Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri


Elektrikli bisikletlerle ilgili merak edilen konulardan birisi de akü performansı. Cep telefonu bataryası gibi tekrar şarj edilip kullanılabilen bu elektrikli bisiklet aküleri ile ilgili şu sorulara cevap verdik: Elektrikli bisiklet aküsü nasıl şarj edilir? Ne kadar sürede şarj olur? Evde şarj edilebilir mi? Akünün ömrü bittiğinde yeni akü almak gerekir mi? Yeni bir elektrikli bisiklet aküsü ne kadardır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü Standart Mıdır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisiklet aküleri hemen sağdaki resimde görüldüğü gibi genelde standart olarak üretilmektedir. Bu nedenle incelediğiniz birçok farklı marka ve modele ait elektrikli bisikletlerin akülerinin birbirinin benzeri olduğunu göreceksiniz. Aralarındaki tek fark gerilim (V) ve Ah değerleridir. Bu değerler ne kadar yüksek olursa elektrikli bisiklet aküsünün verdiği performans da o kadar yüksektir. Örneğin bizim denediğimiz Ekobis Maxi modelinde akü değerleri 48V, 20Ah iken bu değerlerin M****** markalı elektrikli bisiklette 12V, 12Ah ve J*** markalı elektrikli bisiklette ise 36V, 12Ah olduğunu gördük.

Elektrikli Bisiklet Aküsü Nasıl ve Nerede Şarj Edilir?

Elektrikli bisiklet alacakların akü ile ilgili merak ettikleri diğer bir konu da şarj etme olayıdır. Bu konuda en çok sorulan soru şu:

“Elektrikli bisikletin aküsünü evde şarj edebilir miyim?”
“Şarj ederken elektrikli bisikleti de prizin yanına mı taşımam gerekir?”

Elektrikli bisikletleri kullanışlı yapan şey kolayca taşınabilir olmalarıdır. Bu taşınabilirlik akü için de geçerlidir. Yani akü bittiğinde şarj etmek için aküyü elektrikli bisikletten çıkarıp, üzerinde bulunan tutacaklar sayesinde evinize götürebilir ve kolayca şarj edebilirsiniz. Şarj etmek için elektrikli bisikletin yanında bir priz olması gerekmiyor. Şekilde elektrikli bisikletten çıkarılmış akünün resmini bulabilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisikletten çıkarılmış akü

Aşağıdaki resimde elektrikli bisiklet aküsünün şarj aletini görebilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli bisikletlerin akülerinin genelde 6-8 saatte şarj olduğu yazmaktadır kataloglarda. Ancak bizim denediğimiz modelde şarj süresi 8-9 saati bulmaktaydı. Ancak 10-15 dolum sonrasında bu süre 6-8 saate kadar indi. Zaten şarj dolma işlemi bittiğinde şarj aletinin üzerinde yeşil ışık yanarak size şarj etme işleminin tamamlandığını haber veriyor. Şarj devam ederken ise yine aynı yerde kırmızı ışık yanmakta:

(Solda) Kırmızı Işık: Şarj devam ediyor --- (Sağda) Yeşil Işık: Şarj tamamlandı

Elektrikli Bisiklet Akü Şarjı

Aküyü evinizde şarj edebilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Bitmeden Şarj Edebilir Miyim?

Elektrikli bisikletinizin aküsüyle ilgili dikkat etmeniz gereken bir nokta da şarjınızı tamamen bitirip yolda kalmamanızdır. Bu da akü bitmeden ya da bitmeye yakın şart etme gereksinimini ortaya çıkarıyor. Ancak üretici firmalar akünün tam olarak bittiğinde şarj edilmesi gerektiğini söylüyor. Tıpkı eski model cep telefonları gibi şarj tamamen bitmeden şarj ederseniz akünün ömrünü kısaltmış olursunuz. Tam performans için aküyü şarj etmeden önce tamamen bittiğine emin olun. Aküyü tamamen bitirmek için şarj etmeden önce bikaç tur atarak ya da ayaklığı kullanarak arka tekeri havaya kaldırıp gaz pedalını takılı bırakabilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Akü Ömrü Ne Kadardır?

Elektrikli bisikletin akü ömrü 1 yıldır ya da 2 yıldır demek yanlış olur. Doğru olan, “akü ömrü 300 kez dolumdur” demek. Yani aküyü 300 kez bitirip şarj ettiğinizde artık performansı kayboluyor. Hepimiz hatırlarız ki cep telefonlarında belli bir süre kullanımdan sonra artık bataryası doldurmanıza rağmen çok fazla gitmiyordu. Aynı şey elektrikli bisikletin akülerinde de geçerlidir. Çok fazla kullanıp aküyü 1 senede de bitirebilirsiniz. Ya da nadiren kullanıp aküyü 3-4 senede de bitirebilirsiniz. Örneğin 300 dolumluk bir aküyü haftada bir kez bitirip şarj ettiğinizde ortalama 5 yıl kullanabilirsiniz. Ancak aynı aküyü iki günde bir bitirip şarj ederseniz en fazla 1,5 yıl kullanabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Aküsünü Şarj Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Şarj cihazları elektrikli bisiklet aküleri için özel üretilmiştir. Sadece kendi şarj aletini kullanınız. Elektrik şebekesinin ürününüze uygun akımda olmasına dikkat ediniz. Elektrik akımındaki voltaj alçalma ve yükselmeleri ürün bileşenlerine zarar verebilir.
 2. Akünüzü çok soğuk ve sıcak ortamlarda bulundurmayın.
 3. Şarj işlemi bittikten sonra fişi elektrikten çekiniz, aküyü ve şarj aletini çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız.
 4. Akü şarj etme sırasında kontağın kapalı olduğuna dikkat ediniz.
 5. Akünün uzun süre boyunca düşük şarj halinde kalması akünün ömrünü azaltacaktır.
 6. Akünün tam şarj edilmesine dikkat ediniz, yarım şarj akünün ömrünü kısaltacaktır.
 7. Akünüzü bisikletin üzerinde şarj edebileceğiniz gibi paspasın altındaki taşınabilir akü kutusuyla çıkarıp portatif olarak evinizde ya da işyerinizde de şarj edebilirsiniz.
 8. Akünüzün şarjı ve saklanmasında akünün düz bir zeminde ve oda sıcaklığında olmasına, nemli ortamda olamamasına dikkat ediniz.
 9. Şarj aletinin ve akünün taşınmasında; düşürmekten sakınınız.
 10. Akü kutusunun içinde bir adet sigorta yer almaktadır, bu sigorta akünüzü uygun olmayan voltaj değişimlerine karşı korumaktadır güç kesintisi ve şarjın yarım kalması durumlarında öncelikle sigortanın sağlam olduğunu kontrol ediniz ve sigortanızı yine aynı ölçülerde olanı ile değiştiriniz.
 11. Akünün şarj edilmesinde şarj aleti ve akü bir miktar ısınacaktır lütfen havalandırmanın yeterli olmasına ve üstünün kapalı olmamasına dikkat ediniz, olağandışı bir ısınma (60 dereceyi aşması) ve koku durumunda şarj işlemini bitiriniz ve bayiinize başvurunuz.

DİKKAT: Akünüzün şarj ömrü 300 seferdir. 300 şarjdan sonra akünüzde güç kaybı ve verim düşüklüğü olacaktır, bu yüzden akünüzü mümkün olduğunca yarım şarjdan kaçınınız.

NOT: Çift akü sistemlerinde akü şarj ve kullanımı selenin altındaki anahtar yardımıyla olmaktadır. Bu da akünün kullanım ve şarjının teker teker yapılması anlamına gelir.

Elektrikli Bisikletin Aküsünü Nereden Alabilirim? Fiyatı Ne Kadar?

Elektrikli bisikletinizin akü ömrü bittiğinde değiştirmek isterseniz, bu konuda üretici firmanızı aramalısınız. Dilerseniz internette de bu aküyü satan bazı siteler bulabilirsiniz. Fiyatları 250 ile 350 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Çalınır Mı?

Elektrikli bisikletlerin en büyük problemleri çalınma olaylarıdır. Özellikle yüksek fiyatlı akülerin bu bisikletlerde kullanılması kullanıcıları bu konuda endişelendiriyor. Ancak bir çok modelde akünün çalınmasını önleyen kilitler mevcut. Örneğin bizim denediğimiz modelde aküyü bisiklete taktığınızda anahtarla kilitleyebiliyorsunuz:

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi ve Akünün Bisiklette Kilitli Hali

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri” yazısına 486 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 15 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 1520 »

 1. 212. kerem dedi ki:

  arkadaşlar bende stmax 306l var, aküden dumanlar çıktı ve şimdi çalışmıyor. akü fiyatları çok pahalı,araba aküsü taksam diyorum en babası 100 lira, var mı deneyen konu hakkında bilgisi olan mantık yürütebilen

 2. 213. aziz dedi ki:

  juki maraton marka bir elektrikli bisikletimiz var çift akülü şu an şarz tutmuyor acaba sigortası falan mıatık yoksa akü tamammen bitti mi fiyatı ne kadardır nerden ucuza temin edebilirim yardımcı olursanız teşekkkür ederim aziz

 3. 214. Yunus A dedi ki:

  406 L nasıl wea arkadasların DEdiği gibi çobuk şarjı bitiyomu maxi

 4. 215. cihat dedi ki:

  yunus bana sorsan en iyistmax 406l alacan binecen süper ben yazın alacam sen nerelisin bence al bizim arkdaşta var sürdüm süper ben tee geçen seneden beri aratıroyorum en iyi stmax 1200 -1300 arası alırsın

 5. 216. BUCALI35 dedi ki:

  yunus cihatin dedigi gibi stmax al temz kullanrsn temz gidersn bn aliyorum 5 hafta snra :D BENDE 2 yildir arastriym 3 yildr burdayimmmm

 6. 217. cihat dedi ki:

  bucalı sen nerden alacan kaç para izmirde bak yanında hediye olrak yağmurluk ve anahtralık almayı unutma ayırlı olsun şimdiden

 7. 218. ismail dedi ki:

  arkadaşlar akü madem sorun neden o halde herkes elektrikli bisikleti tercih ediyor biri bana açıklasın lütefn

 8. 219. hasan kazar dedi ki:

  bende stmax 406 var aküleri efe bisikletden taktırdım 8-10 km gidiyordu değiştirmeden şimdi 4-5 gün kullanıyorum.360 ie 440 tl arası dedi fiyatlarını 440 tl lıkden taktırdım.aküler ön-arka firen balataları fren lambası ampülü ön farlarların bitanesi değişti hepsi 475 verdim.akü sorunu olan arkadaşlara tavsiye ederim.telefonu 02323720220

 9. 220. Yaşar Özdemir dedi ki:

  Hasan Bey yorumunuz için teşekkürler aradım görüştüm Taner bey ile efe bisikletten watson marka 20 amper aküleri 400 liraya Balıkesir e gönderdi.Burda servise 3 ay önce taktırmıştık 17 amper ups aküsü takmışlar.aküler şuan şarj tutmuyor verdiğimiz para boşa gitti birde 480 lira almıştı servis.Hem orjinal elektirikli bisiklet aküsü hem 20 amper 400 lira çok iyi bence bu gün sipariş verdim .havale yaptıkdan 15 dakika sonra kargoya verdiklerine dair aradılar sanırım yarın akşam üstü alıp takarım aküleri.

 10. 221. onur dedi ki:

  watson taklit markadır kesinlikle almayın 8 ay oldu alalı yolda bıraktığı için eski akülerimigeri taktım diğer markalar eurostar daha pahalı 12 v 48 amp 160 liramış watsonu sordum 120 lira olmuş ampermetrede 10 gösteriyor kazıklanmamışım ucuzunu satmışlar aslında

 11. 222. onur dedi ki:

  yanlış yazdım 12v 20amp watson 120 lira ( km menzili yarıdan düşük yeni bile olsa ) eurostar 160 bayisinde kaçpara bilmiyorum

 12. 223. cemalettin dedi ki:

  bu elektrikli bisikletler çok güzel oldu ancak akülerinin bukadar pahalı olması niye yapmayın bukadar ucuz olan akü nasıl 300 tl olur ayıp şey

 13. 224. Yaşar Özdemir dedi ki:

  Onur 120 değil tanesi 100 liraya vatson 20amper.benimkiler dün geldi taktım 55 km yol yaptım dün akşam ve bu gün.henüz şarjım bitmedi sanırım bi 25-30 km daha gider.Evet kandırılmışsın ve eurostar alarak yine kandırılacaksın.8 ayda bitti demişsin akülerine 8 ayda kaç kere şarj ettin akülerini ve şarj cihazın kaç amperlik bunlar önemli bence.neyse eurostar ların hayırlı olsun ben vatson un üstüne akü tanımam.arkadaşımın ekobis elektirikli bisikletinde watson var 2010da aldı hala kullanıyor.bende onun için aldım zaten bu aküleri.

 14. 225. Sırrı Taluy dedi ki:

  hani derlerya ağzı olan konuşuyor aynen öyle olmuş.arkadaşım taklit markadır diye yazmışsın.Akü konusunda hiç bir bilgin olmadığı belli eurostar akün 20 amperlik olani yok .12,18,22,26 amper seçenekleri var ama akü kutusuna sığacak tek 18 amperlik olanı.o kötülediğin WATTSONX markası ise bir çok marka elektirikli bisikletin orjinal aküsü ve hem şarj cihazına hem aküye 2 yıl garanti veriyor adamlar.taklit bir marka garanti verebilirmi sence bide eurostar a sor bakalım garantisi varmış mı :)

 15. 226. onur dedi ki:

  12 v 19 ah jel bmv 441 tl bosch akü cca 170 u 186 g 82 y 156 tek akü 440 lira en iyisi bu olsa gerek heralde büyük motorlar için ama ebatları bizimkilerle aynı bu durumda watson kalitesiz üretim oluyor yerli firmalar yakında çıkarır umarım mutluda bu ebatta jeli sitesinde göremedim ve ve şuan 6 aylıkmış watsonlarım satmayı düşünüyorum eski ningbo akülerimi kullanıyorum mobilet alasım var işe gidip gelmek için

 16. 227. onur dedi ki:

  garanti var tabi akü 12 volt gösterdiği sürece sağlam sorun yok derler 10 km gidip akü bitince elle iktirmelerimin garantisi varmı peki
  ?

 17. 228. Mustafa kara dedi ki:

  Onur bu 441 liralık aküler jel akü elektirikli bisikletlerde deep cycle akü kullanılıyor.yani jel olması yeterli değil derin döngülüde olması gerek akünün.hem tanesini 441 liraya alırsan 1961 tl akü parası vericeksin.1000-1600 tl arası aldığın motora bu aküleri takmak ne kadar mantıklı.birde taksanda kullanım ömrü 1 ay olacak çünki deep cycle akü değil alacağın aküler.her akü elektirikli bisiklete uysa 60 ah lık araba aküleri daha ekonomik 4 tanesini 380 liraya alırsın ama elektirikli bisiklette en fazla 8-10 şarj sonrası aküleri çöpe atarsın.deep cycle derin döngülü aküler içindeki plakaların kalınlığı ve plakalara emdirilen çözelti ile normal jel akülerden çok farklı fiyatıda bu yüzden pahalı zaten.

 18. 229. Efe Bisiklet dedi ki:

  Mustafa Bey çok haklısınız elektirikli bisikletlerde kullanılan aküler deep cycle özellikli derin şarj ve deşarj a uygun akülerdir.Diğer akülerde bu verimi alamazsınız.Mesela starter aküler kısa süreli yüksek akım vermelerine rağmen derin deşarjda ömürlerini kaybederler.Bu nedenle elektirikli bisiklette en uygun akü deep cycle aküdür.Biz Efe Bisiklet olarak deep cycle elektirikli bisiklet akülerini (4 adet 1 tk)360-440 tl aralığında farklı markalarda müşterilerimize sunuyoruz.İzmir içi ücretsiz teslimat ve montaj ,diğer iller için kargo seçeneklerimizde mevcut.Bir kaç müşterimiz burada yorumlarında belirtmişler bende belirteyim telefonlarımız
  iş: 0.232.3720220 Cep:0.537.8349109

 19. 230. yusuf gümüş dedi ki:

  arkadaşlar elinizde elektirikli bisiklet yuki maraton akusu v arsa su numarayı ararsa çok sewaba girer akuyu satıosa 05384430405 arayın lutfn :)

 20. 231. onur dedi ki:

  akülümotorumu ufak jenanatörle şarz etsem akü bitmez sürekli gezerdim motorlu araç sınıfına girmemesi gerek 250 w motor ruhsat istemiyor 6 aylık bitik watson akülerimi depoya kaldırdım baktıkça küfür edesim geliyor ya neyse yapçak bişe yok :(

 21. 232. yusuf izmir dedi ki:

  arkadaşlar elektirikli bisiklet arıyorum varsa uygun alcammm ben izmir konaktan … msn adresim mhp_3542@hotmail.com satan varsa eklesin alcamm

 22. 233. suat dedi ki:

  arkadaşlar slm 248v elektirikli cift akülü motor aldım yanlız adını tam olarak bilmiyorum ama beyni dedikleri cihazdan arıyorum elinde çıktı yada yeni fark etmez satın almak istiyorum ilgilenen arkadaşlardan yardım larını bekliyorum speedy_dj_tati@hotmail.com şimdiden thx

 23. 234. Efe Bisiklet dedi ki:

  Suat çift akülü olması bişey değiştirmez önemli olan beyin seçiminde volt değeridir.zaten elektirikli bisiklet motorları genelde 248 watt gücündedir.Beyinlerin ise watt değerleri değişebilir 248 wattlık motoru 250,300,350,400,…1000 watt BLDC (beyin)ile sürebilirsiniz.önemli olan beyinin besleme voltajı.ziraa çift akü kutusu olup 36 volt,48 volt,60 volt olan elektirikli bisikletler var.örnek verecek olursak :
  Juno çift akü kutulu her kutuda 12V 12ah 3akü kutular paralel bağlı 36 volt.
  Apachi B çift kutulu her kutuda 12V 12ah 4akü kutular paralel bağlı 48 volt.
  Elit çift kutulu (3)+(2) 5akü.12V 12ah kutular seri bağlı 60 volt.

  Beyin konusunda yardımcı olabilirim.eskisi tamir edilebilir yada yenisini alabilirsin.soru ve sorunlarınız için msn: admin@elektiriklibisiklet.net

 24. 235. suat82 dedi ki:

  ekobis maxi marka elektirikli bisiklet aldım 2 ay dolmadan şerefsizler aküyü komple yuvasından kilidi zorlayarak çalmışlar bulamadım akü fiyatları ucurum neolacak bilmiyorum ama sizlere bir tavsiyem var aynı durumu yaşamamak için akünün yuvasının üstünden şaseye demirden korumalık yaptırmanızı tavsiye ederim birinde gördüm süper olmuş.umarım böyle bir durumla karşılaşmazsınız.

 25. 236. Selcuk Karakurt dedi ki:

  Teşekkürler efebisiklet akülerim hemen ertesi gün geldi.ben 3-4 gün beklerim sanıyordum.Servis hem 520 lira dedi akülere hemde elimizde yok isteriz fabrikadan 1 hafta sonra gelir demişti.Sizden 1 günde geldi.Götürüp taktırdım.Servis bizde ordan alalım diyor :).

Sayfalar: « 15 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 1520 »

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*