Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri


Elektrikli bisikletlerle ilgili merak edilen konulardan birisi de akü performansı. Cep telefonu bataryası gibi tekrar şarj edilip kullanılabilen bu elektrikli bisiklet aküleri ile ilgili şu sorulara cevap verdik: Elektrikli bisiklet aküsü nasıl şarj edilir? Ne kadar sürede şarj olur? Evde şarj edilebilir mi? Akünün ömrü bittiğinde yeni akü almak gerekir mi? Yeni bir elektrikli bisiklet aküsü ne kadardır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü Standart Mıdır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisiklet aküleri hemen sağdaki resimde görüldüğü gibi genelde standart olarak üretilmektedir. Bu nedenle incelediğiniz birçok farklı marka ve modele ait elektrikli bisikletlerin akülerinin birbirinin benzeri olduğunu göreceksiniz. Aralarındaki tek fark gerilim (V) ve Ah değerleridir. Bu değerler ne kadar yüksek olursa elektrikli bisiklet aküsünün verdiği performans da o kadar yüksektir. Örneğin bizim denediğimiz Ekobis Maxi modelinde akü değerleri 48V, 20Ah iken bu değerlerin M****** markalı elektrikli bisiklette 12V, 12Ah ve J*** markalı elektrikli bisiklette ise 36V, 12Ah olduğunu gördük.

Elektrikli Bisiklet Aküsü Nasıl ve Nerede Şarj Edilir?

Elektrikli bisiklet alacakların akü ile ilgili merak ettikleri diğer bir konu da şarj etme olayıdır. Bu konuda en çok sorulan soru şu:

“Elektrikli bisikletin aküsünü evde şarj edebilir miyim?”
“Şarj ederken elektrikli bisikleti de prizin yanına mı taşımam gerekir?”

Elektrikli bisikletleri kullanışlı yapan şey kolayca taşınabilir olmalarıdır. Bu taşınabilirlik akü için de geçerlidir. Yani akü bittiğinde şarj etmek için aküyü elektrikli bisikletten çıkarıp, üzerinde bulunan tutacaklar sayesinde evinize götürebilir ve kolayca şarj edebilirsiniz. Şarj etmek için elektrikli bisikletin yanında bir priz olması gerekmiyor. Şekilde elektrikli bisikletten çıkarılmış akünün resmini bulabilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisikletten çıkarılmış akü

Aşağıdaki resimde elektrikli bisiklet aküsünün şarj aletini görebilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli bisikletlerin akülerinin genelde 6-8 saatte şarj olduğu yazmaktadır kataloglarda. Ancak bizim denediğimiz modelde şarj süresi 8-9 saati bulmaktaydı. Ancak 10-15 dolum sonrasında bu süre 6-8 saate kadar indi. Zaten şarj dolma işlemi bittiğinde şarj aletinin üzerinde yeşil ışık yanarak size şarj etme işleminin tamamlandığını haber veriyor. Şarj devam ederken ise yine aynı yerde kırmızı ışık yanmakta:

(Solda) Kırmızı Işık: Şarj devam ediyor --- (Sağda) Yeşil Işık: Şarj tamamlandı

Elektrikli Bisiklet Akü Şarjı

Aküyü evinizde şarj edebilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Bitmeden Şarj Edebilir Miyim?

Elektrikli bisikletinizin aküsüyle ilgili dikkat etmeniz gereken bir nokta da şarjınızı tamamen bitirip yolda kalmamanızdır. Bu da akü bitmeden ya da bitmeye yakın şart etme gereksinimini ortaya çıkarıyor. Ancak üretici firmalar akünün tam olarak bittiğinde şarj edilmesi gerektiğini söylüyor. Tıpkı eski model cep telefonları gibi şarj tamamen bitmeden şarj ederseniz akünün ömrünü kısaltmış olursunuz. Tam performans için aküyü şarj etmeden önce tamamen bittiğine emin olun. Aküyü tamamen bitirmek için şarj etmeden önce bikaç tur atarak ya da ayaklığı kullanarak arka tekeri havaya kaldırıp gaz pedalını takılı bırakabilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Akü Ömrü Ne Kadardır?

Elektrikli bisikletin akü ömrü 1 yıldır ya da 2 yıldır demek yanlış olur. Doğru olan, “akü ömrü 300 kez dolumdur” demek. Yani aküyü 300 kez bitirip şarj ettiğinizde artık performansı kayboluyor. Hepimiz hatırlarız ki cep telefonlarında belli bir süre kullanımdan sonra artık bataryası doldurmanıza rağmen çok fazla gitmiyordu. Aynı şey elektrikli bisikletin akülerinde de geçerlidir. Çok fazla kullanıp aküyü 1 senede de bitirebilirsiniz. Ya da nadiren kullanıp aküyü 3-4 senede de bitirebilirsiniz. Örneğin 300 dolumluk bir aküyü haftada bir kez bitirip şarj ettiğinizde ortalama 5 yıl kullanabilirsiniz. Ancak aynı aküyü iki günde bir bitirip şarj ederseniz en fazla 1,5 yıl kullanabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Aküsünü Şarj Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Şarj cihazları elektrikli bisiklet aküleri için özel üretilmiştir. Sadece kendi şarj aletini kullanınız. Elektrik şebekesinin ürününüze uygun akımda olmasına dikkat ediniz. Elektrik akımındaki voltaj alçalma ve yükselmeleri ürün bileşenlerine zarar verebilir.
 2. Akünüzü çok soğuk ve sıcak ortamlarda bulundurmayın.
 3. Şarj işlemi bittikten sonra fişi elektrikten çekiniz, aküyü ve şarj aletini çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız.
 4. Akü şarj etme sırasında kontağın kapalı olduğuna dikkat ediniz.
 5. Akünün uzun süre boyunca düşük şarj halinde kalması akünün ömrünü azaltacaktır.
 6. Akünün tam şarj edilmesine dikkat ediniz, yarım şarj akünün ömrünü kısaltacaktır.
 7. Akünüzü bisikletin üzerinde şarj edebileceğiniz gibi paspasın altındaki taşınabilir akü kutusuyla çıkarıp portatif olarak evinizde ya da işyerinizde de şarj edebilirsiniz.
 8. Akünüzün şarjı ve saklanmasında akünün düz bir zeminde ve oda sıcaklığında olmasına, nemli ortamda olamamasına dikkat ediniz.
 9. Şarj aletinin ve akünün taşınmasında; düşürmekten sakınınız.
 10. Akü kutusunun içinde bir adet sigorta yer almaktadır, bu sigorta akünüzü uygun olmayan voltaj değişimlerine karşı korumaktadır güç kesintisi ve şarjın yarım kalması durumlarında öncelikle sigortanın sağlam olduğunu kontrol ediniz ve sigortanızı yine aynı ölçülerde olanı ile değiştiriniz.
 11. Akünün şarj edilmesinde şarj aleti ve akü bir miktar ısınacaktır lütfen havalandırmanın yeterli olmasına ve üstünün kapalı olmamasına dikkat ediniz, olağandışı bir ısınma (60 dereceyi aşması) ve koku durumunda şarj işlemini bitiriniz ve bayiinize başvurunuz.

DİKKAT: Akünüzün şarj ömrü 300 seferdir. 300 şarjdan sonra akünüzde güç kaybı ve verim düşüklüğü olacaktır, bu yüzden akünüzü mümkün olduğunca yarım şarjdan kaçınınız.

NOT: Çift akü sistemlerinde akü şarj ve kullanımı selenin altındaki anahtar yardımıyla olmaktadır. Bu da akünün kullanım ve şarjının teker teker yapılması anlamına gelir.

Elektrikli Bisikletin Aküsünü Nereden Alabilirim? Fiyatı Ne Kadar?

Elektrikli bisikletinizin akü ömrü bittiğinde değiştirmek isterseniz, bu konuda üretici firmanızı aramalısınız. Dilerseniz internette de bu aküyü satan bazı siteler bulabilirsiniz. Fiyatları 250 ile 350 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Çalınır Mı?

Elektrikli bisikletlerin en büyük problemleri çalınma olaylarıdır. Özellikle yüksek fiyatlı akülerin bu bisikletlerde kullanılması kullanıcıları bu konuda endişelendiriyor. Ancak bir çok modelde akünün çalınmasını önleyen kilitler mevcut. Örneğin bizim denediğimiz modelde aküyü bisiklete taktığınızda anahtarla kilitleyebiliyorsunuz:

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi ve Akünün Bisiklette Kilitli Hali

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri” yazısına 486 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 110 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 »

 1. 337. ali dedi ki:

  babam almiyo

 2. 338. hasan dedi ki:

  ben çok istiyorum ama aküsün ömrünü n az oldundan babam motor alalım diyo

 3. 339. hacı dedi ki:

  aküm çalındı acik akü lazım uygun fiyata aku arıyorum 05079154283

 4. 340. mehmet dedi ki:

  yaaa ben bir tane aldım şarzı dolu motor duruyo ne yapmam gerekiyor anlayan yorum yazsın yoksa sıfır motoru hurdaya atacam ş.urfadan yazdım

 5. 341. özer dedi ki:

  ben antalya da oturuyom bana ikinci el akü lazım fiyatta indirim olsun bana ulaşınız 05418700309

 6. 342. erol dedi ki:

  Satilik arora 07 z250
  arora bl 07 z 250 elektrikli bisikletimi satiyorum akusu bitik uygun fiata verecegim.

 7. 343. furkan dedi ki:

  arkadaşlar benim bisikletim stmax 406l akünün ömrü azaldı yeni alacam da bi kuru aküler var bide jel aküler var hangisini alayım hangisinin ömrü daha uzun oluyor.yardım edinnnnnn

 8. 344. hocam 43 kütahya dedi ki:

  canım arkadaş ve tüm elektrikli bisiklet kullanıcı kardeşlerim sizlere sevindirici ve o kadarda mutlu olabileceğiniz bir haberim var istermisiniz bisikletiniz sadece 1 akü ile çalışıp hemde yokuş destekli 2×2 çeker olsun ve daha hızlı daha uzun süre akü besleme kuvveti olsun istermisiniz canlarım sakın dalga gectiğimi falan zannetmeyin gerçek olarak samimi ve ciddiyim ilgilenlere duyrulur bu projenin üzerinde 2 yıla aşkın deneyler sonucu ve hala son deneme aşaması bitmekte olan bir üründür saygılarımla tel 05359627875 kütahya

 9. 345. fehmi dedi ki:

  Arkadaşlar bende stmax elektrikli bisiklet var.Aküsü normalde 48v 20a ama ben tunçmatik upslerden 12v12a aküleri seri bağladım 48v12a oldu. Şimdilik sıkıntı yok acaba bir sorun yaratır mı? Bir de bi sorum var ama hala 48v 20a in şarj aletiyle şarj ediyorum bi sıkıntı olur mu?

 10. 346. ATA RECEP dedi ki:

  fehmi sorun yapmaz ben araba aküsü bağladım

 11. 347. recep dedi ki:

  arkadaşlar ben araba aküsü bağladım ama şarj aleti şarjı ful çekiyor hiç dolmuyo bi yardım edin

 12. 348. hasanotlu dedi ki:

  selam arkadaşlar bende velostar elektrikli motor var 48V 20 Ah 5 li akü alcam ne kadardır fiyatı bilgi verirseniz sevinirim.

 13. 349. yusuf baykan dedi ki:

  ben 3 gün önce sedan sc4000l marka elektrikli bisiklet aldım yaklaşık 4 aylık falanmış ben 2. el aldım bisiklet ii güzel ama adamlar aküyü kötü kullanmış şarjı bitmeden şarj etmişler falan şimdi ben o akünün aynısını nereden bulabilirim

 14. 350. İsa dedi ki:

  Araba aküsü kullanan arkadaş masıl kullandığını nasıl yaptığını tarifederse sevinirim

 15. 351. ahmt dedi ki:

  abi cok istiyom babam almiyo

 16. 352. Erhan dedi ki:

  Kral Dünya Modeli Elektrikli motor aldım. gayet iyi memnunum.
  Sorum şu olacak tek şarzla 50 km menzili var, bunu 100 km ye çıkartmak için ne yapmalı ve Akü bitmeden şarj etmek istediğimizde aküye zarar vermeyen akü cinsi nedir. (Nasıl Akü kullanılmalı) Biligisi olan arkadaş varsa Mail atarsa çok sevinirim

 17. 353. Erhan dedi ki:

  Mail : erhanislek@hotmail.com

 18. 354. mustafa dedi ki:

  bende yeni aldım stmax 1200 çok güzel çok hızlı 1950 tlye aldım

 19. 355. Ekrem dedi ki:

  Yuki marka elektrikli bisiklet için uygun aku araniyo yada satılık şimdiden teşekkürler. 0541 242 90 54

 20. 356. Atakan dedi ki:

  Arkadaslar ben yeni akü almayı düşünüyorum yanlız şimdi alırsam ancak seneye yazın kullanabilicem akü 1 sene çalışmadan drusa bitermi acaba ??? acil cevap verirseniz sevnirim arkadaslar tşkrler..

 21. 357. Atakan Tekbaşına dedi ki:

  Ben aküsüz olarak motorumu sattım. akü elimde kaldı 2. el akü almak isteyen varsa izmir için bni facebook tan eklesinler konusalm. aküler saglam tek şarjlar 20-30 km yaparsın diye tahmin ediyorum.. Atakan Tekbaşına

 22. 358. İSMİ ADINDA :D dedi ki:

  ADMİN BU ELEKTİRİKLİ BİSİKLETİN ALARM INI NERDEN ALABİLİRİZ BANA ACİL MAİL ATARSAN SEVİNİRİM

 23. 359. İSMİ ADINDA :D dedi ki:

  ADMİNCİM BU RESİMDE GÖRÜLENİ DİYORUM KUMANDALI OLANI

 24. 360. Ayhan dedi ki:

  Gittigidiyor sitelerinde falan satanlar var. Oralardan bulabilirsiniz alarmı.

 25. 361. ertan ferik dedi ki:

  benim bir sorunum var ekobis s max var akü daha önce 7 saatte doluyordu şimdi 11 saatte zor doluyor bunun bir sebebi varmıdır. teşekkürler

Sayfalar: « 110 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*