü durumu iyi motorun fiyatı 1700 ısparta merkezde

 6. 442. Mehmet dedi ki:

  Yuki Maraton var bende Satılık garaj aracı tertemiz akuler yeni takildi,1250 tl ye,almak isteyen varsa,Aydin Nazilli denim tel 05314009802

 7. 443. murat dedi ki:

  Arora njw aldim 12 saat şarj edin ilk gün denildi daha sonraki günler 8saati beklemeyin dediler 7.5saatte cikarin akü şişer dediler sizce dogrumu acaba yardimci olursaniz sevinirim

 8. 444. Faruk dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar elimde yuki maraton bulunmaktadır kaplamali temiz ben aldigimda farlar calismiyordu sadece amerikan parklar ve fren lambalari çalışıyor. Akusu bitik 150 tl deger bictim pazarlik olur
  Gürsu Yenidoğan Mahallesi BURSA

 9. 445. cuma.tre dedi ki:

  Benim ekobis extra var çift akü şarj nasıl yapılır anahtar falan diyor anlamadım

 10. 446. Ahmet dedi ki:

  Selam arkadaşlar bende yuki maraton var beyaz renk 2.elin en temizi diyebilirim satmaya karar verdim sadece akü alınacak Aydın Nazilli de ikametkah etmekteyim düşünenler 0505 291 54 39 nolu telden bana ulaşa bilirsiniz.

 11. 447. mete dedi ki:

  arkadaşlar 2 aydır binmiyordum sarj cihazı bozuktu yenisini aldım. takıyorum yeşil yanıyor akü dolmuyor nedeni ne olabilir acaba

 12. 448. kadir erten dedi ki:

  sa elimde yuki orion elektrikli motor bulunmaktadır ve 12 w 24 amper 3 adett akü lazım satmak isteyenler 05071140381 numaraya ulaşırlarsa sevinirim

 13. 449. kadir erten dedi ki:

  acil lazım

 14. 450. berkay dedi ki:

  arkadaşlar bende yuki maraton var jarzı hemen bitiyo neden soglermisiniz???

 15. 451. Mustafa ışıldak dedi ki:

  Selamün aleyküm 2500w kuba var
  5bin kmde
  Herşeyı tıkır tıkır
  İhtiyaçtan satlık
  2500tl
  Facebook mustafa ışıldak

 16. 452. Bektaş dedi ki:

  Slm arkadaşlar bende mondial 1200 var çok temiz acil den dolayi satıyorum tel 05453950521 Tuzla istanbul

 17. 453. Hasan Hüseyin dedi ki:

  Arkadaslar akü almak istiyorum yardımcı olursanız sevirim 05415929658

 18. 454. fuat dedi ki:

  elektirkli motorun kralı mondialdir bende e mon classıc vardı çaldırdım kapımın önünden gittim yenisini aldım e mon BLİNK 3.0 HARİKA herkese tavsiye ederim

 19. 455. Mustafa dedi ki:

  Bende 3000 lik salcona elektirikli bisiklet var su anda 1550 km de degiseni kazasi yok tum faturalari bende.cup tipi.rengi beyaz dusunenler.0553 536 02 82.konya

 20. 456. tamer dedi ki:

  Yeni motor alcam ve motor baydır kullanılmıyo aküler bitmişmidir

 21. 457. Rıza Genç dedi ki:

  Beyler, 70- yaşındayım. Kapalı kasa bir motorsiklet almak istiyorum.Fakat bazı teferruatlardan ürkeklik içindeyim.Akü sorunu beni üzüyor. çift akülü bir motor alsam, biri bitince diğerini akabinde taksam olmuyor mu ? Eski model cep telefonları da böyle değil miydi ? Ayrıca bu motoru gidip imalatından almak istiyorum. çünkü orada teşhirde beğenmek istediğim modelleri de görme açısından faydalanmış olacağım. İmalat adreslerini lütfen öğrenebilirmiyim.Beni lütfen bilgilendirirseniz, ömrümde biraz daha gezebilirim. Herkese sevgiler,selalmlar kalın sağlıcakla… TeL: 05053868745

 22. 458. Darkquest dedi ki:

  Stmax şarjlı motorunu satıyorum fiyatı 800tl dır.. Akü sıfırdır… İlgilenenler gmail e mesaj atmaları yeterlidir…
  Alana şimdiden hayırlı uğurlu olsun…

 23. 459. İdris dedi ki:

  Sa bana acil elektrikli bike akusu lazim 500w elektriklim

 24. 460. İdris dedi ki:

  Acil elektrikli bisiklet akusu alinir eger elinde olan varsa su numaradan 05530170887 ulasabilir

 25. 461. ismail türkkan dedi ki:

  Stmax elektrikli bisikletimi 3 yıldır kullanıyorum.İlk aldığımda 50 km civarında yol yapan akü , yıllar içinde zayıfladı.Son günlerde 5 km yapamaz oldu.Akü kapağını açınca 4 akünün de şiştiğini gördüm.Nasıl olsa aküleri değiştireceğim düşüncesi ile kapaklarını açıp her bir göze 5 cc asit ve 10 cc saf su döktüm.Sonuç şaşırtıcı oldu.40 km yol yapmaya başladı.Yeni akü almayı düşünenler deneyin.Buna saçmalık diyenler çıkacaktır.Denemekten ne kaybınız olacak? DÜŞÜNÜN.

Sayfalar: « 110 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*