Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri


Elektrikli bisikletlerle ilgili merak edilen konulardan birisi de akü performansı. Cep telefonu bataryası gibi tekrar şarj edilip kullanılabilen bu elektrikli bisiklet aküleri ile ilgili şu sorulara cevap verdik: Elektrikli bisiklet aküsü nasıl şarj edilir? Ne kadar sürede şarj olur? Evde şarj edilebilir mi? Akünün ömrü bittiğinde yeni akü almak gerekir mi? Yeni bir elektrikli bisiklet aküsü ne kadardır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü Standart Mıdır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisiklet aküleri hemen sağdaki resimde görüldüğü gibi genelde standart olarak üretilmektedir. Bu nedenle incelediğiniz birçok farklı marka ve modele ait elektrikli bisikletlerin akülerinin birbirinin benzeri olduğunu göreceksiniz. Aralarındaki tek fark gerilim (V) ve Ah değerleridir. Bu değerler ne kadar yüksek olursa elektrikli bisiklet aküsünün verdiği performans da o kadar yüksektir. Örneğin bizim denediğimiz Ekobis Maxi modelinde akü değerleri 48V, 20Ah iken bu değerlerin M****** markalı elektrikli bisiklette 12V, 12Ah ve J*** markalı elektrikli bisiklette ise 36V, 12Ah olduğunu gördük.

Elektrikli Bisiklet Aküsü Nasıl ve Nerede Şarj Edilir?

Elektrikli bisiklet alacakların akü ile ilgili merak ettikleri diğer bir konu da şarj etme olayıdır. Bu konuda en çok sorulan soru şu:

“Elektrikli bisikletin aküsünü evde şarj edebilir miyim?”
“Şarj ederken elektrikli bisikleti de prizin yanına mı taşımam gerekir?”

Elektrikli bisikletleri kullanışlı yapan şey kolayca taşınabilir olmalarıdır. Bu taşınabilirlik akü için de geçerlidir. Yani akü bittiğinde şarj etmek için aküyü elektrikli bisikletten çıkarıp, üzerinde bulunan tutacaklar sayesinde evinize götürebilir ve kolayca şarj edebilirsiniz. Şarj etmek için elektrikli bisikletin yanında bir priz olması gerekmiyor. Şekilde elektrikli bisikletten çıkarılmış akünün resmini bulabilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisikletten çıkarılmış akü

Aşağıdaki resimde elektrikli bisiklet aküsünün şarj aletini görebilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli bisikletlerin akülerinin genelde 6-8 saatte şarj olduğu yazmaktadır kataloglarda. Ancak bizim denediğimiz modelde şarj süresi 8-9 saati bulmaktaydı. Ancak 10-15 dolum sonrasında bu süre 6-8 saate kadar indi. Zaten şarj dolma işlemi bittiğinde şarj aletinin üzerinde yeşil ışık yanarak size şarj etme işleminin tamamlandığını haber veriyor. Şarj devam ederken ise yine aynı yerde kırmızı ışık yanmakta:

(Solda) Kırmızı Işık: Şarj devam ediyor --- (Sağda) Yeşil Işık: Şarj tamamlandı

Elektrikli Bisiklet Akü Şarjı

Aküyü evinizde şarj edebilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Bitmeden Şarj Edebilir Miyim?

Elektrikli bisikletinizin aküsüyle ilgili dikkat etmeniz gereken bir nokta da şarjınızı tamamen bitirip yolda kalmamanızdır. Bu da akü bitmeden ya da bitmeye yakın şart etme gereksinimini ortaya çıkarıyor. Ancak üretici firmalar akünün tam olarak bittiğinde şarj edilmesi gerektiğini söylüyor. Tıpkı eski model cep telefonları gibi şarj tamamen bitmeden şarj ederseniz akünün ömrünü kısaltmış olursunuz. Tam performans için aküyü şarj etmeden önce tamamen bittiğine emin olun. Aküyü tamamen bitirmek için şarj etmeden önce bikaç tur atarak ya da ayaklığı kullanarak arka tekeri havaya kaldırıp gaz pedalını takılı bırakabilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Akü Ömrü Ne Kadardır?

Elektrikli bisikletin akü ömrü 1 yıldır ya da 2 yıldır demek yanlış olur. Doğru olan, “akü ömrü 300 kez dolumdur” demek. Yani aküyü 300 kez bitirip şarj ettiğinizde artık performansı kayboluyor. Hepimiz hatırlarız ki cep telefonlarında belli bir süre kullanımdan sonra artık bataryası doldurmanıza rağmen çok fazla gitmiyordu. Aynı şey elektrikli bisikletin akülerinde de geçerlidir. Çok fazla kullanıp aküyü 1 senede de bitirebilirsiniz. Ya da nadiren kullanıp aküyü 3-4 senede de bitirebilirsiniz. Örneğin 300 dolumluk bir aküyü haftada bir kez bitirip şarj ettiğinizde ortalama 5 yıl kullanabilirsiniz. Ancak aynı aküyü iki günde bir bitirip şarj ederseniz en fazla 1,5 yıl kullanabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Aküsünü Şarj Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Şarj cihazları elektrikli bisiklet aküleri için özel üretilmiştir. Sadece kendi şarj aletini kullanınız. Elektrik şebekesinin ürününüze uygun akımda olmasına dikkat ediniz. Elektrik akımındaki voltaj alçalma ve yükselmeleri ürün bileşenlerine zarar verebilir.
 2. Akünüzü çok soğuk ve sıcak ortamlarda bulundurmayın.
 3. Şarj işlemi bittikten sonra fişi elektrikten çekiniz, aküyü ve şarj aletini çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız.
 4. Akü şarj etme sırasında kontağın kapalı olduğuna dikkat ediniz.
 5. Akünün uzun süre boyunca düşük şarj halinde kalması akünün ömrünü azaltacaktır.
 6. Akünün tam şarj edilmesine dikkat ediniz, yarım şarj akünün ömrünü kısaltacaktır.
 7. Akünüzü bisikletin üzerinde şarj edebileceğiniz gibi paspasın altındaki taşınabilir akü kutusuyla çıkarıp portatif olarak evinizde ya da işyerinizde de şarj edebilirsiniz.
 8. Akünüzün şarjı ve saklanmasında akünün düz bir zeminde ve oda sıcaklığında olmasına, nemli ortamda olamamasına dikkat ediniz.
 9. Şarj aletinin ve akünün taşınmasında; düşürmekten sakınınız.
 10. Akü kutusunun içinde bir adet sigorta yer almaktadır, bu sigorta akünüzü uygun olmayan voltaj değişimlerine karşı korumaktadır güç kesintisi ve şarjın yarım kalması durumlarında öncelikle sigortanın sağlam olduğunu kontrol ediniz ve sigortanızı yine aynı ölçülerde olanı ile değiştiriniz.
 11. Akünün şarj edilmesinde şarj aleti ve akü bir miktar ısınacaktır lütfen havalandırmanın yeterli olmasına ve üstünün kapalı olmamasına dikkat ediniz, olağandışı bir ısınma (60 dereceyi aşması) ve koku durumunda şarj işlemini bitiriniz ve bayiinize başvurunuz.

DİKKAT: Akünüzün şarj ömrü 300 seferdir. 300 şarjdan sonra akünüzde güç kaybı ve verim düşüklüğü olacaktır, bu yüzden akünüzü mümkün olduğunca yarım şarjdan kaçınınız.

NOT: Çift akü sistemlerinde akü şarj ve kullanımı selenin altındaki anahtar yardımıyla olmaktadır. Bu da akünün kullanım ve şarjının teker teker yapılması anlamına gelir.

Elektrikli Bisikletin Aküsünü Nereden Alabilirim? Fiyatı Ne Kadar?

Elektrikli bisikletinizin akü ömrü bittiğinde değiştirmek isterseniz, bu konuda üretici firmanızı aramalısınız. Dilerseniz internette de bu aküyü satan bazı siteler bulabilirsiniz. Fiyatları 250 ile 350 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Çalınır Mı?

Elektrikli bisikletlerin en büyük problemleri çalınma olaylarıdır. Özellikle yüksek fiyatlı akülerin bu bisikletlerde kullanılması kullanıcıları bu konuda endişelendiriyor. Ancak bir çok modelde akünün çalınmasını önleyen kilitler mevcut. Örneğin bizim denediğimiz modelde aküyü bisiklete taktığınızda anahtarla kilitleyebiliyorsunuz:

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi ve Akünün Bisiklette Kilitli Hali

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri” yazısına 450 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 18 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18]

 1. 426. hamza dedi ki:

  apartmanın altındaki boş dukkana koyduğum stmax1200 watt motorun akülerini beynini şarj aletini çalmışlar.polis çağırdım kayıt aldılar işlem yapalımmı diye sordular.yapın dedim.parmak izi ekibi gelecek dediler 24 saattir gelen giden yok.5 akü 500 ,beyin 200 ,şarj aleti 60 tl.gitti.ana şase elimde kaldı.arka tubeless lastik far kontak yeni beyaz renklidir elimde kalan gövdeyi 500 tl ye satıyorum.aküsü iyi faturalı 250-500 watt motorlarla takas olur.05424867955.izmir.

 2. 427. Hüseyin dedi ki:

  hamza mrb bende stmax 406 l 500 watlık e bike var 1200 lükle takasa girelim

 3. 428. mustafa dedi ki:

  merhaba arkadaşlar bende arora marka şarjlı bisiklet var. tüm akülerini 25 ocak 2015 pazartesi sıfır aldım.1 haftadır kullanmama rağmen şarjı henüz bitmedi.bisiklet ikinci el fakat önemli olan aküler ve onlar sıfır vaziyette. Sıfırı 2750-2850 olan şarjlı bisikletimi 1250 tek ve son fiyata veriyorum.Antalya merkez 0553 439 32 34

 4. 429. mustafa dedi ki:

  Bu arada şarjlı bisikletin marka ve modeli. Arora AR 03Z 250 Elektrikli Bisiklet.Özelliklerine internetten bakabilirsiniz.fiyat konusunda yanlış bilgi almışım. sıfırı 2750-2850 DEĞİLDİR, 1500 liradır.Bu yüzden son fiyat 950 ye verebilirim aşağısı benide kurtarmaz.

 5. 430. mehmet ali dedi ki:

  arkadaşlar bende st max 406 l var motorun gerçek akü voltajı 12v 14 ah ben buna 12v 20 ah akü takarsam sorun çıkarmı beni bie bilgilendirin

 6. 431. mustafa dedi ki:

  elektirikli motosiklet alacaklara tavsiyem arora markalımotor almayında ne alırsanız alın.ben aldım 2ayda servise 1ni kaçırsan garantiden çıkıyor diyorlar.her servise gidi
  ştede 20tl.motorun borcu bitmeden bataryaları bitti.garantiye dahil etmiyorlar.tam bir rezalet kısaca

 7. 432. ABDULLAH dedi ki:

  BU SAYFADA YAZAN; “ELEKTRİKLİ BİSİKLET AKÜLERİ TAMAMEN BİTMEDEN ŞARJ EDİLMEMELİDİR” İFADESİ %100 YANLIŞTIR. ELEKTRİKLİ BİSİKLET AKÜLERİ DEEP CYCLE ÖZELLİKLİ JEL VEYA AGM KURŞUN ASİT AKÜLERDİR. bÜTÜN KURŞUN ASİT AKÜLER GİBİ EĞER SÜREKLİ ŞARJ BİTENE KADAR KULLANILIRSA KULLANIM ÖMÜRLERİ CİDDİ ORANDA KISALIR. DEEP CYCLE AKÜ DEMEK; ARA SIRA ŞARJ BİTENE KADAR KULLANILDIĞINDA SIRADAN KURŞUN ASİT AKÜYE GÖRE DAHA AZ ZARAR GÖREN AKÜ DEMEKTİR. YOKSA SÜREKLİ DERİN DEŞARJ EDİN ANLAMINDA DEĞİLDİR. YURT İÇİ VE DIŞINDA DEEP CYCLE AKÜLERİN KULLANILDIĞI ELEKTRİKLİ BİSİKLETE GÖRE DAHA PROFESYONEL GOLF ARABASI, UPS, TEKNE, KARAVAN, SOLAR ENERJİ SİSTEMLERİ İLE İLGİLİ NE KADAR SİTE VARSA ARAŞTIRIN, MÜHENDİSLERE DANIŞIN. DEEP CYCLE AKÜLERİN UZUN ÖMÜRLÜ OLMASI İÇİN EN İDEAL DEŞARJ SEVİYESİ %50 DİR . YANİ ELEKTRİKLİ BİSİKLETİN ŞARJI YARIYA DÜŞÜNCE ŞARJ EDİLMELİDİR. %80 AKÜ ÖMRÜNÜ KISALTMAKLA BİRLİKTE KABUL EDİLEBİLİR EN DERİN DEŞARJ SEVİYESİDİR.

 8. 433. ali dedi ki:

  Abdullah bey motor şarj ile ilgi çok doğru bir şey yazmış uyulması haline motorun batarya ömrünü uzatmış olursunuz. Bende kral eros 2800 watt şarjlı motor kullanıyorum çok güçlü ve güzel bir motor görenler gerçek motor sanıyorlar. 180 kg rampada of bile demiyor. Almak isteyipte bilgi almak isteyen mail adresim. alii_927@hotmail.com

 9. 434. yakup can dedi ki:

  Abi yuki maraton alıcam ama küsüz motorun aküsünü nerden alabilirim fiyatı nekadar dır

 10. 435. Sucu dedi ki:

  Elektrikli bisikletimin akuleri öldü .
  Onun yerine araba akusu atsam kaldırırmi . beyne zararı olurmu. Araba akusu 12v 60ah bisiklet akusu 12v 20ah sıkıntı olurmu.

 11. 436. Enes dedi ki:

  Elimde DMS motor var ve akü lazım
  ne kadar olur elinizde varmı İLETİŞİM:05304948405

 12. 437. umut dedi ki:

  evkur.com.tr/p/13603/asya-motor-volt-1000-w-elektr%C4%B0kl%C4%B0-moped arkadaslar bu motordan alicam acaba evde sarja taktigimda elektrik faturasinda ne kadar bir artis olur.

 13. 438. ardanazor dedi ki:

  eger elektrili motorunuzdaki lead acid akuler olurse akunun ustundeki kapağı açın.Delik bulucaksınız 3-6 tane.Odeliklerin üzerindeki kapakları çıkarıp içine 1-2 kapak taşana kadar saf su ekleyin ve sallayın.Sonra kapakları kapatıp 10dk dinlendirin.Eğer işe yaramassa başka bi kapta epsom tuzu ile saf suyu karıştırın ve o karşımı deliklerden dokup sallayın.Akunuz eski haline gelecektir.

 14. 439. talat dedi ki:

  eger elektrili motorunuzdaki lead acid akuler olurse akunun ustundeki kapağı açın.Delik bulucaksınız 3-6 tane.Odeliklerin üzerindeki kapakları çıkarıp içine 1-2 kapak taşana kadar saf su ekleyin ve sallayın.Sonra kapakları kapatıp 10dk dinlendirin.Eğer işe yaramassa başka bi kapta epsom tuzu ile saf suyu karıştırın ve o karşımı deliklerden dokup sallayın.Akunuz eski haline gelecektir. diye dengesizin biri yazmış Sakın ha böyle olur olmaz bilinçsizce yazılan bilgilere inanmayın bilen yazsın bilmeyen okusun öğrensın stmax yetkili servis bilgi almak için 0532 413 26 42

 15. 440. turkuazveanılarım dedi ki:

  Arkadaşlar selamunaleyküm. Bende e. Bisiklet alacağım para biriktirip. Ehliyet gerekmiyor bir polise sordum. sitede yazanlar bahane ehliyet gerekiyormusda bilmem ne herneyse ben eskişehir deyim. Ve 2200 tl lik bir e
  Bike önerirmisiniz ayriyeten e bikelerde ah terimi ne anlama geliyor ? Yazacak olursanız e postam venevene26@outlook.com her zaman müsait imm face mde lütfi candan prof fotosu atatürk resmi ekleyin konuşalım .Saygılar.

 16. 441. murat dedi ki:

  kuba k8 faturalı akülü motorumu satıyorum motor ıspartada 1500lük rengi beyaz kazası yok herşeyi çalışıyor akü durumu iyi motorun fiyatı 1700 ısparta merkezde

 17. 442. Mehmet dedi ki:

  Yuki Maraton var bende Satılık garaj aracı tertemiz akuler yeni takildi,1250 tl ye,almak isteyen varsa,Aydin Nazilli denim tel 05314009802

 18. 443. murat dedi ki:

  Arora njw aldim 12 saat şarj edin ilk gün denildi daha sonraki günler 8saati beklemeyin dediler 7.5saatte cikarin akü şişer dediler sizce dogrumu acaba yardimci olursaniz sevinirim

 19. 444. Faruk dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar elimde yuki maraton bulunmaktadır kaplamali temiz ben aldigimda farlar calismiyordu sadece amerikan parklar ve fren lambalari çalışıyor. Akusu bitik 150 tl deger bictim pazarlik olur
  Gürsu Yenidoğan Mahallesi BURSA

 20. 445. cuma.tre dedi ki:

  Benim ekobis extra var çift akü şarj nasıl yapılır anahtar falan diyor anlamadım

 21. 446. Ahmet dedi ki:

  Selam arkadaşlar bende yuki maraton var beyaz renk 2.elin en temizi diyebilirim satmaya karar verdim sadece akü alınacak Aydın Nazilli de ikametkah etmekteyim düşünenler 0505 291 54 39 nolu telden bana ulaşa bilirsiniz.

 22. 447. mete dedi ki:

  arkadaşlar 2 aydır binmiyordum sarj cihazı bozuktu yenisini aldım. takıyorum yeşil yanıyor akü dolmuyor nedeni ne olabilir acaba

 23. 448. kadir erten dedi ki:

  sa elimde yuki orion elektrikli motor bulunmaktadır ve 12 w 24 amper 3 adett akü lazım satmak isteyenler 05071140381 numaraya ulaşırlarsa sevinirim

 24. 449. kadir erten dedi ki:

  acil lazım

 25. 450. berkay dedi ki:

  arkadaşlar bende yuki maraton var jarzı hemen bitiyo neden soglermisiniz???

Sayfalar: « 18 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18]

Sayfaya yorum yazınız


+ 3 = 5