Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri


Elektrikli bisikletlerle ilgili merak edilen konulardan birisi de akü performansı. Cep telefonu bataryası gibi tekrar şarj edilip kullanılabilen bu elektrikli bisiklet aküleri ile ilgili şu sorulara cevap verdik: Elektrikli bisiklet aküsü nasıl şarj edilir? Ne kadar sürede şarj olur? Evde şarj edilebilir mi? Akünün ömrü bittiğinde yeni akü almak gerekir mi? Yeni bir elektrikli bisiklet aküsü ne kadardır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü Standart Mıdır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisiklet aküleri hemen sağdaki resimde görüldüğü gibi genelde standart olarak üretilmektedir. Bu nedenle incelediğiniz birçok farklı marka ve modele ait elektrikli bisikletlerin akülerinin birbirinin benzeri olduğunu göreceksiniz. Aralarındaki tek fark gerilim (V) ve Ah değerleridir. Bu değerler ne kadar yüksek olursa elektrikli bisiklet aküsünün verdiği performans da o kadar yüksektir. Örneğin bizim denediğimiz Ekobis Maxi modelinde akü değerleri 48V, 20Ah iken bu değerlerin M****** markalı elektrikli bisiklette 12V, 12Ah ve J*** markalı elektrikli bisiklette ise 36V, 12Ah olduğunu gördük.

Elektrikli Bisiklet Aküsü Nasıl ve Nerede Şarj Edilir?

Elektrikli bisiklet alacakların akü ile ilgili merak ettikleri diğer bir konu da şarj etme olayıdır. Bu konuda en çok sorulan soru şu:

“Elektrikli bisikletin aküsünü evde şarj edebilir miyim?”
“Şarj ederken elektrikli bisikleti de prizin yanına mı taşımam gerekir?”

Elektrikli bisikletleri kullanışlı yapan şey kolayca taşınabilir olmalarıdır. Bu taşınabilirlik akü için de geçerlidir. Yani akü bittiğinde şarj etmek için aküyü elektrikli bisikletten çıkarıp, üzerinde bulunan tutacaklar sayesinde evinize götürebilir ve kolayca şarj edebilirsiniz. Şarj etmek için elektrikli bisikletin yanında bir priz olması gerekmiyor. Şekilde elektrikli bisikletten çıkarılmış akünün resmini bulabilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisikletten çıkarılmış akü

Aşağıdaki resimde elektrikli bisiklet aküsünün şarj aletini görebilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli bisikletlerin akülerinin genelde 6-8 saatte şarj olduğu yazmaktadır kataloglarda. Ancak bizim denediğimiz modelde şarj süresi 8-9 saati bulmaktaydı. Ancak 10-15 dolum sonrasında bu süre 6-8 saate kadar indi. Zaten şarj dolma işlemi bittiğinde şarj aletinin üzerinde yeşil ışık yanarak size şarj etme işleminin tamamlandığını haber veriyor. Şarj devam ederken ise yine aynı yerde kırmızı ışık yanmakta:

(Solda) Kırmızı Işık: Şarj devam ediyor --- (Sağda) Yeşil Işık: Şarj tamamlandı

Elektrikli Bisiklet Akü Şarjı

Aküyü evinizde şarj edebilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Bitmeden Şarj Edebilir Miyim?

Elektrikli bisikletinizin aküsüyle ilgili dikkat etmeniz gereken bir nokta da şarjınızı tamamen bitirip yolda kalmamanızdır. Bu da akü bitmeden ya da bitmeye yakın şart etme gereksinimini ortaya çıkarıyor. Ancak üretici firmalar akünün tam olarak bittiğinde şarj edilmesi gerektiğini söylüyor. Tıpkı eski model cep telefonları gibi şarj tamamen bitmeden şarj ederseniz akünün ömrünü kısaltmış olursunuz. Tam performans için aküyü şarj etmeden önce tamamen bittiğine emin olun. Aküyü tamamen bitirmek için şarj etmeden önce bikaç tur atarak ya da ayaklığı kullanarak arka tekeri havaya kaldırıp gaz pedalını takılı bırakabilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Akü Ömrü Ne Kadardır?

Elektrikli bisikletin akü ömrü 1 yıldır ya da 2 yıldır demek yanlış olur. Doğru olan, “akü ömrü 300 kez dolumdur” demek. Yani aküyü 300 kez bitirip şarj ettiğinizde artık performansı kayboluyor. Hepimiz hatırlarız ki cep telefonlarında belli bir süre kullanımdan sonra artık bataryası doldurmanıza rağmen çok fazla gitmiyordu. Aynı şey elektrikli bisikletin akülerinde de geçerlidir. Çok fazla kullanıp aküyü 1 senede de bitirebilirsiniz. Ya da nadiren kullanıp aküyü 3-4 senede de bitirebilirsiniz. Örneğin 300 dolumluk bir aküyü haftada bir kez bitirip şarj ettiğinizde ortalama 5 yıl kullanabilirsiniz. Ancak aynı aküyü iki günde bir bitirip şarj ederseniz en fazla 1,5 yıl kullanabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Aküsünü Şarj Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Şarj cihazları elektrikli bisiklet aküleri için özel üretilmiştir. Sadece kendi şarj aletini kullanınız. Elektrik şebekesinin ürününüze uygun akımda olmasına dikkat ediniz. Elektrik akımındaki voltaj alçalma ve yükselmeleri ürün bileşenlerine zarar verebilir.
 2. Akünüzü çok soğuk ve sıcak ortamlarda bulundurmayın.
 3. Şarj işlemi bittikten sonra fişi elektrikten çekiniz, aküyü ve şarj aletini çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız.
 4. Akü şarj etme sırasında kontağın kapalı olduğuna dikkat ediniz.
 5. Akünün uzun süre boyunca düşük şarj halinde kalması akünün ömrünü azaltacaktır.
 6. Akünün tam şarj edilmesine dikkat ediniz, yarım şarj akünün ömrünü kısaltacaktır.
 7. Akünüzü bisikletin üzerinde şarj edebileceğiniz gibi paspasın altındaki taşınabilir akü kutusuyla çıkarıp portatif olarak evinizde ya da işyerinizde de şarj edebilirsiniz.
 8. Akünüzün şarjı ve saklanmasında akünün düz bir zeminde ve oda sıcaklığında olmasına, nemli ortamda olamamasına dikkat ediniz.
 9. Şarj aletinin ve akünün taşınmasında; düşürmekten sakınınız.
 10. Akü kutusunun içinde bir adet sigorta yer almaktadır, bu sigorta akünüzü uygun olmayan voltaj değişimlerine karşı korumaktadır güç kesintisi ve şarjın yarım kalması durumlarında öncelikle sigortanın sağlam olduğunu kontrol ediniz ve sigortanızı yine aynı ölçülerde olanı ile değiştiriniz.
 11. Akünün şarj edilmesinde şarj aleti ve akü bir miktar ısınacaktır lütfen havalandırmanın yeterli olmasına ve üstünün kapalı olmamasına dikkat ediniz, olağandışı bir ısınma (60 dereceyi aşması) ve koku durumunda şarj işlemini bitiriniz ve bayiinize başvurunuz.

DİKKAT: Akünüzün şarj ömrü 300 seferdir. 300 şarjdan sonra akünüzde güç kaybı ve verim düşüklüğü olacaktır, bu yüzden akünüzü mümkün olduğunca yarım şarjdan kaçınınız.

NOT: Çift akü sistemlerinde akü şarj ve kullanımı selenin altındaki anahtar yardımıyla olmaktadır. Bu da akünün kullanım ve şarjının teker teker yapılması anlamına gelir.

Elektrikli Bisikletin Aküsünü Nereden Alabilirim? Fiyatı Ne Kadar?

Elektrikli bisikletinizin akü ömrü bittiğinde değiştirmek isterseniz, bu konuda üretici firmanızı aramalısınız. Dilerseniz internette de bu aküyü satan bazı siteler bulabilirsiniz. Fiyatları 250 ile 350 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Çalınır Mı?

Elektrikli bisikletlerin en büyük problemleri çalınma olaylarıdır. Özellikle yüksek fiyatlı akülerin bu bisikletlerde kullanılması kullanıcıları bu konuda endişelendiriyor. Ancak bir çok modelde akünün çalınmasını önleyen kilitler mevcut. Örneğin bizim denediğimiz modelde aküyü bisiklete taktığınızda anahtarla kilitleyebiliyorsunuz:

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi ve Akünün Bisiklette Kilitli Hali

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri” yazısına 486 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 19 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 1920 »

 1. 312. kadir dedi ki:

  arkadaşlar bende arora ar07z250 varda kılometrede 15bin küsür km yazıyo akü sizce ölmek üzeremidir yoksa daha götürürmü beni

 2. 313. Caglar dedi ki:

  admın bı sorum olcak bu akü ömrünü uzatmak için bilgi verırmısın ne yapmamız lazım aküyü daha fazla kullanmak ıcın tşkler . . .

 3. 314. İsmail kaya dedi ki:

  Aküleri daha uzun kullanmak için en az haftada bir kez boşaltıp doldurmak, doldururken şarjda fazla tutmamak yani 8 saat i mümkünse geçmemek dolduğunda ısınmasını engellemek, sert darbelerden aküleri korumak (kurşun bloklara zarar verirmiş) kısa süreli ve dolamadan şarjı bırakmaktan kaçınmak (2 saat şarja takıp da dolamadan fişi çekmek) gibi şeylerden kaçınmak, uygun şarj cihazı kullanmak ( 20ah lik aküleri 3ah ile doldurunca 6-7 saatte şarj oluyor ama zararlıymış.)çağlar bunlar yeterli olur sanırım.

  Teşekkürler Efe Bisiklet.

 4. 315. ahmet erden dedi ki:

  benm motorumun 2 aküsü yeni 2 aküsü eski kalkışlarda gaz veriyorum ama bazen kalkmıyo yani gaza basmamıs gibi aynı duruyo oldugu yerde işlemıyo gaz sizce sorunu ne bunun daha yeni aldm lütfen anlayanlar bısey yazsn yoksa motoru geri vericem hayrlı aksamlar..

 5. 316. Misafir dedi ki:

  Ya ben bir fiyatını bulamadım.Iğdır da bayiniz varmı?????????

 6. 317. mehmet dedi ki:

  Selamlar bende LUYUAN marka elek. Motor var bu marka hakkında herhangi bilgisı olan arkadaşların yardımını bekliyorum özellikleri ve yedek parçaları bir bilen duyan varsa söyleyin

 7. 318. murat boztas dedi ki:

  bende st maks 406i var 5aydır kullanıyom çok memnum çekim kuvvetl gayet guzel herkese tavsiye ederim

 8. 319. Ersin dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba; stmax 206L aldım ikinci kez şarz ediyorum. İlkinde aküyü çıkartıp evde doldurdum ikinci kez şar etmek istediğimde bisikletin üzerinde koltuğun altındaki şarz pirizine şarz cihazını takarak şarzı yapayım dedim ama şarz cihazının üzerindeki ışıklar tamamen söndü ve adaptörden çıt çıt çıt diye sesler geliyordu çıkardım adaptör düzeldi yeniden denedim yine çıt çıt çıt sesleri geldi bende bir sorun olduğu düşüncesi ile aküyü yerinden çıkar öyle şarz ettim ama benim aklım takılan ben neden bisikletin üzerinde aküyü şarz edemedim. Sizce sorun ne olabilir. O çıt çıt çıt sesleri normalmi bisiklet üzerinde şarz ederken adaptörün yeşil ve kırmızı ışıkları iyice kayboluyormu bu bir sorunmudur. Bana bilgi verebilirmisiniz.

 9. 320. yılmaz dedi ki:

  bisiklet biraz ıslandığı zaman kontağı açınca gaz vermeden yürüyor.nereden kısa devre yapmış olabilir…

 10. 321. Ersin dedi ki:

  Arkadaşlar sorunu buldum kısa devre varmış. Allahtan erken buldum bir zarar doğmadan.

 11. 322. RAFET dedi ki:

  ELEKTİRİKLİ ARORA BİSİKLETİM VAR AKÜSÜNÜ NEREDEN ALABİLİRİM

 12. 323. Emre dedi ki:

  Arkadaşlar benim elektirikli bisiklet daha 6 ay olmadı alalı ve akulerim şişmiş neden olabillir bi fikir verin

 13. 324. Ersin dedi ki:

  Emre;
  1)Şarz cihazın arjinalmi?
  2)Şarz Olduğu halde, hala şarz cihazındamı tutuyorsun?
  3)Şarz ettiğin yer doğrudan güneş ışığı alan veya sıcak bir mekanmı?
  4)Aküyü bisikletten ayrı şarz edeyim diye taşırken hiç düşürdünmü?
  5)Akü tam boşalmadan veya tam boşalmaya yakın değilkenmi şarz ediyorsun?

  Bu ve buna benzer olaylardan dolayı şişmiş olabilir.

 14. 325. enes dedi ki:

  arkadaşlar bende st max 206 var ve aküsü cok az sürüyor gazı sona verdiğimde biraz giddikten sonra hemen şarzı yarıma geliyor motor yavaslıyo kontağı kapatığımda yine açtığımda yine şarzı dolu oluyor (lütfen bişeyler yazın)

 15. 326. UFUK ŞAHİN dedi ki:

  arkadas akulerin kaç senelik ?

 16. 327. selehattin dedi ki:

  akünün fiyatı ne kadar

 17. 328. mustafa ali çetin dedi ki:

  kardeşim bende dms L3 var çocuk kilidi kapalı aküleri biraz zayıf 45 yapıyo
  yokuşlarda hepsini tokatlıyo 7 saat sonra şarj tamam çok hızlı gidiyo en sevdiğim yanı ise kontak yok kumanda ile çalışıyo 300 tl ye aldım ama taş
  gibi fatura garanti belgesi herşeyi var

 18. 329. hakan dedi ki:

  alman

 19. 330. çiko dedi ki:

  slm admin kardeş ve arkadaşlar….ben arora ar05-z xh almak üzereyim..işlemlerim hazır ama geri dönüş yapabilirim sizce nasıl bir marka
  %4 yokuş çıkma kapasitesi mevcutmuş almalımıyım

 20. 331. nail dedi ki:

  ekobis Maxinin akusu kac paradir ikinci sorum ben almanyada yasiyorum birsene garajda kalicak birsene sonra durum nedir facebook tan bilgi verirseniz memnun olurum teskkürler

 21. 332. erkan des dedi ki:

  Safir silikonlu aküyü tek geçerim garantili.korkarak aldım ama iyi aküymüş tavsiye ederim..

 22. 333. Ali dedi ki:

  sıfır akü almak istiyorum sayfa sahibi numarasını yazsın uygun fiyata kaliteli sıfır bir akü almak istiyorum benim akü şişme yaptı 1.5 senedir kullanıyorum

 23. 334. Kerimcan dedi ki:

  ARKADAŞLAR BEN ARORA AR 07Z 250 ALACAM BANA BU MOTOR HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ

 24. Ali Bey akü ile ilgili size mail attık.

 25. 336. mutlaka okuyun dedi ki:

  Arkadaslar size cok kulanisli bir bilgi vericem sarjinizin uzun gitmesi icin yapmaniz gereken elektirikcilerden. Saatli piriz alin 10tl felan ayarlayin 8 saate yok gecti yok az taktim derdi yok 8 saat olunca elektirigi otomatik kesiyor boylece sarja hep 8 saat takili oldugu icin sarj omru uzuyor tafsiye ederim

Sayfalar: « 19 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 1920 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*