Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri


Elektrikli bisikletlerle ilgili merak edilen konulardan birisi de akü performansı. Cep telefonu bataryası gibi tekrar şarj edilip kullanılabilen bu elektrikli bisiklet aküleri ile ilgili şu sorulara cevap verdik: Elektrikli bisiklet aküsü nasıl şarj edilir? Ne kadar sürede şarj olur? Evde şarj edilebilir mi? Akünün ömrü bittiğinde yeni akü almak gerekir mi? Yeni bir elektrikli bisiklet aküsü ne kadardır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü Standart Mıdır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisiklet aküleri hemen sağdaki resimde görüldüğü gibi genelde standart olarak üretilmektedir. Bu nedenle incelediğiniz birçok farklı marka ve modele ait elektrikli bisikletlerin akülerinin birbirinin benzeri olduğunu göreceksiniz. Aralarındaki tek fark gerilim (V) ve Ah değerleridir. Bu değerler ne kadar yüksek olursa elektrikli bisiklet aküsünün verdiği performans da o kadar yüksektir. Örneğin bizim denediğimiz Ekobis Maxi modelinde akü değerleri 48V, 20Ah iken bu değerlerin M****** markalı elektrikli bisiklette 12V, 12Ah ve J*** markalı elektrikli bisiklette ise 36V, 12Ah olduğunu gördük.

Elektrikli Bisiklet Aküsü Nasıl ve Nerede Şarj Edilir?

Elektrikli bisiklet alacakların akü ile ilgili merak ettikleri diğer bir konu da şarj etme olayıdır. Bu konuda en çok sorulan soru şu:

“Elektrikli bisikletin aküsünü evde şarj edebilir miyim?”
“Şarj ederken elektrikli bisikleti de prizin yanına mı taşımam gerekir?”

Elektrikli bisikletleri kullanışlı yapan şey kolayca taşınabilir olmalarıdır. Bu taşınabilirlik akü için de geçerlidir. Yani akü bittiğinde şarj etmek için aküyü elektrikli bisikletten çıkarıp, üzerinde bulunan tutacaklar sayesinde evinize götürebilir ve kolayca şarj edebilirsiniz. Şarj etmek için elektrikli bisikletin yanında bir priz olması gerekmiyor. Şekilde elektrikli bisikletten çıkarılmış akünün resmini bulabilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisikletten çıkarılmış akü

Aşağıdaki resimde elektrikli bisiklet aküsünün şarj aletini görebilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli bisikletlerin akülerinin genelde 6-8 saatte şarj olduğu yazmaktadır kataloglarda. Ancak bizim denediğimiz modelde şarj süresi 8-9 saati bulmaktaydı. Ancak 10-15 dolum sonrasında bu süre 6-8 saate kadar indi. Zaten şarj dolma işlemi bittiğinde şarj aletinin üzerinde yeşil ışık yanarak size şarj etme işleminin tamamlandığını haber veriyor. Şarj devam ederken ise yine aynı yerde kırmızı ışık yanmakta:

(Solda) Kırmızı Işık: Şarj devam ediyor --- (Sağda) Yeşil Işık: Şarj tamamlandı

Elektrikli Bisiklet Akü Şarjı

Aküyü evinizde şarj edebilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Bitmeden Şarj Edebilir Miyim?

Elektrikli bisikletinizin aküsüyle ilgili dikkat etmeniz gereken bir nokta da şarjınızı tamamen bitirip yolda kalmamanızdır. Bu da akü bitmeden ya da bitmeye yakın şart etme gereksinimini ortaya çıkarıyor. Ancak üretici firmalar akünün tam olarak bittiğinde şarj edilmesi gerektiğini söylüyor. Tıpkı eski model cep telefonları gibi şarj tamamen bitmeden şarj ederseniz akünün ömrünü kısaltmış olursunuz. Tam performans için aküyü şarj etmeden önce tamamen bittiğine emin olun. Aküyü tamamen bitirmek için şarj etmeden önce bikaç tur atarak ya da ayaklığı kullanarak arka tekeri havaya kaldırıp gaz pedalını takılı bırakabilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Akü Ömrü Ne Kadardır?

Elektrikli bisikletin akü ömrü 1 yıldır ya da 2 yıldır demek yanlış olur. Doğru olan, “akü ömrü 300 kez dolumdur” demek. Yani aküyü 300 kez bitirip şarj ettiğinizde artık performansı kayboluyor. Hepimiz hatırlarız ki cep telefonlarında belli bir süre kullanımdan sonra artık bataryası doldurmanıza rağmen çok fazla gitmiyordu. Aynı şey elektrikli bisikletin akülerinde de geçerlidir. Çok fazla kullanıp aküyü 1 senede de bitirebilirsiniz. Ya da nadiren kullanıp aküyü 3-4 senede de bitirebilirsiniz. Örneğin 300 dolumluk bir aküyü haftada bir kez bitirip şarj ettiğinizde ortalama 5 yıl kullanabilirsiniz. Ancak aynı aküyü iki günde bir bitirip şarj ederseniz en fazla 1,5 yıl kullanabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Aküsünü Şarj Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Şarj cihazları elektrikli bisiklet aküleri için özel üretilmiştir. Sadece kendi şarj aletini kullanınız. Elektrik şebekesinin ürününüze uygun akımda olmasına dikkat ediniz. Elektrik akımındaki voltaj alçalma ve yükselmeleri ürün bileşenlerine zarar verebilir.
 2. Akünüzü çok soğuk ve sıcak ortamlarda bulundurmayın.
 3. Şarj işlemi bittikten sonra fişi elektrikten çekiniz, aküyü ve şarj aletini çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız.
 4. Akü şarj etme sırasında kontağın kapalı olduğuna dikkat ediniz.
 5. Akünün uzun süre boyunca düşük şarj halinde kalması akünün ömrünü azaltacaktır.
 6. Akünün tam şarj edilmesine dikkat ediniz, yarım şarj akünün ömrünü kısaltacaktır.
 7. Akünüzü bisikletin üzerinde şarj edebileceğiniz gibi paspasın altındaki taşınabilir akü kutusuyla çıkarıp portatif olarak evinizde ya da işyerinizde de şarj edebilirsiniz.
 8. Akünüzün şarjı ve saklanmasında akünün düz bir zeminde ve oda sıcaklığında olmasına, nemli ortamda olamamasına dikkat ediniz.
 9. Şarj aletinin ve akünün taşınmasında; düşürmekten sakınınız.
 10. Akü kutusunun içinde bir adet sigorta yer almaktadır, bu sigorta akünüzü uygun olmayan voltaj değişimlerine karşı korumaktadır güç kesintisi ve şarjın yarım kalması durumlarında öncelikle sigortanın sağlam olduğunu kontrol ediniz ve sigortanızı yine aynı ölçülerde olanı ile değiştiriniz.
 11. Akünün şarj edilmesinde şarj aleti ve akü bir miktar ısınacaktır lütfen havalandırmanın yeterli olmasına ve üstünün kapalı olmamasına dikkat ediniz, olağandışı bir ısınma (60 dereceyi aşması) ve koku durumunda şarj işlemini bitiriniz ve bayiinize başvurunuz.

DİKKAT: Akünüzün şarj ömrü 300 seferdir. 300 şarjdan sonra akünüzde güç kaybı ve verim düşüklüğü olacaktır, bu yüzden akünüzü mümkün olduğunca yarım şarjdan kaçınınız.

NOT: Çift akü sistemlerinde akü şarj ve kullanımı selenin altındaki anahtar yardımıyla olmaktadır. Bu da akünün kullanım ve şarjının teker teker yapılması anlamına gelir.

Elektrikli Bisikletin Aküsünü Nereden Alabilirim? Fiyatı Ne Kadar?

Elektrikli bisikletinizin akü ömrü bittiğinde değiştirmek isterseniz, bu konuda üretici firmanızı aramalısınız. Dilerseniz internette de bu aküyü satan bazı siteler bulabilirsiniz. Fiyatları 250 ile 350 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Çalınır Mı?

Elektrikli bisikletlerin en büyük problemleri çalınma olaylarıdır. Özellikle yüksek fiyatlı akülerin bu bisikletlerde kullanılması kullanıcıları bu konuda endişelendiriyor. Ancak bir çok modelde akünün çalınmasını önleyen kilitler mevcut. Örneğin bizim denediğimiz modelde aküyü bisiklete taktığınızda anahtarla kilitleyebiliyorsunuz:

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi ve Akünün Bisiklette Kilitli Hali

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri” yazısına 486 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 16 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 1620 »

 1. 237. mustafa dedi ki:

  KaraMan Da Yuki markalı elektrikli bisikletim war Dıs kabı degıstırmek ıstıyorum weya yenısını almak ıstıyorum bayi felaN WARMI ?

 2. 238. Ömer dedi ki:

  Arkadaşlar Ekobis marka şarjlı bisiklet aküleri ne kadar nerden temin edebilirim en uygun neresisiyle yardımcı olursanız sevinirim

 3. 239. necati haan dedi ki:

  elimde sıfır elektirikli bisiklet aküsü bulunmaktadır.çift akü 80-100 km yol katetmekte st-max modellerine ve diger bazı modellerede uyumu vardır.KONYA’dan ihtiyacı olan arkadaşlar arasınlar. tel : 0554 287 39 96

 4. 240. Efe Bisiklet dedi ki:

  Ömer ekobis in hangi modeli?
  Extra da 12V 14ah 4+4adet 2set toplam 8 akü kullanılıyor.
  Maxi ve Spectrum da 12V 20ah 4 adet 1 set akü kullanılıyor.

  Aküleri bizden alabilirsin.Tel:0232 372 02 20 Gsm:0537 834 91 09

 5. 241. arif dedi ki:

  ben 2 gün önce yüki nin elektirikli bisiklet aldım 30-35 km götürüyor bayırlarda biraz zorlarnıyor ama hızı falan güzel akşam farları güzel alcak varsa yüki yi tavsiye ederim

 6. 242. caner dedi ki:

  Arkadaşlar ben yuki elektrikli bisiklet almayı düşünüyorum.bana satan kişi 4 taner 16w’luk akü getir bisikleti al dedi nasıl bişe olduğunu bilmiyorum ama daha kullanılmamış.Bunun markası ne olabilir ve tavsiye edermisiniz ?

 7. 243. erkan dağyıkan dedi ki:

  ekobis maraka akülü bisiletimin aküsünü tam olarak şarj ettikten sonra yazlıkta bıraktım.Sekiz ay sonra yazlığa döndüğümde akü şarj tutmaz oldu firmaya sordum.ilgilenmedilr.Şimdi soruyorum.bu akü düzelirmi ve aküler uzun süre çalıştırılmada nasıl muhafaza edilmeli bir mevsim kullandığım bu biskleti 650 tl.satıyorum.bisiklet Mersin /anamurda

 8. 244. Efe Bisiklet dedi ki:

  Erkan Deep cycle elektrikli bisiklet aküleri her ne kadar otomobil akülerine göre daha dayanıklıda olsa da depolama,saklama koşullarında şarjı tam doluyken ortalama 27 derece ve üzeri sıcaklık varsa 6 ayda 1 daha düşük sıcaklık varsa 3 ayda bir deşarj edilip yeniden doldurulmalı.biz buna çok dikkat ediyor ve bu sebeple sürekli rafda bekletilmemiş üretim tarihi yeni aküler satıyoruz.mevcut akülerini şoklatarak 3-5 gün daha kullanabilirsin.ama kesinlikle verim alamazsın.

 9. 245. Fahrettin Güner dedi ki:

  merhaba 12v 14 ah elektirikli bisiklet aküleri 4 adedi fiatı nedir?saygılarımla

 10. 246. Efe Bisiklet dedi ki:

  Fahrettin bey 12V 14ah elektirikli bisiklet akülerinin koli(4adet)fiyatı 280-300 tl. 12V 20ah koli fiyatı ise 380-440 tl arası ancak fiyatlar dolara göre ayarlandığından bu günlerde artması bekleniyor.Malum 1.77 den 1.86 ya çıktı dolar.

 11. 247. mesut dedi ki:

  arkadaşlar bende st max beyaz 406l model elektirikli bisiklet var aküsünün performansı yarıyarıya düştü sağlam ve makul fiyat bir akü tavsiyesi olan var mı?tel:0 534 431 12 12

 12. 248. kazım dedi ki:

  ben ilk aldıgımda akü iki yıl gitti sonra anlamadım bi sebepten dolayı akü yandı ikincisini aldım ama ilk aldıgımdaki akünün performansını göremedim hatta hızındada eksilme oldu ayrıca neden bukadar pahılı??????

 13. 249. adıgüzel dedi ki:

  merhaba ben farklı bir şey soracağım. bu aküyü ben aydınlnma amaçlı kullanabilir miyim? bahçede kulübede.

 14. 250. adıgüzel dedi ki:

  bir ampul kaç saat yanar

 15. 251. Efe Bisiklet dedi ki:

  Elbette aydınlatma amaçlıda kullanılabilir bu aküler.ampulu ne kadar yakacağı yada bağlı cihazı ne kadar çalıştıracağı ise çekilen amper değerine göre değişir.aydınlatmada led kullanırsan eğer günlerce aydınlatabilirsin.

 16. 252. mst.clk@msn.com dedi ki:

  ARKADASLAR BEN EVKURDAN TAXITLI 1.680.00TL’YE STMAX 406L KIRMIZI MODELINDE BIR ELEKTRIKLI BISIKLET ALDIM YALNIZ IKAMET ETTIĞIM BÖLGE ÇOK RANPALI BENZINLI MOTORLAR BILE COK ZORLANIYOR O YÜZDEN 1 AY BILE OLMADI KULLANMAM ÇATIYA KALDIRDIM. MECBURI IKINCI EL BIR MOTOR ALDIM. BISIKLETIDE KULLANAN KIMSE OLMADIGI ICIN SATIYORUM COK TEMIZ 1 AYLIK BISIKLET. 800.00 TL YARI FIYATINA BIRAKIRIM CEP NO: 0537 3101005 MSN: mst.clk@msn.com
  ISTANBUL / KIRAC

 17. 253. Ferhat ŞAHİN dedi ki:

  Kazım sonradan taktırdığın akülerin deep cycle özelliklimi.her akü aynı değildir.bizde iş yerimizde kullandığımız bisiklete servisinden orjinal diye taktırdık aküleri dediğin gibi hem hızı hemde yaptığı yol düştü.Sonradan öğrendik ki 17amperlik saçma sapan elektrikli bisikletle alakası olmayan akülerden takmışlar.Sonra burdan okuduğum Efebisiklet’ten 1 takım akü aldık şimdi bisikletimiz süper.

 18. 254. mehmet dedi ki:

  2010 Model Yuki maraton modeli elektrikli bisikletimin aküleri bitmiştir.Akü fiyatları pahalı olduğu içnin yerine 12 V.7 Amp. 48 Volt 8 adet ups aküsü taktım.Ancak eski verimini,hızını alamıyorum aküler şarj olmuyor.Şarj cihazı hem yeşil hem kırmızı yanıp sönüyor. Acaba şarj cihazımı arızalı yoksa akülerin kapasitesini arttırmak için ne yapmalıyım. Saygılarımla.

 19. 255. Efe Bisiklet dedi ki:

  Mehmet bey büyük ihtimalle şarj cihazınız arızalı.cihazınızı 48V 14-17ah lık bir cihazla değiştirmenizi öneririm.Ancak aküleriniz şarj olsada verim alabilmeniz için orjinal elektrikli bisiklet aküsü almanız gerekiyor.Taktırdığınız 7 ah lik aküler deep cycle özellikli olmadığından ve amper değeri düşük olduğundan verim almanız çok zor.Ayrıca ömürleride çok kısa olur.Orjinal elektirikli bisiklet aküsü almak isterseniz yardımcı olalım.kredi kartına taksit de yapıyoruz.
  Efe Bisiklet tel: 0 232 3720220 web: efebisiklet.net

 20. 256. efecan dedi ki:

  yha kardeş ben elektrikli bisiklet alcam akü yok ucuza alcam akü ne kdr fikir verin yha

 21. 257. derya dedi ki:

  Herkese merhaba,

  Ben lityum manganez yada lityum demir fosfat 48v akü arıyorum. 10ah ile 25ah arası olabilir. yalnızca çinde var fakat kalitesinden emin olmak mümkün değil. Bu tarz aküleri satan veya satışını yapanı bilen bir arkadaş var mıdır?

 22. 258. Ertürk Demirdağ dedi ki:

  Teşekkürler Efebisiklet.siparişini verdiğimiz ürünleri tam zamanında ve eksiksiz gönderdiğiniz için.Eğer satılmadıysa o bahsettiğiniz stmax ida satın almak istiyorum.saygılarımla

 23. 259. Yusuf Özpolat dedi ki:

  Sayın Efe Bisiklet.

  İki sorum olacak;

  1 . si Ekobis Maxi model elektrikli bisiklet aküsü fiyatı ne kadar?

  2. si Gördüğüm kadarıyla akü kutusuda var . Bu satın aldığımız aküler akü kutusunun içine mi yerleştiriliyor ?

  Cevaplamınızı temenni ediyorum. İyi günler.

 24. 260. Efe Bisiklet dedi ki:

  Yusuf bey ekobis maxi modelinde 12V 20ah lik 4 lu akü seti kullanılmaktadır.Orjinal deep cycle özellikli akülerin set fiyatı 400 Tl.Aküler kendi paketlerinde size gönderiliyor siz kutuya yerleştiriyorsunuz.isterseniz ayrıca akü kutusuda satıyoruz.

 25. 261. ENES ÖRDEK dedi ki:

  Sayın efe bisiklet

  ben elektirkli bisiklet almayı düşünüyorum hangi uzun yol gitme açısından hangi markayı bana tavsiye edersiniz ??

  İYİ GÜNLER

Sayfalar: « 16 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 1620 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*