Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri


Elektrikli bisikletlerle ilgili merak edilen konulardan birisi de akü performansı. Cep telefonu bataryası gibi tekrar şarj edilip kullanılabilen bu elektrikli bisiklet aküleri ile ilgili şu sorulara cevap verdik: Elektrikli bisiklet aküsü nasıl şarj edilir? Ne kadar sürede şarj olur? Evde şarj edilebilir mi? Akünün ömrü bittiğinde yeni akü almak gerekir mi? Yeni bir elektrikli bisiklet aküsü ne kadardır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü Standart Mıdır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisiklet aküleri hemen sağdaki resimde görüldüğü gibi genelde standart olarak üretilmektedir. Bu nedenle incelediğiniz birçok farklı marka ve modele ait elektrikli bisikletlerin akülerinin birbirinin benzeri olduğunu göreceksiniz. Aralarındaki tek fark gerilim (V) ve Ah değerleridir. Bu değerler ne kadar yüksek olursa elektrikli bisiklet aküsünün verdiği performans da o kadar yüksektir. Örneğin bizim denediğimiz Ekobis Maxi modelinde akü değerleri 48V, 20Ah iken bu değerlerin M****** markalı elektrikli bisiklette 12V, 12Ah ve J*** markalı elektrikli bisiklette ise 36V, 12Ah olduğunu gördük.

Elektrikli Bisiklet Aküsü Nasıl ve Nerede Şarj Edilir?

Elektrikli bisiklet alacakların akü ile ilgili merak ettikleri diğer bir konu da şarj etme olayıdır. Bu konuda en çok sorulan soru şu:

“Elektrikli bisikletin aküsünü evde şarj edebilir miyim?”
“Şarj ederken elektrikli bisikleti de prizin yanına mı taşımam gerekir?”

Elektrikli bisikletleri kullanışlı yapan şey kolayca taşınabilir olmalarıdır. Bu taşınabilirlik akü için de geçerlidir. Yani akü bittiğinde şarj etmek için aküyü elektrikli bisikletten çıkarıp, üzerinde bulunan tutacaklar sayesinde evinize götürebilir ve kolayca şarj edebilirsiniz. Şarj etmek için elektrikli bisikletin yanında bir priz olması gerekmiyor. Şekilde elektrikli bisikletten çıkarılmış akünün resmini bulabilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisikletten çıkarılmış akü

Aşağıdaki resimde elektrikli bisiklet aküsünün şarj aletini görebilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli bisikletlerin akülerinin genelde 6-8 saatte şarj olduğu yazmaktadır kataloglarda. Ancak bizim denediğimiz modelde şarj süresi 8-9 saati bulmaktaydı. Ancak 10-15 dolum sonrasında bu süre 6-8 saate kadar indi. Zaten şarj dolma işlemi bittiğinde şarj aletinin üzerinde yeşil ışık yanarak size şarj etme işleminin tamamlandığını haber veriyor. Şarj devam ederken ise yine aynı yerde kırmızı ışık yanmakta:

(Solda) Kırmızı Işık: Şarj devam ediyor --- (Sağda) Yeşil Işık: Şarj tamamlandı

Elektrikli Bisiklet Akü Şarjı

Aküyü evinizde şarj edebilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Bitmeden Şarj Edebilir Miyim?

Elektrikli bisikletinizin aküsüyle ilgili dikkat etmeniz gereken bir nokta da şarjınızı tamamen bitirip yolda kalmamanızdır. Bu da akü bitmeden ya da bitmeye yakın şart etme gereksinimini ortaya çıkarıyor. Ancak üretici firmalar akünün tam olarak bittiğinde şarj edilmesi gerektiğini söylüyor. Tıpkı eski model cep telefonları gibi şarj tamamen bitmeden şarj ederseniz akünün ömrünü kısaltmış olursunuz. Tam performans için aküyü şarj etmeden önce tamamen bittiğine emin olun. Aküyü tamamen bitirmek için şarj etmeden önce bikaç tur atarak ya da ayaklığı kullanarak arka tekeri havaya kaldırıp gaz pedalını takılı bırakabilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Akü Ömrü Ne Kadardır?

Elektrikli bisikletin akü ömrü 1 yıldır ya da 2 yıldır demek yanlış olur. Doğru olan, “akü ömrü 300 kez dolumdur” demek. Yani aküyü 300 kez bitirip şarj ettiğinizde artık performansı kayboluyor. Hepimiz hatırlarız ki cep telefonlarında belli bir süre kullanımdan sonra artık bataryası doldurmanıza rağmen çok fazla gitmiyordu. Aynı şey elektrikli bisikletin akülerinde de geçerlidir. Çok fazla kullanıp aküyü 1 senede de bitirebilirsiniz. Ya da nadiren kullanıp aküyü 3-4 senede de bitirebilirsiniz. Örneğin 300 dolumluk bir aküyü haftada bir kez bitirip şarj ettiğinizde ortalama 5 yıl kullanabilirsiniz. Ancak aynı aküyü iki günde bir bitirip şarj ederseniz en fazla 1,5 yıl kullanabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Aküsünü Şarj Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Şarj cihazları elektrikli bisiklet aküleri için özel üretilmiştir. Sadece kendi şarj aletini kullanınız. Elektrik şebekesinin ürününüze uygun akımda olmasına dikkat ediniz. Elektrik akımındaki voltaj alçalma ve yükselmeleri ürün bileşenlerine zarar verebilir.
 2. Akünüzü çok soğuk ve sıcak ortamlarda bulundurmayın.
 3. Şarj işlemi bittikten sonra fişi elektrikten çekiniz, aküyü ve şarj aletini çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız.
 4. Akü şarj etme sırasında kontağın kapalı olduğuna dikkat ediniz.
 5. Akünün uzun süre boyunca düşük şarj halinde kalması akünün ömrünü azaltacaktır.
 6. Akünün tam şarj edilmesine dikkat ediniz, yarım şarj akünün ömrünü kısaltacaktır.
 7. Akünüzü bisikletin üzerinde şarj edebileceğiniz gibi paspasın altındaki taşınabilir akü kutusuyla çıkarıp portatif olarak evinizde ya da işyerinizde de şarj edebilirsiniz.
 8. Akünüzün şarjı ve saklanmasında akünün düz bir zeminde ve oda sıcaklığında olmasına, nemli ortamda olamamasına dikkat ediniz.
 9. Şarj aletinin ve akünün taşınmasında; düşürmekten sakınınız.
 10. Akü kutusunun içinde bir adet sigorta yer almaktadır, bu sigorta akünüzü uygun olmayan voltaj değişimlerine karşı korumaktadır güç kesintisi ve şarjın yarım kalması durumlarında öncelikle sigortanın sağlam olduğunu kontrol ediniz ve sigortanızı yine aynı ölçülerde olanı ile değiştiriniz.
 11. Akünün şarj edilmesinde şarj aleti ve akü bir miktar ısınacaktır lütfen havalandırmanın yeterli olmasına ve üstünün kapalı olmamasına dikkat ediniz, olağandışı bir ısınma (60 dereceyi aşması) ve koku durumunda şarj işlemini bitiriniz ve bayiinize başvurunuz.

DİKKAT: Akünüzün şarj ömrü 300 seferdir. 300 şarjdan sonra akünüzde güç kaybı ve verim düşüklüğü olacaktır, bu yüzden akünüzü mümkün olduğunca yarım şarjdan kaçınınız.

NOT: Çift akü sistemlerinde akü şarj ve kullanımı selenin altındaki anahtar yardımıyla olmaktadır. Bu da akünün kullanım ve şarjının teker teker yapılması anlamına gelir.

Elektrikli Bisikletin Aküsünü Nereden Alabilirim? Fiyatı Ne Kadar?

Elektrikli bisikletinizin akü ömrü bittiğinde değiştirmek isterseniz, bu konuda üretici firmanızı aramalısınız. Dilerseniz internette de bu aküyü satan bazı siteler bulabilirsiniz. Fiyatları 250 ile 350 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Çalınır Mı?

Elektrikli bisikletlerin en büyük problemleri çalınma olaylarıdır. Özellikle yüksek fiyatlı akülerin bu bisikletlerde kullanılması kullanıcıları bu konuda endişelendiriyor. Ancak bir çok modelde akünün çalınmasını önleyen kilitler mevcut. Örneğin bizim denediğimiz modelde aküyü bisiklete taktığınızda anahtarla kilitleyebiliyorsunuz:

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi ve Akünün Bisiklette Kilitli Hali

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri” yazısına 486 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 17 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 1720 »

 1. 262. emre dedi ki:

  ne kadar sürede doluyor

 2. 263. emre dedi ki:

  bende kral elektirikli var 9 saat kadar şarj da duruyor fakat sabah baktığımda şarj sesi yok lambanınn biri yeşil biri kırmızı yanıor yola çıkıyoru 1km gitmeden performans düşüklüğü ve şarjda azalma gösteriyor ne yapmam gerekir

 3. 264. Efe Bisiklet dedi ki:

  Enes Bey uzun yol tamamen akülerin sağlık durumları ve kullanımla alakalı.size ve diğer arkadaşlara elektrikli bisiklet konusunda önerim apachi,ersibis ve yuki markalarıdır.
  Emre sağlıklı bir akü gurubu 0rjinal şarj cihazı ile 8-9 saatte dolar.Senin akülerin 9 saat şarj olup 1 km de bitiyorsa akülerin değişim zamanı gelmiş demektir.önemli olan ne kadar şarjda kaldığı değil ne kadar sürede dolduğudur.şarjını bitirip şarja bağladığında şarj aletinin ışıkları kırmızdan yeşile ne kadar sürede geçiyor bu önemli eğer aküleriniz sağlam değilse kısa sürede yeşil e döner ışık.akü ne kadar geç dolarsa o kadar geç boşalır.

 4. 265. Efe Bisiklet dedi ki:

  Güle güle Kullanın Ertürk bey.O stmax satıldı şu elimde 3 aylık bir stmax var.uzaktan kumandalı çalıştırma özellikli alarm sistemi ve 12V convertörlü led ışıklı baya modifiye bir bisiklet faturasıda mevcut garantisi devam ediyor.almak isterseniz onu verelim.fiyatı 1000 lira.

 5. 266. Kürşad Aycan dedi ki:

  s.A günaydın herkese ben arora-ml cinsinden bi elektrikli bisiklet aldım ,aldığım yerdeki adam ilk şarj etme süren 12 saat dedi 12 saat oldu ve yarım saat geçti ama hala şarj makinesi yeşil ışık göstermiyor şarjdan çıkariyimmi yoksa devam etsinmi 13 saat felan oldu hala yeşil ışık yanmadı ,fakatbisikletteki şarj devresi full gösteriyo ibresi sona dayanmış

 6. 267. sergen dedi ki:

  elektriklibisikletlerin jarzı ne kadar dayanır kaç saat dayanır

 7. 268. Samed dedi ki:

  S.a arkadaşlar bende yuki dünya var 5 akülü şarj için tek bir giriş var ben bu girişten şarj ettiğimde 5 aküde dolmuş mu oluyor yoksa sadece 1’imi doluyor.Lütfen cevap yazar mısınız?

 8. 269. selim dedi ki:

  Evet hepsi birden doluyor.

 9. 270. Samed dedi ki:

  Saolasın Selim kardeş bir sorum daha olacak birde benim bisiklet 11,5 saatte şarj oluyor acaba şarj aletinde veya akülerde bir sorun olabilir mi?

 10. 271. Selim dedi ki:

  Şarj süresini çok kafaya takmayın. Şayet yeşil yanıyorsa şarj bitiminde problem yok demektir. Bende de bazen 8 bazen 10 saatte doluyor.

 11. 272. Abdullah dedi ki:

  S.a. arkadaşlar benim elektrikli bisikletimin aküsü büroda yaklaşık 2 gün boyunca şarjda takılı kalmış.bisiklete takınca şarj dolmamış gibi gözüküyor ama tekrar şarja taktığımda yeşil ışık yanıyor.neyden olabilir ne yapmam gerekiyor.

 12. 273. talha caniş dedi ki:

  bnm elek. bis. st max kırmızı 406L var. bir akşam şarza takdık sabah baktım
  ekobis tutukluluk yapyor ama lambları yanıyor. akü nün içini açtımızda akü
  şişmişti herhalde fazla şarzda kaldı ondan oldu bunun için yeni bir akümü gerekiyor yoksa tamir edilebilirmiğ yardımcı olun.

 13. 274. EfeBisiklet dedi ki:

  Talha fazla şarj yüzünden aküleriniz kullanılamaz hale gelmişler.yenileri ile değiştirmenizi tavsiye ederim.

  EfeBisiklet telefon: 02323720220 Gsm : 05378349109 Web: efebisiklet.net

 14. 275. Samed dedi ki:

  S.a arkadaşlar normalde elektrikli bisikletler sigorta açık şarj oluyorya benimki sigorta kapalıyken şarja taktım 2 gün durdu ama bir şişiklik falan olmadı bir sorun olurmu acaba ileride cevap yazar mısınız?

 15. 276. ahmet dedi ki:

  efe bisiklet bi sorum olacak akülerinizin markası nedir ve ne kadardır tanesi

 16. 277. Efe Bisiklet dedi ki:

  Ahmet Bey Akülerimiz WattsonX ve Mustang marka Deep Cycle özellikli orjinal ve kaliteli akülerdir.

  Akü fiyatlarımız:
  12V 20ah (deep cycle) 1 adet : 100tl set fiyatı : 400tl
  12V 14ah (deep cycle) 1 adet : 75tl set fiyatı : 300tl
  12V 12ah (sealed lead)1 adet : 62tl set fiyatı : 248tl

  EfeBisiklet telefon: 02323720220 Gsm : 05378349109 Web: efebisiklet.net
  Adres : Şehit İbrahim Er Sok. No:70/A Karşıyaka/İzmir

 17. 278. Samed dedi ki:

  efe bisiklet bir sorum olacak elektrikli bisikletin şarjını tamamen bitirmeden şarja taksak olur mu ve tamamen bitirmek istediğimde ayaklığı kaldırıp gaz kolunu çeviriyorum ama çok uzun sürüyor yinede şarjı bitmiyor böyle yapmam zararlı mı?ve de şarjı yarımken de şarj edilebilir mi?

 18. 279. cemal dedi ki:

  ekobis maxi nasıldır fiyatı ne kadardır kullanışlımıdır

 19. 280. Ahmet. dedi ki:

  Elektrikli bisiklete uzun ömürlü araba üküsü taksak ne olur, calışır mı ?

 20. 281. rıdvan demir dedi ki:

  sayın arkadaslar G.ANTEP de satılık elektırıklı bısıklet vardır arora her şeyi saglam masraf yok sadece akü alınacaktır alan olursa TEL:05317941095

 21. 282. Fatih dedi ki:

  Ortalama olarak elektruk faturasina ne kadar etku edior aylik olarak?hafrada 2-3 dolumlarda ?

 22. 283. Sevgi dedi ki:

  Merhaba, ben 2009’dan itibaren Ekobis Spectrum kullanıyorum ve çok memnunum fakat artık akü istiyor. Orijinal aküsü 48V, 20Ah. Ben Yalova’da oturuyorum nasıl temin edebilirim, fiatı nedir, bilgi verir misiniz, teşekkürler.

 23. 284. halil dedi ki:

  mrb bn beldia motor kolanıyoom şarjlıdır aküleri ölmüş sizde aküsü warmı warsa ne kadar lütfen bana olaşın 05412898305 dürtane aküsibarişi vermek istiyom
  ,

 24. 285. muammer dedi ki:

  ben 2. el motoran elektrikli bisiklet aldım bana alırken hiçbi belgesini falan vermediler sonra vericez dediler halada vermediler. ben satmak istiyorum acaba satarken bir sorun oluşurmu evraklarını istiyimmi yada servisine götürdüğümde evraklarını isterlermi ayrıca benim akü 36V17ah gücünde ben yine aynı güçte bir akü almak zorundamıym daha yükseğini alsam zarar verirmi ?

 25. 286. Efe Bisiklet dedi ki:

  Samed ayaklık üzerinde gaz vererek akünün şarjını bitirmek çok zor olur motora yük binmediği için bisikletiniz akülerden fazla amper çekmeyecek ve geç bitecektir.Elektrikli bisiklet aküleri tıpkı cep telefonu bataryaları gibi belirli sayıda şarj olurlar.Bu sebeple bitene kadar kullanıp şarj etmek daha avantajlıdır.

  Akü fiyatlarımız:
  12V 20ah (deep cycle) 1 adet : 100tl set fiyatı : 400tl
  12V 14ah (deep cycle) 1 adet : 75tl set fiyatı : 300tl
  12V 12ah (sealed lead)1 adet : 62tl set fiyatı : 248tl

  kargo ile tüm Türkiye’ye gönderilir.

  EfeBisiklet telefon: 02323720220 Gsm : 05378349109 Web: efebisiklet.net
  Adres : Şehit İbrahim Er Sok. No:70/A Karşıyaka/İzmir

Sayfalar: « 17 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 1720 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*