Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri


Elektrikli bisikletlerle ilgili merak edilen konulardan birisi de akü performansı. Cep telefonu bataryası gibi tekrar şarj edilip kullanılabilen bu elektrikli bisiklet aküleri ile ilgili şu sorulara cevap verdik: Elektrikli bisiklet aküsü nasıl şarj edilir? Ne kadar sürede şarj olur? Evde şarj edilebilir mi? Akünün ömrü bittiğinde yeni akü almak gerekir mi? Yeni bir elektrikli bisiklet aküsü ne kadardır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü Standart Mıdır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisiklet aküleri hemen sağdaki resimde görüldüğü gibi genelde standart olarak üretilmektedir. Bu nedenle incelediğiniz birçok farklı marka ve modele ait elektrikli bisikletlerin akülerinin birbirinin benzeri olduğunu göreceksiniz. Aralarındaki tek fark gerilim (V) ve Ah değerleridir. Bu değerler ne kadar yüksek olursa elektrikli bisiklet aküsünün verdiği performans da o kadar yüksektir. Örneğin bizim denediğimiz Ekobis Maxi modelinde akü değerleri 48V, 20Ah iken bu değerlerin M****** markalı elektrikli bisiklette 12V, 12Ah ve J*** markalı elektrikli bisiklette ise 36V, 12Ah olduğunu gördük.

Elektrikli Bisiklet Aküsü Nasıl ve Nerede Şarj Edilir?

Elektrikli bisiklet alacakların akü ile ilgili merak ettikleri diğer bir konu da şarj etme olayıdır. Bu konuda en çok sorulan soru şu:

“Elektrikli bisikletin aküsünü evde şarj edebilir miyim?”
“Şarj ederken elektrikli bisikleti de prizin yanına mı taşımam gerekir?”

Elektrikli bisikletleri kullanışlı yapan şey kolayca taşınabilir olmalarıdır. Bu taşınabilirlik akü için de geçerlidir. Yani akü bittiğinde şarj etmek için aküyü elektrikli bisikletten çıkarıp, üzerinde bulunan tutacaklar sayesinde evinize götürebilir ve kolayca şarj edebilirsiniz. Şarj etmek için elektrikli bisikletin yanında bir priz olması gerekmiyor. Şekilde elektrikli bisikletten çıkarılmış akünün resmini bulabilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisikletten çıkarılmış akü

Aşağıdaki resimde elektrikli bisiklet aküsünün şarj aletini görebilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli bisikletlerin akülerinin genelde 6-8 saatte şarj olduğu yazmaktadır kataloglarda. Ancak bizim denediğimiz modelde şarj süresi 8-9 saati bulmaktaydı. Ancak 10-15 dolum sonrasında bu süre 6-8 saate kadar indi. Zaten şarj dolma işlemi bittiğinde şarj aletinin üzerinde yeşil ışık yanarak size şarj etme işleminin tamamlandığını haber veriyor. Şarj devam ederken ise yine aynı yerde kırmızı ışık yanmakta:

(Solda) Kırmızı Işık: Şarj devam ediyor --- (Sağda) Yeşil Işık: Şarj tamamlandı

Elektrikli Bisiklet Akü Şarjı

Aküyü evinizde şarj edebilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Bitmeden Şarj Edebilir Miyim?

Elektrikli bisikletinizin aküsüyle ilgili dikkat etmeniz gereken bir nokta da şarjınızı tamamen bitirip yolda kalmamanızdır. Bu da akü bitmeden ya da bitmeye yakın şart etme gereksinimini ortaya çıkarıyor. Ancak üretici firmalar akünün tam olarak bittiğinde şarj edilmesi gerektiğini söylüyor. Tıpkı eski model cep telefonları gibi şarj tamamen bitmeden şarj ederseniz akünün ömrünü kısaltmış olursunuz. Tam performans için aküyü şarj etmeden önce tamamen bittiğine emin olun. Aküyü tamamen bitirmek için şarj etmeden önce bikaç tur atarak ya da ayaklığı kullanarak arka tekeri havaya kaldırıp gaz pedalını takılı bırakabilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Akü Ömrü Ne Kadardır?

Elektrikli bisikletin akü ömrü 1 yıldır ya da 2 yıldır demek yanlış olur. Doğru olan, “akü ömrü 300 kez dolumdur” demek. Yani aküyü 300 kez bitirip şarj ettiğinizde artık performansı kayboluyor. Hepimiz hatırlarız ki cep telefonlarında belli bir süre kullanımdan sonra artık bataryası doldurmanıza rağmen çok fazla gitmiyordu. Aynı şey elektrikli bisikletin akülerinde de geçerlidir. Çok fazla kullanıp aküyü 1 senede de bitirebilirsiniz. Ya da nadiren kullanıp aküyü 3-4 senede de bitirebilirsiniz. Örneğin 300 dolumluk bir aküyü haftada bir kez bitirip şarj ettiğinizde ortalama 5 yıl kullanabilirsiniz. Ancak aynı aküyü iki günde bir bitirip şarj ederseniz en fazla 1,5 yıl kullanabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Aküsünü Şarj Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Şarj cihazları elektrikli bisiklet aküleri için özel üretilmiştir. Sadece kendi şarj aletini kullanınız. Elektrik şebekesinin ürününüze uygun akımda olmasına dikkat ediniz. Elektrik akımındaki voltaj alçalma ve yükselmeleri ürün bileşenlerine zarar verebilir.
 2. Akünüzü çok soğuk ve sıcak ortamlarda bulundurmayın.
 3. Şarj işlemi bittikten sonra fişi elektrikten çekiniz, aküyü ve şarj aletini çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız.
 4. Akü şarj etme sırasında kontağın kapalı olduğuna dikkat ediniz.
 5. Akünün uzun süre boyunca düşük şarj halinde kalması akünün ömrünü azaltacaktır.
 6. Akünün tam şarj edilmesine dikkat ediniz, yarım şarj akünün ömrünü kısaltacaktır.
 7. Akünüzü bisikletin üzerinde şarj edebileceğiniz gibi paspasın altındaki taşınabilir akü kutusuyla çıkarıp portatif olarak evinizde ya da işyerinizde de şarj edebilirsiniz.
 8. Akünüzün şarjı ve saklanmasında akünün düz bir zeminde ve oda sıcaklığında olmasına, nemli ortamda olamamasına dikkat ediniz.
 9. Şarj aletinin ve akünün taşınmasında; düşürmekten sakınınız.
 10. Akü kutusunun içinde bir adet sigorta yer almaktadır, bu sigorta akünüzü uygun olmayan voltaj değişimlerine karşı korumaktadır güç kesintisi ve şarjın yarım kalması durumlarında öncelikle sigortanın sağlam olduğunu kontrol ediniz ve sigortanızı yine aynı ölçülerde olanı ile değiştiriniz.
 11. Akünün şarj edilmesinde şarj aleti ve akü bir miktar ısınacaktır lütfen havalandırmanın yeterli olmasına ve üstünün kapalı olmamasına dikkat ediniz, olağandışı bir ısınma (60 dereceyi aşması) ve koku durumunda şarj işlemini bitiriniz ve bayiinize başvurunuz.

DİKKAT: Akünüzün şarj ömrü 300 seferdir. 300 şarjdan sonra akünüzde güç kaybı ve verim düşüklüğü olacaktır, bu yüzden akünüzü mümkün olduğunca yarım şarjdan kaçınınız.

NOT: Çift akü sistemlerinde akü şarj ve kullanımı selenin altındaki anahtar yardımıyla olmaktadır. Bu da akünün kullanım ve şarjının teker teker yapılması anlamına gelir.

Elektrikli Bisikletin Aküsünü Nereden Alabilirim? Fiyatı Ne Kadar?

Elektrikli bisikletinizin akü ömrü bittiğinde değiştirmek isterseniz, bu konuda üretici firmanızı aramalısınız. Dilerseniz internette de bu aküyü satan bazı siteler bulabilirsiniz. Fiyatları 250 ile 350 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Çalınır Mı?

Elektrikli bisikletlerin en büyük problemleri çalınma olaylarıdır. Özellikle yüksek fiyatlı akülerin bu bisikletlerde kullanılması kullanıcıları bu konuda endişelendiriyor. Ancak bir çok modelde akünün çalınmasını önleyen kilitler mevcut. Örneğin bizim denediğimiz modelde aküyü bisiklete taktığınızda anahtarla kilitleyebiliyorsunuz:

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi ve Akünün Bisiklette Kilitli Hali

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri” yazısına 486 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 18 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 1820 »

 1. 287. kemal dedi ki:

  bende vitobis 1200 watt war akülei şişti yeni akü aldım aküleri 2 hafta olmadan yine şişti aldıgım yere gittim aküler şişti deye adam şişen akü beni ilgilendirmez dedi napacam bilmiyom :(

 2. 288. yasin dedi ki:

  arkadaşlar bende sedan scl 4000L var daha alalı 1 ay oldu ama aküde bir azalma söz konusu ben motoru ilk aldığımda 4 günde bir şarj ediyordum şimdi 2 güne düştü ne yapmam gerek lütfen bir öneride bulununuz….

 3. 289. TAYFUN dedi ki:

  MERHABA BENIM SORUM ELEKTRİKLİ BİSİKLETLERDE HANGİ TİP AKU (KURU VEYA JEL )
  VARDIR BEN SOLAR SİSTEM YAPIYORUM BIZ JEL AKÜ KULLANIYORUZ BUNLARDADA JEL AKU KULLANABILIRMIYIM.BIRDE MEVCUT AKU 20 A BUNA AYNI VOLTAJDA 40 A AKÜ BAGLASAM SORUM OLURMU ERKEN BITMEMESI IÇIN

 4. 290. Ege dedi ki:

  Merhaba 2 Gn Önce Bİr StMax aldm Dün aksam sarjı btii taktm 6-7 saat de dolur dediler doldunda yeşil ışık yanıcakmış ama 12-13 saat oldu hala yeşil ışık yanmadı Yardım cı olabilirmisnz =?

 5. 291. samed dedi ki:

  teşekkürler efe bisiklet ama elektrikli bisikletin ayaklığını açıp gaz verdiğimde bitmesi çok zorsa ve ben bu ayaklığı kullanmadan şarjı bitince yani 1 tur bile atamayacak hale gelince taksam olur mu? yada illede sonuna kadar bitmesi mi lazım

 6. 292. ramazan uzşener dedi ki:

  sağlıklı ve güven için elek tirikli bisiklet şart oldu 0312 391 17 16 toptan almak ve kendi mobilya mağzamda parekende satmak isterim

 7. 293. FELEK SAYGI dedi ki:

  arkadaşlar akululere modıfıye yapılar benım bunla 14 cu akulu bısıkletım hep modıfıye yapıp satıyorum ve gayette memnunum st max harıcı hepsı boş almayın

 8. 294. ibrahim dedi ki:

  arkadaşlar kben de sedan4000l var çok memnunum daha 2 hafta oldu bir sorun yaşamadım inşallah sorun çıkmaz tavsiye ediyorum carrefour sa 1400 tl ye aldım aynı zamanda herkese tavsiye ediyorum saygılar ve sevgilerile baybay lavınız baybay hepınız

 9. 295. celalerdem dedi ki:

  yorumlar dogru bisiklet güzel

 10. 296. Atakan dedi ki:

  Arkadaşlar benim akü 3 yılını doldurdu kışları 5 günde bir takıyorum yazları 2 günde bir kışın okul olduğu için sadece okula gidiyorum.akünün performansı aynı am biraz kalışlarda çok az cekişi azaldı ama hızı hiç eksilmedi akü L deyken 10 dk boyunca 60 a kadar geliyor :) full akuyle yanımızda arabayla test yaptık düz yolda 2 kşi toplam ağırlık 120 kg ile bizi 49 km gezdirdi evet tek kişi ile 57 km gezdirdi motorum st max zxd 406 l :)

 11. 297. hasan dedi ki:

  sattığınız akü WATTSONX mi yoksa WATTSOX mu ikisi arsındaki fark ne bilgi alabilirmiyim şimdiden tşk

 12. 298. hasan dedi ki:

  efe bisiklet slm
  sattığınız akü WATTSONX mi yoksa WATTSOX mu ikisi arsındaki fark ne bilgi alabilirmiyim şimdiden tşk

 13. 299. ethem dedi ki:

  ark ben ilk defa alacam sizce ne marka alaym ve fiyatları nsl bunların

 14. 300. SEVGİ dedi ki:

  Merhaba EFE Bisiklet

  Evet Hasan Bey’in sorduğu soruyu ben de merak ediyorum.
  WATTSONX mi yoksa WATTSOX mu.Aradaki fark nedir?

 15. 301. Efe Bisiklet dedi ki:

  Doğru yazılışı WATTSONIX yada WATTSONX.Kolideki yazı sebebiyle wattsonx deniyor N,İ,X harfleri üstüste karışık bir logo gibi olduğundan böyle.

  yoksa aküler aynı aküler.

  Akü fiyatlarımız:
  12V 20ah (deep cycle) 1 adet : 100tl set fiyatı : 400tl
  12V 14ah (deep cycle) 1 adet : 75tl set fiyatı : 300tl
  12V 12ah (sealed lead)1 adet : 62tl set fiyatı : 248tl

  kargo ile tüm Türkiye’ye gönderilir.

  EfeBisiklet telefon: 02323720220 Gsm : 05378349109 Web: efebisiklet.net
  Adres : Şehit İbrahim Er Sok. No:70/A Karşıyaka/İzmir

 16. 302. Emre dedi ki:

  arkadaşlar st max bisikletim var satıcam alacaklara duyrulur 05346902816

 17. 303. ali dedi ki:

  arkadaşlar benim st max 406l elektrikli bisikletin akü kabı kırıldı nerden bulabilirim

 18. 304. ömercan dedi ki:

  arkadaşlar bende ekobis extra var ama şarj aleti bozuldu nereden alırım ve fiyatları ne kadar yardımcı olur musunuz

 19. 305. can4646 dedi ki:

  arkadaslar arora ar 07z 250 akususu. beyni be sorunlari hakkinda bulging verirmisiniz

 20. 306. ferdi dedi ki:

  benim akünün ömrü 69 ay içinde kısaldı neden

 21. 307. ferdi dedi ki:

  benim akünün ömrü 6ay içinde kısaldı neden

 22. 308. tolga dedi ki:

  çok kötü bence böyle elektirikli bisikletlerden almayın

 23. 309. İSMET BALIKÇI dedi ki:

  çift akülü ekobis extram var.öndeki aküyü çaldılar.yeni akü alıcam , akü gücü nasıl olmalı 12V seri olurmu ?

 24. 310. muharrem dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba istanbul’da ikamet ediyorum EKOBİS MAXİ almayı istiyorum ancak izmir deki firmayı aradım elimizde yok diyor türkiye’nin neresinde olursa olsun farketmez almak istiyorum kargo masrafını karşılarım bilgisi olan yardımcı olabilirmi EKOBİS MAXİ almak istiyorum.numaram 0541 296 98 23 tesekkürler

 25. 311. murat erez dedi ki:

  merhaba arkadaşlar düzcede elektrikli bisiklet kulanıcılarına sesleniyorum elektrikli bisikletlerinizin hertürlü tamir ve bakım yedek parçası ihtiyacınız en güzel şekilde karşılanır adres gölyaka sapağı kuba motor 0380 536 40 71 burdan ulaşa bilirsiniz

Sayfalar: « 18 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 1820 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*