Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri


Elektrikli bisikletlerle ilgili merak edilen konulardan birisi de akü performansı. Cep telefonu bataryası gibi tekrar şarj edilip kullanılabilen bu elektrikli bisiklet aküleri ile ilgili şu sorulara cevap verdik: Elektrikli bisiklet aküsü nasıl şarj edilir? Ne kadar sürede şarj olur? Evde şarj edilebilir mi? Akünün ömrü bittiğinde yeni akü almak gerekir mi? Yeni bir elektrikli bisiklet aküsü ne kadardır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü Standart Mıdır?

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisiklet aküleri hemen sağdaki resimde görüldüğü gibi genelde standart olarak üretilmektedir. Bu nedenle incelediğiniz birçok farklı marka ve modele ait elektrikli bisikletlerin akülerinin birbirinin benzeri olduğunu göreceksiniz. Aralarındaki tek fark gerilim (V) ve Ah değerleridir. Bu değerler ne kadar yüksek olursa elektrikli bisiklet aküsünün verdiği performans da o kadar yüksektir. Örneğin bizim denediğimiz Ekobis Maxi modelinde akü değerleri 48V, 20Ah iken bu değerlerin M****** markalı elektrikli bisiklette 12V, 12Ah ve J*** markalı elektrikli bisiklette ise 36V, 12Ah olduğunu gördük.

Elektrikli Bisiklet Aküsü Nasıl ve Nerede Şarj Edilir?

Elektrikli bisiklet alacakların akü ile ilgili merak ettikleri diğer bir konu da şarj etme olayıdır. Bu konuda en çok sorulan soru şu:

“Elektrikli bisikletin aküsünü evde şarj edebilir miyim?”
“Şarj ederken elektrikli bisikleti de prizin yanına mı taşımam gerekir?”

Elektrikli bisikletleri kullanışlı yapan şey kolayca taşınabilir olmalarıdır. Bu taşınabilirlik akü için de geçerlidir. Yani akü bittiğinde şarj etmek için aküyü elektrikli bisikletten çıkarıp, üzerinde bulunan tutacaklar sayesinde evinize götürebilir ve kolayca şarj edebilirsiniz. Şarj etmek için elektrikli bisikletin yanında bir priz olması gerekmiyor. Şekilde elektrikli bisikletten çıkarılmış akünün resmini bulabilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü

Elektrikli bisikletten çıkarılmış akü

Aşağıdaki resimde elektrikli bisiklet aküsünün şarj aletini görebilirsiniz:

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli Bisiklet Aküsü Şarj Aleti

Elektrikli bisikletlerin akülerinin genelde 6-8 saatte şarj olduğu yazmaktadır kataloglarda. Ancak bizim denediğimiz modelde şarj süresi 8-9 saati bulmaktaydı. Ancak 10-15 dolum sonrasında bu süre 6-8 saate kadar indi. Zaten şarj dolma işlemi bittiğinde şarj aletinin üzerinde yeşil ışık yanarak size şarj etme işleminin tamamlandığını haber veriyor. Şarj devam ederken ise yine aynı yerde kırmızı ışık yanmakta:

(Solda) Kırmızı Işık: Şarj devam ediyor --- (Sağda) Yeşil Işık: Şarj tamamlandı

Elektrikli Bisiklet Akü Şarjı

Aküyü evinizde şarj edebilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Bitmeden Şarj Edebilir Miyim?

Elektrikli bisikletinizin aküsüyle ilgili dikkat etmeniz gereken bir nokta da şarjınızı tamamen bitirip yolda kalmamanızdır. Bu da akü bitmeden ya da bitmeye yakın şart etme gereksinimini ortaya çıkarıyor. Ancak üretici firmalar akünün tam olarak bittiğinde şarj edilmesi gerektiğini söylüyor. Tıpkı eski model cep telefonları gibi şarj tamamen bitmeden şarj ederseniz akünün ömrünü kısaltmış olursunuz. Tam performans için aküyü şarj etmeden önce tamamen bittiğine emin olun. Aküyü tamamen bitirmek için şarj etmeden önce bikaç tur atarak ya da ayaklığı kullanarak arka tekeri havaya kaldırıp gaz pedalını takılı bırakabilirsiniz.

Elektrikli Bisikletin Akü Ömrü Ne Kadardır?

Elektrikli bisikletin akü ömrü 1 yıldır ya da 2 yıldır demek yanlış olur. Doğru olan, “akü ömrü 300 kez dolumdur” demek. Yani aküyü 300 kez bitirip şarj ettiğinizde artık performansı kayboluyor. Hepimiz hatırlarız ki cep telefonlarında belli bir süre kullanımdan sonra artık bataryası doldurmanıza rağmen çok fazla gitmiyordu. Aynı şey elektrikli bisikletin akülerinde de geçerlidir. Çok fazla kullanıp aküyü 1 senede de bitirebilirsiniz. Ya da nadiren kullanıp aküyü 3-4 senede de bitirebilirsiniz. Örneğin 300 dolumluk bir aküyü haftada bir kez bitirip şarj ettiğinizde ortalama 5 yıl kullanabilirsiniz. Ancak aynı aküyü iki günde bir bitirip şarj ederseniz en fazla 1,5 yıl kullanabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet Aküsünü Şarj Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Şarj cihazları elektrikli bisiklet aküleri için özel üretilmiştir. Sadece kendi şarj aletini kullanınız. Elektrik şebekesinin ürününüze uygun akımda olmasına dikkat ediniz. Elektrik akımındaki voltaj alçalma ve yükselmeleri ürün bileşenlerine zarar verebilir.
 2. Akünüzü çok soğuk ve sıcak ortamlarda bulundurmayın.
 3. Şarj işlemi bittikten sonra fişi elektrikten çekiniz, aküyü ve şarj aletini çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız.
 4. Akü şarj etme sırasında kontağın kapalı olduğuna dikkat ediniz.
 5. Akünün uzun süre boyunca düşük şarj halinde kalması akünün ömrünü azaltacaktır.
 6. Akünün tam şarj edilmesine dikkat ediniz, yarım şarj akünün ömrünü kısaltacaktır.
 7. Akünüzü bisikletin üzerinde şarj edebileceğiniz gibi paspasın altındaki taşınabilir akü kutusuyla çıkarıp portatif olarak evinizde ya da işyerinizde de şarj edebilirsiniz.
 8. Akünüzün şarjı ve saklanmasında akünün düz bir zeminde ve oda sıcaklığında olmasına, nemli ortamda olamamasına dikkat ediniz.
 9. Şarj aletinin ve akünün taşınmasında; düşürmekten sakınınız.
 10. Akü kutusunun içinde bir adet sigorta yer almaktadır, bu sigorta akünüzü uygun olmayan voltaj değişimlerine karşı korumaktadır güç kesintisi ve şarjın yarım kalması durumlarında öncelikle sigortanın sağlam olduğunu kontrol ediniz ve sigortanızı yine aynı ölçülerde olanı ile değiştiriniz.
 11. Akünün şarj edilmesinde şarj aleti ve akü bir miktar ısınacaktır lütfen havalandırmanın yeterli olmasına ve üstünün kapalı olmamasına dikkat ediniz, olağandışı bir ısınma (60 dereceyi aşması) ve koku durumunda şarj işlemini bitiriniz ve bayiinize başvurunuz.

DİKKAT: Akünüzün şarj ömrü 300 seferdir. 300 şarjdan sonra akünüzde güç kaybı ve verim düşüklüğü olacaktır, bu yüzden akünüzü mümkün olduğunca yarım şarjdan kaçınınız.

NOT: Çift akü sistemlerinde akü şarj ve kullanımı selenin altındaki anahtar yardımıyla olmaktadır. Bu da akünün kullanım ve şarjının teker teker yapılması anlamına gelir.

Elektrikli Bisikletin Aküsünü Nereden Alabilirim? Fiyatı Ne Kadar?

Elektrikli bisikletinizin akü ömrü bittiğinde değiştirmek isterseniz, bu konuda üretici firmanızı aramalısınız. Dilerseniz internette de bu aküyü satan bazı siteler bulabilirsiniz. Fiyatları 250 ile 350 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Elektrikli Bisikletin Aküsü Çalınır Mı?

Elektrikli bisikletlerin en büyük problemleri çalınma olaylarıdır. Özellikle yüksek fiyatlı akülerin bu bisikletlerde kullanılması kullanıcıları bu konuda endişelendiriyor. Ancak bir çok modelde akünün çalınmasını önleyen kilitler mevcut. Örneğin bizim denediğimiz modelde aküyü bisiklete taktığınızda anahtarla kilitleyebiliyorsunuz:

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi

Elektrikli Bisiklet Akü Kilidi ve Akünün Bisiklette Kilitli Hali

You can leave a response, or trackback from your own site.

“Elektrikli Bisiklet Aküsü Fiyatları, Akü Ömrü, Şarj Bilgileri” yazısına 486 yorum yapılmış:

Sayfalar: « 110 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20]

 1. 462. Adnan dedi ki:

  Sa beyler bende salcano var 1500 lukakuleti bitti az yol yapmaya baslamisti aku kapagini actim saf su ilave ettim kirmizi serit vsr akunun icinde lambayla bakinca gorursunuz.o serite kadar su ekledim motor dahada gitmeye basladi halada gidio.firmalar akuden kazanio servisleri saf su konulmaz dio oysa koydum denedim oldu onlara kaliraa kaziklicak adam ariolar keyfe keder yapip bahaliya ittiriolar buda servislerin az olmasindan sadece kwndilerinjn yapmasindan dolayi.beyni ariza yapti 500 tl yapti diger servisker 250 tl kazikci
  Arastirmadanalnayin

 2. 463. DNZ dedi ki:

  BU AKÜNÜN ADI NE DOSTLAR ACİL !!!!!
  BİR TANE ELEKTİRİKLİ ALACAM AKÜSÜ GİDİK YENİSİNİN FİYATINA GÖRE ALACAM

 3. 464. faruk yontar dedi ki:

  bende motaran MX 1200 elektrikli var. aküssi bitti beş tane aküsi var 6v 20ah
  mış her biri.bu ölçülerdemi 5 adet takmak gerekli. yoksa başka ölçülerdede takılırmı.olmaz ise 6v 20ah akü nereden bulabilirim.saygılar.

 4. 465. Ahmet dedi ki:

  Selam arkadaslar bende arora XH Atak elektrikli motor var 8 saat sarj et denildi ve 7 bucuk saat sonra sarj makinesinde yesil isik yaniyor cekmelimiyim yoksa 8 saat olmasi icin yarim saat daha beklemelimiyim lutfen acil cevap tesekkurler

 5. 466. gökhan aygün dedi ki:

  elim de yuki orion 2000 var sıkıştığımdan satıyorum alalı 6 ay oldu faturası garantisi mevcut km 1350 de 534 981 31 86 BURSA

 6. 467. şahin55 dedi ki:

  merhaba arkadaşlar.yk-03 (yuki halley 2015) 1100 w elektrikli motorum var..bunu sele (koltuğu) açılırmı..açılıyosa nereden.ben bulamadım..ilginç eğer açılıyosa bilgi verirseniz sevinirim tesekkürler.

 7. 468. bekir dedi ki:

  bende mondial classic elektirikli bisiklet var.
  bunu beyni 60v 40 a ben buna 12 v 40a veya 12v 24a aku taksam bişi olurmu beyin yanar mı
  bu motor 5 akulu herbiri 12v 20a ben buna 12v 40 aku taksam motor zarar gorür mü beyin yanar mı?

 8. 469. adem dedi ki:

  Ben apache kent aldim 30 km hiz ile tek sarjla 100 km gidiyor. 7 aydir kullaniyorum sorun yok..

 9. 470. Ergin dedi ki:

  Bekir Bey’in şahsında herkese: E-Bikelerde kullanılan Dc (doğru akım)motorlar genelde tüm taşıtların standart Potansiyel farkı olan 12 Volt ile çalışacak şekildedir.5×12=60 Volt eder bu nedenle,seri bağlamadan dolayı.Akülerin üzerindeki değer ”Amper” değil ”Amper-saat” değeridir.O yanlışı düzeltelim bu arada.Örneğin 12 V/20 Ah değerli bir akü 20 Amperlik bir tüketiciyi 1 saat boyunca tam güçte çalıştırır veya 10 Amperlik 2 tüketiciyi 2 saat(10Ax2) çalıştırır veya 1 amperlik bir tüketiciyi 20 saat çalıştırır vb.Tabii bu değerler teorik değerlerdir.Güç elde etme amacımız varsa, aküler seri bağlanır.Seri bağlanınca voltaj değeri ,akü sayısının toplam voltajı kadar olur.Amper değeri ne artar ,ne de azalır.Ama paralel bağlarsanız,ister 5 akü,ister 10 akü de olsa ,elde edilecek toplam gerilim gene 12 V olur ama akım gücü (amper) akü sayısnın toplamı kadar artar.5 tane 20Ahlık aküyü paralel bağlarsan toplam değer 12 Volt 100 amper olur bu da motoru yakar.Dediğiniz tehlikeli.Beyin 40 Ah saatlik ise 20 veya 24 Ahlık aküler tabiiki seri bağlanacağı için bir tehlike arz etmez.
  Bu arada akü yenileyen arkadaşlar size 4 akülük bir seri bağlamayı kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.Boşuna ustaya 20 Tl filan vermeyin.Basit ama dikkat ister:
  Şöyle.Şimdi aküleri kafanızda sıralayın.1.akünün artı(+) kutbunu ,yanındaki(2.) akünün eksi(-)sine ;1.akünün eksi(-) kutbunu ,3.akünün artı(+) kutbuna; 2.akünün artı(+) kutbunu da 4.akünün eksi(-) kutbuna ;motora gidecek çıkış telinin birini (Dikkat) 3.akünün eksi(-) kutbuna; öteki çıkış telini de 4.akünün artı(+) kutbuna bağlayıp kutusuna yuvaya yerleştirin.5 aküde de aynı mantık.Yani ilk kabul ettiğimiz akünün artısını 2nin eksisine bağlayacaksınız.Sadece 4.akünün eksisi ile 5,akünün artısı motora gidecek tellere bağlanır.Vidaları iyi sıkın.Sakın 2 akünün aynı kutuplarını temas ettirmeyin.Kolay gelsin.

 10. 471. herhangi bir 24 yaş dedi ki:

  sevgili arkadaşlar bana sağlam motoru ve uzun mesafe yapacak kasalı veya kabinli bir elektrikli motor lazım satmak isteyen sevgili dostlara duyurulur.. herkese teşekkür ederim saygılarımla.. 0535 089 0282

 11. 472. fatih ak dedi ki:

  selam arkadaşlar elektrikli motor ilk defa kullanıyorum hafif yokuşu bile çıkmıyo slc 4000l yazıyo aküsünü yenilesem olur mu yoksa yeni akü de mi aynı çekmez bilen varsa yazsın

 12. 473. fatih ak dedi ki:

  tel no 5365730321

 13. 474. kadir dedi ki:

  3000w kuba lazım izmir. 2500 yada 2200 civarinda olursa sevinirim. Bana ulascagi1niz numara:05347326690

 14. 475. emirhan dedi ki:

  arkadaşlar bende arora yls var akü fiyatı ne kadar?

 15. 476. ramazan dedi ki:

  abi ben aküm çalışmıyo birinci fotoraftaki gibi nasıl alabilirm senden

 16. 477. Mehmet Cevcek dedi ki:

  12 volt 24 amper akü fiyatı ne kadar

 17. 478. ilhan yorulmaz dedi ki:

  ben 4 yıl oldu elk motor bisiklet alalı hala aküsü bitmedi devamlıda şarda takarım tabiki ilk zamanlardaki gibi güçlü olmasada yinede iyi kışları hiç şarz etmem atarım kenara yaz gelince şarj eder yeniden kullanırım sorun çıkmadı hiç birazda şans işi bu alacağınız akünün markasına bakmanız daha iyi olacak

 18. 479. şükrü abalı dedi ki:

  ilhan yorulmaz ustam aldığınız e.b. in aküsünün markası nedir ?

 19. 480. ahmet81 dedi ki:

  asya elektron 2000 akülü motor aldım 2. el.adam aküleri sıfır taktı.benim sorum tam şarz olmuş akü 70 km gider diyolar bu doğrumu?mesela ben 20 km gittim.3 saat sonra tekrar yola çıkacam tekrar şarz etmem gerekirmi?

 20. 481. KENAN ORAN dedi ki:

  arkadaşlar 2. el 1000 tl civarı elektrikli motosiklet arıyorum 5333118967

 21. 482. ilker dedi ki:

  Arkadaslar izmir buca cevresinde guvenilir sarjli motor tamiri yapan varmi acaba uygun fiyata tsk ederim ilgilenen arkadaslara

 22. 483. burak dedi ki:

  arkadaslar elimde faturalı evraklı stmax dora 250 motor var acil satıyorum sıfır ayarında iştanbul kartalda motor ılgılenen olura benı 05313623259 fiyatı 3500 tl

 23. 484. orhan çelik dedi ki:

  merhabalar küba k12 elektrikli motor var bizde 20140te sıfır almıştım kullanıyorum yalnız şarj cihazı adaptör bozuldu 5 akü var 60V20ah şarj adaptörü tavsiye edeceğiniz bir marka varmıdır hepsi aynı işi görür mü

 24. 485. Manisa dedi ki:

  Manisa dan selamlar elektrikli almayın pişmanlıktır

 25. 486. ferudun dedi ki:

  arora panter aldım yeni 3cüncü şarzım fakat 10 saat 40 dakka tuttum yeşil yanmadı sarzdan çıkardım kaç saat sarz etmem gerekiyo bigisi olan varsa yazsın teşekkürler

Sayfalar: « 110 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20]

Sayfaya yorum yazınız

Lütfen aşağıdaki işlemi rakamla tamamlayın.

*