Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri


Elektrikli bisikletlerle ilgili merak edilen konulardan birisi de akü performansı. Cep telefonu bataryası gibi tekrar şarj edilip kullanılabilen bu elektrikli bisiklet aküleri ile ilgili şu sorulara cevap verdik: Elektrikli bisiklet aküsü nasıl şarj edilir? Ne kadar sürede şarj olur? Evde şarj edilebilir mi? Akünün ömrü bittiğinde yeni akü almak gerekir mi? Yeni bir elektrikli bisiklet aküsü ne kadardır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü Standart Mıdır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisiklet aküleri hemen sağdaki resimde görüldüğü gibi genelde standart olarak üretilmektedir. Bu nedenle incelediğiniz birçok farklı marka ve modele ait elektrikli bisikletlerin akülerinin birbirinin benzeri olduğunu göreceksiniz. Aralarındaki tek fark gerilim (V) ve Ah değerleridir. Bu değerler ne kadar yüksek olursa elektrikli bisiklet aküsünün verdiği performans da o kadar yüksektir. Örneğin bizim denediğimiz Ekobis Maxi modelinde akü değerleri 48V, 20Ah iken bu değerlerin M****** markalı elektrikli bisiklette 12V, 12Ah ve J*** markalı elektrikli bisiklette ise 36V, 12Ah olduğunu gördük.

Elektrikli Bisiklet Aküsü Nasıl ve Nerede Şarj Edilir?

Elektrikli bisiklet alacakların akü ile ilgili merak ettikleri diğer bir konu da şarj etme olayıdır. Bu konuda en çok sorulan soru şu:

“Elektrikli bisikletin aküsünü evde şarj edebilir miyim?”
“Şarj ederken elektrikli bisikleti de prizin yanına mı taşımam gerekir?”

Elektrikli bisikletleri kullanışlı yapan şey kolayca taşınabilir olmalarıdır. Bu taşınabilirlik akü için de geçerlidir. Yani akü bittiğinde şarj etmek için aküyü elektrikli bisikletten çıkarıp, üzerinde bulunan tutacaklar sayesinde evinize götürebilir ve kolayca şarj edebilirsiniz. Şarj etmek için elektrikli bisikletin yanında bir priz olması gerekmiyor. Şekilde elektrikli bisikletten çıkarılmış akünün resmini bulabilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisikletten çıkarılmış akü

Aşağıdaki resimde elektrikli bisiklet aküsünün şarj aletini görebilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli bisikletlerin akülerinin genelde 6-8 saatte şarj olduğu yazmaktadır kataloglarda. Ancak bizim denediğimiz modelde şarj süresi 8-9 saati bulmaktaydı. Ancak 10-15 dolum sonrasında bu süre 6-8 saate kadar indi. Zaten şarj dolma işlemi bittiğinde şarj aletinin üzerinde yeşil ışık yanarak size şarj etme işleminin tamamlandığını haber veriyor. Şarj devam ederken ise yine aynı yerde kırmızı ışık yanmakta:

(Solda) Kırmızı Işık: Şarj devam ediyor --- (Sağda) Yeşil Işık: Şarj tamamlandı

Elektrikli Bisiklet Akü Şarjı

Aküyü evinizde şarj edebilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Bitmeden Şarj Edebilir Miyim?

Elektrikli bisikletinizin aküsüyle ilgili dikkat etmeniz gereken bir nokta da şarjınızı tamamen bitirip yolda kalmamanızdır. Bu da akü bitmeden ya da bitmeye yakın şart etme gereksinimini ortaya çıkarıyor. Ancak üretici firmalar akünün tam olarak bittiğinde şarj edilmesi gerektiğini söylüyor. Tıpkı eski model cep telefonları gibi şarj tamamen bitmeden şarj ederseniz akünün ömrünü kısaltmış olursunuz. Tam performans için aküyü şarj etmeden önce tamamen bittiğine emin olun. Aküyü tamamen bitirmek için şarj etmeden önce bikaç tur atarak ya da ayaklığı kullanarak arka tekeri havaya kaldırıp gaz pedalını takılı bırakabilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Akü Ömrü Ne Kadardır?

Elektrikli bisikletin akü ömrü 1 yıldır ya da 2 yıldır demek yanlış olur. Doğru olan, “akü ömrü 300 kez dolumdur” demek. Yani aküyü 300 kez bitirip şarj ettiğinizde artık performansı kayboluyor. Hepimiz hatırlarız ki cep telefonlarında belli bir süre kullanımdan sonra artık bataryası doldurmanıza rağmen çok fazla gitmiyordu. Aynı şey elektrikli bisikletin akülerinde de geçerlidir. Çok fazla kullanıp aküyü 1 senede de bitirebilirsiniz. Ya da nadiren kullanıp aküyü 3-4 senede de bitirebilirsiniz. Örneğin 300 dolumluk bir aküyü haftada bir kez bitirip şarj ettiğinizde ortalama 5 yıl kullanabilirsiniz. Ancak aynı aküyü iki günde bir bitirip şarj ederseniz en fazla 1,5 yıl kullanabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Aküsünü Şarj Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Şarj cihazları elektrikli bisiklet aküleri için özel üretilmiştir. Sadece kendi şarj aletini kullanınız. Elektrik şebekesinin ürününüze uygun akımda olmasına dikkat ediniz. Elektrik akımındaki voltaj alçalma ve yükselmeleri ürün bileşenlerine zarar verebilir.
 2. Akünüzü çok soğuk ve sıcak ortamlarda bulundurmayın.
 3. Şarj işlemi bittikten sonra fişi elektrikten çekiniz, aküyü ve şarj aletini çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız.
 4. Akü şarj etme sırasında kontağın kapalı olduğuna dikkat ediniz.
 5. Akünün uzun süre boyunca düşük şarj halinde kalması akünün ömrünü azaltacaktır.
 6. Akünün tam şarj edilmesine dikkat ediniz, yarım şarj akünün ömrünü kısaltacaktır.
 7. Akünüzü bisikletin üzerinde şarj edebileceğiniz gibi paspasın altındaki taşınabilir akü kutusuyla çıkarıp portatif olarak evinizde ya da işyerinizde de şarj edebilirsiniz.
 8. Akünüzün şarjı ve saklanmasında akünün düz bir zeminde ve oda sıcaklığında olmasına, nemli ortamda olamamasına dikkat ediniz.
 9. Şarj aletinin ve akünün taşınmasında; düşürmekten sakınınız.
 10. Akü kutusunun içinde bir adet sigorta yer almaktadır, bu sigorta akünüzü uygun olmayan voltaj değişimlerine karşı korumaktadır güç kesintisi ve şarjın yarım kalması durumlarında öncelikle sigortanın sağlam olduğunu kontrol ediniz ve sigortanızı yine aynı ölçülerde olanı ile değiştiriniz.
 11. Akünün şarj edilmesinde şarj aleti ve akü bir miktar ısınacaktır lütfen havalandırmanın yeterli olmasına ve üstünün kapalı olmamasına dikkat ediniz, olağandışı bir ısınma (60 dereceyi aşması) ve koku durumunda şarj işlemini bitiriniz ve bayiinize başvurunuz.

DİKKAT: Akünüzün şarj ömrü 300 seferdir. 300 şarjdan sonra akünüzde güç kaybı ve verim düşüklüğü olacaktır, bu yüzden akünüzü mümkün olduğunca yarım şarjdan kaçınınız.

NOT: Çift akü sistemlerinde akü şarj ve kullanımı selenin altındaki anahtar yardımıyla olmaktadır. Bu da akünün kullanım ve şarjının teker teker yapılması anlamına gelir.

Elektrikli Bisikletin Aküsünü Nereden Alabilirim? Fiyatı Ne Kadar?

Elektrikli bisikletinizin akü ömrü bittiğinde değiştirmek isterseniz, bu konuda üretici firmanızı aramalısınız. Dilerseniz internette de bu aküyü satan bazı siteler bulabilirsiniz. Fiyatları 250 ile 350 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Çalınır Mı?

Elektrikli bisikletlerin en büyük problemleri çalınma olaylarıdır. Özellikle yüksek fiyatlı akülerin bu bisikletlerde kullanılması kullanıcıları bu konuda endişelendiriyor. Ancak bir çok modelde akünün çalınmasını önleyen kilitler mevcut. Örneğin bizim denediğimiz modelde aküyü bisiklete taktığınızda anahtarla kilitleyebiliyorsunuz:

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi ve Akünün Bisiklette Kilitli Hali

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri” yazısına 486 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 110 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 »

 1. 362. şükrü dedi ki:

  arkadaşlar babamın Arora AR 01Z 250 bisikleti var yaklaşık 3 yıldır yazları kullanıyor pili bitmiş sanırım 60v22ah özelliğinde fakat internetten arıyorum hiç 60 v yok nasıl bulurum acil yardım site adı verirseniz sevinirim şimdiden tşk.

 2. 363. nesih dedi ki:

  arkadaşlar size tavsiyem 250 w motosiklet almayın alacaksanızda yolunuzun tepe li yer olmaması lazım 250 w motorun çekiş gücü nerdeyse yok denecek kadar azdır fazla zorladınızmı motorun beyni yanar

 3. 364. mustafa dedi ki:

  ben falcon active 1200w aldım kullanımı hızı falan ideal ama şarj aletini nasıl kullanmam gerekir anlayamadım yeşil ışık şarj olurken yanmıyor prizden çıkarıp takınca yanıyor ne yapmalım lütfen yardımcı olurmusunuz!

 4. 365. PELÜZE MANAS dedi ki:

  bendede smax var 6 akülü bunu bir aküye cevirirsem ne olura acama

 5. 366. murat dedi ki:

  pendikten-kadıköye git gel yapabilirmi bu elektirikli bisikletler. arkadaşlar sizce e-5 den filan gitsem sorun olurmu? ayrıca elektirik faturası nasıl gelir acaba?

 6. 367. deniz dedi ki:

  Arkadaşlar yeni elektrikli motosiklet(bisiklet) alacağım. Bana görünüşü güzel, 50-60km civarı hıza ulaşabilen, çok dik olmasada rampa çıkabilen bir marka ürün adı söyleyebilirmisiniz? En fazla 2.000 TL olacak..

 7. 368. Burak ATALAY dedi ki:

  deniz arkadaşım sana STMax dora 1200w modelini öneririm. Diğer yuki eb-05 modeli var fakat kullananlar arasında pek hoş karşılanmıyor :D . yuki parçaları çin malıdır.STMax kalitelidir ondan al :DD

 8. 369. HAyri dedi ki:

  Küba motor var bende. 6-7 ay oluyor alalı. ancak 3 aydır hıc kullanmadım. bugun şarj edeyım dedım olmuyor. aku bosalmıs heralde. 5lı akü var. malıyetı bıraz tuzlu oluyor. bunu tek akuye nasıl cevırebılırım?

 9. 370. Burak ATALAY dedi ki:

  hayri o akü işi sakat :D tek akü için özel servisten aldırman lazım o da tuza tuz katar :D

 10. 371. mehmet dedi ki:

  benimde şarjlı bisikletim var bende aküleri yeni aldım ama benimki üç sene oldu yeni akü aldın beştane akü tanesini, 125 tl den aldım

 11. 372. Burak ATALAY dedi ki:

  mehmet kardeşim akü markası nedir o kadar ucuz akünün yahnisi yavan olur :D

 12. 373. yakup olçay dedi ki:

  arkadaşlar 500 liralık sağlam istanbul anadolu yakasında elektirikli bisiklet arıyorum yardımcı olursanız sevinirim faceden ekleyin [tc yakup olçay)

 13. 374. xtanbul dedi ki:

  slm elektrikli bisiklet kullanıcıları elimde
  48 volt 250 watt motor
  4 adet akü bulunmakta sıkıntısız
  stmax amortisör ve aksamları mevcut sıfır beyinler 1200 watt beyin ve 500 watt beyin artı motor arka teker bana ulasın elektrikli bisiklet yedek malzemede en ucuzunu bende bulursunuz 05417148265

 14. 375. adanalı dedi ki:

  arkadaslar elektrikli b. alacaksanız ar 800 alın çok memnunum aküsü 4 yıl dayanıyor+hız 70 yapıyor 100-120 km degişiyor gez gez bitmio son model arorada bu motor zaten en iiisi akü fiyatlarııı düşüyor motor fiyatları yükseliooo şok haber

 15. 376. basri bağçeci dedi ki:

  selam arkadaşlar ben sedan elektrili bisiklet aldım aküyü bitmeden sarja taktığım için sanırım bozuldu 1 sene kullandım şimdi akü arıyorum uygun fiyata sıfır alıcam ilgilenen satan varsa lütfen ulaşsın numaram 0539 886 58 93 basri

 16. 377. ömer faruk dedi ki:

  selam arkadaşlar ben aküleri yeniledim ama 8 saat şarj ediyorum ama dolum ışığı yani yeşil ışık yanmıyor ne yapmam lazım bilgisi olan varsa yardımcı olsun ..

 17. 378. güner dedi ki:

  ömer faruk kardeşim bende aynı dertten mağdurum alalı 3 gün oldu 3 gündür şarzda halen yeşile dönmedi çıkartıp denedim 10 metre gitmedi bakalım servisine götüreceğim ne diyecek

 18. 379. güner dedi ki:

  arora alan arkadaşım bende 3 gün oldu arora yls 8 aldım 3 gündür evde şarzda halen dolmadı ve yeşile dönmedi saygılar

 19. 380. osman dedi ki:

  arkadaşlar ben arora yls aldım süper ya hız 70-80 oluyor ve tek şarjla arada dik yokuşta olsa… rahat 60. km gidiyor ama akü.. tam bitmeden sarj ediyorum bu bilğiler iyi oldu ve motur çuk kuvettli 2 kişiyle bile çekişi süper bence 249 wat .. görünmesine ragmen ve aküm 8-9 saatte şarj oluyor ve lamba yeşile dönüyor ve yeşile dönmüyor diyen arkadaşların akülerde sorn vardır… :( ve 250 yazsada zaten motor güçleri 250 nin üzerindedir çünkü 250 ve üzeri motor gücü oldumu ehliyet gerekiyor unutmayın ve otobanda kullanılması yasak kullanıyoruz ama polisin insafına kalırsınız söyleyim… teşekkürler…

 20. 381. ali dedi ki:

  St max 406 Kasa Kullanıyorum 4 Akü İle Gayet iyi yürüyor motorum 5. aküyü bağlasam hızında veya gittiği yol mesafesi uzarmı motorun herhangi bi parçasına zarar verirmi 5. aküyü bağlayınca ? AKÜLERİN HEPSİ 12 V 20 Amp.

 21. 382. Burak ATALAY dedi ki:

  Ali kardeşim motorun devrini yükseltmek için motorun orjinalinde kaç akü varsa o kadar akü bağlamak zorundasın.4 akü orjinalinde varsa +4 bağlamak zorundasın. yoksa motorun bobinlerini zorlar ve en yakın zamanda arıza çıkarır.

 22. 383. berk.mercan dedi ki:

  merhaba ARKADARŞLAR ben elektirikli bisiklet alcam ama size soru sormak istiyorum akü şarj cihazı varmı üküyü sarj edemiyozmu bitince yenisinimi almak sorundayız ??

 23. 384. Derviş dedi ki:

  ARkadaslar Ven 1000 -1600 tl civarında 55-60 km hız yapan iyi bir elektrikli bisiklet almak istiyorum hangisini alayımm Yardımınız için şimdiden teşekkürler

 24. 385. Burak ATALAY dedi ki:

  Derviş kardeşim o kadar paraya alırsın ama çürük çıkar arıza falan patlak verir. Ben sana STMax veya Yuki öneririm

 25. 386. berk ayta dedi ki:

  bendede elektirkli motor var aküsü bitti aküyü çıkarcaktık ama yerinden çıkmıyo akü ne yapabilirim ?

Sayfalar: « 110 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*