Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri


Elektrikli bisikletlerle ilgili merak edilen konulardan birisi de akü performansı. Cep telefonu bataryası gibi tekrar şarj edilip kullanılabilen bu elektrikli bisiklet aküleri ile ilgili şu sorulara cevap verdik: Elektrikli bisiklet aküsü nasıl şarj edilir? Ne kadar sürede şarj olur? Evde şarj edilebilir mi? Akünün ömrü bittiğinde yeni akü almak gerekir mi? Yeni bir elektrikli bisiklet aküsü ne kadardır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü Standart Mıdır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisiklet aküleri hemen sağdaki resimde görüldüğü gibi genelde standart olarak üretilmektedir. Bu nedenle incelediğiniz birçok farklı marka ve modele ait elektrikli bisikletlerin akülerinin birbirinin benzeri olduğunu göreceksiniz. Aralarındaki tek fark gerilim (V) ve Ah değerleridir. Bu değerler ne kadar yüksek olursa elektrikli bisiklet aküsünün verdiği performans da o kadar yüksektir. Örneğin bizim denediğimiz Ekobis Maxi modelinde akü değerleri 48V, 20Ah iken bu değerlerin M****** markalı elektrikli bisiklette 12V, 12Ah ve J*** markalı elektrikli bisiklette ise 36V, 12Ah olduğunu gördük.

Elektrikli Bisiklet Aküsü Nasıl ve Nerede Şarj Edilir?

Elektrikli bisiklet alacakların akü ile ilgili merak ettikleri diğer bir konu da şarj etme olayıdır. Bu konuda en çok sorulan soru şu:

“Elektrikli bisikletin aküsünü evde şarj edebilir miyim?”
“Şarj ederken elektrikli bisikleti de prizin yanına mı taşımam gerekir?”

Elektrikli bisikletleri kullanışlı yapan şey kolayca taşınabilir olmalarıdır. Bu taşınabilirlik akü için de geçerlidir. Yani akü bittiğinde şarj etmek için aküyü elektrikli bisikletten çıkarıp, üzerinde bulunan tutacaklar sayesinde evinize götürebilir ve kolayca şarj edebilirsiniz. Şarj etmek için elektrikli bisikletin yanında bir priz olması gerekmiyor. Şekilde elektrikli bisikletten çıkarılmış akünün resmini bulabilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisikletten çıkarılmış akü

Aşağıdaki resimde elektrikli bisiklet aküsünün şarj aletini görebilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli bisikletlerin akülerinin genelde 6-8 saatte şarj olduğu yazmaktadır kataloglarda. Ancak bizim denediğimiz modelde şarj süresi 8-9 saati bulmaktaydı. Ancak 10-15 dolum sonrasında bu süre 6-8 saate kadar indi. Zaten şarj dolma işlemi bittiğinde şarj aletinin üzerinde yeşil ışık yanarak size şarj etme işleminin tamamlandığını haber veriyor. Şarj devam ederken ise yine aynı yerde kırmızı ışık yanmakta:

(Solda) Kırmızı Işık: Şarj devam ediyor --- (Sağda) Yeşil Işık: Şarj tamamlandı

Elektrikli Bisiklet Akü Şarjı

Aküyü evinizde şarj edebilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Bitmeden Şarj Edebilir Miyim?

Elektrikli bisikletinizin aküsüyle ilgili dikkat etmeniz gereken bir nokta da şarjınızı tamamen bitirip yolda kalmamanızdır. Bu da akü bitmeden ya da bitmeye yakın şart etme gereksinimini ortaya çıkarıyor. Ancak üretici firmalar akünün tam olarak bittiğinde şarj edilmesi gerektiğini söylüyor. Tıpkı eski model cep telefonları gibi şarj tamamen bitmeden şarj ederseniz akünün ömrünü kısaltmış olursunuz. Tam performans için aküyü şarj etmeden önce tamamen bittiğine emin olun. Aküyü tamamen bitirmek için şarj etmeden önce bikaç tur atarak ya da ayaklığı kullanarak arka tekeri havaya kaldırıp gaz pedalını takılı bırakabilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Akü Ömrü Ne Kadardır?

Elektrikli bisikletin akü ömrü 1 yıldır ya da 2 yıldır demek yanlış olur. Doğru olan, “akü ömrü 300 kez dolumdur” demek. Yani aküyü 300 kez bitirip şarj ettiğinizde artık performansı kayboluyor. Hepimiz hatırlarız ki cep telefonlarında belli bir süre kullanımdan sonra artık bataryası doldurmanıza rağmen çok fazla gitmiyordu. Aynı şey elektrikli bisikletin akülerinde de geçerlidir. Çok fazla kullanıp aküyü 1 senede de bitirebilirsiniz. Ya da nadiren kullanıp aküyü 3-4 senede de bitirebilirsiniz. Örneğin 300 dolumluk bir aküyü haftada bir kez bitirip şarj ettiğinizde ortalama 5 yıl kullanabilirsiniz. Ancak aynı aküyü iki günde bir bitirip şarj ederseniz en fazla 1,5 yıl kullanabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Aküsünü Şarj Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Şarj cihazları elektrikli bisiklet aküleri için özel üretilmiştir. Sadece kendi şarj aletini kullanınız. Elektrik şebekesinin ürününüze uygun akımda olmasına dikkat ediniz. Elektrik akımındaki voltaj alçalma ve yükselmeleri ürün bileşenlerine zarar verebilir.
 2. Akünüzü çok soğuk ve sıcak ortamlarda bulundurmayın.
 3. Şarj işlemi bittikten sonra fişi elektrikten çekiniz, aküyü ve şarj aletini çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız.
 4. Akü şarj etme sırasında kontağın kapalı olduğuna dikkat ediniz.
 5. Akünün uzun süre boyunca düşük şarj halinde kalması akünün ömrünü azaltacaktır.
 6. Akünün tam şarj edilmesine dikkat ediniz, yarım şarj akünün ömrünü kısaltacaktır.
 7. Akünüzü bisikletin üzerinde şarj edebileceğiniz gibi paspasın altındaki taşınabilir akü kutusuyla çıkarıp portatif olarak evinizde ya da işyerinizde de şarj edebilirsiniz.
 8. Akünüzün şarjı ve saklanmasında akünün düz bir zeminde ve oda sıcaklığında olmasına, nemli ortamda olamamasına dikkat ediniz.
 9. Şarj aletinin ve akünün taşınmasında; düşürmekten sakınınız.
 10. Akü kutusunun içinde bir adet sigorta yer almaktadır, bu sigorta akünüzü uygun olmayan voltaj değişimlerine karşı korumaktadır güç kesintisi ve şarjın yarım kalması durumlarında öncelikle sigortanın sağlam olduğunu kontrol ediniz ve sigortanızı yine aynı ölçülerde olanı ile değiştiriniz.
 11. Akünün şarj edilmesinde şarj aleti ve akü bir miktar ısınacaktır lütfen havalandırmanın yeterli olmasına ve üstünün kapalı olmamasına dikkat ediniz, olağandışı bir ısınma (60 dereceyi aşması) ve koku durumunda şarj işlemini bitiriniz ve bayiinize başvurunuz.

DİKKAT: Akünüzün şarj ömrü 300 seferdir. 300 şarjdan sonra akünüzde güç kaybı ve verim düşüklüğü olacaktır, bu yüzden akünüzü mümkün olduğunca yarım şarjdan kaçınınız.

NOT: Çift akü sistemlerinde akü şarj ve kullanımı selenin altındaki anahtar yardımıyla olmaktadır. Bu da akünün kullanım ve şarjının teker teker yapılması anlamına gelir.

Elektrikli Bisikletin Aküsünü Nereden Alabilirim? Fiyatı Ne Kadar?

Elektrikli bisikletinizin akü ömrü bittiğinde değiştirmek isterseniz, bu konuda üretici firmanızı aramalısınız. Dilerseniz internette de bu aküyü satan bazı siteler bulabilirsiniz. Fiyatları 250 ile 350 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Çalınır Mı?

Elektrikli bisikletlerin en büyük problemleri çalınma olaylarıdır. Özellikle yüksek fiyatlı akülerin bu bisikletlerde kullanılması kullanıcıları bu konuda endişelendiriyor. Ancak bir çok modelde akünün çalınmasını önleyen kilitler mevcut. Örneğin bizim denediğimiz modelde aküyü bisiklete taktığınızda anahtarla kilitleyebiliyorsunuz:

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi ve Akünün Bisiklette Kilitli Hali

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri” yazısına 486 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 110 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 »

 1. 387. osman köse dedi ki:

  benım elektrıklı bisikletım var 4 tane aku var kutusunda kuru mu sulumu aküdurler bilmiyorum bilgi almak iştiyorum saygilarımla akulerım bıttı ne yapmalıyım

 2. 388. Musa dedi ki:

  Admin kardes KUBA K8 nasıl bir elektiriklidir fazla sorunu varmı bilgin varmı

 3. 389. emrullah akpınar dedi ki:

  elektrılklı bisikletımı şarja koyuyorum ben 8 saate ayarlıyorum şarj 8 saat onceden şarj aleti yeşil yanmıs oluyor ama akünün şarjı tam full değil acaba nedeni ne olabilir…..

 4. 390. berk dedi ki:

  SATILIK: asbis elektrıklı bısıklet 2012 MODEL ırtıbat tel:0545 241 14 86 beylikdüzü/ıst

 5. 391. yasin bulbul dedi ki:

  Ya bendede var stmax 2000 WALT 55 DIYOR 60 KM YSPŞIYIR 9 SAAT SARJ
  Suresi var ii de su tutarsanız calısmıuo aha ben garantiye verdm fiyatıda TAM 2.350 tL :$ bayılan bayılan serdem ACEM var ordan konusa bılırızzz KADİRLİ osmaniye İSİM YASİN BÜLBÜL hadi bb

 6. 392. sinan dedi ki:

  ben motora bindim bindim aküsünü öldürdüm 350 tl topladım we akü alacagım 350-400 liralık sıfır akü satıcıları beni arayın ama akü sıfır olacak 05414738493 weya akücüyseniz bana yorum yapıp nereye girecegimi soyleyin ben oraya girerim herkese tesekurler:)
  :::::::::)

 7. 393. mehmet yılmaz oğlu dedi ki:

  elektirikli bisiklet satıyorum 750,1300 tl arası değişiyor almak isteyen şu
  numaradan ulaşabilir 05414738493

 8. 394. elektrikli bisiklet uzmani dedi ki:

  Arkadaslar elektrik bisiklet akuleri bende mevcut yüzde yüz yerli üretim birinci sınıf kalite şarj olurken ısınma şişme yok ömrü diger akülerden bin kati güzel bir yıl garantili 05425090459 piyasadaki çin malı akülerle taklitleriyle karıştirmayiniz arayin detayli bilgi verelim

 9. 395. elektrikli bisiklet uzmani dedi ki:

  Arkadaslar 12v20ah akulerin sarjda dolma suresi 8 saattir her dolum akunun dolum suresini zamanla kisaltir tam bosalmadan sarj olan akü zamanla sarj tutmaz erken dolar sarz olmuş gibi gösterir ucuz akuler taklit veya raf ömrü bitmiştir akü kutusunda bulunan akülerden birinin sarj olmamasi diger akuleri sisik yapabilir akü sarz olduktan sonra pirizden cikariniz akuleri sisirebilir veya sarj cihazini isinmadan dolayi yakabilirsiniz

 10. 396. elektrikli bisiklet uzmani dedi ki:

  Emrullah akpinar akulerinin 8 saatten önce yesil isik yandigini soyluyosun akuler akimi gecirmemektedir sarz olurken tam akuler sarj olma özelligini yitirmis yeni akü almalisin

 11. 397. Emre dedi ki:

  Cümleten Selamün Aleyküm
  arkadaşlar beni st max 406 tım var 5.5 6 saatte doluyor ama jarjı full göstermiyor % 80 flan gösteriyor önceden böle bşy yapmıyodu son 1 ay içinde oldu neden olduğunu merak ediyorum yardım ederseniz teşşekğr ederim…

 12. 398. hikmet dedi ki:

  arkadaşlar bende yuki dünya var 1200 lük 1300km 1.5 yıl daha garantisi var temiz o gibi faturalı fiyat 1600 tl ilgilenenler arasın tel 05368444289

 13. 399. hakan dedi ki:

  Arkadaskar bende ekobis spectrum var 6 saatte doluyor sarz cihazi
  Fanlidir sarz islemi bittiginde otomatik olarak durur
  Fiyati 45 lira

 14. 400. hüsrev ok dedi ki:

  slm arkadaşlar bende şarjlı motor var altı akülü salkona marka cok memnunum 2013 model 5 ay oldu 60 kılo metre yol gıdıyom ama arac alacagım ıcın satıyorum cok temız sakaryalıyım almak ısteyen arasın 05313894821 garantısı 2 yıl skotor tıpınde motor

 15. 401. husrevok dedi ki:

  salkona elagant 1.5 skotur almanı tavsıye ederım derviş bey 5 aydır kullanıyom cok memnunum sıfırlarının fıyatı 2.500tl oda pesin ben satıyorum 2 milyar almak ısteyen arkadaşlar arasın 05313894821 sakaryalı

 16. 402. mevlüt dedi ki:

  akü nie ısınır arkdaslar

 17. 403. Gökay dedi ki:

  Arkadaşlar ben 3 bin tl ye kadar yolu var bi elektirikli motor alıcam böyle 70 i 80i görsün ne önerirsiniz?

 18. 404. Mehmed furkan dedi ki:

  Arkadaşlar bende kuba k8 var Şarj ful olsa bile H’den L’ye geliyor bu sorunu nasıl düzeltebilirim herkese saygılar :)

 19. 405. ismail dedi ki:

  Bana lazim olan arora olaca blw olacak vede 1, 700 olacak kardes ler bana yazin ok

 20. 406. ali dedi ki:

  arkadaşlar ben lokantada çalışıyorum servis elemanı olarak dükkanda yuki dünya 05 var 65 km hız yapıyor yokuş iyi çıkıyor taki 4000 km ye gelene kadar bir sabah motor tekleyene kadar motorun üstünde zıplıyom gitsindiye sonra işte patron bozdun diye kızıyor bende yenisini istedim :) 2 hafta sonra yuki jupiter aldı sıfır 2.400 liraya ( tavsiyem salcano elektirikli motordurbiraz fiyat pahalı ama iyidir.)saygılar

 21. 407. doğukan dedi ki:

  arkadaşlar ben st max dora1200 almak istiyorum sizce nasıl ve bu motor için ehliyet gereklimidir (buralarda yokuş yok)

 22. 408. Bisiklet Tamircisi dedi ki:

  Bisiklet tamiri yapıyorum bu elektrikli bisikleti işine yeni gireceğim burada bu bilrileri yazanlara çok teşekkür ederim hiç bilmediğim bir konuda bilgi sahibi oldum wwwbisiklettamiricom 08503039182 olurda birgün ihtiyacınız olursa en yakın birikletçiniz

 23. 409. halil dedi ki:

  bende akusuz eko bis var satlik 200 tl parcaya ihtiyaci olana duyurulur

 24. 410. Furkan dedi ki:

  hakan sen nerelisin ? alayım snden aküyü

 25. 411. Ali dedi ki:

  St max zwdn406 l 250 w alıyorum iyimidir?

Sayfalar: « 110 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*